Neler Yeni

Evrimi kabul edersem dinden cıkmış olur muyum?

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,649
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Evrim geçirdiğimiz tüm değişikliklerdir.
Mesela mutasyon uğradın diyelim DNA'ların işte bu bir evrim.
Evrim aslında İslamda bazı yerlerde çelişir onları atarsan aslında hiç çelişmez.
Evrim her şeyin kökeni kendinden önce yaşamış canlılar'a dayanmasıdır.
Bazı evrimler var zaten onlar çelişir onun dışında islamda uyuşur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hangi evrim?
Kimyasal evrim mi , evrenin evrimi mi yoksa organik evrim mi?
Bütünüyle.
Bir de evrimin bazı yerlerini atarsan aslında celismez ne demek ya? Bu kadar komik bir cümle duymadım. Kafana göre neyi atiyosun?
Eğer çelişen bir yer varsa kusura bakma burada din yanlış olur. Çünkü evrim deney ve gözlem ile kanıtlanmış, varlığın oluşumuna dair en somut delildir.

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Bütünüyle.
Bir de evrimin bazı yerlerini atarsan aslında celismez ne demek ya? Bu kadar komik bir cümle duymadım. Kafana göre neyi atiyosun?
Eğer çelişen bir yer varsa kusura bakma burada din yanlış olur. Çünkü evrim deney ve gözlem ile kanıtlanmış, varlığın oluşumuna dair en somut delildir.
Bazı yerleri atarsın derken yani bazı yerler uyuşmaz manasında.
Zaten evrim belli bir iki konuda çelişir islam ile.
Bana bazı yerleri yanlış geliyor ama %90 kısmı doğru geliyor.
Zaten deney ve gözlem ile öyle olduğunu gördüysem bunu gözümle şahid oluyorsam zaten neden inanmayayım.
Mesela hayvanların genetik olarak dğeişmesini görüyorum bunu nedne inkar edeyim ki ama mesela evren evrimi bana yanlış geliyor evet dedikleri çok mantıklı ama bunu görmüyoruz genişlediğini görmüyoruz sadece gökadaların aralarının açıldığını görüyoruz ama bu bana doğru olduğunu vermez olabilir diyebilirim ama doğal seçilim , mutasyonlar , genetik değişimler yaşıyoruz bunu görüyoruz bunu kabul edebilirim.
Ben o bilimsel şeyi yaşıyorsam görüyorsam veya hissediyorsam inanırım ama bu dediğim bana mantıklı gelir doğru gelmez. Ama kanıt varsa cidden genişlediğini gösteren bana kanıtını atarsanız neden inanmayayım. Bilim doğru yanlış dediği şey olup olmayandır ama bunun dışındaki şeylerde gözümde inançlar , kültürler etkilidir . Mesela mutasyon doğrudur ne inancın ne kültürün olursa olsun doğrudur görürsün hissedersin ama mesela diğer taraftan kuyruğumuz olduğumuz daha kanıtlanmadı evet DNA var ancak şuan bir kuyruğumuz yok ve eski bir insanın nasıl olduğunu bilemeyiz sadece bazı gözlemler ve araştırmalar yapıp ortaya atabiliriz he olabilir olmayabilir demiyorum ama bir şeyin gözle görülür veya görünmeyen ama onu gösteren fiziki , maddi bir kanıt isterim ben . Yanlış bilgim vardır beni bilgilendirirseniz daha iyi olur ve lütfen saygılı ve güzel bir biçimde tartışalım cahilliğimiz var ise düzgüncene düzeltiniz.

Bütünüyle.
Bu arada yanlışım var ise ben biraz daha araştırmak isterim vardır ki bu konulara çok da meraklı değilim.
Ama öğrenmek isterim .

Son düzenleme:

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,012
İsim
Hakan
Alakası yok, Eski ve Yeni Ahit ters düşebiliyor ama onlar içinde farklı anlatımlar mevcut, sen istersen myamundan gelen insanlara inan gene bu Adem'e ters değil gene Kur'an'a ters değil, çelişmez çıkmazsın da Kur'anın büyük kısmı doğa ile alakalı ilime en çok önem veren din.

Bu arada İslam evrime ters değildir.
Len abi değişmişsin, vay be bu mesajlarına da mı görecektik

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Ama tanrıyı araştırmaya kalksak bizi linçleyip kafir diye bizi dışlarlar değilmi?
Birde tanrıya şirk koşmak diye yazıyor kitapta
Sorgulamak şirk koşmak olmak. Bazı eğrelti otları insanlar var din hocaları da kısmen böyleler ve yanlış yönlendirirler. Dinde zorlama yoktur ama işte dediğim gibi bazıları zorluyorlar.

Tanrıyı elbet araştıracaksın.
Okursun saf Kur'an-ı Kerim'i bakarsın ki kafana yatmayan, düşünce sistemine uygun değilse dinini başka yönde seçersin. Herkes Müslüman olmak zorunda değil, küçük yaşta zorla İslam'ı öğretmek ve uygulatmak bile başlıca hata.

Alfha13

80+ Silver
Evrime inansan ne yazar inanmasan ne yazar? Ne bilime etkisi var, ne dine etkisi var ne de insana etkisi var. İslam'a göre bilim de Allah'ın istemesiyle olur. Yani eğer ki Müslüman'san evrimi de Allah'ın yaratmış olduğunu kabul edersin.

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,649
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
Alakası yok, Eski ve Yeni Ahit ters düşebiliyor ama onlar içinde farklı anlatımlar mevcut, sen istersen myamundan gelen insanlara inan gene bu Adem'e ters değil gene Kur'an'a ters değil, çelişmez çıkmazsın da Kur'anın büyük kısmı doğa ile alakalı ilime en çok önem veren din.

Len abi değişmişsin, vay be bu mesajlarına da mı görecektik
Senden öğreniyoruz dostum.

Bazı yerleri atarsın derken yani bazı yerler uyuşmaz manasında.
Zaten evrim belli bir iki konuda çelişir islam ile.
Bana bazı yerleri yanlış geliyor ama %90 kısmı doğru geliyor.
Zaten deney ve gözlem ile öyle olduğunu gördüysem bunu gözümle şahid oluyorsam zaten neden inanmayayım.
Mesela hayvanların genetik olarak dğeişmesini görüyorum bunu nedne inkar edeyim ki ama mesela evren evrimi bana yanlış geliyor evet dedikleri çok mantıklı ama bunu görmüyoruz genişlediğini görmüyoruz sadece gökadaların aralarının açıldığını görüyoruz ama bu bana doğru olduğunu vermez olabilir diyebilirim ama doğal seçilim , mutasyonlar , genetik değişimler yaşıyoruz bunu görüyoruz bunu kabul edebilirim.
Ben o bilimsel şeyi yaşıyorsam görüyorsam veya hissediyorsam inanırım ama bu dediğim bana mantıklı gelir doğru gelmez. Ama kanıt varsa cidden genişlediğini gösteren bana kanıtını atarsanız neden inanmayayım. Bilim doğru yanlış dediği şey olup olmayandır ama bunun dışındaki şeylerde gözümde inançlar , kültürler etkilidir . Mesela mutasyon doğrudur ne inancın ne kültürün olursa olsun doğrudur görürsün hissedersin ama mesela diğer taraftan kuyruğumuz olduğumuz daha kanıtlanmadı evet DNA var ancak şuan bir kuyruğumuz yok ve eski bir insanın nasıl olduğunu bilemeyiz sadece bazı gözlemler ve araştırmalar yapıp ortaya atabiliriz he olabilir olmayabilir demiyorum ama bir şeyin gözle görülür veya görünmeyen ama onu gösteren fiziki , maddi bir kanıt isterim ben . Yanlış bilgim vardır beni bilgilendirirseniz daha iyi olur ve lütfen saygılı ve güzel bir biçimde tartışalım cahilliğimiz var ise düzgüncene düzeltiniz.

Bu arada yanlışım var ise ben biraz daha araştırmak isterim vardır ki bu konulara çok da meraklı değilim.
Ama öğrenmek isterim .
Dostum zaten bilim ''göremiyoruz'' dediğin yere kadardır.
Yani somut olarak elimizde olan en uç noktayı bildirir bize bilim.
Bundan sonrası inanca girer, o kişiye kalmış bir şey.

Son düzenleme:

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Senden öğreniyoruz dostum.

Dostum zaten bilim ''göremiyoruz'' dediğin yere kadardır.
Yani somut olarak elimizde olan en uç noktayı bildirir bize bilim.
Bundan sonrası inanca girer, o kişiye kalmış bir şey.
O yüzden maymun-insan - kuyruğumuz vardı ve genişleyen evrim'e yanlış demem ama doğru da demem.
Kalanı zaten gördüğümüz geçirdiğimiz

Dahası  
Reaksiyon skoru
1,992
İsim
Cdd Baran
İlgilendiği Kategoriler
Politik a Politik
O yüzden maymun-insan - kuyruğumuz vardı ve genişleyen evrim'e yanlış demem ama doğru da demem.
asıl evrim gibi bilimsel bir kanunuu inkar edip islama göre çelişiyor dersen kuran ın bilimsel ve doğru bir kaynak olduğu ile çelişir ve kuranın doğrulunu bozar

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,649
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
Maymun nerden çıktı?
Primat onlar ve Primatlardan geldiğimiz de bilinen bir gerçek.

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,649
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Bir de diğer canlılar evrimlesebiliyor da biz nasıl evrimlesemiyoruz yani bizim ne farkımız var? Puf diye olusmadik ya.
Orayı görmeden bilemeyiz orası inancı da sokuyor içine.
Ama şuna katılırım her canlı değişime uğramıştır buna lafım yok ama kaynakları konusunda net bir bilgi yok o yüzden inanca göre konuşurum o konuda ama eğer kanıtlanırsa ne ise odur.

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,649
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
Orayı görmeden bilemeyiz orası inancı da sokuyor içine.
Ama şuna katılırım her canlı değişime uğramıştır buna lafım yok ama kaynakları konusunda net bir bilgi yok o yüzden inanca göre konuşurum o konuda ama eğer kanıtlanırsa ne ise odur.
Kaynakları konusunda net bir bilgi yok derken dini kaynaklardan bahsediyorsan evet kesinlikleri yok.

Top Bottom