Neler Yeni

Frisby ve Cougar PSU Aynı Marka mı?

servet95

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Servet Yücel
Öncelikle Frisby markasından başlayalım ;

Frisby ne malı ?

Öncelikle dünyada Frisby adında bir global bir firma yok. Alibaba'ya girdiğinizde böyle bir tedarikçi görülmemektedir. Marka olarak tescilli Türk malıdır.

Peki Türkiye'ye nerden geliyor ?

Aslında Frisby OEM ürünleri Çin'den getirerek kendi markası adı altında satan bir firma. Çinden gelen OEM ürünlerin üzerine kendi markasını basıyor.

OEM ne Demektir ?

Orijinal ürün üreticisi, başka bir firma için parça, ekipman veya başka bir ürün üreten imalatçı firmadır.

Mediamark sitesinden alıntı: İstanbul merkezli olarak 1994 yılında kurulan Comsis Bilgisayar’ın 1998 yılında oluşturduğu bilgisayar ürünleri ve aksesuarları markası olan Frisby, yüzlerce ürünüyle öne çıkıyor. İthalat ürünlerini kendi markasıyla piyasaya sunan Frisby, yaygın teknik servis ağı ile gelişkin bir satış sonrası servis desteği sunuyor.

Şimdi Cougar'a bakalım ;

Cougar ne malı ?

COUGAR ürünleri, profesyonel bir Ar-Ge mühendislik ekibi olan COUGAR ALMANYA tarafından tasarlanmıştır.

Cougar Çin'e mi satıldı ?

COUGAR, 1979 yılında kurulan ve günümüzde PC Kasaları, Güç Kaynakları ve Rackmount Kasa ve Adaptörlerini piyasaya süren "HEC / COMPUCASE" Grubunun bir parçasıdır.
Tayvan'daki genel merkezinin yanı sıra, HEC Group'un Çin'de bir üretim tesisi ve ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Çin ve İspanya'da yerleşik bir şube ağına sahiptir.
Yani Tayvan merkezli bir şirketin Çinde üretim yapıtığı şeklinde özetlenebilir.

Cougar Kaynak : https://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page1439.htm

HEC / COMPUCASE Kaynak : https://www.realhardtechx.com/index_archivos/HEC.htm

Peki Frisby ve Cougar nasıl bir araya geldi ?

Frisby markasına sahip olan Comsis aynı zamanda Couger markasını da Türkiye'ye getiriyor. Vatan Computer sitesinde tedarikçi firmanın isminin kutuya yazmasıyla Couger Frisby'nin mi gibi bir algı oluştu. Ancak Comsis sitesinde aynı model PSU'da Firsby ibaresi bulunmuyor.

Peki Cougar Frisby'nin mi yani aynı kalitede mi ?

Aslında marka olarak ayrı firmalar ama kalitesine gelirsek Frisby'nin hangi OEM tedarikçiler ile çalıştığıyla alakalı bir durum. Bu konu hakkında internette bir bilgi yok. Eğer Frisby HEC / COMPUCASE ile OEM bir ürün satın alımı yapılmışsa Frisby PSU'lar Çinden Cougar ile aynı fabrikadan çıkmış demektir. Aynı fabrikadan çıkması da ikisinin de aynı kalitede olacağı anlamına gelmez. Frisby'nin tek bir OEM üretici ile anlaşması da gerekmez. Bazı modelleri HEC / COMPUCASE ile bazı modelleri de başka firmalardan tedarik edebilir. Sonuç olarak Frisby'nin ürünleri nereden aldığına dair bir belge ve kaynak yoktur.

NOT: YAZILANLAR KAYNAKLARI İLE BELİRTİLMİŞ OLUP KASALARIN BİRBİRİNE BENZEMESİ AYNI YERDE ÜRETİLDİĞİ ANLAMINA GELMEZ. SADECE BİR TESPİTTİR !

Ekler

• v2-82652_large.jpg
    v2-82652_large.jpg
    279.7 KB · Hit: 140
  • frisby1.jpg
    frisby1.jpg
    214 KB · Hit: 82
Son düzenleme:

PustiKafa

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,536
New Marais'de Buzul Vermaak 88 Elemanı Dövüyor.
İsim
Emre Aygan
Yazdığın bütün Frisby kelimelerinin doğru olmamasını geçiyorum. Aynı şekilde Cougar'ı da yanlış yazmanı geçiyorum umurumda değil. Bu iki PSU oldukça benzer olsalar da hala bir kanıt yok. Belki Cougar Frisby'den aldı belki Frisby Cougar'dan. Veya ikisinin de kendi tasarımı.

sami şahin

80+ Silver
En İyi Cevap
2
çok karışık hiç bir şey anlamadım kısaca Cougar üretiyor Frisby de markasını basıp karını koyup satıyor mu

servet95

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Servet Yücel
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yazdığın bütün Frisby kelimelerinin doğru olmamasını geçiyorum. Aynı şekilde Cougar'ı da yanlış yazmanı geçiyorum umurumda değil. Bu iki PSU oldukça benzer olsalar da hala bir kanıt yok. Belki Cougar Frisby'den aldı belki Frisby Cougar'dan. Veya ikisinin de kendi tasarımı.
Yanlışları düzelttim hocam. Tabi sizin dediklerinizde doğru olabilir. İnternette bu konu hakkında bir açıklama yok.
Mesaj otomatik birleştirildi:

çok karışık hiç bir şey anlamadım kısaca Cougar üretiyor Frisby de markasını basıp karını koyup satıyor mu
Özetle Frisby PSU üretmiyor. Frisby diye global bir marka yok bu bir Türk markası. OEM ürünlere kendi markasını basarak satıyor. Couger ile aynı tedarikçiden ürünleri tedarik etmiş olabilir. Ama buna dair bir belgede ve kanıt yok. Couger'de Tayvan merkezli Çin'de üretim yapan HEC firmasına ait bir PSU üreticisi.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
962,311
Üyeler
151,879
Son üye
chickinsout
Top Bottom