Neler Yeni

Size bilgisayar toplama maceralarımı anlatıcam

Polat Alemdar.

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Selam arkadaşlar.

Size akıcı bi şekilde hayatım boyunca ilk topladığım PC yi ve toplarken başıma gelenleri anlatmaya çalışacağım..

İlk olarak 1990 doğumluyum ve ilk bilgisayarla tanışmam 9 yaşımdayken falan oldu. bi akrabamızın eski bi bilgisayarıydı ozamanlar tüplü monitörler falan vardı. bozuluyodu açıp içini kurcalayarak hem öğreniyodum hem yapmaya çalışıyodum. belki de bu şekilde kendimi geliştirdim. ilk bilgisayarım geldiğinde monitör yoktu, bizimkilerinde durumu yoktu alamıyorlardı. neyse ben de kasayı açıyodum bizimkilerden gizlice içindekileri söküyodum bakıyodum ne var ne yok falan söke taka neyin ne olduğunu çözmeye çalışıyodum. bi gün bi arkadaşımın ağabisi internet cafe açtı. bende hemen eleman lazım mı diye gitmiştim yanlarına orada işe başladım pcleri açıp yapıyolar, bende bakıyodum nabuyo bunlar diye normalde beni çaycı diye almışlardı. ama ne görsem cuk diye hafızaya atıyodum. Orada çalışırken eski bi monitör geldi, müşteri- yapabilirmisiniz, diye bıraktı gitti. Ekran aşağıdan yukarı sürekli kayıyodu. Neyse 3 yada 4 gün falan bizim ağabiler uğraştı yapamadılar. Müşteri geldi monitörü yaptınızmı diye malum yapamadılar. Tamam ozaman dedi atın çöpe gitsin dedi adam. Ben de müşteri gittiği gibi aldım monitörü çöpe atıcam diye bi çıktım dükkandan (evle, kafe 1 sokak masafede) eve götürdüm. Akşam oldu eve geldim bağladım açıcam heyecanla dağınık olan kasayı topladım monitörün arka kapağı açık şekilde bağladım, kayma problemini düzeltmeye çalışıcam aklımsıra. Neyse bağladım kasaya bi bastım sigortalar attı evin. Sonra bi baktım powerdan duman çıkıyo. Sonra söktüm powerı tekrar gittim kafeye dedim bundan duman çıktı falan anlattım bizim ağabilere. Sonradan bi baktık yanmış. Nedeni de arkada bi ayar düğmesi var, 120w ve 220w için bi tuş. Ben onu 120 de ayarlı bırakıp basmışım starta sonra fazla akımdan caz. Sonra gene bi power aldık tabi bütün harçlıkları yatırdım power a yaptırdık. Monitörüde bi şekilde yaptım kayma problemi arada sırada düzeliyodu kaymaya başlayınca bi tokat atıyodum düzeliyodu. Düzelince evde halflife sp. cs 1.3botlu falan oynuyom internet diye bişey yok ozamanlar arkadaşım fifa98 getirdi yükledik onu oynuyodum sabahtan akşama kadar. Neyse bu olay böyle o PC ile ben liseye kadar geldim. sadece babam karne hediyesi bi monitör almışlardı. O değişti geldim liseye. lise döneminde pcyi sattım bi şekilde, sonra gittim bitane dandik bi laptop aldım.. Artık hakimdim PC işlerine geliştirmiştim kendimi net cafede. Lisede o laptopla yeni oyunlar falan oynanıyordu. alıyodum çıkıyodum cafede wifia bağlanıp landan cs falan oynuyoduk. Eve o sırada net bağlattık başladım uskoya sonra dersler cort bıraktım. dondurdum okulu, gittim işe başladım bzimkilerde kızmıştı 1 sene çalıştım para kastım. Güzel bi laptop aldım kendime sonrada ders kastım bitirdim liseyi. Başladım üniversiteye. O laptop beni 21 yaşıma kadar falan idare etti sonra başladı kasmalara donmalara kapanmalara mavi ekran lar vermeye falan. üni bitti boştaykn gene başladım ben uskoya oynarken bi yerde mavi ekran versi kızıp ortadan 2ye bölmüştüm laptopu. sonra bizimkiler uzun bi süre bana PC almak için izin vermemişlerdi. Bende eski çalıştığım netcafeden bi ağabi ile bitane dandik çift çekirdekli 1gb ekran kartlı 4 gb ramli bozuk parçalardan bitane kasa topladık. toplasan 300 TL etmez onunla sadece usko falan oynuyodum netten video, film falan izliyodum başkada bi işe yaramıyodu. olaylar böyle uzadı gitti. Yaşım 27. sonra işe girdim ilk maaşımlar gidip 2. El 800tl ye 3770 işlemcili, ati li 2gb ekran kartı olan ddr3 PC aldım. Bi süre Sonra donanım arşivi ile youtube da tanıştım. O zamanlar fiyat performans xeon işlemcili rx580 li makineler topluyo yeni yeni. Gittim rx580 ekran kartı aldım taktım. Çalışmadı. Neymiş, o markanın anakartı desteklemiyormuş gittim bide anakart aradım lga 1155 soket tipli, zor bulunan cinsten başıma bela oldu. neyse buldum başka bi markadan bişey, gittim aldım taktım ama power ı unuttum ek güç girişleri vardı rx580 de. çalışmadı tabi bidaha başladım araştırmaya 2. El powwer arıyodum bu sefer. Gez dolaş oraya buraya mesaj, ona buna sordum ettim falan sonra bi akrabamızdan buldum bi 750w power aldım 250 TL'ye taktım çalıştı ohh dedim artık.. . başardım artık düzgün güzel bi makine vardı elimde. 800 e aldığın PC bana 2400tl e rx580 li 8gb ddr3 lü .i7 3.nesil işlemcili makine oldu. Hiç bi oyundan korkmuyodum artık açarmı açmazmı diye falan. Artık intel üzerine gurme kıvamına geldim. Ama hep aklımın bi köşesinde amd vardı. Gel zaman git zaman donanım arşivide sağolsun sevgili abdullah kardeşim selam onada buradan okursa. Başladı amd şöyle böyle güzel güzel övmeye, güzel de anlatıyo. Yenide işe girmişim maaşım güzel akıyo şükürler olsun. Nasılda içimde bi heves var amd için. Topladığım pcyi koydum kenara çıkardım içinden rx ile powr ı dedim amd toplıcam baktım ryzen şöyle böyle diyo ne incelerse atıyodum hafızaya. Topladım paramı verdim siparişi. B450m pro anakart aldım üstüne takmaya R 3600 aldım. Bide 16 gb ram aldım taktım ekran kartını ve power ı. her şey hazır artık ilk defa düZgün bi PC toplamıştım. bi bastım sonuç hüsran. Kasaya elektrik geliyo her şey çalışıyo ama görüntü yoktu. Gel zaman git zaman başladım araştırmaya neden diye. Yaptığım tek hata kendime güvenip. Kafama göre anakart almıştım ve donanım arşivi bu anakartın incelemesini bu işlemciler ile yapmamıştı anakartın incelemeside yoktu. Sonra araştırdım ki sorun ve problem bios güncellemesiymiş. Ama bios a girebilmek için ekran gelmesi gerekiyomuş. Ee bunu nasıl yapacaktım 1. Ve 2. Nesil ryz işlemci lazımdı.bi 10 gün falan öyle boş boş takıldım sonra bi baktım arkadaşım da ryz kullanıyo ve 2600x işlemci var aha dedim bu olur. Bi akşam kasayı getirdi bana hem bi bakım yaptık, tozunu toprağını temizledik termalini falan değiştirdik hemde 2600x i benim anakart a takıp güncelledik sonra geri taktık. Güncelledikten sonra 3. Nesil işlemci ile çalıştı anakart.

açıldı başardım artık istediğim gibi güzel bi gaming PC toplamıştım.
Ve 30 yaşımdayım
ve sevgili kardeşlerim ve arkadaşlarım demem o ki kendinize fazla güvenmeyin..
Abdullah kardeşim bu konu üzerinden b450m pro max anakart ile 3. Nesil ryz işlemciler bios güncellemesi falan çalışma olayını anladın sen onu şeyaparsın. Öpüyorum hepinizi Allah a emanetsinizz.
Saygıda kusur ettiysek afola...
Hadi bende benimkini anlatıyım yıl 2007 kaçıncı sınıfta olduğumu hatırlamıyorum ya ilkokul yada yada anasınıfı bizim 2 bina yukarıda aynısı sınıfta olan çocuk var bir kere bununla anlaştık böyle gittik evlerine bilgisayar açtı gta vice city girdi kasada takılı 3g siyah beyaz türkcell vınn panzer yazdı işte tank ile felan oynuyor bende izliyorum kardeşimle gel zaman git zaman annemi baya sıktık kardeşimle çocuğun anneside haciz gibi bir yerde çalışıyormuş tam hatırlamıyorum bize samsungun klasik gri tüplü monitörlerinden ve de kasa vermişti o zaman kasada ne var ne yok hatırlamıyorum neyse gta vice city kurduk annem spider solitaire oynuyor oz amanlar msn vs. 2010 larda face hesabı açtık msn üzerine hala da onu kullanıyorum.

Neyse gel zaman git zaman yıl oldu 2012 ahanda serüvenin başladığı zaman ets 2 çıktı bende youtube u teyzem den öğrendim ne olduğunu neyse videolara bakarken bu oyunu gördüm anaa dedim çok güzelmiş bu dedim sonra yüklemeye çalıştım hata verdi baktım araştırdım sistem gereksinimleri uymuyormuş bizim emektar kaldıramıyormuş neyse abdullah abinin kanalı buldum ilk böyle fotoğraf dersleri felan çekiyordu anlamıyordum ama yinede izliyordum çocuk aklı :D sonra cooler master elite 130 kasasının videosunu atmıştı dedimki içimden kim böyle bilgisayarlar kullansınki dedim fındık kadar aklım daha olaya gelmedik durun durun :D

Neyse gel zaman git zaman gta 5 ve ps4 patladı o zamanlar sistemler felan toplanıyor meraklı bende izliyorum, yıl oldu 2015 emektara doping veriyoruz bir akşamüstü kardeşimle gta vice city oynuyoruz yine akşam vakti birden elektrikler kesildi biz şaşırdık neyse yattık sabah okula gittik tenefüste annemi gördüm dediği laf şuydu ''Oğlum bilgisayar açılmıyor'' ben aha dedim anneme anlattım mevzuyu ya o gece baya yağmur yağıyordu ya şimşek düştü yakınlara yada ellektrik gidince kasa mekanik center oldu kasa da eski kulplu kasalardan baya ağır bilgisayarcı anakartı felan değiştirmiş bende ets felan olur sanıyorum hala içimde ukte kalmış sen düşün sonra 2018 emektar son nefeslerini veriyor 10 defa mavi ekran verdi bilgisayarcıya götürdük 1.5 2 saatte attığı formatı 15 20 dk da atıyordu eve geliyoruz kasa yine mavi ekran baya harddisk değiştirdik sonra bizim okulun karşısındaki bilgisayarcıya götürdük abi format atmaya çalışıyor yarıda pc çat kapanıyor akşama kadar adamın zamanını çaldık o da bıktı artık yüzünden belli :D

Sonra annem le çıktık eve geldik ay sonu elde avuçta az para orada bilgisayarcı bi 250tl lik bide 800 TL lik 2 pc vardı bi yandan dersler var proje ödevleri o pc idi pc yandı dersler gg oldu kara kara düşünüyoruz sonra geri indik annemle 250 TL lik pc yi aldık eve geldik ooo minecraft açar ets2 açar diye pempe hayaller kuruyoruz kardeşimle bu yazıyo bile şuan bu pc den yazıyorum, ama işin kötü yanı o pc de 2008 yıllarında çıkan anakart işlemci ekran kartı yok vs ddr2 sistem yani DDR dan ddr2 sisteme geçtim 11 yıl sonra :D lise çağları o zaman wolfteam oynuyoruz mahalleden sıkı arkadaşlarla okul bitince alt mahallede internet kafeye giderdik erken çiktığımızda 2 saat geç çıktığımızda 1 saat açtırırdık internet kafede bilek %100 tabi :D evde fors pc donuyor haliyle neyse bir gün yine gittik salı günü hiçç unutmam 12 yıldır aynı semt ama bir pürüzü unutmuşuz o günü dersler erken bitti annem de salıpazarına gelmiş pazar ile dükkan yanı 1 bina biz oynuyoruz kafede bir bir baktım annem geldi ananı..... dedim ama gülüyor elinde poğaçalar kardeşime arkadaşıma bana verdi ben şoktayım normalde fırça atması gerekirdi gitti 1 masa açtırdı oturdu facede geziniyor oyun felan oynuyor hala hile felan yaparım oyunlarına :D

Agaaa bir gün ampul yandı kafada dedimki eski pc deki ekran kartını buna takalım çalışır dedim ''lan çağlar aloo sen napıyon olm agp ekran kartını pci expresse takmaya çalışıyorsun'' derkene zil çaldı annem babam geldi, selamın aleyküm, aleyküm selam patır kütür :D sonra araşltırmalara giriştim 2016 zaman neyin ne olduğunu az çok öğrendim oldu 2019 staja başladım elektrik fabrıkasında hayaller hawai... :D neredeyse parçaları verseler toplayacak kıvama geldim herşeyini ama abdullah abinin all star premium serisi onun dışında rehber toplama serilerinden baya birşeyler öğrenmiştim işin sök taklarını da okulda değerli kıymetli hocam ona karşı borcumu ödeyemem laptoplar ve de anakart kondansatör felan bunun gibi birçok parça değişimlerini ondan öğrenmiştim bin kere allah razı olsun bizim stajda yan yana çalıştığımız abi pc almaya karar vermiş bende abdullah abinin sistemlerini vs. gösterdim örnek verdim onlara bütçe pek yetmedi neyse 2. ele baktım i5 3570K-rx580 8gb- 4+4+4+4 16gb ddr3 gskill soğutmali ramler-anakart gigabyte z77-ud3h 1000W gold sertifikalı 1 tb hdd 240 ssd iişlemci fanı cooler maser ın tek fanlı kule tipi modeli ama çocuk ona ve de kasaya nzxt fanlarını döşemiş yani çift fanlı neyse fiyat 3000 TL ben abiye dedim böyle böyle o bir şekilde pazarlık felan yapmış 2770 e indirmiş gittik aldık ileride neler yapabiliriz dedi anlattım i7 3770K yaparsın dedim ekran kartını yükseltebilirsin dedim staj yerinde birkaç abi o paraya o sistem mi alınır apu alsaydınız felan dediler 1 ay sonra 2020 o 3000 liralık kasalara 4500-5000 TL hobaa SALAM ALAKUM :D

Ben şaşırdım haliyle piyasa uçmuş allak bullak, neyse stajdan biriktirdiğim para ile okulda o hocam ile aylar öncesinde topladığımız ama duran pc yi satışa koymuş i5 3330 - gigabyte h61n anakart ve kasamızda cooler master elite 130 içimden dedimki çağlar yıllar önce bu kasayı kim kullanacak dediğin kasayı bak aldın :) (kasa 1700 dü hocam ile anlaştık derslerine sıkı çalışacaksın annem le konuştular 1200 e aldık) bluray disk okuyucu 240 ssd Powercolor HD6950 2GB ets giriyorum güç kaynağı yetmediği için pc reset atıyor yarım saat sonra, hocam ile görüştük powerını değiştirecektik alalı bu arada 1 hafta olmadı cuma günü stajdan geldim yorgunum odaya geçtim pantolunu tam indirdim pc nin yanında parazit sesler felan olmaya başladı sonra kasadan beyaz dumanlar çıktı ben direk fişi çektim power yanmış kondansatör sıvıları ekran kartı yapraklarını felan eritmiş :(

Halada üzülürüm canım sıkkın bunu yazarken işin garip yanı tam o esnada annemle babam odaya geliyorlar oda beyaz duman altı pantolon inmiş ayaklarımda ben onlara bakıyorum onlar bana :( neyse hocam ile görüştük kasayı ona verdim sonra bana paramı geri verdi neyse o konulara inmiyim bende üzüldüm ama hep ona karşı kendimi borçlu hissederim :( neyse gel zaman git zaman ben bu 250 TL ye aldığım kasaya ram aldım 4gb ram oldu geçende 512 mb ekran kartı aldım o da win10 için driveri vs. yokmuş yıldım artık canım sıkkın. bu aralar :/ işin kötü yanı neredeyse herşeyi bilmeme rağmen bir şey yapamamam. ama olsun bu halimizede şükürler olsun, bu arada vaktinizi çaldım birazda boş yaptım affola, boşverin yaşayıp gidiyoruz. :D belki 2021 de şans banada güler.
(Yazıya şöyle bir baktımda ne çok emoji koymuşum :D )

Son düzenleme:

erenog

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
376
İsim
Eren Oğur
Instagram
https://www.instagram.com/ogurinhoartz/
Discord
! Ogurinho Artz#9275
Selam arkadaşlar.

Size akıcı bi şekilde hayatım boyunca ilk topladığım pc yi ve toplarken başıma gelenleri anlatmaya çalışacağım..

İlk olarak 1990 doğumluyum ve ilk bilgisayarla tanışmam 9 yaşımdayken falan oldu. bi akrabamızın eski bi bilgisayarıydı ozamanlar tüplü monitörler falan vardı. bozuluyodu açıp içini kurcalayarak hem öğreniyodum hem yapmaya çalışıyodum. belki de bu şekilde kendimi geliştirdim. ilk bilgisayarım geldiğinde monitör yoktu, bizimkilerinde durumu yoktu alamıyorlardı. neyse ben de kasayı açıyodum bizimkilerden gizlice içindekileri söküyodum bakıyodum ne var ne yok falan söke taka neyin ne olduğunu çözmeye çalışıyodum. bi gün bi arkadaşımın ağabisi internet cafe açtı. bende hemen eleman lazım mı diye gitmiştim yanlarına orada işe başladım pcleri açıp yapıyolar, bende bakıyodum nabuyo bunlar diye normalde beni çaycı diye almışlardı. ama ne görsem cuk diye hafızaya atıyodum. Orada çalışırken eski bi monitör geldi, müşteri- yapabilirmisiniz, diye bıraktı gitti. Ekran aşağıdan yukarı sürekli kayıyodu. Neyse 3 yada 4 gün falan bizim ağabiler uğraştı yapamadılar. Müşteri geldi monitörü yaptınızmı diye malum yapamadılar. Tamam ozaman dedi atın çöpe gitsin dedi adam. Ben de müşteri gittiği gibi aldım monitörü çöpe atıcam diye bi çıktım dükkandan (evle, kafe 1 sokak masafede) eve götürdüm. Akşam oldu eve geldim bağladım açıcam heyecanla dağınık olan kasayı topladım monitörün arka kapağı açık şekilde bağladım, kayma problemini düzeltmeye çalışıcam aklımsıra. Neyse bağladım kasaya bi bastım sigortalar attı evin. Sonra bi baktım powerdan duman çıkıyo. Sonra söktüm powerı tekrar gittim kafeye dedim bundan duman çıktı falan anlattım bizim ağabilere. Sonradan bi baktık yanmış. Nedeni de arkada bi ayar düğmesi var, 120w ve 220w için bi tuş. Ben onu 120 de ayarlı bırakıp basmışım starta sonra fazla akımdan caz. Sonra gene bi power aldık tabi bütün harçlıkları yatırdım power a yaptırdık. Monitörüde bi şekilde yaptım kayma problemi arada sırada düzeliyodu kaymaya başlayınca bi tokat atıyodum düzeliyodu. Düzelince evde halflife sp. cs 1.3botlu falan oynuyom internet diye bişey yok ozamanlar arkadaşım fifa98 getirdi yükledik onu oynuyodum sabahtan akşama kadar. Neyse bu olay böyle o pc ile ben liseye kadar geldim. sadece babam karne hediyesi bi monitör almışlardı. O değişti geldim liseye. lise döneminde pcyi sattım bi şekilde, sonra gittim bitane dandik bi laptop aldım.. Artık hakimdim pc işlerine geliştirmiştim kendimi net cafede. Lisede o laptopla yeni oyunlar falan oynanıyordu. alıyodum çıkıyodum cafede wifia bağlanıp landan cs falan oynuyoduk. Eve o sırada net bağlattık başladım uskoya sonra dersler cort bıraktım. dondurdum okulu, gittim işe başladım bzimkilerde kızmıştı 1 sene çalıştım para kastım. Güzel bi laptop aldım kendime sonrada ders kastım bitirdim liseyi. Başladım üniversiteye. O laptop beni 21 yaşıma kadar falan idare etti sonra başladı kasmalara donmalara kapanmalara mavi ekran lar vermeye falan. üni bitti boştaykn gene başladım ben uskoya oynarken bi yerde mavi ekran versi kızıp ortadan 2ye bölmüştüm laptopu. sonra bizimkiler uzun bi süre bana pc almak için izin vermemişlerdi. Bende eski çalıştığım netcafeden bi ağabi ile bitane dandik çift çekirdekli 1gb ekran kartlı 4 gb ramli bozuk parçalardan bitane kasa topladık. toplasan 300 TL etmez onunla sadece usko falan oynuyodum netten video, film falan izliyodum başkada bi işe yaramıyodu. olaylar böyle uzadı gitti. Yaşım 27. sonra işe girdim ilk maaşımlar gidip 2. El 800tl ye 3770 işlemcili, ati li 2gb ekran kartı olan ddr3 pc aldım. Bi süre Sonra donanım arşivi ile youtube da tanıştım. O zamanlar fiyat performans xeon işlemcili rx580 li makineler topluyo yeni yeni. Gittim rx580 ekran kartı aldım taktım. Çalışmadı. Neymiş, o markanın anakartı desteklemiyormuş gittim bide anakart aradım lga 1155 soket tipli, zor bulunan cinsten başıma bela oldu. neyse buldum başka bi markadan bişey, gittim aldım taktım ama power ı unuttum ek güç girişleri vardı rx580 de. çalışmadı tabi bidaha başladım araştırmaya 2. El powwer arıyodum bu sefer. Gez dolaş oraya buraya mesaj, ona buna sordum ettim falan sonra bi akrabamızdan buldum bi 750w power aldım 250 TL'ye taktım çalıştı ohh dedim artık.. . başardım artık düzgün güzel bi makine vardı elimde. 800 e aldığın pc bana 2400tl e rx580 li 8gb ddr3 lü .i7 3.nesil işlemcili makine oldu. Hiç bi oyundan korkmuyodum artık açarmı açmazmı diye falan. Artık intel üzerine gurme kıvamına geldim. Ama hep aklımın bi köşesinde amd vardı. Gel zaman git zaman donanım arşivide sağolsun sevgili abdullah kardeşim selam onada buradan okursa. Başladı amd şöyle böyle güzel güzel övmeye, güzel de anlatıyo. Yenide işe girmişim maaşım güzel akıyo şükürler olsun. Nasılda içimde bi heves var amd için. Topladığım pcyi koydum kenara çıkardım içinden rx ile powr ı dedim amd toplıcam baktım ryzen şöyle böyle diyo ne incelerse atıyodum hafızaya. Topladım paramı verdim siparişi. B450m pro anakart aldım üstüne takmaya R 3600 aldım. Bide 16 gb ram aldım taktım ekran kartını ve power ı. her şey hazır artık ilk defa düZgün bi pc toplamıştım. bi bastım sonuç hüsran. Kasaya elektrik geliyo her şey çalışıyo ama görüntü yoktu. Gel zaman git zaman başladım araştırmaya neden diye. Yaptığım tek hata kendime güvenip. Kafama göre anakart almıştım ve donanım arşivi bu anakartın incelemesini bu işlemciler ile yapmamıştı anakartın incelemeside yoktu. Sonra araştırdım ki sorun ve problem bios güncellemesiymiş. Ama bios a girebilmek için ekran gelmesi gerekiyomuş. Ee bunu nasıl yapacaktım 1. Ve 2. Nesil ryz işlemci lazımdı.bi 10 gün falan öyle boş boş takıldım sonra bi baktım arkadaşım da ryz kullanıyo ve 2600x işlemci var aha dedim bu olur. Bi akşam kasayı getirdi bana hem bi bakım yaptık, tozunu toprağını temizledik termalini falan değiştirdik hemde 2600x i benim anakart a takıp güncelledik sonra geri taktık. Güncelledikten sonra 3. Nesil işlemci ile çalıştı anakart.

açıldı başardım artık istediğim gibi güzel bi gaming pc toplamıştım.
Ve 30 yaşımdayım
Abdullah kardeşim bu konu üzerinden b450m pro max anakart ile 3. Nesil ryz işlemciler bios güncellemesi falan çalışma olayını anladın sen onu şeyaparsın. Öpüyorum hepinizi Allah a emanetsinizz.
hepsini okudum eline sağlık sıkılmışken birşeyler okumak iyi geldi

sami şahin

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Ab korktum yazılar üstüme üstüme geliyor hiç bitmiyor. Paragraflara ayırmak güzel bir fikir ne dersin.

rehberlerime biraz bakın bu kadar yazı göremezsiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hadi bende benimkini anlatıyım yıl 2007 kaçıncı sınıfta olduğumu hatırlamıyorum ya ilkokul yada yada anasınıfı bizim 2 bina yukarıda aynısı sınıfta olan çocuk var bir kere bununla anlaştık böyle gittik evlerine bilgisayar açtı gta vice city girdi kasada takılı 3g siyah beyaz türkcell vınn panzer yazdı işte tank ile felan oynuyor bende izliyorum kardeşimle gel zaman git zaman annemi baya sıktık kardeşimle çocuğun anneside haciz gibi bir yerde çalışıyormuş tam hatırlamıyorum bize samsungun klasik gri tüplü monitörlerinden ve de kasa vermişti o zaman kasada ne var ne yok hatırlamıyorum neyse gta vice city kurduk annem spider solitaire oynuyor oz amanlar msn vs. 2010 larda face hesabı açtık msn üzerine hala da onu kullanıyorum neyse gel zaman git zaman yıl oldu 2012 ahanda serüvenin başladığı zaman ets 2 çıktı bende youtube u teyzem den öğrendim ne olduğunu neyse videolara bakarken bu oyunu gördüm anaa dedim çok güzelmiş bu dedim sonra yüklemeye çalıştım hata verdi baktım araştırdım sistem gereksinimleri uymuyormuş bizim emektar kaldıramıyormuş neyse abdullah abinin kanalı buldum ilk böyle fotoğraf dersleri felan çekiyordu anlamıyordum ama yinede izliyordum çocuk aklı :D sonra cooler master elite 130 kasasının videosunu atmıştı dedimki içimden kim böyle bilgisayarlar kullansınki dedim fındık kadar aklım daha olaya gelmedik durun durun :D neyse gel zaman git zaman gta 5 ve ps4 patladı o zamanlar sistemler felan toplanıyor meraklı bende izliyorum, yıl oldu 2015 emektara doping veriyoruz bir akşamüstü kardeşimle gta vice city oynuyoruz yine akşam vakti birden elektrikler kesildi biz şaşırdık neyse yattık sabah okula gittik tenefüste annemi gördüm dediği laf şuydu ''Oğlum bilgisayar açılmıyor'' ben aha dedim anneme anlattım mevzuyu ya o gece baya yağmur yağıyordu ya şimşek düştü yakınlara yada ellektrik gidince kasa mekanik center oldu kasa da eski kulplu kasalardan baya ağır bilgisayarcı anakartı felan değiştirmiş bende ets felan olur sanıyorum hala içimde ukte kalmış sen düşün sonra 2018 emektar son nefeslerini veriyor 10 defa mavi ekran verdi bilgisayarcıya götürdük 1.5 2 saatte attığı formatı 15 20 dk da atıyordu eve geliyoruz kasa yine mavi ekran baya harddisk değiştirdik sonra bizim okulun karşısındaki bilgisayarcıya götürdük abi format atmaya çalışıyor yarıda pc çat kapanıyor akşama kadar adamın zamanını çaldık o da bıktı artık yüzünden belli :D sonra annem le çıktık eve geldik ay sonu elde avuçta az para orada bilgisayarcı bi 250tl lik bide 800 TL lik 2 pc vardı bi yandan dersler var proje ödevleri o pc idi pc yandı dersler gg oldu kara kara düşünüyoruz sonra geri indik annemle 250 TL lik pc yi aldık eve geldik ooo minecraft açar ets2 açar diye pempe hayaller kuruyoruz kardeşimle bu yazıyo bile şuan bu pc den yazıyorum, ama işin kötü yanı o pc de 2008 yıllarında çıkan anakart işlemci ekran kartı yok vs ddr2 sistem yani DDR dan ddr2 sisteme geçtim 11 yıl sonra :D lise çağları o zaman wolfteam oynuyoruz mahalleden sıkı arkadaşlarla okul bitince alt mahallede internet kafeye giderdik erken çiktığımızda 2 saat geç çıktığımızda 1 saat açtırırdık internet kafede bilek %100 tabi :D evde fors pc donuyor haliyle neyse bir gün yine gittik salı günü hiçç unutmam 12 yıldır aynı semt ama bir pürüzü unutmuşuz o günü dersler erken bitti annem de salıpazarına gelmiş pazar ile dükkan yanı 1 bina biz oynuyoruz kafede bir bir baktım annem geldi ananı..... dedim ama gülüyor elinde poğaçalar kardeşime arkadaşıma bana verdi ben şoktayım normalde fırça atması gerekirdi gitti 1 masa açtırdı oturdu facede geziniyor oyun felan oynuyor hala hile felan yaparım oyunlarına :D agaaa bir gün ampul yandı kafada dedimki eski pc deki ekran kartını buna takalım çalışır dedim ''lan çağlar aloo sen napıyon olm agp ekran kartını pci expresse takmaya çalışıyorsun'' derkene zil çaldı annem babam geldi, selamın aleyküm, aleyküm selam patır kütür :D sonra araşltırmalara giriştim 2016 zaman neyin ne olduğunu az çok öğrendim oldu 2019 staja başladım elektrik fabrıkasında hayaller hawai... :D neredeyse parçaları verseler toplayacak kıvama geldim herşeyini ama abdullah abinin all star premium serisi onun dışında rehber toplama serilerinden baya birşeyler öğrenmiştim işin sök taklarını da okulda değerli kıymetli hocam ona karşı borcumu ödeyemem laptoplar ve de anakart kondansatör felan bunun gibi birçok parça değişimlerini ondan öğrenmiştim bin kere allah razı olsun bizim stajda yan yana çalıştığımız abi pc almaya karar vermiş bende abdullah abinin sistemlerini vs. gösterdim örnek verdim onlara bütçe pek yetmedi neyse 2. ele baktım i5 3570K-rx580 8gb- 4+4+4+4 16gb ddr3 gskill soğutmali ramler-anakart gigabyte z77-ud3h 1000W gold sertifikalı 1 tb hdd 240 ssd iişlemci fanı cooler maser ın tek fanlı kule tipi modeli ama çocuk ona ve de kasaya nzxt fanlarını döşemiş yani çift fanlı neyse fiyat 3000 TL ben abiye dedim böyle böyle o bir şekilde pazarlık felan yapmış 2770 e indirmiş gittik aldık ileride neler yapabiliriz dedi anlattım i7 3770K yaparsın dedim ekran kartını yükseltebilirsin dedim staj yerinde birkaç abi o paraya o sistem mi alınır apu alsaydınız felan dediler 1 ay sonra 2020 o 3000 liralık kasalara 4500-5000 TL hobaa SALAM ALAKUM :D ben şaşırdım haliyle piyasa uçmuş allak bullak, neyse stajdan biriktirdiğim para ile okulda o hocam ile aylar öncesinde topladığımız ama duran pc yi satışa koymuş i5 3330 - gigabyte h61n anakart ve kasamızda cooler master elite 130 içimden dedimki çağlar yıllar önce bu kasayı kim kullanacak dediğin kasayı bak aldın :) (kasa 1700 dü hocam ile anlaştık derslerine sıkı çalışacaksın annem le konuştular 1200 e aldık) bluray disk okuyucu 240 ssd Powercolor HD6950 2GB ets giriyorum güç kaynağı yetmediği için pc reset atıyor yarım saat sonra, hocam ile görüştük powerını değiştirecektik alalı bu arada 1 hafta olmadı cuma günü stajdan geldim yorgunum odaya geçtim pantolunu tam indirdim pc nin yanında parazit sesler felan olmaya başladı sonra kasadan beyaz dumanlar çıktı ben direk fişi çektim power yanmış kondansatör sıvıları ekran kartı yapraklarını felan eritmiş :( halada üzülürüm canım sıkkın bunu yazarken işin garip yanı tam o esnada annemle babam odaya geliyorlar oda beyaz duman altı pantolon inmiş ayaklarımda ben onlara bakıyorum onlar bana :( neyse hocam ile görüştük kasayı ona verdim sonra bana paramı geri verdi neyse o konulara inmiyim bende üzüldüm ama hep ona karşı kendimi borçlu hissederim :( neyse gel zaman git zaman ben bu 250 TL ye aldığım kasaya ram aldım 4gb ram oldu geçende 512 mb ekran kartı aldım o da win10 için driveri vs. yokmuş yıldım artık canım sıkkın. bu aralar :/ işin kötü yanı neredeyse herşeyi bilmeme rağmen bir şey yapamamam. ama olsun bu halimizede şükürler olsun, bu arada vaktinizi çaldım birazda boş yaptım affola, boşverin yaşayıp gidiyoruz. :D belki 2021 de şans banada güler.
(Yazıya şöyle bir baktımda ne çok emoji koymuşum :D )
Paragraflara ayırman iyi olur bence nedersin.

rehberlerime biraz bakın bu kadar yazı göremezsiniz.

En İyi Cevap
1
Selam arkadaşlar.

Size akıcı bi şekilde hayatım boyunca ilk topladığım pc yi ve toplarken başıma gelenleri anlatmaya çalışacağım..

İlk olarak 1990 doğumluyum ve ilk bilgisayarla tanışmam 9 yaşımdayken falan oldu. bi akrabamızın eski bi bilgisayarıydı ozamanlar tüplü monitörler falan vardı. bozuluyodu açıp içini kurcalayarak hem öğreniyodum hem yapmaya çalışıyodum. belki de bu şekilde kendimi geliştirdim. ilk bilgisayarım geldiğinde monitör yoktu, bizimkilerinde durumu yoktu alamıyorlardı. neyse ben de kasayı açıyodum bizimkilerden gizlice içindekileri söküyodum bakıyodum ne var ne yok falan söke taka neyin ne olduğunu çözmeye çalışıyodum. bi gün bi arkadaşımın ağabisi internet cafe açtı. bende hemen eleman lazım mı diye gitmiştim yanlarına orada işe başladım pcleri açıp yapıyolar, bende bakıyodum nabuyo bunlar diye normalde beni çaycı diye almışlardı. ama ne görsem cuk diye hafızaya atıyodum. Orada çalışırken eski bi monitör geldi, müşteri- yapabilirmisiniz, diye bıraktı gitti. Ekran aşağıdan yukarı sürekli kayıyodu. Neyse 3 yada 4 gün falan bizim ağabiler uğraştı yapamadılar. Müşteri geldi monitörü yaptınızmı diye malum yapamadılar. Tamam ozaman dedi atın çöpe gitsin dedi adam. Ben de müşteri gittiği gibi aldım monitörü çöpe atıcam diye bi çıktım dükkandan (evle, kafe 1 sokak masafede) eve götürdüm. Akşam oldu eve geldim bağladım açıcam heyecanla dağınık olan kasayı topladım monitörün arka kapağı açık şekilde bağladım, kayma problemini düzeltmeye çalışıcam aklımsıra. Neyse bağladım kasaya bi bastım sigortalar attı evin. Sonra bi baktım powerdan duman çıkıyo. Sonra söktüm powerı tekrar gittim kafeye dedim bundan duman çıktı falan anlattım bizim ağabilere. Sonradan bi baktık yanmış. Nedeni de arkada bi ayar düğmesi var, 120w ve 220w için bi tuş. Ben onu 120 de ayarlı bırakıp basmışım starta sonra fazla akımdan caz. Sonra gene bi power aldık tabi bütün harçlıkları yatırdım power a yaptırdık. Monitörüde bi şekilde yaptım kayma problemi arada sırada düzeliyodu kaymaya başlayınca bi tokat atıyodum düzeliyodu. Düzelince evde halflife sp. cs 1.3botlu falan oynuyom internet diye bişey yok ozamanlar arkadaşım fifa98 getirdi yükledik onu oynuyodum sabahtan akşama kadar. Neyse bu olay böyle o pc ile ben liseye kadar geldim. sadece babam karne hediyesi bi monitör almışlardı. O değişti geldim liseye. lise döneminde pcyi sattım bi şekilde, sonra gittim bitane dandik bi laptop aldım.. Artık hakimdim pc işlerine geliştirmiştim kendimi net cafede. Lisede o laptopla yeni oyunlar falan oynanıyordu. alıyodum çıkıyodum cafede wifia bağlanıp landan cs falan oynuyoduk. Eve o sırada net bağlattık başladım uskoya sonra dersler cort bıraktım. dondurdum okulu, gittim işe başladım bzimkilerde kızmıştı 1 sene çalıştım para kastım. Güzel bi laptop aldım kendime sonrada ders kastım bitirdim liseyi. Başladım üniversiteye. O laptop beni 21 yaşıma kadar falan idare etti sonra başladı kasmalara donmalara kapanmalara mavi ekran lar vermeye falan. üni bitti boştaykn gene başladım ben uskoya oynarken bi yerde mavi ekran versi kızıp ortadan 2ye bölmüştüm laptopu. sonra bizimkiler uzun bi süre bana pc almak için izin vermemişlerdi. Bende eski çalıştığım netcafeden bi ağabi ile bitane dandik çift çekirdekli 1gb ekran kartlı 4 gb ramli bozuk parçalardan bitane kasa topladık. toplasan 300 TL etmez onunla sadece usko falan oynuyodum netten video, film falan izliyodum başkada bi işe yaramıyodu. olaylar böyle uzadı gitti. Yaşım 27. sonra işe girdim ilk maaşımlar gidip 2. El 800tl ye 3770 işlemcili, ati li 2gb ekran kartı olan ddr3 pc aldım. Bi süre Sonra donanım arşivi ile youtube da tanıştım. O zamanlar fiyat performans xeon işlemcili rx580 li makineler topluyo yeni yeni. Gittim rx580 ekran kartı aldım taktım. Çalışmadı. Neymiş, o markanın anakartı desteklemiyormuş gittim bide anakart aradım lga 1155 soket tipli, zor bulunan cinsten başıma bela oldu. neyse buldum başka bi markadan bişey, gittim aldım taktım ama power ı unuttum ek güç girişleri vardı rx580 de. çalışmadı tabi bidaha başladım araştırmaya 2. El powwer arıyodum bu sefer. Gez dolaş oraya buraya mesaj, ona buna sordum ettim falan sonra bi akrabamızdan buldum bi 750w power aldım 250 TL'ye taktım çalıştı ohh dedim artık.. . başardım artık düzgün güzel bi makine vardı elimde. 800 e aldığın pc bana 2400tl e rx580 li 8gb ddr3 lü .i7 3.nesil işlemcili makine oldu. Hiç bi oyundan korkmuyodum artık açarmı açmazmı diye falan. Artık intel üzerine gurme kıvamına geldim. Ama hep aklımın bi köşesinde amd vardı. Gel zaman git zaman donanım arşivide sağolsun sevgili abdullah kardeşim selam onada buradan okursa. Başladı amd şöyle böyle güzel güzel övmeye, güzel de anlatıyo. Yenide işe girmişim maaşım güzel akıyo şükürler olsun. Nasılda içimde bi heves var amd için. Topladığım pcyi koydum kenara çıkardım içinden rx ile powr ı dedim amd toplıcam baktım ryzen şöyle böyle diyo ne incelerse atıyodum hafızaya. Topladım paramı verdim siparişi. B450m pro anakart aldım üstüne takmaya R 3600 aldım. Bide 16 gb ram aldım taktım ekran kartını ve power ı. her şey hazır artık ilk defa düZgün bi pc toplamıştım. bi bastım sonuç hüsran. Kasaya elektrik geliyo her şey çalışıyo ama görüntü yoktu. Gel zaman git zaman başladım araştırmaya neden diye. Yaptığım tek hata kendime güvenip. Kafama göre anakart almıştım ve donanım arşivi bu anakartın incelemesini bu işlemciler ile yapmamıştı anakartın incelemeside yoktu. Sonra araştırdım ki sorun ve problem bios güncellemesiymiş. Ama bios a girebilmek için ekran gelmesi gerekiyomuş. Ee bunu nasıl yapacaktım 1. Ve 2. Nesil ryz işlemci lazımdı.bi 10 gün falan öyle boş boş takıldım sonra bi baktım arkadaşım da ryz kullanıyo ve 2600x işlemci var aha dedim bu olur. Bi akşam kasayı getirdi bana hem bi bakım yaptık, tozunu toprağını temizledik termalini falan değiştirdik hemde 2600x i benim anakart a takıp güncelledik sonra geri taktık. Güncelledikten sonra 3. Nesil işlemci ile çalıştı anakart.

Ve 30 yaşımdayım
Sonuna kadar okudum, mükemmel bir hikayeydi neler gelmiş başına, benim power 8 yıldır tak demeden çalışıyor

Selam arkadaşlar.

Ve 30 yaşımdayım
Kanka hepsini okuyamadım (üşengeçlik başa bela)(aslında yazıdan korktuğum için hiç okuyamadım)
Mesaj otomatik birleştirildi:

kanka nasıl hiç üşenmeden bu kadar uzun yazdın

arda55

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,103
İsim
arda
Ne ne saçmalıyonuz yaw bi boş yapmayın yok öle bişey neymiş 3661 yılına giriyomuşuz bu dk lan ben neden sadece kemikten oluşuyom üstümde neden böcek var la ben öldümmü yoksa anam babam nerde aceb

Onurkotlutok05

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,914
İsim
Onur
İlgilendiği Kategoriler
Toplama bilgisayar tavsiye
14nyasimda ilk PC mı toplamaya çalışırken ekonomi öğrendim o.O2 o.O2 o.O2 hala toplayamadim bu arada o.O2

Ellie Williams

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,408
İsim
Meriç erbay
Selam arkadaşlar.

Ve 30 yaşımdayım
2 hafta önce okumuştum gene 2. Defa okudum çok guzel bir hikaye hayatinda başarilar abi.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,904
Üyeler
138,438
Son üye
diamond13
Top Bottom