Neler Yeni

Yardım Modem mi yoksa router mı almam daha iyi olur ?

Hidro Dinamik

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
22-23mbit alıyorum zaten sınırlandırma açıkmış ondan yana sorun yok.
Arkadaş modem kaynaklı hat zayıflaması artmış olabilir dedi ondan dolayı biraz kafam karıştı.
Son olarak wifi çekim gücü olarak yan odada yani arada duvar varken 22-5 hızlarını alıyorum fakat arada duvar vb hiç bir şey yokken karşı odada hız aşırı düşüyor ve chromede bile zor geziyoruım.
550 metrelik santral mesafesine göre gayet kabul edilebilir.
Snr değerinde 5 6 dan aşağı düştüğünde hat zayıflaman 45 50 yi geçtiğinde internetin kopabilir. Hat zayıflaması santral ile arasındaki mesafe oluyor. Modem değiştirmek genelde bu tarz değerleri etkilemez.

İnternetin resetlenme sebebini iyi tespit etmek gerek. Sıcaklıktan, modem güncellemesi (hatırladığım kadarıyla senin modemde yoktu böyle bir özellik), hat parametrelerinin oynaması gibi bir çok etken olur.
Ama senin değerlerin durup dururken kopmaya sebebiyet verecek kadar sınırda değil.

Diğer yerde çekip boş odada çekmeme sebebi modemle alakalı değil odayla alakalı olur. Örneğin başka 2.4 GHz sinyaller, elektromanyetik alan o odadaki sinyali etkileyebilir. Wifi kanal seçiminizi değiştirip deneyebilirsiniz.

Sanırım daha önce QoS ayarı yapmışsınız kısıtlama dediğiniz bu olmalı. O modemde farklı bir limitlendirme olmaması lazım. Bu ayarida eskisi gibi yaparsanız ping değeriniz daha stabil olacaktır.

Yinede öneri istersen,
Modem olarak keenetic omni dsl ve tp link vc 220 g3u
İkisininde sinyal gücü aynı tp link eski olmasına rağmen 5ghz özelliği var. İkisinide aktif olarak aynı evde kullanıyorum.

Router olarakta suanlik bir önerim yok yurtdışından getirdiğim Huawei kullanıyorum.

Sadece o boş odadaki wifi için ürün ariyorsan Xiaomi wifi pro alabilirsin. Kurulumu diğer genişleticilere göre daha saçma olsa da iş görüyor. Fiyatıda uygun.

Son düzenleme:

Quiwick

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
923
İsim
Emre
550 metrelik santral mesafesine göre gayet kabul edilebilir.
Snr değerinde 5 6 dan aşağı düştüğünde hat zayıflaman 45 50 yi geçtiğinde internetin kopabilir. Hat zayıflaması santral ile arasındaki mesafe oluyor. Modem değiştirmek genelde bu değerleri etkilemez.

İnternetin resetlenme sebebini iyi tespit etmek gerek. Sıcaklıktan, modem güncellemesi (hatırladığım kadarıyla senin modemde yoktu böyle bir özellik), hat parametrelerinin oynaması gibi bir çok etken olur.
Ama senin değerlerin durup dururken kopmaya sebebiyet verecek kadar sınırda değil.

Diğer yerde çekip boş odada çekmeme sebebi modemle alakalı değil odayla alakalı olur. Örneğin başka 2.4 GHz sinyaller, elektromanyetik alan o odadaki sinyali etkileyebilir. Wifi kanal seçiminizi değiştirip deneyebilirsiniz.

Sanırım daha önce QoS ayarı yapmışsınız kısıtlama dediğiniz bu olmalı. O modemde farklı bir limitlendirme olmaması lazım. Bu ayarida eskisi gibi yaparsanız ping değeriniz daha stabil olacaktır.
QoS ayarını iptal ettim 22-23down ve 5up geliyor artık.
Çok nadirde olsa 2-3dk lık hatta kopma oluyor fakat rahatsız edecek durumda değil.
Sadece çekim gücü ve modemin yazılımı ile ilgili sorunum var ve sizin dediklerinize göre router almak daha mantıklı.
Router öneriniz var mıdır?
Bütçem 600tl

Hidro Dinamik

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
QoS ayarını iptal ettim 22-23down ve 5up geliyor artık.
Çok nadirde olsa 2-3dk lık hatta kopma oluyor fakat rahatsız edecek durumda değil.
Sadece çekim gücü ve modemin yazılımı ile ilgili sorunum var ve sizin dediklerinize göre router almak daha mantıklı.
Router öneriniz var mıdır?
Bütçem 600tl
Mesajınızı görmeden guncellemis oldum mesajımı. Modem ve range extender önermiş oldum.

Router alırsanız kabloyla bağlayıp kablolu veya kablosuz bağlantı yapabilirsiniz. Teknoloji geliştikçe bütün ürünler birbirine benzer özellikler taşımaya başladı.
Range extender ise direk prize tak calistir mantığında bir cihaz.

Örneğin bir şey indirirken oyunda ping 999 a dayanır. QoS sayesinde bu kadar yükselmesine engel olmuş olursunuz. Sürekli bir şey indiren biri değilseniz 1 2 mbps 124-248 kb/s hız kaybı önemsenecek düzeyde değil bana kalırsa. Tabii her zaman geçerli olmayabiliyor. Özellikle 8 16 mbps gibi hızlarda QoS pek etkili çözüm değil. Senin değerinde işe yarama ihtimali var.

Quiwick

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
923
İsim
Emre
Mesajınızı görmeden guncellemis oldum mesajımı. Modem ve range extender önermiş oldum.

Router alırsanız kabloyla bağlayıp kablolu veya kablosuz bağlantı yapabilirsiniz. Teknoloji geliştikçe bütün ürünler birbirine benzer özellikler taşımaya başladı.
Elimde lineon adında wifi repeater var fakat onu karşı binaya babannemlere kuzenler vb gelince internet çeksin diye kullanıyoruz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Örneğin bir şey indirirken oyunda ping 999 a dayanır. QoS sayesinde bu kadar yükselmesine engel olmuş olursunuz. Sürekli bir şey indiren biri değilseniz 1 2 mbps 124-248 kb/s hız kaybı önemsenecek düzeyde değil bana kalırsa. Tabii her zaman geçerli olmayabiliyor. Özellikle 8 16 mbps gibi hızlarda QoS pek etkili çözüm değil. Senin değerinde işe yarama ihtimali var.
QoS ayarı yapılıyken bişr indirirken pingim 8 den 30 a fln çıkıyordu fakat oyun oynarken indirme yapmam genelde yatarken bırakırım.

Hidro Dinamik

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Elimde lineon adında wifi repeater var fakat onu karşı binaya babannemlere kuzenler vb gelince internet çeksin diye kullanıyoruz.
Tercih sizin. Bu arada Xiaomi wifi pro repeater olarak hiç işe yaramıyor desem yeridir. 2 Adet aldım ikisindede durum syni. Yeni bir wifi adı oluşturup kullanılacaksa öyle işe yarıyor.

Quiwick

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
923
İsim
Emre
Tercih sizin. Bu arada Xiaomi wifi pro repeater olarak hiç işe yaramıyor desem yeridir. 2 Adet aldım ikisindede durum syni. Yeni bir wifi adı oluşturup kullanılacaksa öyle işe yarıyor.
Benim yerimde olsaydınız siz hangini alırdınız ?
Modem alırsam eğer omni dsl var 750tl civarlarında onu düşünüyorum.
Router olarak bir fikrim yok.

Hidro Dinamik

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Benim yerimde olsaydınız siz hangini alırdınız ?
Modem alırsam eğer omni dsl var 750tl civarlarında onu düşünüyorum.
Router olarak bir fikrim yok.
Modem alacak olsam önerdiğim 2 modelde iyidir ama tp link vc220 g3u daha iyi. Yani 5GHz desteği var onun haricindeki özellikler aynı.

Sadece 1 odada çekmiyor diye alınacaksa xiaomi wifi pro yeterli.

Edit: Şuan biraz fiyatlara baktımda 300 lira olmuş xiaomi. 100 150 liraya değerde 300 e başka alternatif olabilir emin değilim.

Quiwick

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
923
İsim
Emre
Modem alacak olsam önerdiğim 2 modelde iyidir ama tp link vc220 g3u daha iyi. Yani 5GHz desteği var onun haricindeki özellikler aynı.

Sadece 1 odada çekmiyor diye alınacaksa xiaomi wifi pro yeterli.

Edit: Şuan biraz fiyatlara baktımda 300 lira olmuş xiaomi. 100 150 liraya değerde 300 e başka alternatif olabilir emin değilim.
Tp link daha mantıklı gibi ileride fiber altyapı fln gelirse modem değiştirmeye gerek kalmaz

Hidro Dinamik

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Nasıl yani gigafiber vb gelse kullanamazmıyım ?
Fiberde ont kullanıldığı için modeme ihtiyaç olmuyor router yeterli. Ancak bazı ontler kaynaklı sadece issnin verdiği modem/router uyumlu çalışıyor. Özellikle fiberin ilk yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda bu sorun oluyordu.

Quiwick

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
923
İsim
Emre
Fiberde ont kullanıldığı için modeme ihtiyaç olmuyor router yeterli. Ancak bazı ontler kaynaklı sadece issnin verdiği modem/router uyumlu çalışıyor. Özellikle fiberin ilk yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda bu sorun oluyordu.
O zaman tipini beğendiğimi alıyorum.
Yardımların için teşekkürler ve iyi günler.

Top Bottom