Neler Yeni

Sizin de benim cahil ve gaddar babam gibi babanız var mı ?

LineaTurco

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,013
İsim
Zeki Müren
Üniversiteye gitmeyi değil de açıktan okuyup kendimi mezun etmeyi düşünüyorum. Bu iş inan çok sağlam ve ileride maaşım 6K ya çıkartılacak. 33 yıllık sağlam bir Matbaa'da çalışıyorum. Üniversite okusam mezun olma kaygısı bir taraftan, ekonomik sıkıntılar ayrı taraftan olmak ile birlikte bir üniversite mezunu olarak bu ülkede yine çalışıp alacağın maaş asgarinin en fazla 2 veya 3 bin TL üstüdür.
Zaman harcamamayı düşünüyorum. Evlilik ile ilgili hiç istemem çünkü bu devirde ben hayatımı hep yalnız geçirdim ve hiç bir kız arkadaş edinmedim. Hep yalnız yürüdüm kendi yolumda sessiz sedasız. İnan bana sadece 1 yıl sabredeceğim ve o parayı biriktirip çıkacağım.
Tüm maaşını veriyorsan nasıl biriktireceksin?

Dahası  
Reaksiyon skoru
5,932
İsim
Burak Karadağ
En önemli önerim şudur ki hocam kendinize ek gelir oluşturmaya çalışın. Eğer yabancı diliniz yoksa önce yabancı dil çalışın. Sonra yabancı dil ile beraber ya kendinizi çalıştığınız alanda geliştirin ya da bir hayaliniz filan varsa o alanda gelişin ama 1. önceliğiniz kendinizi geliştirdiğiniz alanın internet üstünden freelance olarak ek gelir getirebilen bir iş olmalı. Bunların başını da yazılım çekmekte
İnan bana şuan İngilizcemi iyileştirmeye çalışıyorum çünkü bilgisayarı istememde ki bir diğer sebep heves ve azim ile yazılım öğrenmek. C++ öğrenmek istiyorum. İleriye ve geleceğe dönük en parlak ve asla aç bırakmayacak bir iştir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bende eskiden öyleydim.
Paramı biriktirsem bile hiçbir şey alamama izin vermiyordu.
İnternet alışverişine bile çok uzaktı.
Bende 15 yaşlarında iken bu durum böyle gitmez diyerek harici harçlık almaya başladım.
O zamanlar bilgisayarımda ekran kartı yoktu.
İntel hd4000 ile bf3’ü 25fps’de zor oynuyordum.
Bir bilgisayar almam lazımdı ve yaklaşık 2 yıl her ay 200₺ koyarak 4400₺ biriktirdim.
17 yaşıma geldim ve artık parası hazırdı.
Ama babam dedi ki alamazsın :D.
Bir de ben 7k’lık laptopu amazon usa’dan 4500₺’ye alacaktım iyice izin vermemeye başladı.
Bende aile kartını oynadım.
Dayıların konuşması ile ikna oldu ve aldım.
18 yaşıma geldiğimde ise artık istediğimi alabilmem gerektiğini söyledim.
Yaklaşık 4 yıldır kendi harçlıklarımı istediğim gibi harcıyorum ama hala kendi kredi kartına dokundurtmuyor.
Ek olarak bir şey aldığım zaman benim paralarımla aldın diye laf söyler.
Kaç defa anlattım.
Baba dedim herkes dışarda gezerken ben evde oturup paramı biriktirdim.
Yoksa bende harcardım dedim.
Ama işine gelmiyor işte :)
Benim kredi kartımın limiti 1300₺ İdi.
Geçen güzel bir fritöz beğendik.
2500₺ idi. Annem ile ortaklaşa taksit ile alıp ödeyecektik ama babamı ikna edemiyorum.
Kartını vermiyor.
Para biriktir öyle al diyor :).
Geçen yine abdullah abi ram paylaşmıştı.
Bende de eski ramler vardı.
Tam da o paylaştığı ramleri alacaktım.
Dedim baba eskiler ben satarım ay sonuna kadar, senin kartın ile tek çekim alalım ben ay sonu geri vereyim.
Valla yalvar yakar tamam dedi de aldım.
Ay sonu da kadarda ramleri satıp hepsini geri verdim paranın.
Yani böyle sorunlar aslında çevremdeki çoğu kişide oluyor.
22 yaşındaki üniversiteye giden arkadaşıma babası niye 8’den sonra eve geldin diye fırça atıyor :D.
Aynı durumu yaşamışsın. Gardaşım eski kafa insanlar hep böyle niye olduğunu da anlayamıyorum. Cehalet ve eğitimsizlik çok kötü bir şey.

Tüm maaşını veriyorsan nasıl biriktireceksin?
Kavgaysa kavga, küfürse küfür. Bana babalık yapamadıktan sonra gemileri yakarım. İnadım inattır. Artık bir yere kadar.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5,932
İsim
Burak Karadağ
Ben çatışmaları sonuna kadar arttırırdım darp raporu falan alırdım

bunu gördükten sonra durum değişti
devam et, korka korka söyleme bırak ne olursa olsun.
Sadece seni doğurduğu için baba olduğunu söylediğin için bu tabii.
Gözümde ve gönlümde artık zerre değeri varsa öleyim.

LineaTurco

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,013
İsim
Zeki Müren
İnan bana şuan İngilizcemi iyileştirmeye çalışıyorum çünkü bilgisayarı istememde ki bir diğer sebep heves ve azim ile yazılım öğrenmek. C++ öğrenmek istiyorum. İleriye ve geleceğe dönük en parlak ve asla aç bırakmayacak bir iştir.

Aynı durumu yaşamışsın. Gardaşım eski kafa insanlar hep böyle niye olduğunu da anlayamıyorum. Cehalet ve eğitimsizlik çok kötü bir şey.

Kavgaysa kavga, küfürse küfür. Bana babalık yapamadıktan sonra gemileri yakarım. İnadım inattır. Artık bir yere kadar.
Hocam o zaman kendini işinde geliştir ve büyük şirketlere başvuru yap ama büyükşehirlerde yaşamak zordur. Evden çalışma imkanı sunan bazı şirketlere başvur.

The Last Dragonborn

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Diğer arkadaşların tavsiyelerini dene, eğer olmuyorsa, hiç ama hiç çıkamıyorsan geriye tek çözüm kalıyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5,932
İsim
Burak Karadağ
Hocam o zaman kendini işinde geliştir ve büyük şirketlere başvuru yap ama büyükşehirlerde yaşamak zordur. Evden çalışma imkanı sunan bazı şirketlere başvur.
Bu işi iş üstüne öğrenmek epey ter ve emek isteyecek farkındayım ve belki yıllarımı alır, saç döktürtür ama işin meyvesi illa gelir. Sadece sabır ve zaman gerek...

Diğer arkadaşların tavsiyelerini dene, eğer hiç ama hiç çıkamıyorsan geriye tek çözüm kalıyor.
Evet, paramı biriktirip kavga dövüş ve bağırış ile kendi evime çıkmam çare olacak.
Bunu sadece kıçı dökük elektronik parçası bir bilgisayar için değil de, hayatta hiç mutlu olamadığım ve hayallerime hep balta vurulduğu için istiyorum.

LineaTurco

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,013
İsim
Zeki Müren
Bu işi iş üstüne öğrenmek epey ter ve emek isteyecek farkındayım ve belki yıllarımı alır, saç döktürtür ama işin meyvesi illa gelir. Sadece sabır ve zaman gerek...

Evet, paramı biriktirip kavga dövüş ve bağırış ile kendi evime çıkmam.
Bunu sadece kıçı dökük elektronik parçası bilgisayar için değil de, hayatta hiç mutlu olamadığım ve hayallerime hep balta vurulduğu için istiyorum.
Hocam türkiyedeki çoğu çocuk hayata 2-0 geride başlıyor sen böyle bir babayla 4-0 geride başlamışsın fakat bu durumdan kurtulmanın tek yolu çalışmak maalesef ki hayatınızın en güzel yıllarını bu durumdan kurtulmak için gece gündüz çalışarak geçireceksiniz :(

leqraw

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
603
İsim
Abdur Rezzak
Ben olsam borç falan bulup bir türlü başka eve çıkardım dayanılmaz buna.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5,932
İsim
Burak Karadağ
Ben olsam borç falan bulup bir türlü başka eve çıkardım dayanılmaz buna.
Ha işte ülkenin hâli ortada düğüm olmuşum. Şuan şu dakika hemen çıkmayı çok isterim ama para, para, para. Hayatın gaddarlığı da ayrı bir dert. Bir şey yapamaz olduk.

Hocam türkiyedeki çoğu çocuk hayata 2-0 geride başlıyor sen böyle bir babayla 4-0 geride başlamışsın fakat bu durumdan kurtulmanın tek yolu çalışmak maalesef ki hayatınızın en güzel yıllarını bu durumdan kurtulmak için gece gündüz çalışarak geçireceksiniz :(
1 sene sabredeceğim gardaşım. SADECE 1 SENE !

leqraw

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
603
İsim
Abdur Rezzak
Ha işte ülkenin hâli ortada düğüm olmuşum. Şuan şu dakika hemen çıkmayı çok isterim ama para, para, para. Hayatın gaddarlığı da ayrı bir dert. Bir şey yapamaz olduk.

1 sene sabredeceğim gardaşım. SADECE 1 SENE !
Borç çekip sistem alacağım yazdınız, sistem parası ile başka eve çıksan daha iyi. Sistem alınca yazılım ile uğraşacağım diyorsun da yazılım için lüks bir pcye gerek yok 1gb ramli bilgisiyarda not defterine dahi yazabilirsin. Yani sistem alacağına 1-2 odalı eve çıkmayı tercih ederdim

Dahası  
Reaksiyon skoru
5,932
İsim
Burak Karadağ
Borç çekip sistem alacağım yazdınız, sistem parası ile başka eve çıksan daha iyi. Sistem alınca yazılım ile uğraşacağım diyorsun da yazılım için lüks bir pcye gerek yok 1gb ramli bilgisiyarda not defterine dahi yazabilirsin. Yani sistem alacağına 1-2 odalı eve çıkmayı tercih ederdim
O şahsiyetin evine tekrar gitmememin garantisi olsun siye 1 sene daha sabredeceğim dostum.

Top Bottom