Neler Yeni

Vatan Bilgisayar'dan aldığım hazır sistemde anakart ve cpu gelmedi ne yapayım?

KİMYACI

80+
Senin attığın sistem faturası fotosunda aldığın hazır sistemin ismi ve içeriği yazıyor. i3 12100f vs. karne sistem diye. Müşteri hizmetlerini aç söyle faturada sistemin ismi ve içeriği yazıyor fakat faturalandırma da işlemci ve anakartı çıkartmışsınız ve zaten hazır sistemlerde parça değiştirme veya çıkartma yok. Eğer mağduriyetimi cözmesseniz thh ye başvuracağım de.
Ben olsam peşini bırakmam çünkü aynı sistem şuan çok daha pahalı ve bu kadar fiyatı artmış diye yapmışlar gibi geldi.

Ayrıca o sistem ilk çıktığında görmüştum o sistemi parça çıkartması yoktu.
Hiç bir sitede veya mağazada Vatan Bİlgisayar dahil, anakart-işlemci gibi hazır sistem olması için gereken parçayı isteseniz de çıkaramazsınız, girip deneyebilirsiniz yukarıda link attım Vatan Bilgisayar hazır sistemler...
Müşteri hizmetlerini aradım ve söyledim ancak faturada işlemci ve anakart görünmüyor diye dönüş yaptılar, ne dediysem anlatamadım, böyle hazır sistem seti nasıl olur mantığa sığmıyor dedim. Montaj yapılsın seçmeme rağmen o da faturada yok, hadi ben yapayım montajı desem anakart ve işlemci yok... THH'ye başvuracağımı söyledim. Kayıt oluşturmaktan başka bir şey yapmadılar. Mağdur oldum kaç gündür diye belirttim, bir kaç aramadan sonra mağduriyetiniz için o günkü fiyattan işlemci ve anakart bedeli öderseniz yardımcı olabiliriz diye dönüş olmuş dedi, Intel Core i3 12100F İşlemci ve MSI PRO H610M-E DDR4 Intel H610 Soket 1700 3200MHz(OC) M.2 Anakart için fiyat talebi oluşturdu, bir gün sonra yine aradım henüz dönüş yok dedi. Kaldı ki o günkü fiyattan verseler de sistem f/p olmaktan çıkacak (örneğin sistemdeki ekran kartı şu an 10170 Tl, o gün 10980 TLden %15 indirimle 9333 TL ye satılıyordu ama ben sistemle adığımda faturada kdv dahil 7852TL yazıyor). Yarın sınavım var, moralim motivasyonum bozuldu, sistem alayım dedim hevesimi kursağımda bıraktılar. Kampanyalı sistemlerin stoğuna yetişemediğim için alamıyorum, bugün gelecek olan DA sistem bütçeme uygun olursa almayı düşünüyorum, alabilirsem elimdekileri de iade ederim. Alamazsam bir kaç seçenek kalıyor, işlemci ve anakartı başka yerden almak ve THH'ye başvurmak (Kısa vadede yükseltme yapmak istemediğim için ne almalıyım diye tavsiye de isterim buradan- mesela dün i5 12400f 3999 TL ve 13400f 5549TL idi anakarttan da pek anlamıyorum. 4bin TL işlemciye versem 3bin TL anakarta versem benim sistem 21,5k ya çıkıyor ve 19k-20k fiyata RTX 4060'lı sistemler var ve ben pek anlamıyorum ilk sistemim olacak) veya yarım hazır sistemi 14 gün içinde iade etmek... Şimdilik yapabileceğim şey bugünkü DA sistemi beklemek, bu forumu takip ederek fikir almak olacak.

KİMYACI

80+
Sistem 8.7.2023'te elime ulaştı. (25.06.2023 gece sipariş vermiştim) [İşlemciyi ve anakartı faturalandırmadıkları için gelmedi:( tuhaf ve saçma]. Belgeleri önceki sayfada yükledim. Bugüne kadar işlerim çıktığı için uğraşamadım tavsiyesi olan var mı? İade edip başka sistem mi bakayım, bu yarım sistemi mi tamamlayayım? Her şeyin fiyatı da arttı. Vatan bilgisayarla 5-6 kez görüştüm, sistemle gelmeyen i3 12100f işlemci ve msi pro h610m-e anakartı sipariş verdiğim gün fiyatından ekstra ödemeyle almam için talep oluşturmuşlardı, bugün sonucu öğrendim, 2172+2030=4202 TL istediler bu farkı da 9 taksite bölerlerse toplamda 18553TL ye sistemimi 9 taksitle almış olacağım. Gelen parçaları özelleştirerek almıştım ve 14351TL ödedim, çok anlamasam da genelde hazır sistemlerdeki kasa ve psular idarelik oluyor. Ben bu kasayı 750w thermaltake psu içerdiği için (TR2 S 750W 80+) almıştım, herhangi bir siteden özelleştirerek aldığımda ekstra 2-2,5K civarında istiyorlar. Ayrıca taksitlendirmede fiyatı çok artırıyorlar. Vatan Bilgisayar'a güvenilir dedim böyle bir şey başıma geldi :(
Elimdekleri tek tek alsam ekran kartı 9500TL, SSD 2000TL, kasa+psu 5500TL, ram1200TL, t.macun 300TL. Toplam=18500 TL (i3 12100f ve msi-pro h610m-e anakart hariç)... En ucuz i3 12100f şu an 2600 TL ve msi h610m-e anakart şu an 2200 TL toplam 23300 TL lik malzemeyi 18553 TL ye almış oluyorum. Bugüne baktığımda bu fiyat F/P gibi de görünüyor, F/P olmaktan çıktı gibi de, parça kalitesi bir nebze durumu kurtarıyor görünüyor ama aklım 3060ti olan bir sisteme kayıyor. İade etmek ve para iadesi almak da kolay olacak mı bakalım...
Aldığım dönemde 11k-13k arası sistemleri alamadım.
8GB vram hakkında yetersiz olabilir diye söyleyenler çoğaldığı için 18k civarında satılan 4060 sistemi de almadım, şmdi fiyatı arttı. Yeni teknoloji olması ve düşük güç tüketimi cezbetmişti beni.
8GB 3060 ekran kartlı sistemi Vatan benim sistem aldığım dönemde 12k ya sattı, bugün 16k civarından başlıyor.

Yarın bulunduğum ildeki şubeye gidip İ5 12400f/R5 5600 ve bir anakart için fiyat talebi oluşturabilirim, bu sistemi tamamlayayım derseniz işlemci ve anakart önerinize açığım. İlk sistemim olacak, farklı f/p sistem önerinize de açığım.
İade 14 gün içinde dediği için yarın son gün, bu işi halledeceğim. Kampanya bekleyebilirim acelem yok ancak fiyatlar tam benim alacağım süreçte çok hızlı arttı, daha da artıyor, hevesim de kaçmak üzere. Monitör olarak şimdilik genelde LG 22" FHD TV ve bazen oyun oynarken Dijitsu 55DS9800 4k TV kullanacağım. İade edip sistem alamazsam da abimdeki rog strix 16Gb ram+ 1Tb ssd upgrade aşağıdaki laptopla (GTX 1650 GDDR6) oyun oynarım artık.

Sistem

Sistemdeki bana gelmeyen işlemci ve anakart

Elimdeki parçalar
Kasada yer alan psu linki aşağıdadır.
Ram 2 adet

pexxrd

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
545
İsim
Furkan Güven
bana göre iade edin yeni sistemlere bakın ha iade etmezler ise 2.elden temiz tamamlayabilirsiniz keyfinize kalmış ama thhye başvurun kesinlikle iade olmaz ise

KİMYACI

80+
Bugün Vatan Bilgisayarı arayarak iade kaydı oluşturdum. Bulunduğum ildeki şubeye götürdüm ve iade ettim. Alışveriş yaptığım kredi kartına ücret iadesi olacakmış. Ücret iadesi 4-20 iş günü sürebilirmiş, taksitli aldığım için muhtemelen taksit taksit iade olur. Kartında limit sorunu olanlar için sıkıntı olabilir bu durum. Gelişmeleri ilgilenen olursa buradan yazarım. Merak ettiğim konu, ben bir arkadaştan bu şekilde bir ürün alsaydım ve sorun yaşasaydım iade hakkı kazansaydım iade onun kartına olacaktı ve benim her ay taksitle ücretimi mi ondan almam mı gerekecekti? Öyleyse tanıdık dışında alışveriş sıkıntı... Hazır sistemlerde zaten şahsa özel kurulum yapıldığı gerekçesiyle komple iade almayacaklardır, belki parça değişimi olur ama sistemi son alan arkadaşla alınan yer bu konuda nasıl irtibat sağlıyor başına gelen veya bilen varsa aydınlatabilir mi?

Top Bottom