Neler Yeni

Hz Muhammed Hz Ayşe ile kaç yaşındayken evlendi?

Knispel

80+ Bronze
efendimiz hz aişe ile 9 yaşında evlenmiş bu doğru ama neden böyle diye tartışılacak bir şey yok o dönemin şartları için normal
Tartışılacak bir şey yok derken? 9 yaşında evlenme olayı buharide geçiyor tamam da buharinin hatta hadislerin doğru olduğunu nereden biliyorsunuz? Size buharide geçen saçma sapan 10 tane hadis sayarım hepsi de birbiriyle çelişiyor o yüzden kesin konuşmak çok mantıksız hadislere güvenmeyin sadece Kuran-ı Kerimin esas alınması gerekiyor.

Loading...

80+ Silver
Arapların bu konuda görüşü nasıl ?
bence buda önemli bir faktör.

BenRoboTdeğilİm

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,904
İsim
Feyzullah
Tartışılacak bir şey yok derken? 9 yaşında evlenme olayı buharide geçiyor tamam da buharinin hatta hadislerin doğru olduğunu nereden biliyorsunuz? Size buharide geçen saçma sapan 10 tane hadis sayarım hepsi de birbiriyle çelişiyor o yüzden kesin konuşmak çok mantıksız hadislere güvenmeyin sadece Kuran-ı Kerimin esas alınması gerekiyor.
Buharinin hadislerinin neden doğru olduğunu araştırabilirsin ayrıca senin o sayacağın 10 (sana göre saçma) hadisin ben 8 ini tahmin ettim bile hep dönüp dolaşan aynı muhabbetler siyer desen en ufak bilgi yok hadis usulu desen en ufak bilgi yok fıkıh desen tanımını yapamaz ama gel gör ki ben bile 10 çelişen hadis sayarım demeyi biliyor sence o çelişen hadisleri buhari 100 kere tenkit ederken senin düşündükleri düşünmedi mi son olarak sadece kendi üstüne alınma cevap aynı fikirde olanlar içinde geçerli

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Ad
Sen ne anlatıyorsun ya, toksik
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu konunun burada konuşulması çok saçma işte, 2-3 araştırma ile kendini dahi sanan dolu, kibirli insanlar dolu, dolu da dolu yani. Bu yüzden, böyle konuların cevabını burada aramamak lazım.

Aybars Han

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,567
İsim
İsmi ismi.
Uygunsuz Dil & Küfürlü Paylaşım
Dio müslümanlar için en iyisini yaptı, şimdi insanlar s'ke s'ke kurancı oluyor affedersiniz. Müslümanlık için de hak yol bu. Mezhepler de zorluktur, hadisler de. Yok sakalsız erkek sakallı erkeği taciz eder mi, yok erkek kırmızı giyer mi, yok şeytan zart diye osurur, yok Allahın 99 ismini ezberleyen cennete gider. Ulan bu kaynaklar kendi bile diyor bize inanmayın diye. Mesela yüzsüz gibi Hz. Muhammed'in benim dediklerimi yazmayın dediğini yazmışlar. Ömer'in en yalancınız hureyre'dir dediğini, 4 halifenin günümüz ideolojsiine göre radikal şekilde kurancı olduğunu yazmışlar. Malesef Emevi puştları vs. yüzünden etkili olmamış.

Knispel

80+ Bronze
Buharinin hadislerinin neden doğru olduğunu araştırabilirsin ayrıca senin o sayacağın 10 (sana göre saçma) hadisin ben 8 ini tahmin ettim bile hep dönüp dolaşan aynı muhabbetler siyer desen en ufak bilgi yok hadis usulu desen en ufak bilgi yok fıkıh desen tanımını yapamaz ama gel gör ki ben bile 10 çelişen hadis sayarım demeyi biliyor sence o çelişen hadisleri buhari 100 kere tenkit ederken senin düşündükleri düşünmedi mi son olarak sadece kendi üstüne alınma cevap aynı fikirde olanlar içinde geçerli
İnsanlar her zaman çıkarcıdır ve içlerinde sahtekarlık vardır. Ben Kuran-ı Kerim dışında bir başkasının ağzından anlatılan olayları esas almam alamam.
Buharide diyor ki kim Allah'ın 99 ismini ezberlerse cennete girecek e kardeşim kafanı kullan biraz ben tecavüzcü, hırsız, katil birisi olsam bu isimleri ezberleyince cennete mi gireceğim buna gerçekten inanıyor musun?
Bir başka hadiste diyor fare zehrinin hepsini için üstüne bir hurma yiyin hiç bir şey olmaz? Dene bakalım gerçek mi değil mi.
Daha sonra buharilerde temrizilerde çıkan çelişkili hadislerin üzerine tanımlamalar açıklamalar yapılıp işin içinden çıkılmaya çalışmış.
Abdülhamid döneminde buhari kitaplarının hepsi ateşe verildi yalan bilgi veriyor peygambere iftira atılıyor diye.

BenRoboTdeğilİm

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,904
İsim
Feyzullah
Allahın 99 ismi ile ilgili hadisde orijinal metinde geçen arapça kelime saymak ve amel etmek anlamlarına geliyor yani kim bu isimlere göre amel eder hayatını düzenlerse cennete girer diyor hurma ile ilgili olan hadiste ise özel bir hurma türünden bahsediliyor peygamberimiz o hurma için zehir ve sihire karşı faydalı olduğundan bahsediyor

İnsanlar her zaman çıkarcıdır ve içlerinde sahtekarlık vardır. Ben Kuran-ı Kerim dışında bir başkasının ağzından anlatılan olayları esas almam alamam.
Buharide diyor ki kim Allah'ın 99 ismini ezberlerse cennete girecek e kardeşim kafanı kullan biraz ben tecavüzcü, hırsız, katil birisi olsam bu isimleri ezberleyince cennete mi gireceğim buna gerçekten inanıyor musun?
Bir başka hadiste diyor fare zehrinin hepsini için üstüne bir hurma yiyin hiç bir şey olmaz? Dene bakalım gerçek mi değil mi.
Daha sonra buharilerde temrizilerde çıkan çelişkili hadislerin üzerine tanımlamalar açıklamalar yapılıp işin içinden çıkılmaya çalışmış.
Abdülhamid döneminde buhari kitaplarının hepsi ateşe verildi yalan bilgi veriyor peygambere iftira atılıyor diye.
Biraz kim söylemiş kime söylemiş nasıl söylemiş ne makamda söylemiş bu gibi soruların üstünde durursan daha rahat anlarsın yoksa birçok ayette var mecaz kullanılıp başka yerlere çekmeye çok müsait olan

Knispel

80+ Bronze
Allahın 99 ismi ile ilgili hadisde orijinal metinde geçen arapça kelime saymak ve amel etmek anlamlarına geliyor yani kim bu isimlere göre amel eder hayatını düzenlerse cennete girer diyor hurma ile ilgili olan hadiste ise özel bir hurma türünden bahsediliyor peygamberimiz o hurma için zehir ve sihire karşı faydalı olduğundan bahsediyor

Biraz kim söylemiş kime söylemiş nasıl söylemiş ne makamda söylemiş bu gibi soruların üstünde durursan daha rahat anlarsın yoksa birçok ayette var mecaz kullanılıp başka yerlere çekmeye çok müsait olan
Başka yere çekmeye çalışanlar yok zaten hadisin ne anlatmak istediği belli fakat döneminde bu hadislere karşı çıkan insanlara daha detaylı anlatmak veya anlamlandırmak için dallandırıp budaklandırmışlar yani birisi bir gün bir hadis söylese o hadisin doğru olmadığı ona söylense fakat ardından ben öyle demek istememiştim böyle demek istemiştim diyerek işin içinden sıyrılır ve ayrılır aynı mantık buharide de temrizde de kullanılmış.
Özel bir hurma türüde neymiş merak ettim ne gibi bir özelliği var mesela birisi karşımda fare zehrini içip o hurmayı yiyip bir şey olmazsa bütün hadislere inanırım var mı çıkacak birisi?
Allahın 99 ismi olayında da aynı şeyi kullanmışlar ;

Esmâ-i Hüsnâ ile ilgili olarak Buhârî ve Müslim`de:
"Allah`ın 99 ismi vardır. Kim bunları ezberlerse (îman eder ve ezbere sayarsa) Cennete girer."
Burada sadece iman edersen ve ezberlersen cenneti garantilersin diyor. Şimdi gelelim senin dediğin yere.

Tirmizî, İbn-i Hibban ve Hâkim`in bu konudaki rivâyeti ise, şöyledir:
"Kim bunları (Esmâ-i Husnâ`yı) mânâlarını anlayarak sayar, bunlarla Allah`ı zikrederse Cennete girer."
Burada da bir üst yorumda bahsettiğim durumun benzerini görüyoruz yine de dünyanın en kötü en berbat insanı 99 ismin manasını öğrendiğinde ve Allah'ı zikrettiğinde cennete mi girecek? E o zaman neden Kabe'ye gidiliyor, neden namaz kılınıyor, neden oruç tutuluyor, neden Kuran okunuyor? En kolay yolu buymuş herkes cennete girsin :) Kuran-ı okudun mu bilmiyorum ama Kuran'ın mantığı ile hadislerin mantığı ve açıkladığı şeyler apayrı, çelişkili ve yanlış.

Mechanist

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,959
İsim
Sarp Yılmaz
Kardeşiyle aralarında 10 yıl olduğunu ve yaşın ergenlikten sonra sayıldığını biliyorum sadece hadisten yola çıkalım ve direkt soruma yönelik cevap verirsen sevinirim.
Salıncakta arkadaşlarıyla oynarken annesi geliyor ve götürüyor evleniyorlar evlendikten sonra ise 3 yıl bekliyorlar daha sonra güvey yani ilişkiye giriyorlar eğer 18 yaşındaysa neden 3 yıl bekliyorlar ve bu yaşta arkadaşlarıyla parkta oynuyor?

Hop Hooop
Sorgulama dostum bu kitle sorgulamayı sevmiyor nasılsa körü körüne inan İslam ya nasılsa :)

Olamayacağını gösterdim o ihtimal ortadan kalktı ve tamam demişsin, güzel.

Parkta oynadığını söylemiş burada çok olağanüstü ve anormal bir durum göremedim nasıl bir izah bekliyorsun?

Evet
Şaka gibisin gerçekten bu kadar ahlaki açıdan iğrenç sayılabilecek bir olayı evirip çevirip nasıl haklı çıkarmaya çalışıyorsunuz akıl alır gibi değil.
9 yaşındaki bir kız çocuktur çocuk evlendirilemez.
18 yaşındaki bir kız da kendisinden kaç yaş büyük biriyle evlendirilemez bu ahlaksızlıktır bu iğrençtir net bunu bir kafanıza sokamadınız.
zaten ne kadar iğrenç şey oluyorsa sizler gibiler yüzünden oluyor.

Oriencc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
196
İsim
At
Sorgulama dostum bu kitle sorgulamayı sevmiyor nasılsa körü körüne inan İslam ya nasılsa :)

Şaka gibisin gerçekten bu kadar ahlaki açıdan iğrenç sayılabilecek bir olayı evirip çevirip nasıl haklı çıkarmaya çalışıyorsunuz akıl alır gibi değil.
9 yaşındaki bir kız çocuktur çocuk evlendirilemez.
18 yaşındaki bir kız da kendisinden kaç yaş büyük biriyle evlendirilemez bu ahlaksızlıktır bu iğrençtir net bunu bir kafanıza sokamadınız.
zaten ne kadar iğrenç şey oluyorsa sizler gibiler yüzünden oluyor.
Ben islamı ve kuranı değil aslında hadislerin doğruluğunu sorguluyorum böyle bir sürü hadis var tartışabilecdğimiz yukarıdaki arkadaşın verdiği örnekte dahil kuran dan yana bir şüphem yok

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,835
İsim
Oğuz
Araplar 18 mi 9 mu diye tartışmaya girmiyorlar çünkü Anadolu'da yaşamıyorlar. Çoğu Arap hoca 9 diyor.

Top Bottom