Neler Yeni

🏦 MERKEZ BANKASI FAİZ ARTTIRDI! 🔥

Dahası  
Reaksiyon skoru
6,849
İsim
Burak Karadağ

🔴 Merkez Bankası politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkardı!​

KARAR METNİ;
PPK'nın karar metninde şu ifadelere yer verildi: "Aralık ayında manşet enflasyon son Enflasyon Raporu'nda sunulan görünümle uyumlu bir artış kaydetmiştir. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin, öngörülen dezenflasyon süreci ile tutarlı seyrettiğine işaret etmektedir. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında başlayan sınırlı iyileşmenin devam ettiğini değerlendirmektedir. Dış finansman koşulları, rezervlerdeki güçlenme, cari dengedeki iyileşme ve Türk lirası varlıklara talep, döviz kuru istikrarına ve para politikasının etkinliğine katkıda bulunmaya devam etmektedir. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğilimindeki düşüş sürmüştür."PARASAL SIKILIK DÜZEYİNE ULAŞILDI"Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Kurul, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Enflasyon görünümü üzerinde belirgin ve kalıcı riskler oluşması durumunda ise parasal sıkılık gözden geçirilecektir.

1706183199926.png

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Yıllarca troller düşürmek için uğraşmasaydı muhtemelen şu an dünya ile birlikte ufak ufak düşürülmesi konuşuluyor olabilirdi. 60-70'lere kadar daha gidecek gibi yavaş yavaş.

Keepr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
751
İsim
Enes Altunışık
Son çırpınışlar. Daha fazla tutamayacaklar ve bu senenin ortalarına doğru iyice batacağız.(boynumuza kadar battık zaten de neyyse...)

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,754
İsim
Eren Güven
Bunun son faiz arttırımı olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen yıl sonuna doğru faiz gerilemeye başlayacaktır

Faiz düşünce veya artınca ekonomik açıdan tam olarak nasıl bir etkiye sahip? Bilmediğim için soruyorum.

GTX 1050 Tİ

80+ Bronze
Faiz düşünce veya artınca ekonomik açıdan tam olarak nasıl bir etkiye sahip? Bilmediğim için soruyorum.
Düşünce piyasaya para girer tüketiciler ürün alır yükselince piyasaya giren para azalır ve değeri yükselir diye biliyorum ancak ikisininde fazlası zarar. Yatırım tavsiyesi değildir.

tnccahmt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
125
İsim
Ahmet tunç
Top Bottom