Neler Yeni

RAT NEDİR NASIL BULAŞIR ACİL

-Mehmet-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,450
İsim
Mehmet Aslan
merhabalar rat nedir nasıl bulaşır sadece merak ettiğimden soruyom belki bendede olabilir o yüzden korkuyom
RAT bulaştığı zaman cihazınızın önemli bölümlerine erişim sağlayan bir virüs çeşididir. Kamera , ekran , mikrofon , klavye hareketleri gibi gibi. Virüsü yazan korsan istediği zaman kameranızı, ekranınızı, mikrofonunuzu izler-dinler, ayarlarınızı kurcalayabilir. İşin korkutucu tarafı bunları yaparken farkına bile varmazsınız :) Genelde korsan yazılımlar , apk-crackli oyunlar, olta linkler vs ile bulaşabilir.

oğuzhan18

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,484
İsim
oğuzhan ege
7 senedir torrenten oyun oynarım hatta dün rdr2 indirdim bu arada midemi bulandırdı oyun beğenmedim ata bin gez bitti olay. valla bu zamana kadar ne şifrelerim gitti ne bilgisayarım gitti ne bişi oldu hemen pcye bişi olduğnda hop torrent demeyi bırakın artık. indirdiğiniz kaynaklara dikkat edin zaten 2 tane adam akıllı torrent siteleri var biraz risk alıp zararsız olan var zaten. indirince crackli dosya mantıken sizi uyaracak tabi her trojanlar sıkıntı yaratmaz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
205
İsim
Sezgin
Uzaktan bağlantı vardır.
Sistemi uzmana gösterin.
Hesap şifrelerini kısıtlasın. (Admin ve varsayılan)
Güvenlik duvarından, sürücü dosyalarına kadar gözden geçirir.
Ayrıca arka kapı bağlantılarını, bios ayarını fabrika çıkışına temiz kurulumla getirip yine temiz güncelleme yapması gerekiyor.
Windows Pro üzerinden kontrol edecek. (Bence windows home ve single language vs kısıtlı olduğu için dolandırıcıların hedefinde.)

Rat konusu ise wireshark ile tespit ediliyor.
K.Kore wireshark vb uygulamaları görüp kripto uygulayan veya uyuyan kötü amaçlı yazılımlar kullanıyor.

Genellikle varlıklı şirketleri hedef alırlar.
Bu durum kullanılan ratim kaynak kodlarına bağlı olarak değişir. Örneği şöyle vereyim : bir arkadaşım rat ile ilgileniyordu sigortacılarda vs. Olan kartları patlatmak için. Yeterli kod bilgisi olduğundan ötürü kendi programını kendisi yazdı. Ve ne windows defender ne de edge , chrome hiçbirisi uyarı vermiyordu. Zaten ratleri saklamanın en kolay yolu şu anda PDF galiba. Bir program ile rati PDF uzantısına çeviriyorlardı. Ve bunun sayesinde indiren kişi de hiç şüphelenmiyordu.

20 yıldır oyun indiriyorum (crackli veya orijinal) . Hiçbirşey olmadı . Nerden indireceğinizi biliniz . Ayrıca bankacılık işlemlerinizi pcden halletmeyin zor durumda değilseniz . Mobil kullanın.

xthepatates

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
201
İsim
Yiğit Arık
merhabalar rat nedir nasıl bulaşır sadece merak ettiğimden soruyom belki bendede olabilir o yüzden korkuyom
Rat (remote access trojan) birsürü çeşidi var fakat genel olarak senin cihazın ve karşının cihazı arasında bir köprü kurar. Karşı taraf kendi bilgisayarıymış gibi senin bilgisayarın üzerinde herşeyi yapabilir. Bilgileri dumplayabilir, kameranı izleyebilir, mikrofonunu dinleyebilir, ekranın kaydını alabilir. Browserdaki çerezleri ve kayıtlı kartları, hesapları vs. Çalabilir. Direkt bilgisayarına erişimi oldugu için senin mailinede full accessi var. Mailine bağlı bütün herşeyi yapabilir. Terminali kullanarak miner kurabilir. Miner kurulu şekildede rat yiyebilirsin. Şuanda ratlerin %99.9 u zaten işletim sistemin güncelse ve kalkanların açıksa işlemiyor. Ama eğerki sen uyarı vermesine rağmen kalkanları kapatırsan geçmiş olsun. %0.01 lik kısım ise emin ol sana denk gelmez. Fud yazılımları yüzlerce belki binlerce dolar. 2-3 ratten sonra patlayacak bir fud için kimse sana yüzlerce dolar harcamaz. Kısacası koruma kalkanların açıksa ve işletim sürümün güncelse, veya herhangi bir 3. Parti yazılıma vs. kernel erişimi sağlamadıysan, korkmanı gerektirecek bişey yok. Yinede şüpheleniyorsan format at. Fakat formatında çeşitleri var. Bu konuda pek bir bilgim yok ama bilgisayarın tüm donanımlarını baştan aşağı temizleyecek bir format atman lazım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu durum kullanılan ratim kaynak kodlarına bağlı olarak değişir. Örneği şöyle vereyim : bir arkadaşım rat ile ilgileniyordu sigortacılarda vs. Olan kartları patlatmak için. Yeterli kod bilgisi olduğundan ötürü kendi programını kendisi yazdı. Ve ne windows defender ne de edge , chrome hiçbirisi uyarı vermiyordu. Zaten ratleri saklamanın en kolay yolu şu anda PDF galiba. Bir program ile rati PDF uzantısına çeviriyorlardı. Ve bunun sayesinde indiren kişi de hiç şüphelenmiyordu.
Hocam 8** r*t kullanılarak pdf e bindleniyor diye biliyorum. Fakat onun içinde ekstra fud programları lazım.

Bu arada kendime pentesting yaptığım zaman windows hiçbir şekilde rat yemedi. Sadece koruma kalkanlarını kapattığım zaman yedi. Fakat android yol geçen hanı. En bilinen public ratleri bile bi apk ya bindlediğin anda iş bitiyor.

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
251
İsim
An10im1i
Güncel, ayarlı ve aktif değildir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
205
İsim
Sezgin
Güncel, ayarlı ve aktif değildir.
Rat (remote access trojan) birsürü çeşidi var fakat genel olarak senin cihazın ve karşının cihazı arasında bir köprü kurar. Karşı taraf kendi bilgisayarıymış gibi senin bilgisayarın üzerinde herşeyi yapabilir. Bilgileri dumplayabilir, kameranı izleyebilir, mikrofonunu dinleyebilir, ekranın kaydını alabilir. Browserdaki çerezleri ve kayıtlı kartları, hesapları vs. Çalabilir. Direkt bilgisayarına erişimi oldugu için senin mailinede full accessi var. Mailine bağlı bütün herşeyi yapabilir. Terminali kullanarak miner kurabilir. Miner kurulu şekildede rat yiyebilirsin. Şuanda ratlerin %99.9 u zaten işletim sistemin güncelse ve kalkanların açıksa işlemiyor. Ama eğerki sen uyarı vermesine rağmen kalkanları kapatırsan geçmiş olsun. %0.01 lik kısım ise emin ol sana denk gelmez. Fud yazılımları yüzlerce belki binlerce dolar. 2-3 ratten sonra patlayacak bir fud için kimse sana yüzlerce dolar harcamaz. Kısacası koruma kalkanların açıksa ve işletim sürümün güncelse, veya herhangi bir 3. Parti yazılıma vs. kernel erişimi sağlamadıysan, korkmanı gerektirecek bişey yok. Yinede şüpheleniyorsan format at. Fakat formatında çeşitleri var. Bu konuda pek bir bilgim yok ama bilgisayarın tüm donanımlarını baştan aşağı temizleyecek bir format atman lazım.

Hocam 8** r*t kullanılarak pdf e bindleniyor diye biliyorum. Fakat onun içinde ekstra fud programları lazım.

Bu arada kendime pentesting yaptığım zaman windows hiçbir şekilde rat yemedi. Sadece koruma kalkanlarını kapattığım zaman yedi. Fakat android yol geçen hanı. En bilinen public ratleri bile bi apk ya bindlediğin anda iş bitiyor.
Yaklaşık 5 ya da 6 yıl olmuştur ben deneyeli. Defender da kendini güncellenmiştir artık yemiyoedur rat bilemiyorum

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
251
İsim
An10im1i
Yaklaşık 5 ya da 6 yıl olmuştur ben deneyeli. Defender da kendini güncellenmiştir artık yemiyoedur rat bilemiyorum
Bulut teknolojisi çıktı o arada yaygınlaştı.
Google yeni tarayıcısında antivirus dahil olacak.
Sektör yapay zeka ile hem tehlikeli hem de güvenli olabilecek.
Şuan Defender Telemetrisi kapatanlara, Windows 7 ve 8 kullananlara kötü tuzaklar var.
Özellikle eski sürücüler için risk yüksek.
Avrupa yeni yasa çıkarmazsa daha büyük bilişim suçlarına gebe durum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Mehmet Kurt
Antivirüsler çare bile değil ratlara çünkü ratlar bypass edip antivirüsleri geçebiliyor yani sen dosyayı açıyorsun antivirüs ötmüyor bu var yıllardır yani önemlli olan biliçli kullanıcı olmak pc koruyan kisi antivirüs değildir kendinsindir ve yapay zeka ile daha çesitli virüsler yazılıyor örnek vereyim torrent dosyalarına koyyorlar virüsü tmaam sifrenizi almaz belki baska biseyinizi kayıt altına alır bunu bilemeyiz

Dahası  
Reaksiyon skoru
131
İsim
ANIL GÜDÜCÜ
Girilen siteden rat bulaşmaz o girilen siteden otomatik indirme ile rat bulaşır yani bir şey indirilmedi ise o linkten rat bulaşmaz diye biliyorum ben yine de dikkatli olmak lazım

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
912,540
Üyeler
141,596
Son üye
fuatb
Top Bottom