Neler Yeni

Çözüldü✓ FPS'im Anlamsızca Düştü

Enes34Nacir

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,721
İsim
Enes Nacir
İlgilendiği Kategoriler
Toplama kasa
Herkese iyi forumlar, yeni üye oldum ve umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Öncelikle sistem özelliklerimi belirteyim;
İşlemci: AMD Ryzen 5 5500 (Stok soğutucu ile kullanıyorum)
Ekran Kartı: GIGABYTE AMD RX 5600 XT 6 GB
RAM: G.Skill Ripjaws 16 GB 3200 Mhz DDR4
Anakart: ASRock A520M-HVS
SSD 1: Lexar NM620 M.2 512 GB (3500 Okuma - 2400 Yazma / Sistem bu SSD'ye kurulu)
SSD 2: KIOXIA 960 GB (555 Okuma - 540 Yazma)
PSU: Gameforce 750w 80+ Bronze
Monitör: Samsung Odysses 24" 144 HZ LS24AG300NRXUF
İşletim Sistemi: Windows 11 Pro 23H2
NOT: Ekran kartı, PSU ve kasa 2. el, geri kalan parçaların hepsini sıfır olarak aldım. Ekran kartında 5 aydır henüz bir problem yaşamadım, PSU arkadaşımın akrabasından aldım sadece 1 kere kullanmış onda da bir problem yaşamadım, kasayıda arkadaşımdan aldım.

Şimdi sorunum şu: CS2'de ortalama 250-260 FPS alıyordum lakin son 1 haftadır anlamadığım şekilde 100-150 civarı FPS kaybım var. Oyun içinde 200 ile 350 FPS arası geziniyordum. Aynı şekilde Bannerlord'da da 1000vs1000 olmadığı sürece Çok Yüksek ayarlarda oynarken kolay kolay herhangi bir FPS kaybım yoktu ayrıca görüntü anlam veremediğim şekilde kötü, ekstra olarak belirtmem gerekirse oyun belli bir süreden sonra savaşlara girerken çöküp duruyordu delirmiştim, çözümünüde heryeri talan etsemde bulamadım. GTA 5'i, FXAA ve MSAA 8x de olmak üzere tamamen en yüksek ayarlarda 45 ile 90 fps arası rahatlıkla oynarken CS2'de son 1 haftadır böyle olması ve Bannerlord'da görüntünün anlamsızca kötü olmasını normale nazaran onda da düşük FPS almamı anlamlandıramadım.

Bu arada gereksiz bulduğum ufak tefek bir çok şeyi kapattım Windows'la gelen misal yapay zekası vardı onun gibi. Win10 olarak da kullandım sistemi onda problem yoktu, Win11 e geçtim 1-1,5 aydır herhangi bir sorunum yoktu. Özellikle belirtmem gerekirse ekran kartımın 24.3.1 driver sürümünü kullanıyorum. Gelen son 2-3 driver güncellemesi tüm ayarlarım aynı olsa dahi oldukça ani drop ve FPS kaybına sebebiyet veriyor.
BIOS sürümüm de P3.50 yani son sürümdür. Ramlerim 3200 Mhz'dedir. Chipset driverı ve Windows'un tüm dirverları hiçbir şey yüklenmeden önce kurulmuştur.

Ekran Kartı ve oyun içi ayarlarım (SAM ve Freesync Açık);

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
İnan bana hocam RTX 2060 i3 10100f ile 1080p High ayarlarda 100fps alıyor idim gittim yeni 3060 i5 11400f PC aldım bunda 1080p de high da 90fps ye düştü bende cs yi sildim .d

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Barış
İnan bana hocam RTX 2060 i3 10100f ile 1080p High ayarlarda 100fps alıyor idim gittim yeni 3060 i5 11400f PC aldım bunda 1080p de high da 90fps ye düştü bende cs yi sildim .d
Uzun zamandır optimizasyona dair büyük güncelleme gelmiyor. Son 1-2 hafta içerisinde gelen güncellemeler mi sebebiyet verdi bu duruma diye düşünüyorum ama sorduğum insanlarda da hiçbir problem olmadığını duyunca şaşırıyor insan. Sanırım mecbur umursamadan devam etmek en hayırlısı olucak.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Barış
Aynı sıkıntıyı yaşayacak arkadaşlar için yazıyorum, belki çözümü vardır ama ben bulamadım.
Oyun yedeklerimi aldım, temiz bir kurulum yaptım ve Windows 10'a geçtim. Önce Windows güncelleştirmelerini yaptım, ardından Chipset, Ekran Kartını ve bilimum bazı sürücüleri kurdum. Ardından DWS ile boş olduğunu düşündüğüm Windows Hizmetlerini kaldırttım. Windows üzerinden yazılım gerektirmeden gereksiz olduğunu düşündüğüm şeyleri kapattım örn: Arka Plan Uygulamaları.
Şu an bir sorun yok oyun gene gıcır gıcır akıyor ve eski FPS'me geri kavuştum.
Not: Windows ayarları ve Ekran Kartı ayarlarında yapabildiğim her şeyi ben gene her zaman ki gibi performans odaklı yaptım. Windows Defender'ı da lanet bildirimleri hariç tamamen kapattım.

Herkese iyi forumlar, yeni üye oldum ve umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Öncelikle sistem özelliklerimi belirteyim;
SSD 1: Lexar NM620 M.2 512 GB (3500 Okuma - 2400 Yazma / Sistem bu SSD'ye kurulu)
NOT: Ekran kartı, PSU ve kasa 2. el, geri kalan parçaların hepsini sıfır olarak aldım. Ekran kartında 5 aydır henüz bir problem yaşamadım, PSU arkadaşımın akrabasından aldım sadece 1 kere kullanmış onda da bir problem yaşamadım, kasayıda arkadaşımdan aldım.

Şimdi sorunum şu: CS2'de ortalama 250-260 FPS alıyordum lakin son 1 haftadır anlamadığım şekilde 100-150 civarı FPS kaybım var. Oyun içinde 200 ile 350 FPS arası geziniyordum. Aynı şekilde Bannerlord'da da 1000vs1000 olmadığı sürece Çok Yüksek ayarlarda oynarken kolay kolay herhangi bir FPS kaybım yoktu ayrıca görüntü anlam veremediğim şekilde kötü, ekstra olarak belirtmem gerekirse oyun belli bir süreden sonra savaşlara girerken çöküp duruyordu delirmiştim, çözümünüde heryeri talan etsemde bulamadım. GTA 5'i, FXAA ve MSAA 8x de olmak üzere tamamen en yüksek ayarlarda 45 ile 90 fps arası rahatlıkla oynarken CS2'de son 1 haftadır böyle olması ve Bannerlord'da görüntünün anlamsızca kötü olmasını normale nazaran onda da düşük FPS almamı anlamlandıramadım.

Bu arada gereksiz bulduğum ufak tefek bir çok şeyi kapattım Windows'la gelen misal yapay zekası vardı onun gibi. Win10 olarak da kullandım sistemi onda problem yoktu, Win11 e geçtim 1-1,5 aydır herhangi bir sorunum yoktu. Özellikle belirtmem gerekirse ekran kartımın 24.3.1 driver sürümünü kullanıyorum. Gelen son 2-3 driver güncellemesi tüm ayarlarım aynı olsa dahi oldukça ani drop ve FPS kaybına sebebiyet veriyor.
BIOS sürümüm de P3.50 yani son sürümdür. Ramlerim 3200 Mhz'dedir. Chipset driverı ve Windows'un tüm dirverları hiçbir şey yüklenmeden önce kurulmuştur.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
bilgisayaraAlıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
korsan oyun indirdinmi

Hayır, sahip olup oynadığım oyunlar orijinal. Steam üzerinden hepsi.
şuana kadar korsan bir uygulama veya oyun indirdinmi iyi hatırlamaya çalış bir pcde aniden fps düşmesi normal değildir
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hayır, sahip olup oynadığım oyunlar orijinal. Steam üzerinden hepsi.
ve bu korsan kategorisine site uygulamalarıda dahil bi oyuna mod falan indirmişsindir ses değiştirme programı indirmişsindir

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Barış
şuana kadar korsan bir uygulama veya oyun indirdinmi iyi hatırlamaya çalış bir pcde aniden fps düşmesi normal değildir
Mesaj otomatik birleştirildi:

ve bu korsan kategorisine site uygulamalarıda dahil bi oyuna mod falan indirmişsindir ses değiştirme programı indirmişsindir
FL Studio kulanıyorum lakin hiçbir şey kurmadan da denemiştim CS2'yi, gene FPS kaybım vardı ki aslında hala da var...
Bir nebze olsun tabii ki şu an daha iyi konuyu açtığım zamana göre durum ancak, sorun tam olarak tahminimce oyunda ki gereksiz partiküllerin tamamen kapatılamadığından ötürü olduğunu düşünüyorum. Antenler, bir takım otlar, yerde ki tahtalar vs vs gibi şeylerin etkisi yani. CSGO iken bunları kapatabilmek mümkündü de bu oyunda bulamadım. Ekran Kartı ve Windows ayarlarım tamamen performans odaklı ama aynı FPS'i alamıyorum halen. Smart Access Memory'de bir işe yaramıyor aksine FPS düşürüyor onu da kapattım.
Güncel olarak 200-280 FPS arasında geziniyorum bu değer 250-350'di...

Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Harun Berke Gürek
Instagram
www.instagram.com/harunberkegurek
Steam
https://steamcommunity.com/id/berkegbi/
Twitter
berkegbi
Discord
berkegbi
Dostum işletim sistemi kaynaklı olabilir ya. ben de w11 kullanıyorken cs'de düşük ayarlara da alsam yüksek ayarlara da alsam fps dalgalanmaları yaşıyordum. W10'a dönünce oyun kaymak gibi akmaya başlıyor. Ben çözümü w10'a dönerek buldum. Bu aralar windows 11 24H2 sürümü çıkacak haberleri var ve fps durumunu windows stabilitesini ne kadar sağlar bilmiyorum ama gözlemleyip göreceğiz.

Top Bottom