Neler Yeni

Yardım iPhone 12/13 Yurt Dışı Almak Mantıklı Mı?

orhaneneskaratas

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
276
İsim
Orhan Enes Karataş
Biliyorsunuz ki sıfır iPhone fiyatları uçtu gitti. E tabi milli sitelerimiz olan Sahibinden ve Letgo'ya bakmaya başladım ben. Bir ara 14.500₺'ye iPhone 13 128GB Kırmızı %93 Pilli buldum ve distribütör garantiliydi ancak annemi ikna edene kadar satıldı bile. O telefonu kaçırdıktan sonra o fiyatlarda o seçeneklerde iPhone 13 kalmadı. Ya gerçi benim oturduğum yere yakın iPhone 13 Pro 128GB'yi 12.000₺'ye satan bir yer var ama... İşte maksimum ne kadar güvenebilirsin? Adam kesin olarak onun süresini uzattırıyordur sürekli. Bu yasal değil biliyorum, peki bir problem çıkartır mı? Zor bir durumda kalmazsam büyük ihtimalle böyle bir telefon almam ancak fikir olarak aklımda bulunsun istedim.

E şimdi güvenlik açısından yakın yerden bakıyorum, burada 16.000₺'den düşük iPhone 13 ilanı bulamadım. Fakat konumu tüm Türkiye olarak yapınca baya bir sürü "sözde düzgün" 14.500-15.000₺'ye falan iPhone 13 128GB çıkıyor. Sahibinden de o kadar ucuza yok, orada 16.500₺'den başlıyor. Letgo'dakiler önceliğim fakat uzak mesafeden aldığım için ve Letgo'da da "bildiğim üzere" Sahibinden'deki gibi "Param Güvende" gibi bir şey yok. Ben neye göre güvenip alacağım ona da aşırı kararsızım.

Kısacası sormak istediğim şey:
1) Yurt Dışı telefon alınır mı? Alınırsa nasıl bir süreç izlemem lazım?

NOT: Evet biliyorum 15.000₺'ye Android de var ama Android'den artık iğreniyorum.
iphone 13 nasıl yuzde 93 pil? ben ilk cıktıgında aldım hala 100

lil musty

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Beyler kayıt ettirmek için yurt dışına git gel gerekiyor mu? Sadece 2500-3000₺ gibi bir para versem uzar mı? Ona göre kayıtsız uygun fiyatlı iPhone 13 alıp kayıt ettireceğim veya fikrimi iPhone 11-12ler'e çevireceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

düz al apple ime atılmıyor 2700 verip kayıt ettirmen lağzım
iphone a yasa dışı yollarla imei atılmıyor illa kaçak alıcam diyorsan çift hatlı al ikisininde süresini baya uzattırır sıkıntısız kullanırsın, ya da pasapota 2700 e kaydettirip 3 4 yıl zorunlu kullanır öyle satarsın. karar senin
IMEI muhabbeti ile yurtiçinden alacağınızdan 3-4k daha pahalıya denk gelecektir, önermem
(yeni iphonelarda imei atmak gibi bir şey yok, seve seve gidip o parayı vereceksin)
Ya eğer yurt dışına çıkma gibi bir zorunluluk yoksa ucuzdan kayıtsız iPhone 12-13 denk getirip kayıt ettiririm onda sorun yok. Fakat işin içine yurt dışına git gelme olayı falan giriyorsa kayıt ettiremem. O olay nasıl işliyor?

33rreenn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
eren avşar
Beyler kayıt ettirmek için yurt dışına git gel gerekiyor mu? Sadece 2500-3000₺ gibi bir para versem uzar mı? Ona göre kayıtsız uygun fiyatlı iPhone 13 alıp kayıt ettireceğim veya fikrimi iPhone 11-12ler'e çevireceğim.

Ya eğer yurt dışına çıkma gibi bir zorunluluk yoksa ucuzdan kayıtsız iPhone 12-13 denk getirip kayıt ettiririm onda sorun yok. Fakat işin içine yurt dışına git gelme olayı falan giriyorsa kayıt ettiremem. O olay nasıl işliyor?
e devleten yapıyorsun başvuru tel ciye götürüyon yapiyo ama burdan al daha mantıklı

en büyük zorluk gümrük gümrükte tonlarca vergi ödemek zorunda olursun

tümen

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,957
İsim
tümen dağ

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,598
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory

yurtdışından gelmiş olman lazım kaydettirmek için, hemen bi yunanistan veya bulgaristana gir çık olur zaten

lil musty

80+ Silver
En İyi Cevap
9
e devleten yapıyorsun başvuru tel ciye götürüyon yapiyo ama burdan al daha mantıklı

en büyük zorluk gümrük gümrükte tonlarca vergi ödemek zorunda olursun
yurtdışından gelmiş olman lazım kaydettirmek için, hemen bi yunanistan veya bulgaristana gir çık olur zaten
Telefonculardan yurt dışı telefon alıp aldığım telefoncudan uzatmasını istersem ilerde sorun çıkartır mı? Elimde kalır mı telefon?

Bir de cfranko sen nasıl kullanıyorsun telefonunu şu an? Yurt dışı olarak aldın ve E-Devlet üzerinden süresini mi arttırıyorsun? E-Devlet üzerinden o olay nasıl işliyor? Para falan ödeniyor mu, kaç kez o özellik kullanılabiliyor vs.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,598
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Yurt dışı telefon alıp aldığım telefoncudan uzatmasını istersem ilerde sorun çıkartır mı? Elimde kalır mı telefon?

Bir de cfranko sen nasıl kullanıyorsun telefonunu şu an? Yurt dışı olarak aldın ve E-Devlet üzerinden süresini mi arttırıyorsun? E-Devlet üzerinden o olay nasıl işliyor? Para falan ödeniyor mu, kaç kez o özellik kullanılabiliyor vs.
E devletten süre uzatabilmen için son 1 yıl içinde yurtdışından gelmiş olman lazım, sonsuz tane hakkın var ve bedava, ama covid 19 yüzünden eklenmiş bir olay bu o yüzden kaldırılma ihtimali var. Süre bittikçe uzatıyorum ben sürekli yurtdışına gidip geliyorum zaten

ben hiç telefoncuya uzattırmadım ne yaptıklarını bilmiyorum o konuda bir şey diyemeyeceğim

lil musty

80+ Silver
En İyi Cevap
9
E devletten süre uzatabilmen için son 1 yıl içinde yurtdışından gelmiş olman lazım, sonsuz tane hakkın var ve bedava, ama covid 19 yüzünden eklenmiş bir olay bu o yüzden kaldırılma ihtimali var. Süre bittikçe uzatıyorum ben sürekli yurtdışına gidip geliyorum zaten

ben hiç telefoncuya uzattırmadım ne yaptıklarını bilmiyorum o konuda bir şey diyemeyeceğim
Yani bir telefoncudan yurt dışı bir cihaz alsam ve süresini sürekli olarak uzatsam, COVID olayları falan neredeyse bittiğinden o olayın bitme olasılığı ve cihazın elimde patlama olasılığı var diyorsun.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,598
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Yani bir telefoncudan yurt dışı bir cihaz alsam ve süresini sürekli olarak uzatsam, COVID olayları falan neredeyse bittiğinden o olayın bitme olasılığı ve cihazın elimde patlama olasılığı var diyorsun.
elinde patlamak denmez tam olarak, en en kötü dediğim gibi yunanistan/bulgaristana girip çıkarsın sonra da parasını verip kaydedersin

lil musty

80+ Silver
En İyi Cevap
9
elinde patlamak denmez tam olarak, en en kötü dediğim gibi yunanistan/bulgaristana girip çıkarsın sonra da kaydedersin
O aşırı zor bir durum ya, eğer gitme imkanım kolay kolay olsa zaten düşünmem alırım direkt fakat gidip gelme durumum yok.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,598
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
O aşırı zor bir durum ya, eğer gitme imkanım kolay kolay olsa zaten düşünmem alırım direkt fakat gidip gelme durumum yok.
son karar senin valla. 4 ay fiziksel sim 4 ay E Sim ile toplam 8 ay kullanma hakkın var zaten hiç uzatma yapmazsan.

CB7AE390-8690-4523-9BA0-563543A0085B.jpeg

sürekli böyle mesajlar geliyor :d

lil musty

80+ Silver
En İyi Cevap
9
son karar senin valla. 4 ay fiziksel sim 4 ay E Sim ile toplam 8 ay kullanma hakkın var zaten hiç uzatma yapmazsan.
Eh.. O zaman iyi fırsat kovalayıp yine 14-15'e falan iPhone 13 Yurt içi denk getirmeye çalışacağım.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,598
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Eh.. O zaman iyi fırsat kovalayıp yine 14-15'e falan iPhone 13 Yurt içi denk getirmeye çalışacağım.
şuan 1 tane yurt içi 13 pro max fiyatına 1 tane yurtdışı 13 pro max 1 tane de yurtdışı iphone 12 alınıyor. Bazıları 1 tane yurtdışı iphone 12 1 tane de yurtdışı 13 pro max alıyor birinin süresi bitince diğerini kullanıyor. Geldiğimiz durum bu haha

Top Bottom