Neler Yeni

Siyasi seçimler oy verme rehberi

Emsal

80+ Silver
mesele aday degil hocam adayin siyasi gorusleri. o secilmez, 5 sene sonra ayni goruse sahip biri gelir, o adaya verenler sira bu adaya verir.
Aynı şeyi söylüyoruz hocam mesele siyasi parti de değil burda direk aday

Adayın sevilmek için oy toplamaya bile ihtiyacı yok , 5 sene içerisinde kendini halka kabul ettirebilir bunu yapan çok siyasetçi var hem de bir parti çatısı olmadan , oy ile konunun pek alakası yok yani ben fikrini beğendiğim kişiye oy verince o kişinin eline bir şey geçmiş olmuyor bence

Arda22

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,758
İsim
Arda
İlgilendiği Kategoriler
Hazır Sistem Konularına etiketlerseniz sevinirim :)
Steam
Lionn!
Discord
Mostafa Mohamed 9932
Seçim için oy verme rehberi
1)
Öncelikle;
# İsteyen istediği yere verir
# Kimse kimseye karışamaz
# Seni gideni kemalist
# Seni gidi yobaz
Vs gibi mantiki olmayan yorumlara gerek olmadığını söylemek isterim , bunların bu konu ile alakası yok.

Bu konu mantıki çerçevede değerlendirilmek üzere açılmıştır , mantık hataları bulursanız düzeltmek de isterim

Evvela adı üstünde bu bir seçim yani birisini seçmek için oy veriyoruz ,
seçilemeyeceği çok açık olan adaylara oy vermek ,

+ben seviyorum istediğime veririm
+bizim geleneğimiz böyle
+ben sağcıyım kime vericem ki zaten
+dış güçlerin adamı vs gibi

nedenlerle seçilemeyecek bir adaya oy vermek mantıki bir yaklaşım değil hissi bir yaklaşımdır ve de zaman ,para,kağıt, hissiyat israfı gibi birçok kaybı da vardır

(İsteyen böyle yaklaşımlarda olabilir tekrar ediyorum , konumuz böyle düşünemez değil böyle düşünmenin mantıki temelde bir karşılığı var mı)

2)
Gelelim seçilemeyecek adaylar elendikten sonra seçilmesi çok yüksek ihtimalle beklenen adaylara,

Bu adayları kalıp ifadelerle kendi istediğimiz alana sıkıştırmanın da mantıki temelde bir karşılığı olmadığını söyleyebiliriz

Mesela
+ ülkeyi batırdı , +İstanbul u çökertti ,+ ekonomiyi batırdı , +anamızı ağlattı , + dış güçlerin adamı , +mason ,+ yahudilere hizmet ediyor gibi

Her zaman söylenen ama aslında ezber ,kuvvetli bir dayanağı olmayan genelleyici ve de aslında içinde akıldan ziyade tarafgirliği barındıran ve gerçekten bizleri uzaklaştıran bu tabirlerle düşünmek yine mantiki çerçeve ile olaya yaklaşmadığımızı gösteren delillerdendir

3)
Netice itibari ile her türlü ön yargı ve genel ifadelerden sıyrılıp , kazanma ihtimali olan adaylara kadar indirgediğimizde ;

Olayın öznesi olan insan a ulaşacağız ve de ilk etabda insanı anlamadan mantık ile karar vermek pek mümkün olmayacaktır

İnsan dediğimiz canlı ,
Sağcı ya da solcu değildir
Komünist , yobaz , kemalist vs değildir
Akılsız, geri zekalı değildir
Düşmanımız değildir
Kavga edilecek kin beslenecek bir canlı değildir
Şefkat edilmeyi , insaflı nazarla değerlendirilmeyi hak eden bir canlıdır

Bizim insanları nitelendirdiğimiz her türlü sıfat aslında bizim kendi iç dünyamızın karşılığıdır.

Ben birisine sen yobazsın senden adam olmaz diyorsam aslında adam gibi düşüneyemen ve karşıdaki insana düşmanlık eden kendimi anlatmış olurum

Ya da senin gibi Kemalist den ne olur ki zaten , dediğim zaman aslen kendi vicdansızlığıma ve böyle düşünmeye devam edersem kendimden bir cacık olmayacağına karşı tarafa aksettirmiş olurum

Özetle insanlara insan gibi yaklaşmayı başardıktan sonra adayların da insan olduğunu kabul ederek değerlendirmeye başlamak gerektir diye düşünüyorum

4)
Şimdi daha da fazla uzamaması için en büyük 2 aday olan İstanbul adayları için mantıki çerçevede kime vermek lazım kısmına geçmek isterim

A) Murat kurum

evvela insandır , babadır , kocadır , çocuğu vardır , şefkat edilmeyi hak eder

Nefsi vardır ve nefsine uyduğu çokça zaman olmuştur ancak nefsine uyduğu bu zamanlar için dahi kavgayı düşmanlığı hak etmez şefkati belki acımayı hak eder, görülen eksiklerin düzeltilmesi için çabayı hak eder, arkadan konuşmayı hak etmez

belki de ilkokul arkadaşımızdı yani çocuktu gençti düştü hasta oldu vs aynı bizim gibi düşmanımız değil

Mesela bir arkadaşım benim arkamdan konuşsa ben ona düşmanlık yapmamam mantıklı olandır , ben ona bu düşük ahlakından dolayı acırım ve düzeltmek isterim bilirim ki ne kadar hata da yapsa insandır şefkate muhtaçtır düşmanlığa değil

B)
Ekrem imamoğlu
evvela insandır o da aile babasıdır , çocuğu vardır, ninesinin sevgisine komuşususunun dostluğuna ihtiyacı vardır

O da birilerimizin lise arkadaşı idi , arkadaşı idi akrabası idi , yani özetle aynı bizim gibi insan düşmanlığı hak etmez

Aynı kendim gibi onunda nefsi var, nefsine uyduğu birçok olay da vardır lâkin yine aynı şekilde nefsine uyana acınır şefkat edilir düzeltmeye çalışılır düşmanlık yapılmaz

Burda şu akla gelir ki mesela tecavüze karışan bir insana da şefkat edilir mi
Böyle bir fiil işlemiş birisi evvela kendisi vicdan azabı çeker ve de bir ceza çekmek ister , nasıl böyle acımasızca ve ahlaksızca bir şeyi yaparım diye düşünür ve de kendisi nefsine iyice uymuyorsa verilen cezadan memnun olur ve belki de rahatlar , işte birisine ceza vermek dâhi ona düşmanlık etmek demek değildir , belki ona acımak ve şefkat etmektir

Netice itibari ile ;

Adaylara insan gibi yaklaştıktan sonra hata yapabileceklerine birçok günahları olabileceklerini düşünerek karşılaştırmaya gidip
Birisini cehennemlik diğerini de cennetlik ilan etmeyip

hangisinin karakteristik özellikleri bu işe daha uygun olduğunu, nefsine daha az yenik düştüğü , insani özellikleri daha çok gösterdiği insanlara ne kadar şefkatli ve insaflı nazarla bakabildiği,birisini üzerken pişman olup olmadığı, çalışmayı sevip sevmediği, insanlara üstten bakıp bakmadığı belediyecilikten anlayıp anlamadığı vs gibi niteliklerle karar vermek en makul yol olacaktır diye düşünüyorum

İkisi de çok fazla nefsani şeyler yapıyorsa en azından daha az yapanı tercih etmek yine daha mantıki olacaktır diye düşünüyorum
Kesinlikle katılmıyorum özellikle depremden sonra.

tümen

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,946
İsim
tümen dağ
Broşür olarak dağıtılması gereken yazı.

Emsal

80+ Silver
Broşür olarak dağıtılması gereken yazı.
Hocam yazıdaki hakikatleri kendi aklımdan bulsam enaniyet yapabilirdim ama gerçekten güzel bir yazı oldu bence de çünkü çoğu benim aklımdan çıkma hakikatler değil

Dahası  
Reaksiyon skoru
682
İsim
Talha Açıkgöz
hiçkimse ile siyaset yapmayın kimse sizin ona buna oy verdiğinizi bilmesin.unutmayın ki 1.balkan savaşlarında ordu siyasete karıştığı için ağır bir yenilgi almıştık hatta anlamanız için bir örnek vereyim mesela ben orduda asker olsam hdpye oy veren bir varlığa cephane vermem (kardeşimden öğrendim inkılap hocası demiş d: )

tümen

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,946
İsim
tümen dağ
hiçkimse ile siyaset yapmayın kimse sizin ona buna oy verdiğinizi bilmesin.unutmayın ki 1.balkan savaşlarında ordu siyasete karıştığı için ağır bir yenilgi almıştık hatta anlamanız için bir örnek vereyim mesela ben orduda asker olsam hdpye oy veren bir varlığa cephane vermem (kardeşimden öğrendim inkılap hocası demiş d: )
Ben sevmediğim insanlar ile siyaset konuşuyorum birdaha konuşmamak için sebep oluyor

Gloxy

80+ Bronze

CRØXY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,320
İsim
Muhammet Çağrı
bi kadın bu ekonomiyi Allah kötü yaptı Allah çok suçlu diyodu nedense o aklıma geldi.

Dahası  
Reaksiyon skoru
682
İsim
Talha Açıkgöz
Ben sevmediğim insanlar ile siyaset konuşuyorum birdaha konuşmamak için sebep oluyor
Aynen öyle aga ben siyaset yapılan hiçbir arkadaşlığın senelerce arkadaşlık olarak kaldığını görmedim. Zorlayana He de geç babam kime veriyon diyo Senin verdiğine diyom hop hesaba 500 geliyor amcam sorar senin verdiğine diyom böyle böyle ufaktan harçlıkta topluyorum (2024 seçimlerinde yaşandı)

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Murat Kavurma. Ekrem Kurum.

Top Bottom