Neler Yeni

Müzik Hakkında Her şey

Ysuflix

80+ Gold
ince penalar hızlı rifflerde hemen toz oluyor kalın penalar ilede riff de pena elinden fırlıyor kaliteli ince pena öneriniz varmı bi kere vereyim daha para vermiyeyim
ince rifflerde pek önermem. 0.96 ve 0.73 altında alma riffler için. james hetfield white fang önerimdir. ince dedin diye bunları önerdim ben 1.14 kullanıyorum normalde. soloda da riffte de

Aybars Han

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,568
İsim
İsmi ismi.
elektro gitar penasız çalınabilir mi?
ses kartı mı amfi mi almak daha mantıklı?
Önce klasiği hallet diyen cahil ailelere karşı ne yapılmalı :((

MTBC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
826
İsim
Mehmet Türker BAYRAKTAR
Bağlamada bir çok parça çalıyorum ancak süslemeler ve hızlı geçişlerde takılıyorum var mıdır yardımcı olabilecek?

Ysuflix

80+ Gold
bir tane kötü insan bana floyd rose değiştirilmiş sakat bi gitar sattı. köprü dışında her şey çok güzel. köprüyü değiştirip masraf yapmak istemiyorum takoz koyup sabitlemekte istemiyorum. fr köprü tune o matic köprüye dönermi bi şekilde? bilginiz varmı? yoksa 4000 TL'ye kadar 2. el elektro öneriniz varmı 3s manyetik istemiyorum metallica çalıyorum hep.
Elektro Gitar almak isteyenler için bilgim dahilinde yardımcı olabilirim. @FronX hocam ile birlikte.
Mesaj otomatik birleştirildi:

elektro gitar penasız çalınabilir mi?
ses kartı mı amfi mi almak daha mantıklı?
Önce klasiği hallet diyen cahil ailelere karşı ne yapılmalı :((
önce klasiği hallet diye bişe yok çözümü de bi elektro bulup göstermen olucaktır çünkü elektro klavyesi bambaşka bi rahatlığa sahip. penasızda arpejlerde çalınır ama ağırlıklı penayla çalman gerekir. amfi apartmanda çok önermem ses kartı alıp hoparlöre ve kulaklığa bağlayabilirsin. bias fx2 kullanırsan sonsuz ton aralığın olur harika bir program.

Selam, akustik gitar üzerine uğraşıyorum daha acemiyim 5-6 nota biliyorum internetten videolar felan görüyorum ancak birebir yapsamda aynı sesi alamıyorum veya zorlu akorlarda sorun yaşıyorum bir şekilde istediğim verimi alamıyorum, bana tavsiyeleriniz varmı
galiba akor basarken diğer parmaklar tellere değiyor. çözümü tırnakları kısaltıp parmak ucuyla basmak olur.

Keyfen

80+ Bronze
bir tane kötü insan bana floyd rose değiştirilmiş sakat bi gitar sattı. köprü dışında her şey çok güzel. köprüyü değiştirip masraf yapmak istemiyorum takoz koyup sabitlemekte istemiyorum. fr köprü tune o matic köprüye dönermi bi şekilde? bilginiz varmı? yoksa 4000 TL'ye kadar 2. el elektro öneriniz varmı 3s manyetik istemiyorum metallica çalıyorum hep.

önce klasiği hallet diye bişe yok çözümü de bi elektro bulup göstermen olucaktır çünkü elektro klavyesi bambaşka bi rahatlığa sahip. penasızda arpejlerde çalınır ama ağırlıklı penayla çalman gerekir. amfi apartmanda çok önermem ses kartı alıp hoparlöre ve kulaklığa bağlayabilirsin. bias fx2 kullanırsan sonsuz ton aralığın olur harika bir program.

galiba akor basarken diğer parmaklar tellere değiyor. çözümü tırnakları kısaltıp parmak ucuyla basmak olur.
dostum denedim onu ama genede aynı sesi alamadım gitar kalitesi bu kadar farkettirirmi bilemedim. + ilerletmem için önerebileceğiniz videolar veya yöntemler varsa sevinirim am em e dm c f gibi notaları biliyorum şuanlık

Ysuflix

80+ Gold
dostum denedim onu ama genede aynı sesi alamadım gitar kalitesi bu kadar farkettirirmi bilemedim. + ilerletmem için önerebileceğiniz videolar veya yöntemler varsa sevinirim am em e dm c f gibi notaları biliyorum şuanlık
gitar kaliteside tonu etkiler tabi. ben çok akor çalmıyorum o sebeple pek video öneremicem :(

Sovereignty

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
693
İsim
Ömer
elektro gitar çalıyorum ve sadece 2 tel ile işim var tüm telleri kullanabileceğim bir müzik çeşidinde sorun olmaz tabii ki

klasik akustik haricinde tırnaklarım ile gitar çalmıyorum
elektro olarak gitarınız nedir?

Prmy

80+ Bronze
En İyi Cevap
4
Helal olsun gayet güzel düşünceniz. O zaman ben de katkı koyayım. Profesyonel müzik sistemleri kullanımı bakımı onarımı eğitimi konusunda yardımcı olabilirim dileyene . 17 yıldır Live müzik sektöründe Tonmaisterlik yapıyorum bu konu hakkında merak edilen herhangi bir şey varsa sorabilirsiniz.
Hocam ben bu yaza kabin bakıyordum. Muhtemelen yöneleceğim opsiyon Thomann'den Celestion V30'lu 1x12 olacak.

2x12 yakın zamanda ciddi düşünüp alacağımı sanmıyorum ama yine de meraktan bakıyordum. Gümrükte €150 sınırını geçmemek için şöyle 2x12 vertical boş bir kabin var mesela.

Bunun bağlantısı mono-stereo switchli buna sonradan Celestion hoparlör alsak nasıl kablolama yapmak gerekiyor? Paralel bağlantı yapıyoruz switch mi gerekli ayarı yapıyor?

2x12 dikey kabinin yüklü olanlarında switchli değil de 8Ω mono giriş ve through çıkışlı olanları var.

2x12 yatay kabinlerde ise 8Ω mono, 16Ω stereo var.

Son düzenleme:

Letrion

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
tabi yardımcı olayım. hangi tarz için düşünüyorsunuz ? Lambalı lambasız kaç w ?

hangi enstrüman için kullanılacak ve kullanılacak olan enstrümanın marka modelini de yazar mısın bakalım ağaç yapısına kadar
Washburn X serisi elektro gitar ile kullanacağım, genelde Rock ve Metal çalmak istiyorum fakat amfi için çok bütçem yok ne önerirsiniz?

Zealist

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
112
İsim
Memet K.
Hocam ben bu yaza kabin bakıyordum. Muhtemelen yöneleceğim opsiyon Thomann'den Celestion V30'lu 1x12 olacak.

2x12 yakın zamanda ciddi düşünüp alacağımı sanmıyorum ama yine de meraktan bakıyordum. Gümrükte €150 sınırını geçmemek için şöyle 2x12 vertical boş bir kabin var mesela.

Bunun bağlantısı mono-stereo switchli buna sonradan Celestion hoparlör alsak nasıl kablolama yapmak gerekiyor? Paralel bağlantı yapıyoruz switch mi gerekli ayarı yapıyor?

2x12 dikey kabinin yüklü olanlarında switchli değil de 8Ω mono giriş ve through çıkışlı olanları var.

2x12 yatay kabinlerde ise 8Ω mono, 16Ω stereo var.
öncelikle bu kabinleri ne ile besleyeceksin elinde hali hazırda bir Amphi veyahut Amphi mixer var mı ? ya da bir ses kartı üzerinden bilgisayar vasıtası ile mi beslenip kontrolleri sağlanacak ? ileride yapacağın paralel bağlantılar için bu omaj değerlerini karşılayabilecek mi ? en önemlisi ne tarz müzik yapıyorsun onu da söyler misin lütfen. Bir de tek bir enstrüman bağlamayı mı düşünüyorsunuz yoksa bu kabini genel bir çıkış itemi olarak mı kullanacaksınız? Arıca kullandığın pedal setup'u varsa analog mu digital mi ve hangi marka model kullanıyorsun ? arada di-box kullanıyor musun ? bunları da belirtirsen daha sağlıklı bir sonuca varabiliriz.

Dontaçhi

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,474
İsim
Ümit Can
Sıfır veya 2. El elektro gitar alımında yardımcı olabilirim. Özelden ulaşabilir veya konu altına etiketleyebilirsiniz.
Amfi konusunda da bilgim vardır. Danışabilirsiniz.

Gitarın tipine bakarak değil özellik ve kullanılan ağaçlara bakan insanlardan bilgi alınız. Daha elektro gitarı eline almamış bir bireye Floyd Rose gitar önerenlerden öneri almayınız. :)

Zealist

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
112
İsim
Memet K.
Washburn X serisi elektro gitar ile kullanacağım, genelde Rock ve Metal çalmak istiyorum fakat amfi için çok bütçem yok ne önerirsiniz?
rica etsem bütçe de belirtir misin ? bir de ev ortamında mı kullanmayı düşünüyorsun ( müstakil mi eviniz yoksa apartmanda komşular sıkıntı yaratabilir mi ) ayrıca pedal setup'un var mı yoksa direk ses kartı üzerinden mi yürüyeceksin . bi bakalım ne bulabileceğimize

rica etsem bütçe de belirtir misin ? bir de ev ortamında mı kullanmayı düşünüyorsun ( müstakil mi eviniz yoksa apartmanda komşular sıkıntı yaratabilir mi ) ayrıca pedal setup'un var mı yoksa direk ses kartı üzerinden mi yürüyeceksin . bi bakalım ne bulabileceğimize
bir program kullanıyorsan da kullandığın programın adını da belirtir misin çünkü programlar arasında bile kullanılan rack caselerde bulunan tonlar büyük farklılık gösterebiliyor. yapacağın müzik tarzında bol distortion bulunuyor yeri geldiğinde tuşene bağlı olarak yaptığın rifflerde sololarda doğru ton ve sesi yakalayabileceğimiz ürünlere yönelelim bütçene bağlı olarak.

Prmy

80+ Bronze
En İyi Cevap
4
öncelikle bu kabinleri ne ile besleyeceksin elinde hali hazırda bir Amphi veyahut Amphi mixer var mı ? ya da bir ses kartı üzerinden bilgisayar vasıtası ile mi beslenip kontrolleri sağlanacak ? ileride yapacağın paralel bağlantılar için bu omaj değerlerini karşılayabilecek mi ? en önemlisi ne tarz müzik yapıyorsun onu da söyler misin lütfen. Bir de tek bir enstrüman bağlamayı mı düşünüyorsunuz yoksa bu kabini genel bir çıkış itemi olarak mı kullanacaksınız? Arıca kullandığın pedal setup'u varsa analog mu digital mi ve hangi marka model kullanıyorsun ? arada di-box kullanıyor musun ? bunları da belirtirsen daha sağlıklı bir sonuca varabiliriz.
Asıl merak ettiğim ve sorduğum soru çok daha az kompleksti hocam. 2x12 boş kabini mono-stereo switch tarzında doldururken -ikisi de 8Ω tahmin ediyorum- monoda 8Ω stereoda 16Ω nasıl oluyor? Seri olsa 16, paralel olsa 4 olur. 8Ω değeri nasıl sağlanıyor? Mono modundayken hoparlörlerden sadece biri mi aktif oluyor?

Şuan elimde Orange Crush Mini pratik amfisi var. 8Ω hoparlör çıkışı mevcut. Amfi konusunda ileriye yönelik iki ihtimal düşünüyorum. Ya Fender Mustang LT25 alacağım ya da 1x12 kabin ve Zoom G1X Four alacağım.

Mustang LT/GTX serisi zaten dijital modellemeye sahip amfiler. LT25 8" GTX serisi 12" hoparlöre sahip. Kabin alırsam da efekt olayını G1X Four ile yapmayı düşünüyorum. Tek enstrüman bağlanacak. Daha çok garage rock çalıyorum.

Amfi seçeneği de düşünülebilir, kabin ve pedal olayında ayakla kontrol edilen efektler avantajı olacak. Whammy tarzı pedallı pitch shifting sağlayacak bir şey yapmak istiyorum. Mevcut amfinin çıkış gücü 3W o kabin için biraz düşük kalabilir ama ev ortamı için fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum. Amfi + pedal da yapılabilir aynı bütçede zaten ama onda zaten iki multi fx karıştırmaya gerek yok bence.

Kabin için daha sonra yine kompakt 15W kafa amfi tarzı bir şey de bakabilirim Orange Micro Dark örneğin.

Son düzenleme:
Top Bottom