Neler Yeni

HDMI 2.0 ve HDMI 2.1 farkı nedir?

asko56

80+ Bronze
Laptopta dp girişi yok ne yazık ki... Mini dp girişi var onu da monitör desteklemiyor.
anladım satın aldıgınız monitör de gelmedi ise hdmi 2.1 kablolar gereginden fazla pahalı düzgün marka bir 2.0 kablo her işini görücektir

En İyi Cevap
3
Laptopun hdmi 2.1 destekliyor mu?

Ameyus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
514
İsim
Ahmet Yıldırım
Laptopun hdmi 2.1 destekliyor mu?
Destekliyor. Monitör de destekliyor.
anladım satın aldıgınız monitör de gelmedi ise hdmi 2.1 kablolar gereginden fazla pahalı düzgün marka bir 2.0 kablo her işini görücektir

Sıkıntı şu ki galiba hdmi 2.1 g sync açabiliyormuş. Bu beni üzer mi? Laptop Hp Omen 15 monitör lenovo legion r25i-30. G sync açamazsam sıkıntı olur mu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

2.1 g sync açıyormuş galiba bu beni üzer mi? G sync açamazsam

Kaizen 80+

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,203
İsim
Efe Kırmaz
Destekliyor. Monitör de destekliyor.

Sıkıntı şu ki galiba hdmi 2.1 g sync açabiliyormuş. Bu beni üzer mi? Laptop Hp Omen 15 monitör lenovo legion r25i-30. G sync açamazsam sıkıntı olur mu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

2.1 g sync açıyormuş galiba bu beni üzer mi? G sync açamazsam
yalnızca dp ile kullanabilirsin.

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
HDMI 1.0: 2002’de piyasaya çıkan ilk sürümdü ve başta DVI adlı dijital görüntü bağlantısına ses ekliyordu. Bugün artık 60 Hz’de Full HD video iletebilen HDMI 1.0 kablolarını bulmak güç.
HDMI 1.1: HDMI 1.0’a DVD ses desteği eklendi.
HDMI 1.2: Ön onaylı bir listeyle sınırlanmak yerine çözünürlüklerin ve özel ayarların kullanılmasına izin vererek üreticilere daha fazla esneklik sağlaması mümkün hale geldi.
HDMI 1.3: 60 Hz’de 2.560×1.440 piksel çözünürlükte veri aktarımının yanında, Dolby TrueHD ve DTS-HD Master Audio kullanımını desteklemeye başladı. Bu sürümle, C tipi (mini) bağlantı uçları da hayatımıza girdi.
HDMI 1.4: Sadece 24 Hz’de olmasına rağmen 4K’yı ethernet ağ bağlantısı olarak da destekler. Bu sürümde 3D desteği ve yeni D tipi (mikro) bağlantı ucu eklendi.
HDMI 2.0: Bugün en yaygın olan HDMI türüdür ve standarda 60Hz’de 4K ile 4 adede kadar ses akışı ve dinamik HDR desteği ekler.
HDMI 2.1: En son sürüm, bant genişliğini daha da artırarak 120 Hz’de 8K çözünürlük sunabilir, ancak bu yeni bant genişliği yalnızca 48G adı verilen özel bir kablo türüyle kullanılabilir.

Kaynak: Mediamarkt

Top Bottom