Neler Yeni

İşlemciye UnderVoltage yapmak

Dgkngnds

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Doğukan
Selam dostlar işlemciye undervoltage yaptık diyelim eğer ilk denemelerde başarılı olamazsak bunun işlemciye bir zararı var mıdır ?
UnderVoltage yapmak istediğim işlemci ryzen 5 3600x stok fan

Osmanbayirr

80+ Bronze
Voltaj değerlerini düşürmek işlemçiye zarar vermez aksine doğru voltaj hem işlemçinin sağlıklı ve sıcaklık değerlerini sağlıklı yapar

Mete Yavuz

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
CBP açıksa kapatmanız yeterli olacaktır.
Overclocking sekmesinde Precision Boost Overdrive diye bir ayar olması lazım, onu Disabled yapınca kapanıyor.
Ardından fazla ısınmazsa bir ufak OC'da yapabilirsin.

Dgkngnds

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Doğukan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Overclocking sekmesinde Precision Boost Overdrive diye bir ayar olması lazım, onu Disabled yapınca kapanıyor.
CPB kapalı zaten işlemci sıcaklığımı olabildiğince minimuma çekmek istediğim için soruyorum, yani çok az voltaj verip mavi ekran yersem bu işlemci için zararlı olur mu ?

Mete Yavuz

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
CPB kapalı zaten işlemci sıcaklığımı olabildiğince minimuma çekmek istediğim için soruyorum, yani çok az voltaj verip mavi ekran yersem bu işlemci için zararlı olur mu ?
Hayır, yerseniz biraz biraz voltaj arttıra arttıra ideal voltajı bulursunuz. Silikon nedir? Ben bronz silikon ile 0.98V 3.6GHz yapmıştım AIDA 64 testinde 50'yi geçmiyordu.

Dgkngnds

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Doğukan
precision boost overdrive farklı bir şey sanırım core performance boosttan farkı var mıdır ?

Sllent

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Olmaz ama BIOS resetlemek zorunda kalabilirsiniz, onun içinde BIOS pili çıkarın sürekli açma tuşuna basın, 10 15 kere 1-2 dakika bekleyip pili tekrar takın. Default ayarlara dönecektir.

Dgkngnds

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Doğukan
Hayır, yerseniz biraz biraz voltaj arttıra arttıra ideal voltajı bulursunuz. Silikon nedir? Ben bronz silikon ile 0.98V 3.6GHz yapmıştım AIDA 64 testinde 50'yi geçmiyordu.
silikon tam olarak neye deniyor ?

Dgkngnds

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Doğukan
Ya nasıl anlatsam?
Silikonunuz iyiyse 0.95V 3.6GHz yer belki, kötüyse 0.98V 3.6GHz yer, silikonda şans işi.
CTR ile silikonunuzu öğrenebilirsiniz.
silikonum sanırım iyi eğer aynı model arasında farklılık göstermiyor ise 3600x adına konuşuyorum

Dgkngnds

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Doğukan

Mete Yavuz

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
peki ortalama olarak bir voltaj değeri söyleyecek olsaydınız 3600x 3.8 base clock hızı için bu ne olurdu ? minimum voltaj değeri
Silikonsuz bir şey söylersem mavi ekran yiyebilirsiniz. 1.1V 3.8GHz olabilir.

Top Bottom