Neler Yeni

İlk PCI-e Gen 5 destekli PSU: Gigabyte UD1000GM PG5 İncelemesi

of Beauty and Rage

80+ Silver
En İyi Cevap
1
İlk PCI-e Gen 5 destekli PSU, MEIC ile Gigabyte'tan geldi.

Gelişigüzel bakış:
  • Modüler, olması gereken.
  • FFP (Fan Failure Protection) hariç tüm korumalar tam, bu iyi bir şey (nasıl optimize edildiklerine bakacağız), FFP zaten kolay kolay bulabileceğiz bir koruma değil bu yüzden eksi saymıyorum.
  • İki adet +12v kanalı görünüyor, bir tanesi PCI Gen 5 bağlantısı için; diğeri de bildiğimiz 6+2 bağlantılar için. Standart +12v kanalı 999.6W verebiliyor. Düz hesap 1000W diyelim. +12VHPWR ise 600W'a kadar verebiliyor. Kanal kanal değerlendirmek gerekirse,
    • Bu PSU (anladığım kadarı ile) multi rail değil, single rail. Ekran kartının bağlantısını hangi çıkışa yaparsanız ona göre tek bir +12v kanalını kullanıyor. İki kanalla birden bağlantı yapınca ne olur bilmiyorum, ama tahminlerim bana ikisinin kombine olarak 1000W verebileceğini söylüyor, OPP ile belki daha da aşılabilir.
    • Veya, +12VHPWR kanalı 12v kanalı ile bütünleşik olup, +12VHPWR'ye bağlantı yapılması halinde +12v kanalında 400W sadece işlemci için ayrılacak olabilir. +12VHPWR zaten sadece ekran kartı için, +12v kanalı da 1000W'a kadar verebiliyor OPP'yi saymazsak. 1000-600 yaptığımızda geriye kalan 400W, işlemci için. Hangisi daha mantıklı siz seçin, bununla ilgili bir bilgi bulamadım ne Tom's Hardware ne de Gigabyte'ın sitesinde.
  • 120mm rifle bearing bir fan var.
  • PWR_OK doğru ayarlı, olması gereken.
  • Gold sertifikalı.
  • APFC, olması gereken.
  • Bulk Kapasitörler Japon, bunun harici diğerleri Tayvan ve Çin malı.
  • DC-DC + LLC var, en iyi topoloji.
  • Lehim kalitesi güzel, sağa sola saçılan lehimler yok. Bu iyi, olmamalıydı da zaten.
  • İkinci tarafta düşük seviye kapasitörler kullanılmış.
  • Bypass rölesi yok, normalde orta segmentte bile kullanılır. Eksi.

Rifle bearing yapılı bir fanı var, Jamicon marka, daha iyisi olabilirdi üst seviye diye geçen bir PSU için. Yüksek yüklerde sesli.

• 12v kanalı regülasyonu sıkı ayarlanmış ki bu güzel, 0.36% sapma var.
  • 5v kanalında regülasyon ortalamanın altında ve pek iyi değil, 1.44% sapma var.
  • 3.3v kanalı hepten salıyor ve çok kötü, 2.17% sapma var.
  • 5vsb kanalı kendi segmenti için kabul edilebilir, 5vsb için sıkı bile sayılabilir.

• Hold-Up Time tam 17ms, Gigabyte standardı sınırında tutturmuş.
  • PWR_OK Hold-Up ise 15.3ms, 16ms standardını karşılamıyor ama sinyal doğru olduktan sonra çok takmaya gerek yok.
PWR_OK, doğru ayarlı, olması gerektiği gibi.

Ani Akım:
  • 115VAC çıkışı: 31A
  • 230VAC çıkışı: 87A
115VAC çıkışı iyi, ancak 230VAC çıkışı yüksek.

Kaçak Akım:
  • 1.74mA, 1000W bir PSU'yu göz önüne aldığımızda düşük.

Genel Verimlilik:
  • En yüksek verimliliğini 40% yük altında görmüş, 91.101% ile. Güzel. 40%'tan sonra kademeli olarak 87%'ye kadar düşüyor, Gold sertifika için kabul edilebilir. Ortalama verimlilik de 89%, Gold için iyi.
2%-10W Testi:
  • 2% ve 10W testinde 71% verimli, standardın 70% olduğunu düşününce sıkıntı yok, ama rakiplerine göre altta kalmış.
20W-80W Testi:
  • 20-80W testinde ise 20W verimliliği düşük geldi, ama 40, 60 ve 80W'ta daha iyi. (80%'leri aşıyor)
5vsb Kanal Testi:
  • 5vsb kanalı 80% verimli, bu güzel.

115VAC girişi de 230VAC girişi de 0.1W'ı aşıyor. Kötü, rakipleri arasında da en kötüsü.

Korumalar genel olarak yerinde optimize edilmiş, çoğu sınır 120%'de bırakılmış.
  • OCP korumasında 5v ve özellikle 5vsb kanalına çok güveniyor MEIC ve Gigabyte, öyle ki 5vsb kanalı 153%'e kadar gidiyor.
  • OTP koruması yüksek ayarlanmış, 151°C yüksek. Genelde 140'ta bırakılır.
  • SIP için dediğim gibi, Bypass rölesi yok. En büyük eksilerinden biri bu zaten, rakibi olmayan orta seviye PSU'larda bile var.

• 20%-10ms harici 12v kanalı kabul edilebilir.
  • 5v sapması fazla.
  • 3.3v kabul edilebilir.
  • 5vsb güzel.

ATX v3.0 ile birlikte "gelişmiş geçici yanıt testleri" yapılmaya başlandı, PSU'lar çıktıkça bunun hakkında konuşmak daha doğru olur.

T1 ve T3 zamanlamaları:
  • T1: 58ms
  • T3: 136ms
PSU'da ASM desteği var, bu iyi. Olmadığında uyum sorunları çıkarabiliyor.

Ripple konusunda bir tutarsızlık var, Tom's Hardware tablo veya karşılaştırmada bir hata yapmış. Aynı sayfadaki grafiği göz önüne aldığımda doğru olan yazdığım gibidir diye tahmin ediyorum:

• 12v: Maksimum 15.5mV, 110% yük altında.
  • 5v: Maksimum 17.2mV, 110% yük altında. (100%'den 110%'a geçişte ripple 3mV artıyor, normalde 1mV şeklinde arttığı yerde fazla)
  • 3.3v: Maksimum 18.1mV, 110% yük altında. (5v kanalındaki 3mV'luk artış burada da geçerli)
  • 5vsb: Maksimum 15.3mV, 110% yük altında.
Ripple konusunda tutarsızlıklar olduğunu söyledim, eğer karşılaştırma tablosu doğru ise 20-30mV bir ripple var. Normal, ama rakiplerine göre fazla.

• Ortalama 37dB(A), ortalama ama daha sessiz olabilirdi.
  • Özellikle, CL4 (çarpraz yük 4) testinde 48dB(A). Çok sesli.
Ses konusunda ortalama-ortalama altı konumda. Zero RPM modu 200W'a kadar işliyor, üstünde fan çalışmaya başlıyor. Genel olarak sesli.

Sonuca gelirsek, Gigabyte non-Aorus PSU'larında zaten çok da iyi işler yapamazken bunda da çok değişmemiş. Genel olarak ortalama-ortalama altı bir PSU, PCI-e Gen 5 ile gelen bazı standartlara ilk giriş bu ünite. Gelişmiş geçici yanıtları konusunda yorum yapamıyorum, Gen 5 ile yeni gelmiş bir şey. Üstüne daha fazla PSU çıkınca anlarız standartları ile birlikte bu ünitenin bu konuda nasıl olduğunu.

Artılar
  • 47 derecede maksimum güç.​
  • 12v regülasyonu sıkı, bu iyi.​
  • Eğer ripple tablo ve grafikteki gibi ise, ripple değerleri güzel.​
  • 20W testi harici verimliliği yüksek, özellikle 5vsb kanalında.​
  • Lehim kalitesi güzel, MEIC iyi iş çıkarmış.​
  • 10 sene garanti.​
  • Kompakt boyutlara sahip***​

Eksiler
  • Çok sesli.​
  • İkinci tarafta düşük seviye kapasitörler var.​
  • Bypass rölesi yok, büyük eksi.​
  • Alt kanallarda gevşek regülasyon, 12v kanalı kadar sıkı değil.​
  • 230VAC çıkışında yüksek ani akım.​
  • Hem 115VAC hem 230VAC girişinde 0.1W'ı aşan vampire power.​
  • ***Kompakt boyutlara sahip olması nedeni ile PCB'de Bypass rölesi için yer kalmamış, kompakt boyutları olması hem artı hem de büyük bir eksi.

Son düzenleme:
İnsan birkaç resim koyardı.

Rehber veya inceleme saf yazıdan oluşmaz iki üç resim koyarak biraz daha zenginleştirirsin.

of Beauty and Rage

80+ Silver
En İyi Cevap
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İnsan birkaç resim koyardı.

Rehber veya inceleme saf yazıdan oluşmaz iki üç resim koyarak biraz daha zenginleştirirsin.

Elimde yok bu PSU, o yüzden fotoğraf koymadım.

Zaten yazı olarak da çok teknik olan bir yazıda grafik koyup milleti daha da bulandırmak istemedim.

Vatulian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
827
İsim
Ege ÖZTABAK
Bypass rölesi olmaması çok büyük eski.

Bu arada eline sağlık gayet güzel ve detaylı bir inceleme olmuş.

of Beauty and Rage

80+ Silver
En İyi Cevap
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Konuya güncelleme geçiyorum arkadaşlar, ripple için 15mV civarlarındaki sayıları vermiştim ancak TechPowerUp'ın incelemesine de bakınca gördüm ki karşılaştırma tablosu doğruymuş.

Bu bağlamda, ripple için dediğim artıyı eksi sayıyorum ve şu notu ekliyorum:

Ripple değeri rakipleri arasında en kötüsü, ayrıca 12v kanalında 90%-100% geçişinde 8mV; 100%-110% yük geçişinde ise 5.8mV'luk bir artış var. İkisi de 10% yük artışları için fazla artışlar.

5v ripple değeri de ayrıca kötü, 12v kanalı ile yarışıyor. Yükler arası artma konusunda yine 90%-100% geçişinde 5mV'a yakın artma yapıyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
915,126
Üyeler
141,941
Son üye
hakan.123proxkraltr
Top Bottom