Neler Yeni

Kartı kırmak üzereyim, sürücü çökmelerinden bıktım!

Livaković

80+ Silver
Ağırlıkla 2017 den sonra piyasa giren bir şirkete göre AMD şuan gayet iyi. 2017' den önce yok denecek kadar kötü işler yapan bir şirkete göre de çok iyi. RX 6950XT/RX 7900XTX gibi ürünler ile de rekabette çok da aşağıda olmadığını gösterdi zaten. Ki güncel kartlarda bu tarz sorunlar çok nadir. RX 500 serisi gibi ürünlerde bu normal çünkü çaresizce Nvidia' ya karşı direnmeye çalışan bir şirketti.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Furmark falan da açabilirsin. Yükte 1340 civarını geçmese yeter. Yine wattman alırsan muhtemelen donanımsal bir arızan var parçala gitsin. Başarısız kartlar zaten. Keske RX 580 almasaydın en kötü RX 6600 falan alınmalı
Rx 7000 serisinde hhaklısın bak ona bir şey diyemem RX 6000 serisindede epey şikayet alındı rx 7000 serisinde hotpot sıcaklıkları kronikti onu bilirmuydun

uzayalkan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Uzay Alkan
Discord
ρredator#1881
Ağırlıkla 2017 den sonra piyasa giren bir şirkete göre AMD şuan gayet iyi. 2017' den önce yok denecek kadar kötü işler yapan bir şirkete göre de çok iyi. RX 6950XT/RX 7900XTX gibi ürünler ile de rekabette çok da aşağıda olmadığını gösterdi zaten. Ki güncel kartlarda bu tarz sorunlar çok nadir. RX 500 serisi gibi ürünlerde bu normal çünkü çaresizce Nvidia' ya karşı direnmeye çalışan bir şirketti.

Furmark falan da açabilirsin. Yükte 1340 civarını geçmese yeter. Yine wattman alırsan muhtemelen donanımsal bir arızan var parçala gitsin. Başarısız kartlar zaten. Keske RX 580 almasaydın en kötü RX 6600 falan alınmalı
Sürekli furmark testi yapıyorum zararlı olmaz mı ? Ayrıca wattman almıyorum ki. Sürücü çöküyor zaman aşımı yemiyorum

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,145
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
ürekli furmark testi yapıyorum zararlı olmaz mı ? Ayrıca wattman almıyorum ki. Sürücü çöküyor zaman aşımı yemiyorum
Aşağı yukarı aynı şey. Furmark testinden zarar gelmez.

rx 7000 serisinde hotpot sıcaklıkları kronikti onu bilirmuydun
Referans tasarımda DONANIMSAL bir hataydı evet. O yüzden çok önemli bir şey değil keza referans çok satılan bir model değil. 7000 serisi geneli bir sorun değiş modelin sorunu yani. Sapphire,XFX,ASUS gibi üreticilerde o problem yok

uzayalkan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Uzay Alkan
Discord
ρredator#1881

Referans tasarımda DONANIMSAL bir hataydı evet. O yüzden çok önemli bir şey değil keza referans çok satılan bir model değil. 7000 serisi geneli bir sorun değiş modelin sorunu yani. Sapphire,XFX,ASUS gibi üreticilerde o problem yok
Denedim ama 1260 civarından fazla çıkmıyo frekansı düşürsem veya arttırsam bile. Oyun içinde deneyince eklerim buraya

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,398
İsim
Hakanbey
RX 580 kartları yüksek amperi seven kartlar PSU en az 12 voltta 50 amper vermesi gerekiyor. Bizzat testini yaptım watman hatası olan rx 580 ekran kartını 100 amperli psuda test ettim 24 saat boyunca 1 kere çökme v.s yaşamadım Zaten yüksek seviye AMD kartlarında insanların sık sorun yaşamama sebebide bence bu sebepten zaten sistemde güçlü PSU olduğu için 12 voltta verdiği AMPER yüksek oluyor Bu sebeptende çok fazla sorunla karşılaşmıyor kullanıcı RX 6600 e 500 TL ye 600w psu alıyor adam 12 voltta 20 amper veriyor max sonra çöküyor v.s :) başlıyor konular bu noktada yapabileceğin tek şey var Kartın Core clock hızını normaldende aşağı çekerek stabil testi yapman gerek Sorun çözülene kadar clock hızını düşüreceksin yada PSU kaliteli alacaksın Çok fazla elektronikten anlamam ama elektronikçi çalışanımız var ondan aldığım bilgiye göre PCB üstlerindeki Voltaj regülatörleri Nvidia oranlar Kalitesiz oluşu kartın AMPER tarafında besleme kalitesini düşürüyor ve düşük AMPERLİ PSU larda Ani güç dalgalanması sebebi ile kartın Voltajında anlık düşme meydana gelmesi sonucu kart olağan dışı bir reaksiyon verip o anda yazılımsal olarak Hata verdiyor demişti. Hatta Elinde rog rx 580 vardı 600w 80+ bronze 40 amperlik bir psu ile test ettik 2 saatte pubg de 3 kere siyah ekran ve reset yedik. Daha sonra 1000 W 100 amper PSU taktık kartı 2 saat furmark 2 saat pubg oynadık 1kere sorun yaşamadık.

Şunuda eklemeliyim Bütün kartlar böyle olacak değil. Bazı kartlarda Mosfetler çok yıpranmış Örnek vereyim 8 tane den sadece 4 tanesi aktif ozaman PSU da fayda etmiyor yıpranma kaynaklı VRM ler arızalanabiliyor. Bu noktada yapacak hiç bir şey olmuyor.

Kesin ve net bir şey daha var AMD Kullanmadan Nvidianın kalitesini anlamak çok zor Elimde 6900xt ekran kartı var şuanda hiç bir sorunu yok her testide yaptım ancak 9000TL diyorum kimse yüzüne bakmıyor 3 gün önce rog rtx 3080 ni 10kdan sattım ve 2 gün durmadı.

waterghost

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
227
İsim
Ömer Faruk Dedeakay
RX 580 kartları yüksek amperi seven kartlar PSU en az 12 voltta 50 amper vermesi gerekiyor. Bizzat testini yaptım watman hatası olan rx 580 ekran kartını 100 amperli psuda test ettim 24 saat boyunca 1 kere çökme v.s yaşamadım Zaten yüksek seviye AMD kartlarında insanların sık sorun yaşamama sebebide bence bu sebepten zaten sistemde güçlü PSU olduğu için 12 voltta verdiği AMPER yüksek oluyor Bu sebeptende çok fazla sorunla karşılaşmıyor kullanıcı RX 6600 e 500 TL ye 600w psu alıyor adam 12 voltta 20 amper veriyor max sonra çöküyor v.s :) başlıyor konular bu noktada yapabileceğin tek şey var Kartın Core clock hızını normaldende aşağı çekerek stabil testi yapman gerek Sorun çözülene kadar clock hızını düşüreceksin yada PSU kaliteli alacaksın Çok fazla elektronikten anlamam ama elektronikçi çalışanımız var ondan aldığım bilgiye göre PCB üstlerindeki Voltaj regülatörleri Nvidia oranlar Kalitesiz oluşu kartın AMPER tarafında besleme kalitesini düşürüyor ve düşük AMPERLİ PSU larda Ani güç dalgalanması sebebi ile kartın Voltajında anlık düşme meydana gelmesi sonucu kart olağan dışı bir reaksiyon verip o anda yazılımsal olarak Hata verdiyor demişti. Hatta Elinde rog rx 580 vardı 600w 80+ bronze 40 amperlik bir psu ile test ettik 2 saatte PUBG de 3 kere siyah ekran ve reset yedik. Daha sonra 1000 W 100 amper PSU taktık kartı 2 saat furmark 2 saat PUBG oynadık 1kere sorun yaşamadık.

Şunuda eklemeliyim Bütün kartlar böyle olacak değil. Bazı kartlarda Mosfetler çok yıpranmış Örnek vereyim 8 tane den sadece 4 tanesi aktif ozaman PSU da fayda etmiyor yıpranma kaynaklı VRM ler arızalanabiliyor. Bu noktada yapacak hiç bir şey olmuyor.

Kesin ve net bir şey daha var AMD Kullanmadan Nvidianın kalitesini anlamak çok zor Elimde 6900xt ekran kartı var şuanda hiç bir sorunu yok her testide yaptım ancak 9000TL diyorum kimse yüzüne bakmıyor 3 gün önce rog rtx 3080 ni 10kdan sattım ve 2 gün durmadı.
Bende aynısını yazmaya gelmiştim. Arkadaşın dediği gibi psu değiştirmen çözüm olabilir. Bende amd kullanıyordum. Msi afterburner üzerinden takip ediyordum watt değerlerini bi dalganmada çöküyordu. Karta giden gücü de geçici olarak kısabilirsin. Amd’ye çok sallayan olmuş, amd candır arkadaşlar😊

uzayalkan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Uzay Alkan
Discord
ρredator#1881

1341 sabit oldu ve baya oynamama rağmen çökme almadım şuanlık iyi gibi duruyor nazar değmesin :D

RX 580 kartları yüksek amperi seven kartlar PSU en az 12 voltta 50 amper vermesi gerekiyor. Bizzat testini yaptım watman hatası olan rx 580 ekran kartını 100 amperli psuda test ettim 24 saat boyunca 1 kere çökme v.s yaşamadım Zaten yüksek seviye AMD kartlarında insanların sık sorun yaşamama sebebide bence bu sebepten zaten sistemde güçlü PSU olduğu için 12 voltta verdiği AMPER yüksek oluyor Bu sebeptende çok fazla sorunla karşılaşmıyor kullanıcı RX 6600 e 500 TL ye 600w psu alıyor adam 12 voltta 20 amper veriyor max sonra çöküyor v.s :) başlıyor konular bu noktada yapabileceğin tek şey var Kartın Core clock hızını normaldende aşağı çekerek stabil testi yapman gerek Sorun çözülene kadar clock hızını düşüreceksin yada PSU kaliteli alacaksın Çok fazla elektronikten anlamam ama elektronikçi çalışanımız var ondan aldığım bilgiye göre PCB üstlerindeki Voltaj regülatörleri Nvidia oranlar Kalitesiz oluşu kartın AMPER tarafında besleme kalitesini düşürüyor ve düşük AMPERLİ PSU larda Ani güç dalgalanması sebebi ile kartın Voltajında anlık düşme meydana gelmesi sonucu kart olağan dışı bir reaksiyon verip o anda yazılımsal olarak Hata verdiyor demişti. Hatta Elinde rog rx 580 vardı 600w 80+ bronze 40 amperlik bir psu ile test ettik 2 saatte PUBG de 3 kere siyah ekran ve reset yedik. Daha sonra 1000 W 100 amper PSU taktık kartı 2 saat furmark 2 saat PUBG oynadık 1kere sorun yaşamadık.

Valla konuda haklı ve bilgili olabilirsiniz ama PSU kaynaklı olsaydı siyah ekran yerdim fakat hiç siyah ekran yemiyorum ve sistem kendini hiçbir zaman resetlemiyor. Fakat PSUm güçsüz evet daha iyileri olsa daha az sorun alabilirim

_Zaur_

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,438
İsim
Zaur
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
1341 sabit oldu ve baya oynamama rağmen çökme almadım şuanlık iyi gibi duruyor nazar değmesin :D

Valla konuda haklı ve bilgili olabilirsiniz ama PSU kaynaklı olsaydı siyah ekran yerdim fakat hiç siyah ekran yemiyorum ve sistem kendini hiçbir zaman resetlemiyor. Fakat PSUm güçsüz evet daha iyileri olsa daha az sorun alabilirim
Senin adına sevindim. Hayırlı olsun.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6,472
İsim
Burak Karadağ
Bu yazıyı gördükten sonra AMD den hiç ekran kartı almayacağım

Karacabey

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
720
İsim
Abdullah

Asrock satıyorlar 8500 e yıl sonuna kadar garantili 6900xt. 850 w gold rampage psu var alsam mı sence ?

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
asıl siz onlara kahkaha atın hocam bugün bana tek bir forum üyesi parası olupta nvidia yerine amd almış? Parası olamayan psikolojik kendini rahatlatmak için amd önderiyor olay bu adamlar zaten kendisi söylyüor nvidiaya denk değiliz diye bugün o kıçı kıytırık intelin apu işlemcileri şuana amd ile yarışır vaziyette adamlar nvidianın rakibi olup nvidiayı ekran kartı piyasasında azaltmak istediler amd nvidia ile hiçbir zaman aynı kaliteye ulaşamayacak adamlar sırf ekran kartı pazarında bizim ürünümüzde olsun diye daha üzerinde durmaları gereken konular varken direk piyasaya sürdüler sonuç wattman işte hotopot sıcaklıları bin ton eser

E hocam sen intel,nvidia fanboymusun hep bu adamların +larını anlatıyorsun -leri yokmu bu adamlarında diyecekler vardır bu adamlarında -leri var ama bu adamlar sırf 5 kuruş kazanmak için 5dakika önce yaptıkları ekran kartını hemen ekran kartı pazarına sürmüyorlar inteş şuanda ekran kartına yeni geldi ama adamlar geldiği günden beri çok şikayet duyulmadı duyamazsınız adamlar bunun için yıllarca uğraştılar ekran kartı için ekran kartı 1 2 yılda çıkarılacak bir şey değil nvidia gibi 20 30 senedir piyasada değilseniz amd gün gittikçe kaybedecek o fan boylarada söylüyorrum burdan lafım onlara paranız olmadığı için amd alıyorsunuz amd öneriyorsunuz milelt burda konu açınca hepiniz tıp oluyorsunuz

Yaklaşık 15 yıldır forumlarda takılan biriyim, bu yıl ortalaması bile buradaki çoğu insanın yaşından büyük. İnanın laf anlatmaktan en çok yorulduğum dönem son 3-4 senedir, bu yüzden laf anlatmaya çok uğraşmıyorum artık. 1 kere diyorum ya da demiyorum engeli basıp geçiyorum her yerde. Önceden insanlar bilgisi olmadığı konularda yorumlar yapmazdı, öneri sunmazdı şu an nette gördüğü her şeyi önerip, bazı ürünlerin fanı olup onlara takılıp devam ediyorlar. Kullanıcı gözüyle bakıp eleştiri getiremiyorlar, x marka yaptıysa senin ona laf söyleme hakkın yok gibi görüyorlar.

Bu konuda bile kullanıcı ekran kartı almış ya, alıp oyun oynayacak uğraştığı şeylere bak, ne var bunda 2 vol, 2 sürüm düşür çözülür ya bunları problem görmeyen bile azımsanmayacak bir kitle var. Siz sorunlarınızı dile getirip tepki oluşturmazsanız, firma bunun üzerine gidip çözüm sağlamaz. Yıllar sonra işlemcide bir şeyler başardı, ekran kartında da deniyorlar ama yetersiz kalıyorlar, stabilite olayını çözseler bile bu bile AMD için büyük adım olacaktır.

Çözüm sağlamaya çalışan insanlara da yapılan toxic'lik var daha neyse konuyu dağıtmayalım, arkadaşın sorunu şimdilik çözülmüş gibi umarım sorunsuz kullanmaya devam eder.

Top Bottom