Neler Yeni

Size bilgisayar toplama maceralarımı anlatıcam

Emyj

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Emre can kafali
Selam arkadaşlar.

Size akıcı bi şekilde hayatım boyunca ilk topladığım pc yi ve toplarken başıma gelenleri anlatmaya çalışacağım..

İlk olarak 1990 doğumluyum ve ilk bilgisayarla tanışmam 9 yaşımdayken falan oldu. bi akrabamızın eski bi bilgisayarıydı ozamanlar tüplü monitörler falan vardı. bozuluyodu açıp içini kurcalayarak hem öğreniyodum hem yapmaya çalışıyodum. belki de bu şekilde kendimi geliştirdim. ilk bilgisayarım geldiğinde monitör yoktu, bizimkilerinde durumu yoktu alamıyorlardı. neyse ben de kasayı açıyodum bizimkilerden gizlice içindekileri söküyodum bakıyodum ne var ne yok falan söke taka neyin ne olduğunu çözmeye çalışıyodum. bi gün bi arkadaşımın ağabisi internet cafe açtı. bende hemen eleman lazım mı diye gitmiştim yanlarına orada işe başladım pcleri açıp yapıyolar, bende bakıyodum nabuyo bunlar diye normalde beni çaycı diye almışlardı. ama ne görsem cuk diye hafızaya atıyodum. Orada çalışırken eski bi monitör geldi, müşteri- yapabilirmisiniz, diye bıraktı gitti. Ekran aşağıdan yukarı sürekli kayıyodu. Neyse 3 yada 4 gün falan bizim ağabiler uğraştı yapamadılar. Müşteri geldi monitörü yaptınızmı diye malum yapamadılar. Tamam ozaman dedi atın çöpe gitsin dedi adam. Ben de müşteri gittiği gibi aldım monitörü çöpe atıcam diye bi çıktım dükkandan (evle, kafe 1 sokak masafede) eve götürdüm. Akşam oldu eve geldim bağladım açıcam heyecanla dağınık olan kasayı topladım monitörün arka kapağı açık şekilde bağladım, kayma problemini düzeltmeye çalışıcam aklımsıra. Neyse bağladım kasaya bi bastım sigortalar attı evin. Sonra bi baktım powerdan duman çıkıyo. Sonra söktüm powerı tekrar gittim kafeye dedim bundan duman çıktı falan anlattım bizim ağabilere. Sonradan bi baktık yanmış. Nedeni de arkada bi ayar düğmesi var, 120w ve 220w için bi tuş. Ben onu 120 de ayarlı bırakıp basmışım starta sonra fazla akımdan caz. Sonra gene bi power aldık tabi bütün harçlıkları yatırdım power a yaptırdık. Monitörüde bi şekilde yaptım kayma problemi arada sırada düzeliyodu kaymaya başlayınca bi tokat atıyodum düzeliyodu. Düzelince evde halflife sp. cs 1.3botlu falan oynuyom internet diye bişey yok ozamanlar arkadaşım fifa98 getirdi yükledik onu oynuyodum sabahtan akşama kadar. Neyse bu olay böyle o pc ile ben liseye kadar geldim. sadece babam karne hediyesi bi monitör almışlardı. O değişti geldim liseye. lise döneminde pcyi sattım bi şekilde, sonra gittim bitane dandik bi laptop aldım.. Artık hakimdim pc işlerine geliştirmiştim kendimi net cafede. Lisede o laptopla yeni oyunlar falan oynanıyordu. alıyodum çıkıyodum cafede wifia bağlanıp landan cs falan oynuyoduk. Eve o sırada net bağlattık başladım uskoya sonra dersler cort bıraktım. dondurdum okulu, gittim işe başladım bzimkilerde kızmıştı 1 sene çalıştım para kastım. Güzel bi laptop aldım kendime sonrada ders kastım bitirdim liseyi. Başladım üniversiteye. O laptop beni 21 yaşıma kadar falan idare etti sonra başladı kasmalara donmalara kapanmalara mavi ekran lar vermeye falan. üni bitti boştaykn gene başladım ben uskoya oynarken bi yerde mavi ekran versi kızıp ortadan 2ye bölmüştüm laptopu. sonra bizimkiler uzun bi süre bana pc almak için izin vermemişlerdi. Bende eski çalıştığım netcafeden bi ağabi ile bitane dandik çift çekirdekli 1gb ekran kartlı 4 gb ramli bozuk parçalardan bitane kasa topladık. toplasan 300 TL etmez onunla sadece usko falan oynuyodum netten video, film falan izliyodum başkada bi işe yaramıyodu. olaylar böyle uzadı gitti. Yaşım 27. sonra işe girdim ilk maaşımlar gidip 2. El 800tl ye 3770 işlemcili, ati li 2gb ekran kartı olan ddr3 pc aldım. Bi süre Sonra donanım arşivi ile youtube da tanıştım. O zamanlar fiyat performans xeon işlemcili rx580 li makineler topluyo yeni yeni. Gittim rx580 ekran kartı aldım taktım. Çalışmadı. Neymiş, o markanın anakartı desteklemiyormuş gittim bide anakart aradım lga 1155 soket tipli, zor bulunan cinsten başıma bela oldu. neyse buldum başka bi markadan bişey, gittim aldım taktım ama power ı unuttum ek güç girişleri vardı rx580 de. çalışmadı tabi bidaha başladım araştırmaya 2. El powwer arıyodum bu sefer. Gez dolaş oraya buraya mesaj, ona buna sordum ettim falan sonra bi akrabamızdan buldum bi 750w power aldım 250 TL'ye taktım çalıştı ohh dedim artık.. . başardım artık düzgün güzel bi makine vardı elimde. 800 e aldığın pc bana 2400tl e rx580 li 8gb ddr3 lü .i7 3.nesil işlemcili makine oldu. Hiç bi oyundan korkmuyodum artık açarmı açmazmı diye falan. Artık intel üzerine gurme kıvamına geldim. Ama hep aklımın bi köşesinde amd vardı. Gel zaman git zaman donanım arşivide sağolsun sevgili abdullah kardeşim selam onada buradan okursa. Başladı amd şöyle böyle güzel güzel övmeye, güzel de anlatıyo. Yenide işe girmişim maaşım güzel akıyo şükürler olsun. Nasılda içimde bi heves var amd için. Topladığım pcyi koydum kenara çıkardım içinden rx ile powr ı dedim amd toplıcam baktım ryzen şöyle böyle diyo ne incelerse atıyodum hafızaya. Topladım paramı verdim siparişi. B450m pro anakart aldım üstüne takmaya R 3600 aldım. Bide 16 gb ram aldım taktım ekran kartını ve power ı. her şey hazır artık ilk defa düZgün bi pc toplamıştım. bi bastım sonuç hüsran. Kasaya elektrik geliyo her şey çalışıyo ama görüntü yoktu. Gel zaman git zaman başladım araştırmaya neden diye. Yaptığım tek hata kendime güvenip. Kafama göre anakart almıştım ve donanım arşivi bu anakartın incelemesini bu işlemciler ile yapmamıştı anakartın incelemeside yoktu. Sonra araştırdım ki sorun ve problem bios güncellemesiymiş. Ama bios a girebilmek için ekran gelmesi gerekiyomuş. Ee bunu nasıl yapacaktım 1. Ve 2. Nesil ryz işlemci lazımdı.bi 10 gün falan öyle boş boş takıldım sonra bi baktım arkadaşım da ryz kullanıyo ve 2600x işlemci var aha dedim bu olur. Bi akşam kasayı getirdi bana hem bi bakım yaptık, tozunu toprağını temizledik termalini falan değiştirdik hemde 2600x i benim anakart a takıp güncelledik sonra geri taktık. Güncelledikten sonra 3. Nesil işlemci ile çalıştı anakart.

açıldı başardım artık istediğim gibi güzel bi gaming pc toplamıştım.
Ve 30 yaşımdayım
ve sevgili kardeşlerim ve arkadaşlarım demem o ki kendinize fazla güvenmeyin..
Abdullah kardeşim bu konu üzerinden b450m pro max anakart ile 3. Nesil ryz işlemciler bios güncellemesi falan çalışma olayını anladın sen onu şeyaparsın. Öpüyorum hepinizi Allah a emanetsinizz.
Saygıda kusur ettiysek afola...

kolonya

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Selam arkadaşlar.

Size akıcı bi şekilde hayatım boyunca ilk topladığım PC yi ve toplarken başıma gelenleri anlatmaya çalışacağım..

İlk olarak 1990 doğumluyum ve ilk bilgisayarla tanışmam 9 yaşımdayken falan oldu. bi akrabamızın eski bi bilgisayarıydı ozamanlar tüplü monitörler falan vardı. bozuluyodu açıp içini kurcalayarak hem öğreniyodum hem yapmaya çalışıyodum. belki de bu şekilde kendimi geliştirdim. ilk bilgisayarım geldiğinde monitör yoktu, bizimkilerinde durumu yoktu alamıyorlardı. neyse ben de kasayı açıyodum bizimkilerden gizlice içindekileri söküyodum bakıyodum ne var ne yok falan söke taka neyin ne olduğunu çözmeye çalışıyodum. bi gün bi arkadaşımın ağabisi internet cafe açtı. bende hemen eleman lazım mı diye gitmiştim yanlarına orada işe başladım pcleri açıp yapıyolar, bende bakıyodum nabuyo bunlar diye normalde beni çaycı diye almışlardı. ama ne görsem cuk diye hafızaya atıyodum. Orada çalışırken eski bi monitör geldi, müşteri- yapabilirmisiniz, diye bıraktı gitti. Ekran aşağıdan yukarı sürekli kayıyodu. Neyse 3 yada 4 gün falan bizim ağabiler uğraştı yapamadılar. Müşteri geldi monitörü yaptınızmı diye malum yapamadılar. Tamam ozaman dedi atın çöpe gitsin dedi adam. Ben de müşteri gittiği gibi aldım monitörü çöpe atıcam diye bi çıktım dükkandan (evle, kafe 1 sokak masafede) eve götürdüm. Akşam oldu eve geldim bağladım açıcam heyecanla dağınık olan kasayı topladım monitörün arka kapağı açık şekilde bağladım, kayma problemini düzeltmeye çalışıcam aklımsıra. Neyse bağladım kasaya bi bastım sigortalar attı evin. Sonra bi baktım powerdan duman çıkıyo. Sonra söktüm powerı tekrar gittim kafeye dedim bundan duman çıktı falan anlattım bizim ağabilere. Sonradan bi baktık yanmış. Nedeni de arkada bi ayar düğmesi var, 120w ve 220w için bi tuş. Ben onu 120 de ayarlı bırakıp basmışım starta sonra fazla akımdan caz. Sonra gene bi power aldık tabi bütün harçlıkları yatırdım power a yaptırdık. Monitörüde bi şekilde yaptım kayma problemi arada sırada düzeliyodu kaymaya başlayınca bi tokat atıyodum düzeliyodu. Düzelince evde halflife sp. cs 1.3botlu falan oynuyom internet diye bişey yok ozamanlar arkadaşım fifa98 getirdi yükledik onu oynuyodum sabahtan akşama kadar. Neyse bu olay böyle o PC ile ben liseye kadar geldim. sadece babam karne hediyesi bi monitör almışlardı. O değişti geldim liseye. lise döneminde pcyi sattım bi şekilde, sonra gittim bitane dandik bi laptop aldım.. Artık hakimdim PC işlerine geliştirmiştim kendimi net cafede. Lisede o laptopla yeni oyunlar falan oynanıyordu. alıyodum çıkıyodum cafede wifia bağlanıp landan cs falan oynuyoduk. Eve o sırada net bağlattık başladım uskoya sonra dersler cort bıraktım. dondurdum okulu, gittim işe başladım bzimkilerde kızmıştı 1 sene çalıştım para kastım. Güzel bi laptop aldım kendime sonrada ders kastım bitirdim liseyi. Başladım üniversiteye. O laptop beni 21 yaşıma kadar falan idare etti sonra başladı kasmalara donmalara kapanmalara mavi ekran lar vermeye falan. üni bitti boştaykn gene başladım ben uskoya oynarken bi yerde mavi ekran versi kızıp ortadan 2ye bölmüştüm laptopu. sonra bizimkiler uzun bi süre bana PC almak için izin vermemişlerdi. Bende eski çalıştığım netcafeden bi ağabi ile bitane dandik çift çekirdekli 1gb ekran kartlı 4 gb ramli bozuk parçalardan bitane kasa topladık. toplasan 300 TL etmez onunla sadece usko falan oynuyodum netten video, film falan izliyodum başkada bi işe yaramıyodu. olaylar böyle uzadı gitti. Yaşım 27. sonra işe girdim ilk maaşımlar gidip 2. El 800tl ye 3770 işlemcili, ati li 2gb ekran kartı olan ddr3 PC aldım. Bi süre Sonra donanım arşivi ile youtube da tanıştım. O zamanlar fiyat performans xeon işlemcili rx580 li makineler topluyo yeni yeni. Gittim rx580 ekran kartı aldım taktım. Çalışmadı. Neymiş, o markanın anakartı desteklemiyormuş gittim bide anakart aradım lga 1155 soket tipli, zor bulunan cinsten başıma bela oldu. neyse buldum başka bi markadan bişey, gittim aldım taktım ama power ı unuttum ek güç girişleri vardı rx580 de. çalışmadı tabi bidaha başladım araştırmaya 2. El powwer arıyodum bu sefer. Gez dolaş oraya buraya mesaj, ona buna sordum ettim falan sonra bi akrabamızdan buldum bi 750w power aldım 250 TL'ye taktım çalıştı ohh dedim artık.. . başardım artık düzgün güzel bi makine vardı elimde. 800 e aldığın PC bana 2400tl e rx580 li 8gb ddr3 lü .i7 3.nesil işlemcili makine oldu. Hiç bi oyundan korkmuyodum artık açarmı açmazmı diye falan. Artık intel üzerine gurme kıvamına geldim. Ama hep aklımın bi köşesinde amd vardı. Gel zaman git zaman donanım arşivide sağolsun sevgili abdullah kardeşim selam onada buradan okursa. Başladı amd şöyle böyle güzel güzel övmeye, güzel de anlatıyo. Yenide işe girmişim maaşım güzel akıyo şükürler olsun. Nasılda içimde bi heves var amd için. Topladığım pcyi koydum kenara çıkardım içinden rx ile powr ı dedim amd toplıcam baktım ryzen şöyle böyle diyo ne incelerse atıyodum hafızaya. Topladım paramı verdim siparişi. B450m pro anakart aldım üstüne takmaya R 3600 aldım. Bide 16 gb ram aldım taktım ekran kartını ve power ı. her şey hazır artık ilk defa düZgün bi PC toplamıştım. bi bastım sonuç hüsran. Kasaya elektrik geliyo her şey çalışıyo ama görüntü yoktu. Gel zaman git zaman başladım araştırmaya neden diye. Yaptığım tek hata kendime güvenip. Kafama göre anakart almıştım ve donanım arşivi bu anakartın incelemesini bu işlemciler ile yapmamıştı anakartın incelemeside yoktu. Sonra araştırdım ki sorun ve problem bios güncellemesiymiş. Ama bios a girebilmek için ekran gelmesi gerekiyomuş. Ee bunu nasıl yapacaktım 1. Ve 2. Nesil ryz işlemci lazımdı.bi 10 gün falan öyle boş boş takıldım sonra bi baktım arkadaşım da ryz kullanıyo ve 2600x işlemci var aha dedim bu olur. Bi akşam kasayı getirdi bana hem bi bakım yaptık, tozunu toprağını temizledik termalini falan değiştirdik hemde 2600x i benim anakart a takıp güncelledik sonra geri taktık. Güncelledikten sonra 3. Nesil işlemci ile çalıştı anakart.

açıldı başardım artık istediğim gibi güzel bi gaming PC toplamıştım.
Ve 30 yaşımdayım
ve sevgili kardeşlerim ve arkadaşlarım demem o ki kendinize fazla güvenmeyin..
Abdullah kardeşim bu konu üzerinden b450m pro max anakart ile 3. Nesil ryz işlemciler bios güncellemesi falan çalışma olayını anladın sen onu şeyaparsın. Öpüyorum hepinizi Allah a emanetsinizz.
Saygıda kusur ettiysek afola...
İyi hos

Son düzenleme:
  • Beğen
Reaksiyonlar: Emyj

Jaja50

80+ Silver
1. hikayeyi okudum diğerini okumadım üşendim :d 1. hikaye çok iyi bende o 220 w yı psu mun güçü sanıyodum iyi ki ellememişim

kolonya

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Son düzenleme:

kolonya

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Bilmiyorum alacağım,sorum bu arkadaş eskiden psularda arkadan watt ayarliyormus ve simdi yapiliyormu?Sorun çıkarmasın sonra.
Evet psu larda watt ayarlama var ama sakın oynayım deme kırmızı düğmeye dokunma bile psu kullanılmaz hale geliyormuş.

Top Bottom