Neler Yeni

Sadece Dolar Değil Türk Lirası Japon Para Birimi Karşısında da Değer Kaybetti

Perfectshot06

Moderatör
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,768
İsim
Oğuz Oğuz
Ben sadece bulgar levası artıyor demedim ki. Bulgar levası BİLE 6.5 olmuş dedim. Hani şu edirneden ucuz diye gidilip alışveriş yapılan bulgar var ya hah o. Şimdi adamlar bize geliyor ucuz diye.
Eğer Türkiye’de daha ucuz ise gelmeleri gayet normal bir durum.

Psyduck

80+ Platinum
En İyi Cevap
16
Eğer Türkiye’de daha ucuz ise gelmeleri gayet normal bir durum.
İşte bu da bizim paramızın ne kadar değersizleştiğini gösteriyor zaten. Zamanında biz onlara giderdik orası ucuz diye. Şimdi onlar geliyor. Adamların paraları da çok değerli değil. Ama artık bizimki çok çok daha değersiz.

Shimaida

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
galip
Neden diğer ülkelerin para birimleri dolara bağlı olsun? Her ülkenin para birimi ülkenin piyasadaki ekonomik durumuna bağlı. Sen aşağı doğru gidiyor ve bunun farkında değilsen diğer herkes yükseliyormuş gibi gelir. Sen aşağı gittiğimizin farkında değilsin. Bulgar levası bile 6 buçuk lira oldu.
Çünkü dünyayı Amerika yönetiyor :)

Furkan1461

80+ Silver
Venezuela bolivarı.png

equinoxx

80+ Bronze

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,984
İsim
HBE
Evet aslında doğru tabir o olması lazımdı. ''Türk Lirası Japon Para birimi karşısında da değer kaybetti'' Doğru cümle bu düzeltiyorum hemen
Doğru tabir bu değil. Dolar yada Yen karşısında değer kaybetmiyor TL. Tüm Dünya para birimleri karşısında değer kaybediyor. Olay onların paralarının değerlemesi değil. Bizim paramızı değersizleşmesi. Onların paraları yine aynı.

Kısa bir örnek vereyim ki olayı iyice kavrayın.

Dolar arttığında Türkiye'deki fiyatı artar. Yani Dolar Türkiye sınırları içerisinde 11 TL küsür. Bu Yen içinde Pezo içinde geçerli.

TL ise tüm Dünyada değer kaybeder. Siz Gabon'a da gitseniz dün aldığınız fiyattan bir şey alamazsınız, Japonya'ya gitseniz de alamazsınız, Çin'e de gitseniz alamazsınız...

Kısaca TL Japon Yen'i karşısında da değer kaybetti doğru bir ifade olmayacaktır. :) Zira TL aynı anda tüm Dünya'da değer kaybediyor.

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
karşısında da
Buradaki ''da'' nın anlamını biliyorsundur umarım. Dahi yani başka yerlerde değer kaybetti japon yeninde dahi değer kaybetti. Söylediklerin zaten benim cümlemin açıklaması ama yine doğru bir açıklama değil
Mesaj otomatik birleştirildi:

Doğru tabir bu değil. Dolar yada Yen karşısında değer kaybetmiyor TL. Tüm Dünya para birimleri karşısında değer kaybediyor. Olay onların paralarının değerlemesi değil. Bizim paramızı değersizleşmesi. Onların paraları yine aynı.

Kısa bir örnek vereyim ki olayı iyice kavrayın.

Dolar arttığında Türkiye'deki fiyatı artar. Yani Dolar Türkiye sınırları içerisinde 11 TL küsür. Bu Yen içinde Pezo içinde geçerli.

TL ise tüm Dünyada değer kaybeder. Siz Gabon'a da gitseniz dün aldığınız fiyattan bir şey alamazsınız, Japonya'ya gitseniz de alamazsınız, Çin'e de gitseniz alamazsınız...

Kısaca TL Japon Yen'i karşısında da değer kaybetti doğru bir ifade olmayacaktır. :) Zira TL aynı anda tüm Dünya'da değer kaybediyor.
Yani senin bu kadar anlattıklarını ben ''DAHİ'' anlamında kullandığım -de -da ekini ayırarak anlatmış oldum.

Mr8ilgin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,662
İsim
Yavuz
Yav arkadaş biz köleliği kabul etmediğimiz için paranın sahibi parayla oynuyor. Dize gelirsek bizde de normallesir. Örneğin Rusya. Onunda parası değer kaybediyor. Et patates ekran kartı ugruna kimseye laf etmeyin.

equinoxx

80+ Bronze
Yav arkadaş biz köleliği kabul etmediğimiz için paranın sahibi parayla oynuyor. Dize gelirsek bizde de normallesir. Örneğin Rusya. Onunda parası değer kaybediyor. Et patates ekran kartı ugruna kimseye laf etmeyin.
NE

✓Arda

80+ Gold
En İyi Cevap
1

Ekler

• 1637259536335.png
    1637259536335.png
    320.4 KB · Hit: 24

equinoxx

80+ Bronze
AHAHAHAHA

Top Bottom