Neler Yeni

Toplum Bilinçlendirme: İntihar Hakkında Bazı Bilgiler

Can...

80+ Platinum

Star trek

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
951
İsim
Mehmet bozan
@Alexa da intiharı düşüyor olmasın.
Bu konuda tecrübeli gibi.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,919
İsim
Hasan
alexa hep bunun gibi konular açıyor. bence Bu konularda yazabilecek yetkinlikte
Böyle riskli konularda yetkinlik; diplomaya, eğitime ve profesyonelliğe bakar. İnterneten araştırma yapmaya ya da mesaj sayısına değil. Burada istersem benim teknoloji konusunda 100000 mesajım olsun bu beni bilgisayar mühendisi yapar mı? Sadece bilgisayar ve teknoloji konusunda bilgili biri yapar. İNTİHAR gibi bir konuda da diploması olmayan birisi yazı yazmamalı hele ki kaynak göstermeden...

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Böyle riskli konularda yetkinlik; diplomaya, eğitime ve profesyonelliğe bakar. İnterneten araştırma yapmaya ya da mesaj sayısına değil. Burada istersem benim teknoloji konusunda 100000 mesajım olsun bu beni bilgisayar mühendisi yapar mı? Sadece bilgisayar ve teknoloji konusunda bilgili biri yapar. İNTİHAR gibi bir konuda da diploması olmayan birisi yazı yazmamalı hele ki kaynak göstermeden...
Yanlış bir tane yorum göster sileyim konuyu.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,919
İsim
Hasan
Kanser hastası olan birine internetten araştırma yaparak ben de ilaç önerisinde bulunabilirim. Bu yapılan öneri işe yarasa bile etik midir? Benim yaptığım bu eylemi doğru kılar mı? İnsanların doktora danışmadan ilaç alması ya da teşhis koymasının ne kadar yanlış olduğunu anlatmaya gerek var mı. Ya da doktormuş gibi davranmasının... Ben senin yazdıklarının doğruluğunu onaylayacak kadar yetkinliğe sahip değilim. Sen kendin de eğer diploman yoksa bunu doğrulayacak kadar yetkinliğe sahip değilsin. Yani mahalle berberi Ali abi de kendinden bir o kadar emin, hayat hakkında insanlara tavsiye verirken ya da kendince(!) psikolojik destek sunarken. Böyle konularda "bilimselmiş gibi" konuşacaksan da kaynaklarını belirtmek zorundasın. Yani kendini referans olarak göstermemelisin. En doğrusu da bu konuda yetkin birisinin yazdığı bir bilinçlendirme yazısını kaynak göstererek paylaşman olur. Sonra bu yazı üzerine istersen kendi yorumunu yaparsın ki bence bu bike fazla. Tekrar ediyorum bu konular işlemcim "70 derecede çalışıyor bir şey olur mu" ya da pc nasıl toplanır rehberi değil. Hele ki intihar konusu...
Eğer gerçekten bu konularda yazmak istiyorsan git üniversiteye oku psikoloji oku sosyoloji oku TIP ondan sonra istediğini yaz. Her ne kadar iyi niyetli olsan da bu alanda bunu yapman BENCE doğru değil.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Kanser hastası olan birine internetten araştırma yaparak ben de ilaç önerisinde bulunabilirim. Bu yapılan öneri işe yarasa bile etik midir? Benim yaptığım bu eylemi doğru kılar mı? İnsanların doktora danışmadan ilaç alması ya da teşhis koymasının ne kadar yanlış olduğunu anlatmaya gerek var mı. Ya da doktormuş gibi davranmasının... Ben senin yazdıklarının doğruluğunu onaylayacak kadar yetkinliğe sahip değilim. Sen kendin de eğer diploman yoksa bunu doğrulayacak kadar yetkinliğe sahip değilsin. Yani mahalle berberi Ali abi de kendinden bir o kadar emin, hayat hakkında insanlara tavsiye verirken ya da kendince(!) psikolojik destek sunarken. Böyle konularda "bilimselmiş gibi" konuşacaksan da kaynaklarını belirtmek zorundasın. Yani kendini referans olarak göstermemelisin. En doğrusu da bu konuda yetkin birisinin yazdığı bir bilinçlendirme yazısını kaynak göstererek paylaşman olur. Sonra bu yazı üzerine istersen kendi yorumunu yaparsın ki bence bu bike fazla. Tekrar ediyorum bu konular işlemcim "70 derecede çalışıyor bir şey olur mu" ya da pc nasıl toplanır rehberi değil. Hele ki intihar konusu...
Eğer gerçekten bu konularda yazmak istiyorsan git üniversiteye oku psikoloji oku sosyoloji oku TIP ondan sonra istediğini yaz. Her ne kadar iyi niyetli olsan da bu alanda bunu yapman BENCE doğru değil.
Kanser ile bu konunun hiçbir alakası yok ve verdiğin örnekler uyuşmuyor. İkinci olarak bu bilgiler çok tıp ve uzmanlık gerektiren bilgiler de değil. Bundan emin olabilirsin.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,919
İsim
Hasan
Alakası çok var da anlamak istemiyorsun. Uzmanı olmadığın konuda konuşarak ve konuştuğun konuların kaynağını göstermeyerek kendine kredi toplamaya çalışan Alexa adlı sanal hesap sahibine de teşhis koyabilir misin? Neden kaynak vermeden yazı yazıyorsun? Bilim insanları ve bu işin uzmanları bile sanki bu konuları kendileri bulmuş gibi lanse etmezken, konuşurken ya da bir yazı yazarken kaynak gösterirken senin kendinden bu kadar emin bir şekilde konuşman ve yazman ne kadar doğru?
İkinci olarak bu bilgiler çok tıp ve uzmanlık gerektiren bilgiler de değil.
Kim söylüyor bunu? Tıp ve psikoloji alanında uzmanlığı olmayan birisi kendini haklı çıkarmak için mi ? Tekrar ediyorum uzmanlığınız mesleğiniz nedir? O konuda yazsanız ya. Yani Asansör diye hesap vardı forumda. Asansörcü olarak çalışan biri asansörler hakkında bilgi veriyordu...

Şimdilik sanal bir kimlik arkasında uzmanı olmadığın konularda insanları bilinçlendir bakalım. Yönetim de bunun yanlış ve profesyonellikten uzak olduğunu göremiyor anlaşılan.
Neyse bir gün diplomanı alır, HOBİ olarak yaptığın bu uğraşı profesyonelliğe taşırsın ve o zamana kadar da kimseye zarar vermezsin umarım.

Kadir_1987

80+ Silver
İntihar hakkında toplum olarak bazı şeyleri bilmemiz gerekiyor; hem kendimiz hem de başkaları için. Bu konuda yazacaklarım bir kişi neden intihar etmeyi düşünür, neden intihara yönelir ve intiharı düşünen ve bu düşünceleri hakkında bize verilen bazı nüanslar hakkında konuşacağız.

Bir kişi neden intihara yönelir, intiharı düşünür?

1. Büyük ölçüde yalnızlık. Evet! Forumda bazı kişiler yalnız olmak daha iyi falan diyor. Ama bu yanlış! Düpedüz yanlış! Uzun süreli yalnızlık kişide delirmeye kadar gider ve sonunda intiharla sonuçlanabilir.
  2. Depresif hissetmek, depresyonda olmak: Nedenlerden bazıları; baskı, kayıp, finansal sıkıntılar...
  3. Çaresizlik hissi
  4. Umutsuzluk hissi
  5. Finansal kaygı ve sıkıntılardan dolayı olan düşüncelerin doğurduğu yetersizlik hissi
Öncelikle şunun bilincinde olalım. Toplumlar olarak yanlış bir algımız var. İntihar edecek kişi intihar edeceğini belli etmez. Aslında yanlıştır! Bal gibi kabak gibi de bunu açığa çıkarır. Bu beyninin yardım çığlığı mekanizmasıdır ve bu yardım çağrısını duymamız ve dikkate almamız gerekir.

İntiharı düşünen kişilerin verdiği imalar, mesajlar nelerdir?

• Sürekli ölümden bahsediyorsa
  • Sürekli ölüm ve intihar hakkında şakalar yapıyor ve kendisine sorulduğunda sadece şaka diyorsa ki sadece şaka bile olsa o an arkasında bir gerçek yatıyor olabilir.
  • Ölümü yüceltiyorsa
  • İntiharı bir çözüm olarak kabul ediyorsa, daha önce intihar eden kişiler hakkında yorum yaparken "haklılık" veriyorsa
  • İntihar yöntemlerini araştırıyorsa; örneğin internetten hangi etken maddenin toksit dozunun kaç mg olduğuna bakmak gibi
  • Daha önce intihar girişiminde bulunmuşsa
  • Sık sık çaresizlikten söz ediyorsa
  • Sürekli üzgün hissediyorsa
  • Eskiden hoşlandığı şeylerden bile uzak kalıyorsa
  • Günlük işlerden bile kendini alıkoyuyorsa
  • Hayat anlamsızdır gibi ifadeler kullanıyorsa
  • Finansal sıkıntıların sonsuza kadar süreceğine inanıyorsa
  • Yoğun kafa karışıklığı yaşıyorsa , mecazen önünü göremiyorsa
  • Artık hayatta ne varsa hiçbir şeyin önemli olmadığını söylüyorsa
  • Kendisinin alakası olmadığı durumlarda bile kendisini suçluyorsa
  • Yardım tekliflerini ret ediyorsa
  • Sürekli ilişki problemleri yaşıyorsa; aile, çevre, erkek arkadaş, kız arkadaş, sevgilisiyle
  • İntihar haberlerine ilgisi varsa , intihar videoları izliyorsa
  • Tecavüz, kayıp gibi travmatik olaylar yaşamışsa
  • Madde bağımlılığı varsa
  • Majör depresyonu varsa
  • Zorunlu göçe mecbur kaldıysa
  • Toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyorsa
oldukça dikkatli olmak gerekir. Zira bu kişi yakın zamanda bile intihar edebilir. Tabi ki bunu bilemeyiz, bilemezsiniz fakat toplumca bu konuda üstümüze düşen görevler var. Onlar nedir bakalım?

İntihar nüansları veren bir kişiye nasıl yaklaşılmalı?

• Sadece onunla ilgilenebileceğiniz sakin bir ortama girin.
  • Yukarıdaki nüansları paylaşan kişiye açıkça intiharı düşünüp düşünmediği sorun. Toplumda intiharı konuşursan daha kötü olur gibi algı olsa da bu tamamen yanlış. Aksine insan dediğimiz canlı bir şeyleri aktarmaya, paylaşmaya, konuşmaya muhtaçtır. Yoksa problemleri olur. İçine atmaktansa paylaşması daha iyidir İntiharı da açıkça konuşmak intiharı düşünen kişi için rahatlama sağlar.
  • Her şeyin iyi olacağı konusunda vaatlerde bulunmayın. Bu imkansızdır. Gerçekçi olun.
  • Kişiye sorunlarını sorun ve anlatmasını isteyin. Kişi anlattığında rahatlayacaktır .
  • Kişi sorunlarını anlattığında küçümsemeyin. "Amaan bu muymuş derdin" gibi küçük gösterici ifadeler kullanmayın. Evet belki sorunu sizin için küçük olabilir ama onun için büyük ve önemli ki intihar noktasına kadar gelmiş.
  • Tavsiye vermeyin. Şöyle yap böyle yap demeyin. Önemli olan kişinin düşüncesidir ve düşüncelerine yoğunlaşın. İntihar dışında başka çözüm yolları olduğunu düşündürttürebilirseniz, onu bu farkındalığa getirebilirseniz önemli bir adım atmış olacaksınız. Bu işin en önemli tarafıdır diyebiliriz.
  • İntihar planı olup olmadığını sorun. Eğer varsa bunun insani bir görev olarak sır olarak kalamayacağını yardımcı olabilecek ilgili kişilerle paylaşacağını söyleyin. Örneğin ailesiyle.
  • Mutlaka bir psikiyatrist veya psikoloğa yönlendirin. Eğer ulaşamayacak durumdaysanız devletin mahallelerde sağladığı ücretsiz psikologlar vardır. Mutlaka destek alması gerekir.
  • Kişinin yanında, evinde, çalıştığı ortamda intihar aleti olabilecek herhangi bir şeyi, ilaç, silah, kesici delici alet, bulundurmadığından emin olun. Evine müdahale edemiyorsanız ailesiyle veya evdeki bireylerle görüşün.
Sorunuz varsa sorun.
Sağlıklı günler!

[alexavepsikoloji]

İnşaallah bu tarz durumda kimse kalmaz.
Allah herkesi bu tarz durumlardan korusun.

ZlpFilee

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
ZlpFilee
Çalıştığım için uzun yazı okuyamıyorum ama intihar deyince aklıma 13 Reasons Why dizisi geldi. İzlemenizi tavsiye ederim.

Top Bottom