Neler Yeni

Yardım İşlemci Lane nedir? Ryzen 5 5600x işlemci kaç lane e sahiptir? (Mining)

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Dostlar selam. Anakarta 3 3060 bağlayarak mining yapacağım. Bunun için Ryzen 5 5600x alacaktım fakat bir yerde işlemcinin 3 ve 3 den fazla 3060 besleyebilmesi için 44 lane'e sahip olması gerekiyor diye bir yorum gördüm. Araştırmaya çalıştım Ryzen 5 5600x'in 40 lane'e sahip olduğunu öğrendim fakat ne kadar doğru bilemedim. Ryzen 5 5600x ile 3 3060 kullanmam sorun yaratır mı? Yaratırsa hangi işlemciler 44 lane'e sahip nasıl anlayabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Garipbirfizikci

80+ Bronze
Dostum öncelikle baya boş yazmışlar, pci-e veri yollarını kastetmişler, bu kartları aktif olarak kullanacaksan işlemcin darboğaz yapar yapmaktan çok full mavi ekran çalışır, kimse neden bilgi vermemiş bu başlığa şaşırtıcı, mining yaparken sadece bellek işlemcisini kullanacağın için yük bindirmez, kullanacağın kartlar da rog tuf trio x gibi 3 fanlı kartlar 16lı soket değilsee çok sorun olmaz, anakartını doğru seçmen işini görür

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum öncelikle baya boş yazmışlar, pci-e veri yollarını kastetmişler, bu kartları aktif olarak kullanacaksan işlemcin darboğaz yapar yapmaktan çok full mavi ekran çalışır, kimse neden bilgi vermemiş bu başlığa şaşırtıcı, mining yaparken sadece bellek işlemcisini kullanacağın için yük bindirmez, kullanacağın kartlar da rog tuf trio x gibi 3 fanlı kartlar 16lı soket değilsee çok sorun olmaz, anakartını doğru seçmen işini görür
Cevabın için teşekkürler kartlarımı zaten 3060 seçmedim :)

Federal06

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
hortlatma olsun önemli değil. cevapsız konunun hortlatılması kural olarak istisna sayılabilir.
bende 5600x işlemci aldım sayende yeni bir şey öğrendim. mining yapmayı düşünmüyorum ama bilgi bilgidir. teşekkürler

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,602
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
"3 veya 3'ten fazla RTX 3060 için 44 tane lane lazım" diye bir şey yok.

Mining için soruyorsan PCIe x16 to PCIe x1 adaptörleri ile tek bir PCIe hattıyla ekran kartını çalıştırabilirsin. Ayrıca zaten öyle bir sistemde ekran kartıyla mining yapılacağı, oyun oynanmayacağı için bant genişliğinin de bir önemi yoktur. Teorik olarak bant genişliğinin düşmesi performansa etki etse de mining'de alınması gereken performansı %95 alınır bu adaptörler ile.

Ayrıca Ryzen 5 5600X'te toplam 24 PCIe hattı var. 4'ü chipset'e bağlanıyor, kullanılabilir 20 PCIe hattı kalıyor. Buna da bir PCIe x16 ekran kartı ve PCIe x4 SSD takarsan (NVMe olur büyük ihtimalle) biter. Tabii ki hat sayısını arttırmanın yolları var ancak ona girersek bi' daha çıkamayız.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
912,965
Üyeler
141,655
Son üye
ibrahim6048
Top Bottom