Neler Yeni

Çözüldü✓ VOK Si̇stem 80 Derece CPU Sicaklığı

abcdefg1234

80+ Silver
boost dediğiniz tam olarak nedir hocam biostaki frekans ayarlarından bahsediyorsanız oto da 81 derece alıyorken kapatınca 65 dereceye düşmüştü şu an durum tekrardan değişti hem işlemci 77-78 dereceye dayanıyor hem de fps kaybı var 150-200 fps alıyorken 130-150 fps alıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bios pilini çıkartıp taksam işe yarar mı accba sanmıyorum ama :(
Pc yi fişten çekin bios pilini söküp 1 dakika bekleyin. Sonra pili tekrar takıp PC yi de fişe takın. Bios sıfırlamış olacaksınız fakat XMP yi tekrar açmayı unutmayın

Kyles

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
755
İsim
Caner
Merhaba, vok sistem satın almıştım fakat bu sistemle başım belada gta online da 50 fps kadar düşüyorum vs.
dün days gone indirdim 150-180 arası fps alıyorum bugün sıcaklık değerlerine bakayım dedim:
Oyuna girer girmez 70 derece oluyor 80 derecede kalıyor

Oyun Days Gone
ortalama cpu kullanımı %40
Cpu sıcaklığı 80 derece

Gpu kullanımı %95
Gpu sıcaklığı 68 derece
alınan ORTAMA FPS 160fps
Ne yapmam gerekiyor sanırım diğer vok sahibi kişilerin sistemi böyle değil

Vok sistem özellikleri

gıgabyte 3060ti gaming oc 8gb
amd ryzen 5 5600
b450
16gb r3600 mhz ram
mld 500 gb m2 ssd
soğutucunun tam monte edilip edilmediğine bak, soğutucu stok voltaj ayarı çok yüksek olabilir ona uv yapmayı deneyebilirsin

Aaahmt

80+ Silver
soğutucunun tam monte edilip edilmediğine bak, soğutucu stok voltaj ayarı çok yüksek olabilir ona uv yapmayı deneyebilirsin
soğutucu tam montelenmiş. voltaj ayarına nereden bakacağım

Pc yi fişten çekin bios pilini söküp 1 dakika bekleyin. Sonra pili tekrar takıp PC yi de fişe takın. Bios sıfırlamış olacaksınız fakat XMP yi tekrar açmayı unutmayın
xmp nereden açılıyordu bizim yaptğımız ayar mı?

Kyles

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
755
İsim
Caner

uygulama adı; CPUID HWMonitor
bende r5 5600 kullanıyorum cpu 40c de tarayıcı ve bi hafif uygulama açık soğutucu olarak id cooling se 224xt kullanıyorum

Ekler

• COUZ.png
    COUZ.png
    139.9 KB · Hit: 36

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,349
İsim
Kürşat
boost dediğiniz tam olarak nedir hocam biostaki frekans ayarlarından bahsediyorsanız oto da 81 derece alıyorken kapatınca 65 dereceye düşmüştü şu an durum tekrardan değişti hem işlemci 77-78 dereceye dayanıyor hem de fps kaybı var 150-200 fps alıyorken 130-150 fps alıyorum
Bak, işlemcilerde Clock hızı, frekansı basit tabirle işlemci hızıdır yani işlemcinin saniyede işleyebileceği işlem sayısını ifade eder.
İşlemcilerde Base Clock ve Boost Clock vardır. Bu sayılar işlemciden işlemciye değişir. Örneğin 5600 için (yanlış hatırlıyorsam google'dan bakarsınız), temel saat hızı 3.6ghz, turbo saat hızı ise 4.4ghz idir. Turbo saat hızı ideal senaryoda açık olarak kullanılması gereken bir seçenektir. Aksi takdirde işlemciden tam verim alamadığınızı düşünmeniz gerekir ki bizzati yaşamışsınız. Turbo hızın açık olduğu durumlarda işlemci çekirdekleri 3.6 ghz ile 4.4 ghz arasında değerlerde çalışırlar. Kapalı ise sabit bir şekilde 3.6 ghz olarak çalışır. Bu işleme kısaca overclock denebilir biz boost demeyi tercih ediyoruz. Overclock ise genelde boost clock'un dahi üzerinde saat hızı almaktır ki AMD sorumluluk kabul etmiyor sanırım o senaryoda.
Yani işlemci daha çok işlem yaptığı için daha fazla ısınması normal. Burada devreye stock soğutucuların yetersizliği giriyor. Stock soğutucular genellikle günlük kullanıcıya göre tasarlanır. Ve stock soğutucuyla ısınırsa ısınsın diyip boost açık şekilde kullansanız dahi 4.4'e çıkamayıp 4.1-4.2 gibi değerlerde gezebilir. Daha iyi bir soğutucunuz olduğunda ise rahatça 4.4 görebilir ve soğuk da çalışmaya devam eder, kendini kısıtlamaz.

Bir sonraki entry'de boost ve base için geçmiş test sonuçlarımı paylaşacağım. Geçmişte boost hızım kapalıyken kontrolüm dışında açılmıştı ve aşırı ısınmaya başlamıştı ben bu kötü tecrübeyle öğrendiğim için direkt sorunun bundan kaynaklandığını düşündüm yani.

abcdefg1234

80+ Silver

XMP ramlerle alakalı bir ayar. D.O.C.P olarak da gözüküyo olabilir. Yine biostan açılıyor. Profile 1 veya Profile 2 yi seçebilirsiniz

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,349
İsim
Kürşat
IMG_20221208_011543.jpg

bu testte gördüğün gibi clock hızı 3.6'da kilitli yani boost hız kapalı ve ortalama sıcaklığı 65 derece. CPU Score ise 6428.
IMG_20221208_011801.jpg

bu testte de ortalama sıcaklık 89, 92 gördüğümü ve kapattığımı söylemiştim artık kendi gözünle görüyorsun :D
Boost hız (4.2) açık ve ortalama 4.0ghzde çalışmış
Cpu score ise sadece 6447.
Sıcaklıktan dolayı score artmamış.
O zamanlar hava biraz sıcaktı bunun etkisi var, stok benzeri performax soğutucumdan ucuz kule tipi bir soğutucuya geçtim bunun büyük etkisi var, Undervolt işlemi yaptım bunun da çok büyük etkisi var, kasa hava akışım daha iyi. Son olarak güncel (birkaç gün önce yaptığım) testin sonuçlarını ve score'unu atacağım.
IMG_20221208_012206.jpg

score da 7143. Sıcaklık da görüldüğü gibi.
4.1 ghz ve 1.15 mv'de sabit olarak kullanıyorum.
Şimdi dünden beri neler anlattığımı daha iyi anlarsın umarım çünkü daha fazla açıklamayacağım. Tüm senaryoları yaşadım ve farkları gösterdim.

Aaahmt

80+ Silver
16704518401004038140398702309587.jpg
burada ne değiştirmem gerekiyor testi beraber yapalım lütfen hocam :(
@DeveloperRedneck
@ilyas26
@Kyles

1670451961486421416187979993679.jpg

Alıntıyı görüntüle
bu testte gördüğün gibi clock hızı 3.6'da kilitli yani boost hız kapalı ve ortalama sıcaklığı 65 derece. CPU Score ise 6428.
Alıntıyı görüntüle
bu testte de ortalama sıcaklık 89, 92 gördüğümü ve kapattığımı söylemiştim artık kendi gözünle görüyorsun :D
Boost hız (4.2) açık ve ortalama 4.0ghzde çalışmış
Cpu score ise sadece 6447.
Sıcaklıktan dolayı score artmamış.
O zamanlar hava biraz sıcaktı bunun etkisi var, stok benzeri performax soğutucumdan ucuz kule tipi bir soğutucuya geçtim bunun büyük etkisi var, Undervolt işlemi yaptım bunun da çok büyük etkisi var, kasa hava akışım daha iyi. Son olarak güncel (birkaç gün önce yaptığım) testin sonuçlarını ve score'unu atacağım.
Alıntıyı görüntüle
score da 7143. Sıcaklık da görüldüğü gibi.
4.1 ghz ve 1.15 mv'de sabit olarak kullanıyorum.
Şimdi dünden beri neler anlattığımı daha iyi anlarsın umarım çünkü daha fazla açıklamayacağım. Tüm senaryoları yaşadım ve farkları gösterdim.
Hocam bildirim gitmedi sanırım son attığım fotoğrafa bakabilir misiniz ne değiştirmem gerekiyor?

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,349
İsim
Kürşat
Alıntıyı görüntüleburada ne değiştirmem gerekiyor testi beraber yapalım lütfen hocam :(
@DeveloperRedneck
@ilyas26
@Kyles

Alıntıyı görüntüle

Hocam bildirim gitmedi sanırım son attığım fotoğrafa bakabilir misiniz ne değiştirmem gerekiyor?
Önce en sağdaki sekmeden(save kısmı) ayarları sıfırla gibi seçenek var onu bulup eski ayarlara döndür. Daha sonra XMP kapanırsa onu aç ram frekansı düşmesin. Daha sonra ise Advanced Frequency Settings'i bulup Auto Performance Boost gibi bir şey vardı isimlerini yanlış söylüyor olabilirim ama muhtemeln anlarsın o boost'u Enabled yerine Disabled yap. Başka da herhangi bir şeyi ekleme. Daha sonra masaüstünde bile gezsen base hız neyse (3.5 mu 3.6 mı her neyse o hızda sabit çalışır üste çıkmaz ) Bir süre böyle fps kaybını umursamadan devam edin bütçe oluşunca soğutucu önerisi istersiniz.
Yapamazsanız yarın akşamüstü yardımcı olabilirim şimdi uyuyacağım yarın okul var 😮‍💨

abcdefg1234

80+ Silver
Alıntıyı görüntüleburada ne değiştirmem gerekiyor testi beraber yapalım lütfen hocam :(
@DeveloperRedneck
@ilyas26
@Kyles

Alıntıyı görüntüle

XMP yi açmışsınız şu anda. İşlemcinin Turbo frekansını kapatıp 3.5 Ghz de çalışmasını istiyorsanız ADVANCED CPU SETTINGS kısmına tıklayıp tekrar ss atar mısınız ?

Aaahmt

80+ Silver
XMP yi açmışsınız şu anda. İşlemcinin Turbo frekansını kapatıp 3.5 Ghz de çalışmasını istiyorsanız ADVANCED CPU SETTINGS kısmına tıklayıp tekrar ss atar mısınız ?
Önce en sağdaki sekmeden(save kısmı) ayarları sıfırla gibi seçenek var onu bulup eski ayarlara döndür. Daha sonra XMP kapanırsa onu aç ram frekansı düşmesin. Daha sonra ise Advanced Frequency Settings'i bulup Auto Performance Boost gibi bir şey vardı isimlerini yanlış söylüyor olabilirim ama muhtemeln anlarsın o boost'u Enabled yerine Disabled yap. Başka da herhangi bir şeyi ekleme. Daha sonra masaüstünde bile gezsen base hız neyse (3.5 mu 3.6 mı her neyse o hızda sabit çalışır üste çıkmaz ) Bir süre böyle fps kaybını umursamadan devam edin bütçe oluşunca soğutucu önerisi istersiniz.
Yapamazsanız yarın akşamüstü yardımcı olabilirim şimdi uyuyacağım yarın okul var 😮‍💨
Bahsettiğiniz yer burası sanırım hocam

Ekler

• 1670452665248696781496743592656.jpg
    1670452665248696781496743592656.jpg
    3.2 MB · Hit: 30
Top Bottom