Neler Yeni

İntel 12. Nesilde Toparlar Mı ?

Captain Pricee

80+ Bronze
Dostlar İntel sizce 12. Nesilde işleri düzeltir mi AMD'ye cidden rakip olabilir mi yoksa 11. Nesildeki gibi saçmalar mı birazcık tartışmaya ne dersiniz bununla ilgili bence 12. Nesilde biraz ilerleme gösterebilir ısınma sorununu çözer en azından

Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Kaan Yılmaz
Bir işlemci firması yeni üretmiş olduğu bir nesilde neden eski neslinden kötü olsun yada aynı performansı versin? 11. nesil şöyle kötü böyle parformanssız sözlerine kesinlikle katılmıyorum. Intel i5 11400F biraz araştırma yaparsanız mevcut en iyi fiyat performans işlemcisi olarak karşımıza çıkıyor. Bir iki youtuber ın kendi ortamlarında yaptığı ne gibi komponentlerin kullanıldığı bilinmeyen ama iddialarında 11. nesil işlemci olduğunu söyledikleri bir iki videosunun sizi etkilemesine izin vermeyin bence çünkü bu benchmark işleri bu kadar basit değil bir lab. ortamı gerektirir bu tip testler herkes kafasına göre bench yapıp da bunlar sonuçları diye ortaya koyamaz inanmayın gerçek sonuçları görmek istiyorsanız Bapco tarafından yapılan dünya genelinde tarafsızlığı kabul görmüş şirketlerin bench sonuçlarına bakın.

caglar.35

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
65
İsim
Çağlar Ulus
Dostlar İntel sizce 12. Nesilde işleri düzeltir mi AMD'ye cidden rakip olabilir mi yoksa 11. Nesildeki gibi saçmalar mı birazcık tartışmaya ne dersiniz bununla ilgili bence 12. Nesilde biraz ilerleme gösterebilir ısınma sorununu çözer en azından
Selamlar;
12. Nesil hem performans olarak çok daha iyi seviyede olacak hem de gelecek olan bazı yenilikler sayesinde daha iyi olacak. 12. Nesil hakkında bazı yazılar çıkmaya başladı. Bunların bir tanesini aşağıda paylaşıyorum. Yeniliklerin başında DDR5 ve PCIe 5.0 desteği, 10 NM olmasına rağmen rakiplerinden çok daha fazla transistör barındırması 11. Nesile göre yaklaşık %20 performans artışı olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca chip sorunu yaşanılan bu dönemde kendi fabrikalarını büyütme çalışmasına başlaması ve TSMC'den de üretim desteği alacak olması 12. Nesil'de agresif olacaklarını düşünüyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Can Katı
Intel 11. Nesil işlemcileri ile Thunderbolt 4, Wi-Fi 6 gibi teknolojileri zaten getirmişlerdi. Şimdi de DDR5 ve PCIe 5.0 gibi önemli teknolojileri getiriyor olmaları çok güzel bir haber. Zaten 11. Nesil ile birlikte performansı artan işlemcilerin 12. Nesil ile ek %20 daha artacağı bilgisi var. Intel'in ürettiği çeşitli işlemcileri kullanmış biri olarak şunu diyebilirim ki bugüne kadar hiçbir performans sorunu yaşamadım. 12. Nesil daha da güçlü olacak gibi duruyor şimdiden.

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,309
İsim
.
12. nesilde büyük yenilikler yapacak diye söylentiler duymuştum, çekirdek artırımı, nm düşüşü, işlemcinin büyümesi vs vs

Farway

80+ Silver
Yav arkadaş bizene işlemcinin nanometresinden ben performansına bakarım ısıl değerlerine enerji tüketimine bakarım isterse 32 Nm de üretsin ama 5900x i performansta geçen bir işlemciyi daha ucuza verecekse 64Nm bile üretebilir.
Ben mi yanlış düşünüyorum?

11.Nesil üst segmentteki başarısızlığı alt segmentteki olayı etkilemez aynı nesil olsada ve alt segment gayet iyi duruyor.

Forumuye

80+ Bronze
Bir nesilde direk toparlayamaz. Bir atılım yapsa bile eski günlerine dönmesi en az 2-3 yıl sürer.

capoonnn

80+
12. Nesilin bir önceki nesile göre yaklaşık %20 daha performanslı olacağı konuşuluyor. Ayrıca DDR5 ve PCIe 5.0 gibi önemli teknolojileri de getirecek . 12. Nesil gayet güçlü geliyor gibi.

Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
ferhat kurtaran
11th neslin performansı tartışılmazken Thunderbolt 4, Wi-Fi 6 gibi teknolojileri daha henüz hazmetmemişken bir de adamlar 12.nesilde %20 performans artışı yaparak geliyor DDR5 PCle 5.0 de heyecan verici, Nm' ye takılı kalan bir kitle var ve sanırım inteli vuracak bir konu bulamadıkları için buna takılıp kaldıklarını düşünüyorum ki bu konuda da yeterli bilgiye sahip değiller ve bir iki youtube videosuyla çok kolay etki altına alınmış görünüyorlar

Top Bottom