Neler Yeni

[REHBER] AMD Ekran Kartı Alanların Yapması Gerekenler

T.P.G.

80+ Titanium
Evet arkadaşlar bugün ''AMD Kart Alanların Ne Yapması Gerekir?'' sorusunun cevabını vereceğim. Öncelikle sorun yaşayan arkadaşlarımızın sorunlarının %70 çözüleceğini düşünüyorum. Hemen başlayalım!
BIOS GÜNCEL DEĞILSE GÜNCELLEYIN
Doğru Sürücüyü Bulmak
Doğru sürücüyü bulmak için öncelikle AMD'nin sitesine giriş yapıyoruz, Buradan ''Drivers & Support'' kısmına tıklıyoruz. Burada açılan pencerede kendi ekran kartı modelimizi seçeceğiz. Benim kartım 5700XT olduğu için 5700XT'yi seçtim.

Ekran Alıntısı 1.PNG

Kartımızı seçtikten sonra Submit'e basıyoruz.
Burası ÇOOK ÖNEMLİ!!
Açılan pencerede dikkat etmemiz gereken kısım ''WQHL'' sertifikalı sürücüyü indirmek. SAKIN OPSİYONEL SÜRÜCÜYÜ İNDİRMEYİN!!!
WQHL Sürücü: WQHL sürücü Beta döneminden çıkmış onaylanmış sürücüdür.
Ekran Alıntısı 2.PNG

Sürücüyü indirdikten sonra kuruyoruz eğer önceden opsiyonel sürücüyü indirdiyseniz DDU ile silip bu WQHL sertifikalıyı indirin.

EĞER KEKEMELİK, SİYAH EKRAN, MAVİ EKRAN, DONMA TARZI SORUNLAR YAŞIYORSANIZ BÜYÜK İHTİMAL GEÇMİŞ OLMALI BURAYA KADAR OLAN KISIMI EKSİKSİZ UYGULARSANIZ

Sıcaklık Düşürmek İçin
Sıcaklık düşürmek için Undervolt yapmanız gerekiyor. Eğer kartınız 80 derece ve üstünü görüyorsa kesinlikle yapmalısınız.
Şu an anlatmaya üşendiğim için kendi yararlandığım rehberi bırakıyorum. Undervolt Rehberi için tıklayın.
Eğer undervolt bile yetersiz kaldıysa özel fan ayarı yapmalısınız. Bunun için;
Radeon Ayarları>Oyun>Global ayarlar>Global Wattman Biraz aşağı kaydırınca Hız/sıcaklık otomatikten manuele alın. Grafikden kaç derecede % kaç çalıştırmak istiyorsanız ayarlayabilirsiniz. Ben 5700XT Pulse kartımı %55'te çalıştırıyorum ses olmaması için.
EĞER Undervolt'tan Sonra Bile Sıcaklık 77 Dereceyi Geçiyorsa FAN Ayarı Yapın!! Eğer 70 derecelere düştüyse fanı TAM YÜKTE ÇALIŞTIRMAYIN!!

Evet arkadaşlar bu rehberimizin sonuna geldik kendinize iyi bakın umarım işinize yaramıştır :).

NOT: Elimden geldiğince kısa yapmaya çalışıyorum eğer takıldığınız bir yer varsa ya da eklenmesini istediğiniz bir yer yazmayı unutmayın :).

Son düzenleme:

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,806
İsim
Yasin Çelik
Instagram
yasincelikz
Yararlı bir rehber olmuş.
Opsiyonel sürücü kurunca denek oluyorsunuz. Sorun yaşayanların birçoğu da son sürüm deyip opsiyonel sürücüleri kuruyor.
Kurmayın, kurdurtmayın arkadaşlar...

Obito Uchiha

80+ Silver
Evet arkadaşlar bugün ''AMD Kart Alanların Ne Yapması Gerekir?'' sorusunun cevabını vereceğim. Öncelikle sorun yaşayan arkadaşlarımızın sorunlarının %70 çözüleceğini düşünüyorum. Hemen başlayalım!
Doğru Sürücüyü Bulmak
Doğru sürücüyü bulmak için öncelikle AMD'nin sitesine giriş yapıyoruz, Buradan ''Drivers & Support'' kısmına tıklıyoruz. Burada açılan pencerede kendi ekran kartı modelimizi seçeceğiz. Benim kartım 5700XT olduğu için 5700XT'yi seçtim.Alıntıyı görüntüle

Kartımızı seçtikten sonra Submit'e basıyoruz.

Burası ÇOOK ÖNEMLİ!!
Açılan pencerede dikkat etmemiz gereken kısım ''WQHL'' sertifikalı sürücüyü indirmek. SAKIN OPSİYONEL SÜRÜCÜYÜ İNDİRMEYİN!!!
Alıntıyı görüntüle

Sürücüyü indirdikten sonra kuruyoruz eğer önceden opsiyonel sürücüyü indirdiyseniz DDU ile silip bu WQHL sertifikalıyı indirin.

EĞER KEKEMELİK, SİYAH EKRAN, MAVİ EKRAN, DONMA TARZI SORUNLAR YAŞIYORSANIZ BÜYÜK İHTİMAL GEÇMİŞ OLMALI BURAYA KADAR OLAN KISIMI EKSİKSİZ UYGULARSANIZ

Sıcaklık Düşürmek İçin
Sıcaklık düşürmek için Undervolt yapmanız gerekiyor. Eğer kartınız 80 derece ve üstünü görüyorsa kesinlikle yapmalısınız.
Şu an anlatmaya üşendiğim için kendi yararlandığım rehberi bırakıyorum. Undervolt Rehberi için tıklayın.
Eğer undervolt bile yetersiz kaldıysa özel fan ayarı yapmalısınız. Bunun için;
Oyun>Global ayarlar>Global Wattman Biraz aşağı kaydırınca Hız/sıcaklık otomatikten manuele alın. Grafikden kaç derecede % kaç çalıştırmak istiyorsanız ayarlayabilirsiniz. Ben 5700XT Pulse kartımı %55'te çalıştırıyorum ses olmaması için.
EĞER Undervolt'tan Sonra Bile Sıcaklık 77 Dereceyi Geçiyorsa FAN Ayarı Yapın!! Eğer 70 derecelere düştüyse fanı TAM YÜKTE ÇALIŞTIRMAYIN!!

Evet arkadaşlar bu rehberimizin sonuna geldik kendinize iyi bakın umarım işinize yaramıştır :).

Güzel olmuş teşekkürler.
NOT: Elimden geldiğince kısa yapmaya çalışıyorum eğer takıldığınız bir yer varsa ya da eklenmesini istediğiniz bir yer yazmayı unutmayın :).
Gayet güzel, AMD bir ekran kartım yok fakat olanların işine yarayabilir.

Samet3716

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
186
İsim
Kemal Samet Çağlar
Yeni da sistem için yararlı oldu 5600xt için driver konusu kafamı kurcalıyordu.

Ekler

• Screenshot_20200613_101021_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20200613_101021_com.android.chrome.jpg
    472.3 KB · Hit: 188

Gripen

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Evet...

RmzDayi

80+ Silver
Olmaz öyle şey :D. Bizde her şeyi denedikten sonra iade öyle hrmen pes etmek yok :D.
işte uğraşmak istemeyenler için dedim, 5700xt kullandım ilk çıktığından beri, ufak tefek sorunlar yaşasam da beni bezdirmedi.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
991,032
Üyeler
156,715
Son üye
Kayhem
Top Bottom