Neler Yeni

PCH 25.08.2022 Sistemi Konusu Hakkında Açıklama

Emir.jk

80+ Bronze
Bilgilendirme amaçlı yazıyorum, bahsi geçen forumda 6K Görüntülenme - 406 kullanıcı mesajı içeren eleştirel konuyu ben açtım.
Burada konuya açıklık getirmek istememin sebebi ise, bahsi geçen forumda konunun kullanıcı cevaplarına kapatılmasıdır.

Aynı kullanıcı adı ile söz konusu forumda attığım bütün mesajlara bakarak, kullandığım dilin ve eleştirme şeklimin gayet usluplu ve belirli kanıtlara dayanarak olduğunu göreceksinizdir.
Mağduriyete sebep olduğunu düşündüğüm en büyük etken ise İçerik üretici ile tedarikçi firmanın koordine bir şekilde çalışmamalarıdır. Zaman ayırıp aşağıdaki doneleri okuyacak olursanız, mantık çerçevesinde hak vereceğinizi düşünüyorum.

Bu tarz çalışmalar ile insanlara güzel fırsatlar sunan insanların emeğini gerçekten takdir ediyorum, kendi zamanlarından feragat edip insanlar için çaba sartfettiklerin bilincinde olarak şahısların verdiği emeğin hakkının ödenmeyecek olduğunu düşünüyorum.
Kim bilir kaç insan böyle içerik üreticisi insanlar sayesinde hayallerine kavuştu.

Konunun eleştirdiğim kısmına gelecek olur isek;
Söz konusu videoyu 01:01 zamanında açarsanız, kampanyayı tanıtan kişinin "Ama acele etmeyin, daha yarım saatimiz var tam. Yani bu video yayınlandıktan yarım saat sonra videonun açıklama kısmında Vatan Bilgisayar' ın satış linki olacak arkadaşlar" cümlesi ile ürünün 25.08.2022 - 20:10 satışa sunulacağı söyleniyor.
Buna rağmen videonun açıklama kısmına linkin daha erken eklendiğini araştırıp, kaynak kodlarına ve düzenlemelere baktığınızda göreceksinizdir.

25.08.2022 - 20:10' dan daha erken yayınlanan satış linkine girdiğimde stokların tükendiği ibaresiyle karşılaştım. (Kampanya stok bilgisi v.b. bilgiler açık bir şekilde asla yayınlanmadı, daha önce aynı içerik üreticisinin herhangi bir sistem tanıtım videosunda stok belirtmemişliği yok?) Bunun sebebi satış linkinin erken yayınlanması ve videonun 01:47 zamanında görüntülenen görüntüde gözüken ürün kodunun " VTNMSI 12400F-RTX3060-VTN-PCH F6 / 134813 " ifşa edilmesidir. Satışın 25.08.2022 - 20:10 'da başlanacağı söylenmesine rağmen ifşa edilen bu kodla Vatan Bilgisayar üstünden insanlar satışı reklamı - tanıtımı yapılan saatten daha önce temin etmeye başlamıştır.

Şimdi size içerik üreticisine ait mesajlardan alıntılar yaparak, merak ettiğim noktaları dile getireceğim.
"Vatan çalışanları alamaz. Çünkü link gizli. Ve ben dakika verdim şu dakikada linki açın diye. Gizli olan bir linki sadece ben ve linki hazırlayan arkadaş görüp, erişip, düzenlemelere OK verebiliyordu. Lütfen insanların hakkına geçmeyin.
Bu sistemde ne stok konusunda, ne de beyan konusunda bir eksiklik verdim."
Sistem satın alınırken dahi stok bilgisi yoktu ki tanıtım videosunda da stoktan bahsedilmediğini göreceksiniz.

"Ben ne beyanda bulunduysam video içeriğinde ve dakikasında o gerçekleşti. Fakat videoda sistemin ismi göründüğü için erişebildiklerini söyleyenler olmuş. Bu şekilde katekulliyi ben o an hesaplayamam ki."
Satışa 25.08.2022 - 20:10 ' da sunulacağı söylenen sistem daha erken erişime açılmış ve daha erken linklenmiştir. İçericik üreticisinin mesajından yaptığım alıntıdan da göreceğiniz üzere yani bir -katekulli- dönmüş olabilir(?)

"Çünkü vatan bilgisayar sistem satarken stok belirtmiyor sistemlerinde. Yarın kaç adet satıldığı ile ilgili bilgi alacağım. 100 adet civarı olarak bilgi aldım mağazalarında kaç ürün var detayını bilmiyorum. 100 altı değil çünkü onu biliyoruz."
Cümlesini kuran içerik üreticisinin daha erken bir vakitte aynı konuda attığı bir diğer mesajından tekrar alıntı yapıyorum; "Bu sistemde ne stok konusunda, ne de beyan konusunda bir eksiklik verdim." Yukarıda yaptığım alıntısında ise kaç ürün var detayını bilmiyorum diyerek çelişkili ifadeler kullanıldığını düşünüyorum. Ayrıca tüketici için bir kampanya yapılırken tedarikçi firmalar stok sayısı, kampanya başlangıç süresi gibi bilgiler için net ve açık bildirimler yapılması hukuken zorunlu diye biliyorum.
(TİCARİ REKLAM VE HAKSIZ TİCARİ UYGULAMALAR YÖNETMELİĞİ
İkinci Kısım
Birinci Bölüm
7-4. Madde
...ve bilgi eksikliklerini istismar edemez.)
Burada tedarikçi firmanın da eksiklikleri olduğunu düşünüyorum.

Bahsi geçen forumdaki bazı üyelerin yaklaşım ve eleştiri şekillerinin hoşuma gitmemesi, içerik üreticisinin böyle bir tablo varken dahi sonuçta hepimiz insanız bazı hatalar, ihmaller yapmış olabiliriz bile diyememesi üstüne...

Konuyla ilgili rahatsız olduğum noktalar olduğu için bir tüketici olarak tabii olarak hakkımı aramaya karar verip, konunu araştırılması adına şahsi TC Kimlik Numaram ile e-devlet platformu üzerinden konuyla ilgili kurumlara gerekli ve resmi incelemeler yapılması adına, yukarıda da bazılarından bahsettiğim donelerlerle şikayette bulundum.

Bunu dile getirip şikayet görselimi koymamdan sonra konu kullanıcı yorumlarına kapatılmıştır.

İnsanların hayallerine kavuşmasını sağlayan bahsi geçen içerik üreticisi ve diğer tüm içerik üreticilerine tüm içtenliğimle başarılar diliyorum, bir çok insanı hayaline kavuşturmak büyük bir başarı.
Ama başarının şeffaf ve kuşku düşürmeyen cinste olması gerektiğini düşünenlerdenim.

Herkese iyi forumlar.
20:08-09 geçe link açıldı girdigimde sepetime ekleyip ödeme yerine kadar gelebiliyordum? + 3 4 dakika sonra bile aynı şekilde stok var dı

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
Başlık sahibiyle zıt düşüncede olan ve şikayetin yersiz olduğunu düşünen arkadaşlara da şahsi tavsiyem forumlarda başkalarının yaptıkları şeylere mana bulup ekmeklerine yağ süreceklerine olumsuz düşündükleri konuları görmezden gelmeleri
Yazdıkların hepsi iyi güzeldi okudum ama şuraya sessiz kalamadım. Konu zaten olumsuz bir şey düşünüldüğü için açılmış. Sen burada arkadaşa hak verip bizim görmezden gelmemizi söylüyorsun bu nasıl bir çelişki ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Tuğberk Özkan
Yazdıkların hepsi iyi güzeldi okudum ama şuraya sessiz kalamadım. Konu zaten olumsuz bir şey düşünüldüğü için açılmış. Sen burada arkadaşa hak verip bizim görmezden gelmemizi söylüyorsun bu nasıl bir çelişki ?

Arkadaş bana hak vermenizi istememiş, aklımdaki soru işaretlerini gidermek amacıyla yapmış olduğum şikayetin gayet normal ve kabullenilebilir olduğunu söylemiş.

Aksine benimle aynı fikirde olmayan, benim yaptığım eylemi gereksiz bulan arkadaşlara da akıl vererek; aynı fikirde olmadığınız halde konuya cevap, yorum attığınızı bunu yaparak gündemde kalmasına sebep olduğunuzu söylemiş.

Arkadaş gayet objektif anlayacağın. :)

Son düzenleme:

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
Arkadaş bana hak vermenizi istememiş, aklımdaki soru işaretlerini gidermek amacıyla şikayetin gayet normal ve kabullenebilir olduğunu söylemiş.

Aksine benimle aynı fikirde olmayan, benim yaptığım eylemi gereksiz bulunan arkadaşlara da akıl vererek; aynı fikirde olmadığınız halde konuya cevap, yorum attığınızı bunu yaparak gündemde kalmasına sebep olduğunuzu söylemiş.

Arkadaş gayet objektif anlayacağın. :)
Sen farklı bakıyorsun olaya. Arkadaş yazdığı mesajda sana değil senin yaptıklarına hak vermiş. Ama bize gelip olumsuz düşünceleriniz varsa sessiz kalın diyor. Bu bir çelişkidir.

Syqex

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
349
İsim
Ömer Faruk
bu sistem 12k değilde 18k 20k olsaydı bu kadar tatava yapmazdın diye düşünuyorum :kekw:
Fiyat 14k stok 600-700 olacaktı bu sefer "fiyat yüksek" diye konu açılacaktı. Böyle ters insanlar her zaman oluyor. Hazır sistemleri alanlar yalancı , alamayanlar doğru söylüyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Tuğberk Özkan
Sen farklı bakıyorsun olaya. Arkadaş yazdığı mesajda sana değil senin yaptıklarına hak vermiş. Ama bize gelip olumsuz düşünceleriniz varsa sessiz kalın diyor. Bu bir çelişkidir.

Arkadaş olumsuz eleştirilerinizle benim konumu gündemde tutarak bana fayda sağladığınızı dile getirmiş, sessiz kalmanızı değil.
Ama dilediğin gibi düşünüp, yorum yapabilirsiniz tabii ki en doğal hakkınız.

İyi forumlar.

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
Arkadaş olumsuz eleştirilerinizle benim konumu gündemde tutarak bana fayda sağladığınızı dile getirmiş, sessiz kalmanızı değil.
Ama dilediğin gibi düşünüp, yorum yapabilirsiniz tabii ki en doğal hakkınız.

İyi forumlar.
Orasına zaten iyi güzel söylemişsin dedim. Şuan buraya gelen her mesaj seni haklı çıkarmaz ama daha çok kişinin görüp yanlış fikre kapılmasını sağlayabilir. Bunun için zaten daha öncesinde konuyu rapor ettim ben. Muhtemelen konu kapatılacak zaten.

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Yusuf Levent
Sen şikayetini gayet normal olduğunu düşünüyosan neden 2 forumda da yaptıklarını anlatma gereksini mi duyuyosun yaptın mı şikayetini git otur sonucunu bekle arkana destek mi bekliyosun alkış mı istiyosun onu anlamadım

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Tuğberk Özkan
Orasına zaten iyi güzel söylemişsin dedim. Şuan buraya gelen her mesaj seni haklı çıkarmaz ama daha çok kişinin görüp yanlış fikre kapılmasını sağlayabilir. Bunun için zaten daha öncesinde konuyu rapor ettim ben. Muhtemelen konu kapatılacak zaten.
Konuyu şikayet etmen gerçekten isabetli olmuş.

Perşembe günü saat tam olarak 23:41' de yazmış olduğun mesajdan alıntı yapıyorum.
"Ya etsin ben hakkını arayan adamları çok severim burada o yüzden o kadar şey yazıyorum."

Hakkını arayan insanlara olan sevgin ve saygından dolayı çok teşekkür ederim.

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
Konuyu şikayet etmen gerçekten isabetli olmuş.

Perşembe günü saat tam olarak 23:41' de yazmış olduğun mesajdan alıntı yapıyorum.
"Ya etsin ben hakkını arayan adamları çok severim burada o yüzden o kadar şey yazıyorum."

Hakkını arayan insanlara olan sevgin ve saygından dolayı çok teşekkür ederim.
Neden sonrasında yazdıklarımdan bahsetmiyorsun. ''Burada aranacak bir hak göremiyorum'' da yazmıştım oysaki.

Mercy1

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Yaşarcan ersayın
Başlığın yersiz veya gereksiz olduğunu düşünüyorsan gündemde olmasını istemiyorsunuzdur. Hatta hiç yazılmamış olması suzin için daha bile iyidir muhtemelen. Bunu sağlamak için de olumsuz yorumlarınızı yazmazsınız. Başlık sahibi ve onu destekleyen iki kişi oturur bekler burada sonucun çıkmasını. Çok sürmez birkaç saate de gündemden düşmüş olur konu zaten.
Asparagas haberlerin ve sahte videoların nasıl yayıldığını araştırırsanız görürsünüz ki asparagas haberler onların yalan haber olduğunu söyleyenler sayesinde daha çok kişiye ulaşırlar

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
Sanırım sende okuduğunu anlamama problemi var bak sana o mesajın tamamını atıyorum.

''Ya etsin ben hakkını arayan adamları çok severim burada o yüzden o kadar şey yazıyorum. Bu adamlar yıllardan beri bu işi yapan adamlar emin ol kanunları senin benim bilmediğimden çok çok daha iyisini biliyorlardır. Hata yapan yok mu tabii ki var. Ama ben bu durumda kendi şahsi fikrim bir hata görmüyorum.''

Top Bottom