Neler Yeni

Fiber Macerası // Superonline Fiber Altyapı Nasıl Geliyor?

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Herkese selam! Yaklaşık 1 senedir süren bir fiber altyapı maceram var. Hem TT hem de Superonline tarafında yaşadığım bazı konular var. Uzatmadan hızlıca başlıyorum.

Telekom ile Fiber konusunda daha önce yaşadıklarım:
Telekom ile fiber konusunda yaşadıklarım çok uzun sürmedi. 2020 Eylül ayında diğer forumlardaki konulardan yola çıkarak Telekom'a fiber için bazı iletişim kanallarından yazdım.
Başta çok umudum olmasa da sonradan işlerin ciddi seviyeye gelebileceğini anladım.
Telekom tarafında Yusuf Kıraç, İlçe ve İl Müdürlüğü ile iletişimde olmama rağmen tek kesin cevabı bazı e-posta adreslerine mail atarak alabildim. Onlar da pek kesin cevaplar değildi.
Zaten bölgemde FTTC-FTTN destekli altyapılar olduğu için pek de umursamadılar. 19 Eylül - 11 Kasım arasında süren bu kısa maceradan pek bir şey edinemedim.
11 Kasım'dan sonra da Yusuf Kıraç'ın Twitter hesabından ve bahsi geçen mail adresinden de engellendim :D

Asıl Konu: Superonline Fiber Ne Zaman Gelecekti?
Şimdi gelelim Superonline tarafına. Eylül ayının sonlarına doğru Telekom ile birlikte Superonline'a da Twitter üzerinden başvurmuştum. Bu kez işler farklı gitti.
Ekim-Kasım aylarında 2-3 kez keşif için geldiler. Kasım ayında gelen abi ile ufak bir muhabbetimiz oldu. Bölgeden bahsettim.
Aradan aylar geçti, pek bir haber alamadım.
Genel anlamda bildiğim tek şey Superonline'ın ruhsat beklediğiydi.

Superonline Fiber: Taşlar Yerine Oturuyor!
Asıl gelişmelerin yaşandığı dönem Kasım 2021 dönemi olduğu için Kasım 2020'den bu yana geçen ayları hızlıca atlıyorum. Bu geçen süreçte ara ara Twitter üzerinden Superonline'a yazdım ve talebimin halen geçerli olduğunu hatırlattım. Verdikleri cevaplar hep aynıydı ama bu kez bir şeylerin değişeceğini hissediyordum.
Temmuz ile Ekim ayları arasında kendilerine hiç yazmadım, ancak burada fiber altyapının gelmesini sağlayan başka bir büyük etken ise site yönetimine ilettiğim konu oldu.
Eylül ayının başında verdikleri Arz-Talep formuna bunu da ekledim. Daha önce kendim de bunun için çabaladığımı ilettim.

Ekim ayında taşlar yerine oturmaya başladı. Superonline'dan gelen bir ekip civar bölgeyi incelerken bir ekip ise site yönetimiyle görüşüp iç mekanda keşif yapmış. Bunu öğrendikten sonra olacakları anladım.
Ekim ayında çok bir şey olmadı, asıl işler 26 Kasım'da başladı.

Superonline Fiber: Sokaklardaki Kazı İşlemleri
Okuldan geldiğimde arka sokağımızdaki kazıları gördüm. Biraz baktığımda beyaz kapakları, turuncu renkli olan ve "microduct" adı verilen boruları gördüm.
Öncelikle arka sokağın ilerisinden kazı başladı. Boydan boya kim bilir kaç metre kazdılar. (Sonradan yaklaşık 30 sokaklık bir proje olduğunu öğrendim o ayrı)
Ardından birkaç metre kazılarak ana hat için gerekli borular ve kapaklar yerleştirildi. Görselleri aşama aşama konunun sonuna ekleyeceğim zaten.
O gün zaten cuma olduğundan cumartesi de pek bir şey yapılmadı.

Hafta sonu yönetimden "sitenin sokaklarına girileceği ve çalışma yapılacağı" konusunda bilgi aldım.
Pazartesi günü okuldan geldiğimde ise site dahilindeki 4 binanın önüne de yaklaşık 10 saatte 100 metreden fazla kazı yapılmış, meşhur küçük Superonline kapakları binaların önüne yerleştirilmişti.
Şimdi gelelim asıl konuya, sokağımızdaki tüm işler 2 gün civarı sürdü. Ertesi hafta bir çalışmaya başlamadılar.

Superonline Fiber: Binaya Giriş
13 Aralık 2021 tarihinde de binamıza geldiler, sabahtan akşama kadar çalışıp bir de üstüne ertesi gün birkaç saat daha mesai yaparak binamızdaki elektrik odasına kutu vb. yerleştirildi.
Şimdilik durum buraya kadar. Yeni şeyler yapıldıkça konuyu güncelleyeceğim.
Hem site yönetimi ile anlaşmalı çalıştıkları için hem de ilk bizden başladıkları ve direkt biz başvurduğumuz için aralık sonuna kadar bina içerisindeki işlemlerin biteceği ve ön başvuruların toplanacağı bilgisini edindim.

İyi - Kötü Bir Son :kedi:
Şimdilik işler çok hızlı ve iyi ilerliyor. Benim için tek sıkıntı Telekom taahhüdümün 2022 Nisan'da bitiyor olması ve fiberin en geç ocak ayında aktifleşecek olması.
Belki fazladan 1 sene taahhüt verip cayma bedelimin neredeyse tamamını Superonline'a ödetebilirim ama 1 yıl yerine 2 yıl taahhüt vermek biraz gerici oluyor. Malum şu anda 24 ay taahhütle nasıl bir hizmet alıyoruz belli oluyor :D

Kısaca işlemler şu anda bu şekilde devam ediyor. Yönetimden bir duyuru geçilirse ve fiziksel anlamda bir gelişme olursa konuya ekleme yaparım.
Görüşmek Üzere!

Görseller ve Ek İçerikler:
26 Kasım:
P_20211126_180256_vHDR_Auto.jpgScreenshot_1541.pngScreenshot_1542.pngScreenshot_1543.png
29-30 Kasım:

P_20211129_165347_vHDR_Auto.jpg
13-14 Aralık:
P_20211213_181852.jpgP_20211213_182014.jpgP_20211214_181027 (1).jpg

Güncelleme (5 Ocak 2022):

Arkadaşlar tekrardan selam. Konuyu güncellemediğim süre boyunca çok şey yaşandı.
14 Aralık'tan sonra uzun bir süre uğramadılar. Sitenin diğer bloğuna çalıştılar sadece. Sokaktaki fiber bağlantı için uğraştılar. 31 Aralık'ta tüm gün bizim sitede durdular. Dairelere binanın mevcut kablo kanallarından/boşluklardan geçmesi için ara bağlantıları hallettiler. Yani katlarda bir delme vb. durum olmadı, zaten tesisat sağlam.

Pazartesi 18.00'da gelip bağlayacaklardı. Her blok için farklı ekipler gelecekmiş. Bize gelmesi gereken ekip sitenin karşı A Bloğuna gittiği için 18.00'da değil 20.00'da kuruluma geldiler.
Tesisatta Uydu ve CAT6 aynı yoldan ilerlediği için olsa gerek biraz zorlandılar. Sonradan "Kaygan Ters Bağlama" yöntemi ile çözdüler olayı. Bolca sabun kullanarak salona giden CAT6'nın dışını bırakıp içindeki tüm kabloyu söktüler ve alıştığımız beyaz SOL fiber kablosunu geçirdiler.
Binamızda gerekli kanallar ve açık alanlar olduğu için dairenin salonundan aşağıdaki kutuya giden tüm hat çok rahatça döşendi. Sonrasında ekipten tanıştığımız abiyle birlikte ONT ve Router kurulumu yaptık.
Nokia ONT verdiler. WIFI 6 modellerden olan ZTE H3600 V9'u verdiler. Router çok şık ancak arayüz açısından o kadar fakir kalmış ki anlatamam. ONT de biraz eski görünümlü.
Modemin özellikleri, verdiği hız ve değerler, çekim gücü ve tasarımı her türlü çok iyi. Tek beğenmediğim taraf modemin arayüzü. Zaten Superonline kısıtlayabildiği kadar kısıtlıyor. 1 seneyi aşkın Keenetic kullanan biri olarak söylüyorum, arayüz çok kötü..
İmkanım olsa şu anda Keenetic Viva alıp tüm bilgimi kullanıp Viva'dan SOL kullanırım ama malum bütçe sıkıntıları.

Hızlar bu şekilde. Turkcell sunucusunda böyle oluyor tabi. Diğer sunucularda 98Mbps civarı alıyorum, IPTV'nin (TV+) etkisi var mıdır bilmiyorum. Belki de Tivibu gibi interneti sömürdüğü için 100'ün altında alıyorumdur. Izmir sunucusunda bir sorun olsa gerek. Tracert üzerinde Izmir 1-2ms gözüküyor ancak hız testinde 15ms civarı oluyor.
İstanbul'da 15-16ms civarı, Riot Frankfurt'ta 48-51ms civarı, Valve'da 62-65ms civarı ping değerlerine sahip.
Bazen ise değişik bir şekilde 9ms'e düşüyor İzmir-İstanbul arası bağlantı. Bu durumu dün akşam ve az önce yaşadım. Sonra tekrar 15ms oluyor.
Istanbul'a 9ms alırken de Riot Frankfurt'ta 41-42ms civarı, Riot Istanbul'da 10ms civarı değerler görüyorum.
Steam'de 12.5MB indirme görüyorum. Fena değil.

Şimdilik deneyimim olumlu yönde. 150TL'ye (24 aylık taahhüt olduğundan fiyatlandırma nasıl bilmiyorum, 135 veya 140TL de olabilir) TV dahil 100/10 internet kullanabiliyor olmak güzel bir his. Ancak içimde kalan tek şey 20Mbps upload olan paketi neden almadığım..
100/20 150TL, 200/20 180TL'ydi. Şimdi bakıyorum 100'lük olan 170, 200'lük olan 205TL olmuş.
Bir de zaten önceden haberini aldığım 500Mbps paket var. O da 250TL. Aslında diğerlerine göre çok uygun bir fiyat denebilir. 200/20 alacak olsam 45TL fazladan verip 300Mbps daha alırdım, 500Mbps hıza sahip olurdum şahsen.

Şu anda internetten memnunum. Gerek altyapının gelmesindeki hız, gerek kurulumdaki hız ve teknik ekibin bilgisi gayet iyiydi. Tek olumsuz yanlar bahsettiğim gibi router arayüzü, ping ve peering olanaklarının çok kısıtlı olması.
He bir de fiberi daireye çekerken yanlışlıkla uydu kablosunu bozdular, düzeltemiyoruz. Umarım TV+ bozulmaz :D

Ek olarak TT iptali için bugün Müdürlüğe gittim, müşteri hizmetlerinde sadece internet için 1000TL cayma bedeli olduğunu söylemişlerdi. +435TL Tivibu için demişlerdi.
Üstelik Kasım'da aradığımda 1000, 28 Aralık'ta aradığımda 1100TL demişlerdi. Şimdi gittiğimde 930TL dediler, üstelik Tivibu dahil.
600TL'sini SOL faturadan düşecek zaten. 4 aylık 195TL TT faturası için 300TL civarı cayma bedeli kötü değilmiş.

Kısacası işlemler hızlıca tamamlandı. Yeni yıla Superonline Fiber ile giriş yaptım.

Hız Testleri:
Not: Izmir sunucusunda olanlar yanlış. Istanbul üzerinden işliyor. Normalde İzmir'de 2-3ms gibi bir değer alıyorum.

// 9ms'li Speedtest
// 15ms'li Speedtest

İnternetin gerçek hızını (Steam vb. indirmelerdeki) değerini gösteren hız testi:

Umarım herkes fiber'e kavuşur. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Son düzenleme:

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Şimdilik işler çok hızlı ve iyi ilerliyor. Benim için tek sıkıntı Telekom taahhüdümün 2022 Nisan'da bitiyor olması ve fiberin en geç ocak ayında aktifleşecek olması.
Belki fazladan 1 sene taahhüt verip cayma bedelimin neredeyse tamamını Superonline'a ödetebilirim ama 1 yıl yerine 2 yıl taahhüt vermek biraz gerici oluyor. Malum şu anda 24 ay taahhütle nasıl bir hizmet alıyoruz belli oluyor :D
Superonline en son 400-500 TL'ye kadar cayma bedelini ödüyordu. Senin de çok fazla çıkmaz diye düşünüyorum.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Superonline en son 400-500 TL'ye kadar cayma bedelini ödüyordu. Senin de çok fazla çıkmaz diye düşünüyorum.
Telekom'dan kalma (şu anda) 800TL civarı bir cayma bedelim var.
1 Yıllık Taahhütlerde 300TL, 2 yıllıklarda 600TL ödeme yapabiliyorlarmış.
Hatta 1 seneden fazla süredir konuştuğumuzdan olsa gerek böyle cevap verdiler.
Screenshot_20211215-153031_1.jpg

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Telekom'dan kalma (şu anda) 800TL civarı bir cayma bedelim var.
1 Yıllık Taahhütlerde 300TL, 2 yıllıklarda 600TL ödeme yapabiliyorlarmış.
Hatta 1 seneden fazla süredir konuştuğumuzdan olsa gerek böyle cevap verdiler.
Alıntıyı görüntüle
2 yıllık taahhütlerde cayma bedeli ödemeden iptal etme hala var mı?

ABD'deki gibi merkezi kanalizasyona sistemine geçirse altyapı çekmek çok kolay olacak ama geçmek zor...

En son 4 sene önce duymuştum ondan sonra ses seda olmadı hiç.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
ABD'deki gibi merkezi kanalizasyona sistemine geçirse altyapı çekmek çok kolay olacak ama geçmek zor...
En son 4 sene önce duymuştum ondan sonra ses seda olmadı hiç.
Mülkiyet mevzusu..
Diğer ülkelerde Altyapı sağlayıcı ile İnternet sağlayıcı farklı olabiliyor. Altyapıyı getiren firma SADECE altyapı işlerine bakıp kiralıyor. İSS de satın alıyor veya kiralıyor. O bölgeyi ediniyor. Bu sistem TR'de de olsa çok iyi olur.
2 yıllık taahhütlerde cayma bedeli ödemeden iptal etme hala var mı?
Var ancak THH bazı koşullara bakmaya başladı. Detaylarını anlatsam konu 3 sayfa olur.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Mülkiyet mevzusu..
Diğer ülkelerde Altyapı sağlayıcı ile İnternet sağlayıcı farklı olabiliyor. Altyapıyı getiren firma SADECE altyapı işlerine bakıp kiralıyor. İSS de satın alıyor veya kiralıyor. O bölgeyi ediniyor. Bu sistem TR'de de olsa çok iyi olur.

Var ancak THH bazı koşullara bakmaya başladı. Detaylarını anlatsam konu 3 sayfa olur.
Bunun önündeki en büyük engel TT.

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Adamlar baya baya hoş dille cevap vermiş. 6 Sene Telekom kullandım ve artık bıkmıştım cidden.
Bir pazar günü babamla eve geldik ara sokakta girişleri kapamışlardı sokağı boylu boyunca kazmışlardı . Sonra ki hafta evin önünü komple kazdılar binaya kablo falan geçirdiler ben komşulardan biri su santrali falan mı kuracak diye düşünüyorum :).
Türknet kutusunu bir taktılar kapıya başta çözemedim meseleyi sonra resim atmıştım foruma.
Sizle olan konuşmamız şu şeklideydi.altta
Şuan 1000/1000 Türknet paketi kullanıyorum ve memnunum. Peşime binada 3 kişi daha fiber bağlattı.

1639603110840.png

gurkn6

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
238
İsim
Gürkan Yıldırım
Herkese selam! Yaklaşık 1 senedir süren bir fiber altyapı maceram var. Hem TT hem de Superonline tarafında yaşadığım bazı konular var. Uzatmadan hızlıca başlıyorum.

Telekom ile Fiber konusunda daha önce yaşadıklarım:
Telekom ile fiber konusunda yaşadıklarım çok uzun sürmedi. 2020 Eylül ayında diğer forumlardaki konulardan yola çıkarak Telekom'a fiber için bazı iletişim kanallarından yazdım.
Başta çok umudum olmasa da sonradan işlerin ciddi seviyeye gelebileceğini anladım.
Telekom tarafında Yusuf Kıraç, İlçe ve İl Müdürlüğü ile iletişimde olmama rağmen tek kesin cevabı bazı e-posta adreslerine mail atarak alabildim. Onlar da pek kesin cevaplar değildi.
Zaten bölgemde FTTC-FTTN destekli altyapılar olduğu için pek de umursamadılar. 19 Eylül - 11 Kasım arasında süren bu kısa maceradan pek bir şey edinemedim.
11 Kasım'dan sonra da Yusuf Kıraç'ın Twitter hesabından ve bahsi geçen mail adresinden de engellendim :D

Asıl Konu: Superonline Fiber Ne Zaman Gelecekti?
Şimdi gelelim Superonline tarafına. Eylül ayının sonlarına doğru Telekom ile birlikte Superonline'a da Twitter üzerinden başvurmuştum. Bu kez işler farklı gitti.
Ekim-Kasım aylarında 2-3 kez keşif için geldiler. Kasım ayında gelen abi ile ufak bir muhabbetimiz oldu. Bölgeden bahsettim.
Aradan aylar geçti, pek bir haber alamadım.
Genel anlamda bildiğim tek şey Superonline'ın ruhsat beklediğiydi.

Superonline Fiber: Taşlar Yerine Oturuyor!
Asıl gelişmelerin yaşandığı dönem Kasım 2021 dönemi olduğu için Kasım 2020'den bu yana geçen ayları hızlıca atlıyorum. Bu geçen süreçte ara ara Twitter üzerinden Superonline'a yazdım ve talebimin halen geçerli olduğunu hatırlattım. Verdikleri cevaplar hep aynıydı ama bu kez bir şeylerin değişeceğini hissediyordum.
Temmuz ile Ekim ayları arasında kendilerine hiç yazmadım, ancak burada fiber altyapının gelmesini sağlayan başka bir büyük etken ise site yönetimine ilettiğim konu oldu.
Eylül ayının başında verdikleri Arz-Talep formuna bunu da ekledim. Daha önce kendim de bunun için çabaladığımı ilettim.

Ekim ayında taşlar yerine oturmaya başladı. Superonline'dan gelen bir ekip civar bölgeyi incelerken bir ekip ise site yönetimiyle görüşüp iç mekanda keşif yapmış. Bunu öğrendikten sonra olacakları anladım.
Ekim ayında çok bir şey olmadı, asıl işler 26 Kasım'da başladı.

Superonline Fiber: Sokaklardaki Kazı İşlemleri
Okuldan geldiğimde arka sokağımızdaki kazıları gördüm. Biraz baktığımda beyaz kapakları, turuncu renkli olan ve "microduct" adı verilen boruları gördüm.
Öncelikle arka sokağın ilerisinden kazı başladı. Boydan boya kim bilir kaç metre kazdılar. (Sonradan yaklaşık 30 sokaklık bir proje olduğunu öğrendim o ayrı)
Ardından birkaç metre kazılarak ana hat için gerekli borular ve kapaklar yerleştirildi. Görselleri aşama aşama konunun sonuna ekleyeceğim zaten.
O gün zaten cuma olduğundan cumartesi de pek bir şey yapılmadı.

Hafta sonu yönetimden "sitenin sokaklarına girileceği ve çalışma yapılacağı" konusunda bilgi aldım.
Pazartesi günü okuldan geldiğimde ise site dahilindeki 4 binanın önüne de yaklaşık 10 saatte 100 metreden fazla kazı yapılmış, meşhur küçük Superonline kapakları binaların önüne yerleştirilmişti.
Şimdi gelelim asıl konuya, sokağımızdaki tüm işler 2 gün civarı sürdü. Ertesi hafta bir çalışmaya başlamadılar.

Superonline Fiber: Binaya Giriş
13 Aralık 2021 tarihinde de binamıza geldiler, sabahtan akşama kadar çalışıp bir de üstüne ertesi gün birkaç saat daha mesai yaparak binamızdaki elektrik odasına kutu vb. yerleştirildi.
Şimdilik durum buraya kadar. Yeni şeyler yapıldıkça konuyu güncelleyeceğim.
Hem site yönetimi ile anlaşmalı çalıştıkları için hem de ilk bizden başladıkları ve direkt biz başvurduğumuz için aralık sonuna kadar bina içerisindeki işlemlerin biteceği ve ön başvuruların toplanacağı bilgisini edindim.

İyi - Kötü Bir Son :kedi:

Kısaca işlemler şu anda bu şekilde devam ediyor. Yönetimden bir duyuru geçilirse ve fiziksel anlamda bir gelişme olursa konuya ekleme yaparım.
Görüşmek Üzere!

Görseller ve Ek İçerikler:
26 Kasım:
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
29-30 Kasım:

Alıntıyı görüntüle
13-14 Aralık:
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
kanka hayırlı olsun öncelikle twitterdan superonline için nasıl talep oluşturacağım yardımcı olur musun

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Adamlar baya baya hoş dille cevap vermiş. 6 Sene Telekom kullandım ve artık bıkmıştım cidden.
Bir pazar günü babamla eve geldik ara sokakta girişleri kapamışlardı sokağı boylu boyunca kazmışlardı . Sonra ki hafta evin önünü komple kazdılar binaya kablo falan geçirdiler ben komşulardan biri su santrali falan mı kuracak diye düşünüyorum :).
Türknet kutusunu bir taktılar kapıya başta çözemedim meseleyi sonra resim atmıştım foruma.
Sizle olan konuşmamız şu şeklideydi.altta
Şuan 1000/1000 Türknet paketi kullanıyorum ve memnunum. Peşime binada 3 kişi daha fiber bağlattı.

Alıntıyı görüntüle
Aktif olması kaç gün/hafta sürdü sizin?

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
kanka hayırlı olsun öncelikle twitterdan superonline için nasıl talep oluşturacağım yardımcı olur musun
Özel mesajdan Turkcell'e yazabilirsiniz ancak pek bir işe yarayacağını sanmam.

bt5214

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
berke tiryaki
Ne güzel. Bende genel müdürlüğe gidiyorum, twitterdan yazıyorum Allah kerim 2 yıla altyapınız gelir diyorlar yıl 2021 internetim yok :)

Berat Özdemir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
542
İsim
Berat Özdemir
Discord
RevelioLivento#9596
Bir önceki yaşadığım binada fiber geleceği zaman Superonline ekiplerini görmüştüm ve bana eve kadar fiber çekeceklerini söylemişlerdi, zaten çevredeki her yerde vardı bizde yoktu. Sonra 2-3 ay ses çıkmamıştı, gidip neden hâlâ gelmediğini sorduğumda yine aynı kişiyle karşılaştım ve bana binada oturan yaşlı bir kişinin "Bizim binamızdaki fayansları delmeyin." demesi üzerine fiber getirmekten vazgeçildiğini söylemişlerdi. Binanın yöneticisi olduğumuzu söylememe rağmen herkesin onayı olmadan getiremiyoruz dediler, aynı şekilde yardımcı yönetici de binamızı deldirtmeyiz diye karşı çıktı. İki bunak yüzünden fiberden mahrum kalmıştık bir süre...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Fakat burada alt yapının çekilmesi ve evlere kadar gelmesi ortalama 1-2 haftada bitmişti, sizin serüveniniz biraz uzun sürmüş gibi.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Bir önceki yaşadığım binada fiber geleceği zaman Superonline ekiplerini görmüştüm ve bana eve kadar fiber çekeceklerini söylemişlerdi, zaten çevredeki her yerde vardı bizde yoktu. Sonra 2-3 ay ses çıkmamıştı, gidip neden hâlâ gelmediğini sorduğumda yine aynı kişiyle karşılaştım ve bana binada oturan yaşlı bir kişinin "Bizim binamızdaki fayansları delmeyin." demesi üzerine fiber getirmekten vazgeçildiğini söylemişlerdi. Binanın yöneticisi olduğumuzu söylememe rağmen herkesin onayı olmadan getiremiyoruz dediler, aynı şekilde yardımcı yönetici de binamızı deldirtmeyiz diye karşı çıktı. İki bunak yüzünden fiberden mahrum kalmıştık bir süre...
İşte bu tip durumlarla karşılaşmamak için yönetimle ortak iş yapmak lazım. Mesela bizde pek delinen bir yer olmadı çünkü planlamayı yönetimle yaptılar.

Bu şekilde dış mekandan direkt elektrik odasına giriyor fiber.
P_20211214_180920.jpg

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,125
Üyeler
140,773
Son üye
Deta
Top Bottom