Neler Yeni

Rx 5600 xt tuğlalandı

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
317
İsim
Murat Cemal
Merhaba dostlar, msi mech oc rx 5600 xt ekran kartım var. Bu kart minningen çıkma ucuza aldım bi bakım yaptım ve kullanıyordum. Daha sonra rahat durmadım ve kartta olan minning bios yerine orjinal biosunu bir şekilde attım. Yani bios orjinal mi bilmiyorum amd nin techpowerup daki biosunu attım. Kartta ilk baş gaming mx modlu bir bios vardı ve kartın fanları yavaş dönüyordu ve kart çok ısınıyordu. Fan ayarını elle yaptığımda ise pc yi her açtığımda amd performans ayarları beklenmedik bir sistem arızası nedeniyle sıfırlandı diyordu. Şimdi şu anki biosta kart 60 64 dereceleri kesinlikle geçmiyor ama fanlar çok sesli çalışıyor %98 i görüyor furmark ta orjinal son kurduğum bios. Ben bunu düzeltmek için bir biosu red bios editörle düzenledim ve attım ama hiçbir fark olmadı ve kart stabiliteyi kaybetti performansı düştü. Sonra tekra orjinal biosa döndüm. Kart şu an bu biostan başka hirbir biosta çalışmıyor tuğlalıyor. Amdvbflash 2.93+ kullandım unlockrom 0 ve -f komutlarını kullandım.
Daha önce hemen hemen her biosu atabiliyordum ama şimdi hiçbir şey yapamıyorum ve fan ayarı yapınca gene sistem arızası nedeniyle amd performans ayarları varsayılan olarak auarlandı diyor ama kartı overclock ediyor bellek ve cipin frekansı anormal şekilde artıyor ve düşüyor.furmark ta ilk aldığımda 7500 puan ve 125 fps alırken şimdi 109 fps ve 6500 puan alıyorum. Ne yapmalıyım?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Not karttaki ilk biosu drive yüklemiştim kurmaya kalktığımda 1 2 kere dondu ama karta bios atılmıştı ama kart tuğlalamıştı. Tekrar orjinal sandığım biosu kurunca hayata döndü ama durum bu.

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
317
İsim
Murat Cemal
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle kartı ne kadara aldın ve içi açılmış mıydı önceden.
Kart 2400 e aldım ve ankaradaki 2060 dengi en ucuz kart buydu. Içinide ilk ben açtım termal ped ve termal macunu değiştirdim sadece. Bu işlemide en az 30 40 kere yapmışlığım vardır yani o konuda bir problem yok

Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Aydın Zafer
Valla çalışıyorsa dokunma derim. Eğer hâlâ sorun varsa tekrar yaz yardımcı olalım.Ben açıkçası kartın bioslarını kurcalamayı hiç tavsiye etmem. Yazılımcı mantığı; Çalışıyorsa dokunma. 😃😃

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
317
İsim
Murat Cemal
Valla çalışıyorsa dokunma derim. Eğer hâlâ sorun varsa tekrar yaz yardımcı olalım.Ben açıkçası kartın bioslarını kurcalamayı hiç tavsiye etmem. Yazılımcı mantığı; Çalışıyorsa dokunma. 😃😃
Hocam çalışıyorda seneye yeni kart alacağım bu kartı satmak pek istemiyorum. Amacım bu kartın sorununu bulup çözmek. Kafam çok kızarsa yandaki inşaatın harcına katarım :D biosu kurarken ssid ve imza konusunda sorun olmuyor ama altta bir uyarı veriyor older asic, vbios not signed diye galiba ondan ama ne demek sorun ne anlamıyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Aydın Zafer
Hocam çalışıyorda seneye yeni kart alacağım bu kartı satmak pek istemiyorum. Amacım bu kartın sorununu bulup çözmek. Kafam çok kızarsa yandaki inşaatın harcına katarım :D biosu kurarken ssid ve imza konusunda sorun olmuyor ama altta bir uyarı veriyor older asic, vbios not signed diye galiba ondan ama ne demek sorun ne anlamıyorum
Valla onu ben bilmiyorum,daha önce karşılaşmadım,bilen varsa o yardımcı olsun.

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
317
İsim
Murat Cemal
Bu hatayı vermesine rağmen yazıyor ama tuğlalıyor

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
317
İsim
Murat Cemal
3.04+ sürümünde flaşladım sorun çıkmadı, orjinal biosu modifiye ettim.

Top Bottom