Neler Yeni

Evrim Ağacı: "Bilim objektif değildir, inanç üstüne kuruludur."

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,534
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Değiştirilen yazı da güncel yazı da 13 aralık 2019.

Senin cevaplarındaki algıladığım sorun iki yakın görünen konuyu ama aslında farklı olan şeyleri birleştirmen.
Olasılıksız hayat olmaz evet. Ama burada konuştuğumuz konu "bilim sınırları". Bilimin hep nasıl sorusuna verdiği cevaplar "korelasyon" tipi cevaplar olacaktır. Yani "bir gün bilim nasıl sorusuna cevap verecektir" diye düşünüp bir ihtimal dahilinde hayatı idame ettirmek ne kadar mantıklı?

Yine alakası var gibi görünen ama aslında olmayan bir konu. Burada "bilim nasıl ilerledi" diye konuşmuyoruz. Burada bilim felsefesi konuşuyoruz.
Orada demek istediğim şu, parçacığın parçacığına bakacaksak eğer yine "nasıl" sorusuna cevap bulamayız. Çünkü yine orada bir korelasyon söz konusu olacaktır. Ve belki - muhtemelen- konu Büyük Patlama Teorisi'ne uzanan bir korelasyon silsilesi olacaktır.

Okumadım diyorsun. Sorun da bu. Kaynak verdiğim videoyu izlesen Evrim Ağacı'nın ilk yazısını göreceksin. Ayrıca bu sadece EA ile sınırlı değil. Evrimci Türk Ali Demirsoy kitabında "Stokrom-C 'nin oluşumunun matematiksel olasılığı imkansızdır. Ya bunu bir doğaüstü güce atfedeceğiz ya da kendi kendine oluşmuş diyeceğiz. İlk seçenek bilimsel amaca uygun olmadığı için ikincisini seçiyoruz." gibi bir ifadeye yer veriyor. Bu şu demek, bilimsel amaç tanrının varlığını kesinkes ret eder ve onsuz denklem kurarak natüralist bir bakış açısıyla çalışmalar ortaya koyar. Bu sana "mantıklı olan bu değil mi" diye düşündürtebilir. Ama mantıklı değil. Çünkü tanrının varlığını denklemden çıkarırsak hem natüralist bir bakış açısı elde ederiz hem de tanrıya giden yol kapatılır. "Tanrıya giden yol bilimi niye ilgilendirsin" diye düşünebilirsin. Mantık ilmi kapsamında insanların her şeyi tanrıyı ilgilendirir, en azından ilgilendirmeli. Çünkü mantıklı olan budur. Natüralist bir bakış açısı kazandırır dedim ki bu da "şartsız ön kabul" demektir.

Biri bilimin standardının değişmesi -senin dediğin- biri ise natüralist bir bakış açısıyla şartsız ön kabullü natüralist bakış açısına sahip bilim ve bilim camiasının tartışmalı üyesi Evrim Ağacı'nın tanımı -benim dediğim.
Bilim sınırları dediğin şeyi asla bilemeyiz ki? Dediğim gibi daha Tip 1 medeniyet seviyesinde bile değiliz. 5-10 seneye dünyanın felaketle bitmeyeceği bile malum değil. Bilimin bir sınırı vardır ya da yoktur bile denilmez. Bu sınır dersin, sınırı tamamen kırarlar. Tarihte bu çok olmuş bir şey.

Örnek veriyorum farklı bir konuyla, alakasız diyorsun. Alakasız olacak tabi, benzetme şeklinde örnek veriyorum çünkü. Bilimin nasıl ilerlediğini anlatmıyorum sana orada. Bilimin ilerlemesiyle sana örnek veriyorum. Senin bugün bildiğin bir şeyi yarın bilmeyebilir veya bilmediğin şeyi yarın bilebilirsin.

Birde, verdiğin örnek saçma bir örnek. İslam bilimi diye bir şeyde var. Evrimcinin bilime bakış açısı farklı, islamcının bilime bakış açısı farklı. Evrimci tabi öyle diyecek, adam zaten tanrının varlığına inanmıyor. Ama tanrının varlığına inanan bir bilim adamı bir şeyin başlangıcının her zaman tanrı olduğunu bilerek bilim yapar. Hiçbir zaman bunun sonu bu, bunu Tanrı yaratmış burada bırakalım demez. Dibine iner, en son bunu gördüm, bunun oluşumu da Tanrıya mahsustur der. 10-20 sene sonra ya da bir süre sonra başkası o bulduğun şeyin nasıl oluştuğunu keşfeder, der ki, tamam o zaman demek ki bundan önceside varmış der. Sadece bir düşünceni savunmak için spesifik insanlardan örnek vermene gerek yok.

Mantık ilmi kapsamında her şey tanrıyı ilgilendirmez. Mantık dediğin şey doğaüstü olabilir, ama her zaman doğaüstü olmaz. Mesela suyun oluşma mantığı hiçbir zaman doğaüstü olamaz. Çünkü nasıl olduğu bilinir, baştan yapılabilir.

Bu arada, Evrim ağacı bir oluşumdur. Oluşumda bir sürü yazar, bir sürü fikir sahibi vardır. Başlığı ve konudaki kısımları Çağrı Mert Bakırcı diye değiştirirsen sevinirim. Çünkü onun sözleriyle hazırlanmış bir konu bu tamamen.

Mesut Yılmaz

80+ Bronze
Din insanları gerçeklere götürmez, dini kanıtlayamazsın, yok olmaktan korkan insanları kandırmak içindir ; bilim ise gerçektir kanıtlanabilir.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Bilim sınırları dediğin şeyi asla bilemeyiz ki? Dediğim gibi daha Tip 1 medeniyet seviyesinde bile değiliz. 5-10 seneye dünyanın felaketle bitmeyeceği bile malum değil. Bilimin bir sınırı vardır ya da yoktur bile denilmez. Bu sınır dersin, sınırı tamamen kırarlar. Tarihte bu çok olmuş bir şey.
O mantığı anlamıyorsun. Farklı bir yerden bakıyorsun. Bilimin sınırı sürekli kırılabilir genişleyebilir kapsama alanı artabilir vs. Bu ne demek? Bilimin deney yapabildiği ve gözleyebildiği kapsama alanı artar demek. Sana diyorum ki bu süreçlerde sınır ne olursa olsun korelasyondur.
Bilimin nasıl ilerlediğini anlatmıyorum sana orada. Bilimin ilerlemesiyle sana örnek veriyorum. Senin bugün bildiğin bir şeyi yarın bilmeyebilir veya bilmediğin şeyi yarın bilebilirsin.
Aynı cevap. Korelasyon.

Birde, verdiğin örnek saçma bir örnek. İslam bilimi diye bir şeyde var. Evrimcinin bilime bakış açısı farklı, islamcının bilime bakış açısı farklı. Evrimci tabi öyle diyecek, adam zaten tanrının varlığına inanmıyor. Ama tanrının varlığına inanan bir bilim adamı bir şeyin başlangıcının her zaman tanrı olduğunu bilerek bilim yapar. Hiçbir zaman bunun sonu bu, bunu Tanrı yaratmış burada bırakalım demez. Dibine iner, en son bunu gördüm, bunun oluşumu da Tanrıya mahsustur der. 10-20 sene sonra ya da bir süre sonra başkası o bulduğun şeyin nasıl oluştuğunu keşfeder, der ki, tamam o zaman demek ki bundan önceside varmış der. Sadece bir düşünceni savunmak için spesifik insanlardan örnek vermene gerek yok.
Müslüman bilim adamı olsun veya başka bir din olsun ulaşabildiği sonuçlar sadece bir korelasyondan ibarettir.

Mantık ilmi kapsamında her şey tanrıyı ilgilendirmez. Mantık dediğin şey doğaüstü olabilir, ama her zaman doğaüstü olmaz. Mesela suyun oluşma mantığı hiçbir zaman doğaüstü olamaz. Çünkü nasıl olduğu bilinir, baştan yapılabilir.
Sen suyu oluşturamazsın. Onu Allah yapar. Senin yaptığın suyun oluşmasını sağlayan korelasyon ortamını hazırlarsın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki hocam saygı duyarım açıklama yapsaydınız daha hoş olurdu.
Kahve yapacaktım. Bir de bu din dogmatiktir bilim gelişir lafını o kadar duydum ki artık pek sallamıyorum. Ama açıklama istersen kendimce açıklarım.

Carl-S

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,546
İsim
s
İlgilendiği Kategoriler
Laptop önerileri ve Telefon önerileri
NE BEKLİYORSUN NE BEKLİYORSUN ?
Her yerde mülteci sorunu
Çocuk tacizleri
Tarikatlar, cemaatler
Dolar 27
Euro 30'a dayanmış, üflesen 30 olacak
Benzin Mazot almış başını gidiyor
Enflansyon ve işsizlik tavan
Bekar bir işçinin aylık maliyeti 15 bin TL olmuş, asgari ücretin üzerinde

Dış borç tavan yapmış
Avruap ülkesi bile sayılmoyuruz
Herkes bize arap islamcı tipi çekiyor
Güvenlik sorunu var
Ürwetim yok
Dışa bağlıyız
Terör en üst seviyede
Bunlar üç maymunu oynarlar anca hocam.
Din insanları gerçeklere götürmez, dini kanıtlayamazsın, yok olmaktan korkan insanları kandırmak içindir ; bilim ise gerçektir kanıtlanabilir.
Bunu diyince twitterda islam düşmanı demişlerdi. :D

Son düzenleme:

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,534
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
O mantığı anlamıyorsun. Farklı bir yerden bakıyorsun. Bilimin sınırı sürekli kırılabilir genişleyebilir kapsama alanı artabilir vs. Bu ne demek? Bilimin deney yapabildiği ve gözleyebildiği kapsama alanı artar demek. Sana diyorum ki bu süreçlerde sınır ne olursa olsun korelasyondur.

Aynı cevap. Korelasyon.

Müslüman bilim adamı olsun veya başka bir din olsun ulaşabildiği sonuçlar sadece bir korelasyondan ibarettir.

Sen suyu oluşturamazsın. Onu Allah yapar. Senin yaptığın suyun oluşmasını sağlayan korelasyon ortamını hazırlarsın.

Kahve yapacaktım. Bir de bu din dogmatiktir bilim gelişir lafını o kadar duydum ki artık pek sallamıyorum. Ama açıklama istersen kendimce açıklarım.
Korelasyonu açıklasana.

feritmusaoz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
697
İsim
Musa ÖZ
Tamam hadi bilim ile din zıt olsun. Bana Kafile'nin argümanlarının neden saçma olduğunu söyler misin?
Peygamber mucizeleri direk bilime aykırı değil mi zaten? Binlerce yıl önce olan, günümüzde hiçbir kanıtlanabilirliği olmayan, bilime tamamen aykırı olan şeyler.

Son düzenleme:

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Peygamber mucizeleri direk bilime aykırı değil mi zaten? Binlerce yıl önce olan, günümüzde hiçbir kanıtlanabilirliği olmayan, bilime tamamen aykırı olan şeyler.
Peygamber mucizeleri ayetle sabittir :

Kamer suresi 1.ayet :
﴾1﴿Vakit yaklaştı ve ay yarıldı.

Ali İmran 49.ayet:
﴾49﴿ Onu İsrâiloğulları’na elçi olarak gönderecek ve o şöyle diyecek: “Kuşkuya yer yok, işte size rabbinizden bir mûcize ile geldim; size çamurdan kuş biçiminde bir şey yapar ona üflerim, Allah’ın izni ile derhal kuş oluverir; yine Allah’ın izniyle körü ve cüzzamlıyı iyileştirir, ölüleri diriltirim; ayrıca evlerinizde ne yiyip ne biriktirdiğinizi size haber veririm. Eğer inanan kimseler iseniz elbette bunda sizin için bir ibret vardır.

A'raf 106,107.ayetler:
 ﴾106﴿ Firavun şöyle dedi: “Eğer bir mûcize getirdiysen ve gerçekten doğru söylüyorsan onu göster bakalım.”
﴾107﴿ Bunun üzerine Mûsâ asâsını yere attı. Bir de baktılar ki apaçık bir yılan!

Kuran'ı bir kere açıp okudun mu?

feritmusaoz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
697
İsim
Musa ÖZ

Kamer suresi 1.ayet :

Ali İmran 49.ayet:
﴾49﴿ Onu İsrâiloğulları’na elçi olarak gönderecek ve o şöyle diyecek: “Kuşkuya yer yok, işte size rabbinizden bir mûcize ile geldim; size çamurdan kuş biçiminde bir şey yapar ona üflerim, Allah’ın izni ile derhal kuş oluverir; yine Allah’ın izniyle körü ve cüzzamlıyı iyileştirir, ölüleri diriltirim; ayrıca evlerinizde ne yiyip ne biriktirdiğinizi size haber veririm. Eğer inanan kimseler iseniz elbette bunda sizin için bir ibret vardır.

A'raf 106,107.ayetler:
 ﴾106﴿ Firavun şöyle dedi: “Eğer bir mûcize getirdiysen ve gerçekten doğru söylüyorsan onu göster bakalım.”
﴾107﴿ Bunun üzerine Mûsâ asâsını yere attı. Bir de baktılar ki apaçık bir yılan!

E tamam ben de bunları diyorum işte? Asayı yere atıp yılan çıkmasına nasıl inanalım? Ben mi yanlış görüyorum basbaya asanın yılana dönüştüğü yazıyor. Bir insanın ölüleri dirilttiğinden, çamura kuş şekli verip ona yaşam verebildiği yazıyor?

Kamer suresi 1.ayet :

Ali İmran 49.ayet:

A'raf 106,107.ayetler:

Ayrıca Ay'ın yarılması bir Peygamber mucizesi değildir, kıyamet günü Ay'ın yarılacağı söylenir yanlış ayet atıyorsun.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
E tamam ben de bunları diyorum işte? Asayı yere atıp yılan çıkmasına nasıl inanalım? Ben mi yanlış görüyorum basbaya asanın yılana dönüştüğü yazıyor. Bir insanın ölüleri dirilttiğinden, çamura kuş şekli verip ona yaşam verebildiği yazıyor?
Nasıl Allah'a inanıyorsun diyorum ben sana. Hem Allah'a inanıyorum diyorsun hem de Allah'ın kelamından bihabersin.

Top Bottom