Neler Yeni

Psu'da problem olabilir mi?

ardae0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Arda EFİL
Arkadaşlar kullandığım sistem anakartta bilgisayar kapalı olsa da takılı cihazlara güç verme özelliği açık olarak geldi. Ben de bir süre power supplyın tuşundan kapatıp bıraktım geceleri fakat iki saatte üç saatte bir birden tüm sisteme elektrik verip kesiyor. Bunu da hemen anlayamadım tabi bilgisayara hoparlör aldıktan sonra gece bir anda onların ışığının yanması ve ses çıkartmasıyla anladım. Daha sonrasında bu özelliği kapattım ve kullanmaya devam ettim yaklaşık 6 ay oldu sistemi alalı ve oyunlarda drop yiyorum. Öyle çok büyük sistemler isteyen oyunlar da değil aşağıda belirttiğim parçalarla cyberphunk'ı yüksek ayarlara çekince 60 fps altına düşüyor, onu geçtim gta5'de dyinglight'da bile ara sıra droplar oluyor. Sizce sorun tahmin ettiğim gibi psu'da mı ve bu sorun 6 ayda başka parçalara zarar vermiş olabilir mi? Bir sorun varsa nasıl anlarım? (Bu arada sistemi Gençergaming'den aldım orayla konuştuğumda parçayı söküp güzelce paketleyip göndermemi istediler fakat sorun psudan değilse her şey boşuna olacak o yüzden işim biraz acil)

• İşlemci: AMD Ryzen 5 5600

• Anakart: Gigabyte B550M DS3H

• Ekran kartı: Gigabyte RTX 3070 Eagle OC

• RAM: t-force vulcan tuf gaming alliance 3200mhz 2x8gb

• Depolama: Apacer AS2280 512GB NVMe M.2 SSD + SAMSUNG (SAPSI) NVMe 980 1 TB

• Kasa: FSP Vento VG07F

• Güç kaynağı: FSP 700W 80+ Bronze

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,860
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
PSU'nun anahtarı faz değil de nötr hatta denk gelmiş ve bu yüzden tetiklenmiş olabilir ancak bu dediğim çok düşük bir ihtimal. Direkt prizden fişi çekip gözlemlemenizi öneririm.

Donanımlara hasar geldiğini sanmıyorum. Windows 11 kullanıyorsanız son güncellemelerden sonra bazı bilgisayarlarda sorunlar çıkmaya başladı. Temiz kurulum yapmanızı öneririm.

SSD sağlığına da bakmanızı tavsiye ederim. Crystal Disk Info kullanabilirsiniz.

ardae0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Arda EFİL
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
PSU'nun anahtarı faz değil de nötr hatta denk gelmiş ve bu yüzden tetiklenmiş olabilir ancak bu dediğim çok düşük bir ihtimal. Direkt prizden fişi çekip gözlemlemenizi öneririm.

Donanımlara hasar geldiğini sanmıyorum. Windows 11 kullanıyorsanız son güncellemelerden sonra bazı bilgisayarlarda sorunlar çıkmaya başladı. Temiz kurulum yapmanızı öneririm.

SSD sağlığına da bakmanızı tavsiye ederim. Crystal Disk Info kullanabilirsiniz.
Prizden fişi çektiğimde herhangi bir problem olmuyor elektrik akışıyla veya cihazla alakalı fakat dediğim gibi prizdeyken 2-3 saatte bir yapıyor.

Windows'un temiz kurulumunu nasıl yapabilirim bilmiyorum açıkcası yardımcı olursanız sevinirim.

Siz dedikten sonra SSD sağlığıma baktım Windows kurulu olan ssd %97 diğeri %100

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,860
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Windows'un temiz kurulumunu nasıl yapabilirim bilmiyorum açıkcası yardımcı olursanız sevinirim.

Boş bir USB belleğe Windows'u yazdırıyorsunuz. Daha sonra kurulum esnasında tüm diski temizliyorsunuz. Bu şekilde temiz kurulum yapmış olursunuz.

Son düzenleme:

CengizF

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Cengiz Fazlıoğlu
bende de 1 haftadır şöyle bir problem var oyun oynarken sıkıntı yok normal kullanımda da sıkıntı yoktu ama bilgisayarı açık bıraktığımda mesela gece 11 de oyunu kapattım pc kapatmadım uyudum sabah 6 gibi uyandığımda pc hala açıktı ama tam ben yataktan kalktığım sıra bilgisayar kendini kapattı ani bir kapanma hata falanda vermedi mouse pad ışıkları yanıyordu kasadan açma tuşuna veya resete bastım tepki vermedi sonra power kapatıp açtım düzeldi bu aynı problemi 2-3 defa yaşadım şimdi bugün pazar sabahı kalktım müzik açtım 5 dk sonra aynısını yaptı kapattı tekrar açtım ps yi yine aynısını yaptı ve tekrardan açtım şimdi arkada Warzone açık duruyor aşağıya aldım oyunu öyle müzik dinliyorum 2 saat oldu hala kapanmadı sanırım windows 10 ile alakalı emin değilim format atacağım düzelme olacak mı bakacağım.

Aykut D.

80+ Gold
Arkadaşlar kullandığım sistem anakartta bilgisayar kapalı olsa da takılı cihazlara güç verme özelliği açık olarak geldi. Ben de bir süre power supplyın tuşundan kapatıp bıraktım geceleri fakat iki saatte üç saatte bir birden tüm sisteme elektrik verip kesiyor. Bunu da hemen anlayamadım tabi bilgisayara hoparlör aldıktan sonra gece bir anda onların ışığının yanması ve ses çıkartmasıyla anladım. Daha sonrasında bu özelliği kapattım ve kullanmaya devam ettim yaklaşık 6 ay oldu sistemi alalı ve oyunlarda drop yiyorum. Öyle çok büyük sistemler isteyen oyunlar da değil aşağıda belirttiğim parçalarla cyberphunk'ı yüksek ayarlara çekince 60 fps altına düşüyor, onu geçtim gta5'de dyinglight'da bile ara sıra droplar oluyor. Sizce sorun tahmin ettiğim gibi psu'da mı ve bu sorun 6 ayda başka parçalara zarar vermiş olabilir mi? Bir sorun varsa nasıl anlarım? (Bu arada sistemi Gençergaming'den aldım orayla konuştuğumda parçayı söküp güzelce paketleyip göndermemi istediler fakat sorun psudan değilse her şey boşuna olacak o yüzden işim biraz acil)

• İşlemci: AMD Ryzen 5 5600

• Anakart: Gigabyte B550M DS3H

• Ekran kartı: Gigabyte RTX 3070 Eagle OC

• RAM: t-force vulcan tuf gaming alliance 3200mhz 2x8gb

• Depolama: Apacer AS2280 512GB NVMe M.2 SSD + SAMSUNG (SAPSI) NVMe 980 1 TB

• Kasa: FSP Vento VG07F

• Güç kaynağı: FSP 700W 80+ Bronze
Fsp psu'larda olan bir durum fişten direk çekmek en mantıklısı.

Top Bottom