Neler Yeni

İnceleme G870 Hariç Excalibur Neden KESİNLİKLE Alınmaz? G900'üm Nasıl Yandı?

İyi forumlar, konuyu "Rehber" olarak açmak biraz garip geldiğinden direkt inceleme olarak açtım. Sorun çıkmayacağını düşünerek konuyu böyle açıyorum. Her ne kadar çok detaylı olmasa da eskiden açtığım G900 inceleme konuları var. Bende eski nesil olan bir Excalibur G900 vardı. Neden eski nesil diyorsanız içinde i7-10750H ve RTX 2060 vardı, yani artık 2. el harici isterseniz alamazsınız. İsterseniz şimdi konuya girelim.

ESKİ KONULARIM
Eski inceleme konularımı merak ederseniz şuradan bakabilirsiniz;
  1. https://forum.donanimarsivi.com/konu/excalibur-g900-kullanici-incelemesi.405589/
  2. https://forum.donanimarsivi.com/konu/excalibur-g900-kullanici-incelemesi-guencel.457374/
Isınma testi de burada var diyebiliriz;

"Neden alınmaz diyorsun?"
Neden alınmaz sorusuna cevap olarak şöyle sıralayabilirim;
  1. RAMler'i ne kadar seçerseniz seçin her türlü tek kanal şeklinde geliyor.
  2. Diğer muadil modellerine göre G770 ve G900 cihazlarının ekran kartlarının güçleri çok düşük. Yüksek olsa bile aşırı ısınıyor.Bendeki RTX 2060 Mobile 80W'tı ve ısınınca 65-70W'ye kadar geriliyordu. RTX 3060 modelleri 95W ve onlar da ısınınca 85W güçlerine kadar düşebiliyor. Genel olarak ekran kartlarının güçleri şöyle oluyor:
    ModellerGüçler
    Excalibur G900 - RTX 206080W
    Excalibur G900 - RTX 306095W
    Excalibur G911 - RTX 4060 (DFB0X modeli)100W
    Excalibur G911 - RTX 4060 (EXB0X modeli)140W
    Excalibur G911 - RTX 4070140W
    Excalibur G911 - RTX 4090175W
    Excalibur G870 - RTX 4050100W
    Excalibur G870 - RTX 4060100W
    (Kendi kullandığım model olan RTX 2060 haricinde tüm modellerin güç değerleri laptoparsivi.com sitesinden alıntı yapılmıştır.)

Bu tabloya bakacak olursak gördüğünüz gibi G911'in üst seviyeleri yüksek güçlere sahip ancak hemen heveslenmeyin ki oyun incelemelerine bakarsanız siz de ekran kartının cayır cayır sıcaklıklarda çalıştığını fark edebilirsiniz. G870 modelini neden kötülemiyorsun derseniz, hem gücü az çok olması gerektiği gibi hem de kasası ve soğutma şeklinden dolayı diğer modellere göre gayet serin çalışıyor.
  3. M2.SSD olarak ben şu ana kadar hep Crucial marka taktıklarını gördüm. Eğer o marka haricinde bir şey takıyorlarsa onları bu diyeceğim şeye hariç tutabiliriz. Eğer alacağınız laptopta Crucial M2.SSD takmışlar ise maalesef 1 seneyi doldurmak üzereyken M2.SSD'nizin sağlığı çoktan %90 civarlarına inmiş olacaktır. Bu kullanım şekillerinize göre değişebilir ancak ben sürekli M2.SSD'yi yoracak şeyler yapmadım. Normal bir oyun oynayan sıradan birisi olarak kullandım.
  4. Bilgisayarda 4 tane güç modu var ve bunlar sırasıyla: Yüksek performans, oyun, iş, pil tasarrufu şeklinde oluyor. Ben bilgisayar ısındığından dolayı her zaman iş modunda kullanıyordum. Sebebi ise basit çünkü işlemci iş ve pil tasarrufu modlarındayken GHz değerlerini kısıyordu. O yüzden de işlemcim ısınmıyordu. Isınmıyordu dediğime bakmayın, yüksek performans ve oyun modundayken 97'yi vuran işlemci iş modunda 92 görüyordu. Soğutucu ile beraber 83-85 civarlarına kadar indirmiştim. Bu 97 derece görme olayı G770, G900 ve G911 cihazlarda gördüm. Daha G870 cihazlarda rastlamadım.
  5. Bu diyeceğim şey G900 modeli için olacak çünkü diğerlerini kendim kullanmadığımdan bir şey diyemem. G900 modeli her ne kadar Excalibur sitesinde ve fotoğraflarında böyle şaşalı gibi görünse bile alttan normalde hava çekip yan ve arkalardan atması gerekirken herhangi bir destek kullanmadığınız sürece hiçbir şekilde doğru düzgün hava çekip atamıyor. Tabi bu da ısınma durumunu etkiliyor.
  6. Laptop kendi muadillerine göre aşırı hafif ve ince. Hafif olmasına laf edemem ancak ince oluşundan ötürü içindeki bileşenleri soğutamıyor. Bu duruma rağmen G870 yine de bu işin içinden iyi çıkmış.
  7. Laptopun kendi yazılımı berbat, bunu hem eski yazılımı hem de yeni yazılımı için söylüyorum. Derece, fan hızı görmekten ve mod, klavye ışığı değiştirme seçeneği haricinde hiçbir şey yok. Hatta bazen onlar da kafasına göre değişip bozuluyor silip tekrar kurman falan gerekebiliyor.
  8. Bataryası ise yine diğer markalara göre daha kötü. Neredeyse tüm cihazları, özellikle G900 için geçerli bir durum. Laptopu prizden çektikten 15-20 dakika sonra şarjınız %30 civarlarına geliyor.
  9. G900 modelinde (belki G770 de dahil) maalesef Mux Switch ayarıyla oynanmıyor ancak kendiniz BIOS üzerinden Intel UHD grafik ekran kartını kapatabilirsiniz. Ben böyle yaparak 2 kat falan daha fazla performans almıştım.
  10. Fan sesi boşta veya oyunlarda gereksiz yere çok fazla çıkıyor.
Belki daha sayamadığım nice ufak ufak kötü yönler daha vardır ancak benim aklıma gelen ve şikayet ettiğim kısımlar burası oldu.

"Kendi G900 bilgisayarına noldu?"
1689938171334.png
Normal CS:GO oynuyordum ve bir an bilgisayar kapanıp yanık kokusu verdi bende aha bilgisayar gitti deyip kasasını açtım. İçini açıp neresi yanmış diye bakarken bir an suratıma beyaz kıvılcım geldi hemen geri çekildim sonra böyle alev almaya başladı ve kendi kendine de söndü. Maalesef 2 senelik garantisi olduğu için ve benim garantim de tam 1 ay önce bittiği için teknik servis bunu bedavaya yapamayacağını ve benden en başta anakart tamiri için 4.000₺ istediler sonrasında da "Anakart tamir edilemiyor ancak tamir edilecek olsa bile ekran kartı da yandığından dolayı ekran kartını devre dışı bırakmamız gerekir, öyle de bilgisayarın bir olayı kalmaz" dediler. Ben de bilgisayarın iadesi aldım hiç para ödemene gittim yeni masaüstü bilgisayar aldım.

"G870'te ne var da böyle diyorsun?"
Yukarıda bu saydığım 10 tane özelliklerden sadece RAM, M2.SSD, biraz da fan sesi ve 1 istisna haricinde bu saydıklarım haricinde hiçbiri bu cihazda yok. AĞIR OYUNLARDA DARBOĞAZ EDEREK İŞLEMCİYE YÜK BİNDİRİRSENİZ 97 DERECEYİ GÖREBİLİR. İstisna derken bundan bahsettim. Laptopta başka herhangi bir terslik yok. İsterseniz direkt videoyu izleyin, siz anlayıp karar verirsiniz diye tahmin ediyorum:

Videoda FurMark ve diğer birçok oyun testleri mevcut. Evet bu videoda bir sponsorluk söz konusu ancak en azından dürüst bir video. Eskiden kanalların yaptığı sponsorlu G900/G911 incelemelerinde hep ya işlemci gücünü kısıyorlardı ya da fanı köklüyorlardı, bu yüzden de gerçek sonuçları alamıyorduk. Eğer bu videoda fan fullenmiş olsa bile diğer serilerin modellerine göre her türlü daha iyi performans gösterdiği açık açık bariz. Excalibur'un sanırsam laptop üretiminden beridir çıkarttığı tek düzgün laptop sayılabilir. Konuyu düzgünce okuyup bir yanlışlık fark ederseniz aşağıya yanıt olarak yazın, beraber tartışıp doğru bilgiyi bulalım. Ardından ben de konuyu düzeltirim. Şimdiden teşekkürler, tekrardan iyi forumlar.

Son düzenleme:

Mustafa Zahid

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,186
İsim
Mustafa Zahid Önder
İlgilendiği Kategoriler
Her şeye maydanoz olur.
Instagram
@mustyonder
Steam
id/mustyonder
Discord
mustyonder#0007
Zaten geçen seneden beri söylüyordum almayın şu cihazı vallahi billahi pişman olursunuz diye dinleyen olmuyordu Monster fanı veya çalışanı yapmışlardı beni güzel zamanlardı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekstra olarak bu adamlar bu cihazlara 130W-140W gibi değerler koysa GPU'lara demek ki daha erken yanarmış cihazlar adamlar bile farkındaymış ki düşük TDP değeri koymuşlar GPU'lara :D
Evet kanka yüksek watt olsa bile çok ısınıp hızlı yanıyor. Soğutamıyorlar kanka valla adamlar beceremiyor bir türlü.

BatuhanKLC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
852
İsim
Batuhan Kılıç
Zaten geçen seneden beri söylüyordum almayın şu cihazı vallahi billahi pişman olursunuz diye dinleyen olmuyordu Monster fanı veya çalışanı yapmışlardı beni güzel zamanlardı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekstra olarak bu adamlar bu cihazlara 130W-140W gibi değerler koysa GPU'lara demek ki daha erken yanarmış cihazlar adamlar bile farkındaymış ki düşük TDP değeri koymuşlar GPU'lara :D
GPU buz gibi , 140w da olsa en ufak sorun olcağını sanmıyorum , sorun işlemci sıcaklığı , 1 saatlik furmarkın sonunda gpu 83 derece, Yakında bir de DELL gelecek bakalım

Mustafa Zahid

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,186
İsim
Mustafa Zahid Önder
İlgilendiği Kategoriler
Her şeye maydanoz olur.
Instagram
@mustyonder
Steam
id/mustyonder
Discord
mustyonder#0007
GPU buz gibi , 140w da olsa en ufak sorun olcağını sanmıyorum , sorun işlemci sıcaklığı , 1 saatlik furmarkın sonunda gpu 83 derece, Yakında bir de DELL gelecek bakalım
Ekran kartları falan çok ısınmıyor evet ama yanan Excaliburlar falan hep ekran kartından cofluyor nedense :D İşlemcileri anlatmaya gerek yok hepsi 97 zaten.

berke.

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,176
İsim
Berke
Arkadaşın GPU'su yandığı için dedim :D

EROL91

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
dursun erol
casper laptoplar da genelde 11.nesil işlemcili olan özellikle işlemci sıcaklığı 100c kadar zorluyor ve performans düşüyor ama 11.nesil laptoplarda bu genel sorun çoğu markanın birçok modeli sıkıntılı ama 12.nesil de bu çözülmüş bence 11. nesil masaüstü işlemcilerde dahil hepsi ısınma sorunlu ama diğer markalarda da 10 ve 9.nesil intel işlemcilerde problemli idi o yüzden 12.nesil öncesi uygun laptolar yerine ryzen 5600h tavsiye ederim

Mustafa Zahid

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,186
İsim
Mustafa Zahid Önder
İlgilendiği Kategoriler
Her şeye maydanoz olur.
Instagram
@mustyonder
Steam
id/mustyonder
Discord
mustyonder#0007
casper laptoplar da genelde 11.nesil işlemcili olan özellikle işlemci sıcaklığı 100c kadar zorluyor ve performans düşüyor ama 11.nesil laptoplarda bu genel sorun çoğu markanın birçok modeli sıkıntılı ama 12.nesil de bu çözülmüş bence 11. nesil masaüstü işlemcilerde dahil hepsi ısınma sorunlu ama diğer markalarda da 10 ve 9.nesil intel işlemcilerde problemli idi o yüzden 12.nesil öncesi uygun laptolar yerine ryzen 5600h tavsiye ederim
Yani evet AMD Laptoplar biraz daha iyi olabiliyor.

BatuhanKLC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
852
İsim
Batuhan Kılıç

Mustafa Zahid

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,186
İsim
Mustafa Zahid Önder
İlgilendiği Kategoriler
Her şeye maydanoz olur.
Instagram
@mustyonder
Steam
id/mustyonder
Discord
mustyonder#0007
İyi kasa ve güzel soğutma ile şu an güncel Intel işlemciler Amd den daha soğuk çalışıyor aslında , bu laptopsal bir durum malesef
Kanka laptop alıcaksan harbiden ya güzel bir şey denk getireceksin ya da parayı verceksin. Yoksa gerçekten bazı durumlarda böyle iğrenç şeyler olabiliyor. Konuyu da olabildiğince ayakta tutmaya çalışıyorum ki millet görsün.

BatuhanKLC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
852
İsim
Batuhan Kılıç
Kanka laptop alıcaksan harbiden ya güzel bir şey denk getireceksin ya da parayı verceksin. Yoksa gerçekten bazı durumlarda böyle iğrenç şeyler olabiliyor. Konuyu da olabildiğince ayakta tutmaya çalışıyorum ki millet görsün.
Eyvallah ben bir inceleme başlığı açacağım müsait olunca , üst seviyeye ama gerçekten üst seviyeye çıkmadıkça laptop çok mantıklı değil oyun tarafında , 80 90 k verirsin o başka , İnsanlar en tepe seviye ALIENWARE lere bile sıvı macun uyguluyorlar orası da ayrı bir durum

cchavo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
242
İsim
ibrahim ahıskalı
monster 1 casper 2 :D

Top Bottom