Neler Yeni

Windows 11 Pro Detaylı İnceleme 📣 💖

Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
baris
İlgilendiği Kategoriler
İşletim Sistemi
🇹🇷 Merhaba Sevgili Donanım Arşivi Ailesi ben Barış Oğuz.
Yakın zamanda windows 11 Pro'ya geçiş yaptım ve ana sistemim olarak kullanmaktayım.
Aklınıza takılan sorunları merak ettiklerinizi elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

📋 Sistem Bilgisi:
Windows 11 Pro Eski Windows 10 Pro sistemimdeki Lisansı Windows 11 Pro ya da eposta üzerinden "Otomatik olarak lisansladı".
W11Pro SSD Kurulu.

İşlemci: R5 1600 14nm Eski Nesil
Anakart: B450M PRO M2
Ram: Corsair CL16 3000mhz
Ekran K.: MSI RX 580 8GB OC
Depolama: Toshiba OCZ 480 GB TR200 2.5" SATA 3.0 SSD
TPM: TPM 2.0 Bios üzerinden security kısmından açtım.
İS D.: 22000.65 / 22000.120 / 2200.132 / 2200.160 New Version
Yüklenme T.: 10.‎07.‎2021
Bios Sürüm: 7B84v2H3(Beta version)

Sürüm: 21H2

Bazı Sorular
1) Herhangi bir uygulama açılırken hata almadım.
2) Herhangi bir siyah ekran ile karşılaşmadım.

3) Güncelleme geliyor güvenlik vs temel şeyler şimdilik güncelleme almakta.
4) Duvar kağıdı istiyenler için ekledim direk tıklayıp indirebilirsiniz.

Anime Wallpaper.png

Oyunlar hakkında ?
1) Bazı oyunlarda fps artışı mevcut eskisinden daha akıcı olduğunu ve fps'in çoğu oyunda daha yüksek ve oyunların daha stabil olduğunu gözlemleyebildim. Örnek olarak Ets2 MP, Steam PUBG.

Peki Windows 11 Hızlımı ?
1) Windows 11 herhangi bir şey olmasada bazı şeyleri açmakta eski Windows 10'dan çok daha hızlı açılıyor inanılmaz derecede beni şaşırttığını söyleyebilirim.
2) Örnek olarak google chrome biraz yavaş kalıyor gibi geldi microsoft edge'in yanında. Edge herhangi bir siteyi açmada gözle hissedilebilir şekilde hızlı diyebilirim.
3) Eski Windows 10 sistemimden genel olarak daha hızlı.

Peki Hiç Şu Kötü Olmuş Dedinmi ?
🧿 Maalesef hayır.

Eski Bir Sisteme Kursam Sorun Olurmu ?

1) Çok eski sistemlere kurmanız doğal olarak hata veya siyah ekran almanıza sebeb olabilir. Merak etmeyin tam sürüm çıktığında çoğu alınabilicek hatalar giderilecektir ve gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
2) Eğer illa kurucam denemek istiyorum derseniz mutlaka 2 adet sistem kurun usb üzerinde birisi Windows 10 diğeri Windows 11 olsun. Herhangi bir istenmiyen durumda geri dönebilmek için.

Peki TPM Muhabbeti Nedir ?

TPM (Güvenilir Platform Modülü), sisteminizin (PC veya dizüstü bilgisayarınız) kimliğini doğrulamak için kullanılan yapıları güvenli bir şekilde depolayabilen bir bilgisayar çipidir (mikrodenetleyici). Depoladığı veriler içinde parolalar, sertifikalar veya şifreleme anahtarları yer alabilir.
TPM, fiziksel bir çip olduğundan sistemde donanımsal olarak var olmalıdır. Bu çip genelde masaüstü sistemlerde yer almaz fakat bazı anakartlara takılabilir.
Windows 11 şu anda Pro sürüm için TPM 2.0 çipini zorunlu kılıyor gibi gözüküyor fakat bu muhtemelen geliştirici sürüme özgü bir davranış. Nihai sürümde bu zorunluluk kalkabilir.

TPM Açıkmı Kapalımı Öğrenmek İçin Bu Adımları İzleyebilirsin.
1) Yöntem: Aygıt Yöneticisi > Güvenlik Cihazları > Güvenilir Platform Modülü 2.0
2) Yöntem: Klavyeden Windows + R > açılan pencereye tpm.msc komutunu gir.

Peki Yüklesem olurmu ?
Gelin şu konuya hep beraber bir aydınlatalım.
Majdev isimli arkadaşımız tarafından 1. nesil intel işlemcilere uyumlu olmuyan yani windows 11 Pro kurulumu düzenli iso ile yapmış ve başarılı bir sonuç almıştır. Düzenlenmiş iso ile sizde isterseniz kurulum yapabilirsiniz.
Sistemim uygun değil ama çokda kötü değil SSD ve TPM 2.0 var nasıl windows 11 Pro yüklerim diyorsanız düzenlenmiş iso link ile yükleyebilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize kalmış bir şey.

Düzenlenmiş iso link: https://disk.yandex.com.tr/d/qYJBmebkESVpYw
Screenshot_2.pngW11 TPM.png

Farklı Bios Sistemlerinde TPM Açma Yolları.
GİGABYTE BİOS TPM.pngGİGABYTE AORUS BİOS TPM AÇMA.pngMSİ B450 BİOS TPM.pngASUS ROG STRİX BİOS TPM AÇMA.pngASUS B450 BİOS TPM AÇMA.jpg

Her Zorlu Yolun Ardında Bir Mutluluk Vardır.🌹
🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻
Windows 11 Pro.png
Windows 11 Pro Sistem bilgisi.pngWindows11 Pro Etkin.pngWindows 11 Pro Güncelleştirme.pngWindows 11 Pro Arayüz.pngWindows 11 Pro Mini Panel Ses, internet ve dahası.pngWindows 11 Pro Yeni Dosya ve İconlar.pngWindows 11 Pro Bildirim ve Takvim Paneli.png

Son düzenleme:

Marianoly

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Benim PC iyi değil geçmemi önerirsmisin
r7 240
i5 6400
h110m-k
8 gb ram
240 gb ssd

Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
baris
İlgilendiği Kategoriler
İşletim Sistemi
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
r7 240
i5 6400
h110m-k
8 gb ram
240 gb ssd
Geçebilirsin fakat işlemcin desteklemiyor olarak gözüküyor henüz ama yine de yükleyebilirsin düzenlenmiş iso ile. Anakartın bios ayarlarından TPM 2.0 açık değilse açmayı unutma.

TPM açıkmı kapalımı öğrenmek için bu adımları izleyebilirsin:
1.) Yöntem: Aygıt Yöneticisi > Güvenlik Cihazları > Güvenilir Platform Modülü 2.0
2.) Yöntem: Klavyeden Windows + R > açılan pencereye tpm.msc komutunu gir.

TPM 2.0 Aktifse direk kurulum yapabilirsin.
Yanlış bilmiyorsam bios üzerinde advanced kısmında olucak TPM açma yerin.

Düzenlenmiş iso link: https://disk.yandex.com.tr/d/qYJBmebkESVpYw
Sahibi Majdev kendisi uyumlu olmuyan intel işlemci ile deneyip test etmiştir.

Ekler

• W11 TPM.png
    W11 TPM.png
    876.6 KB · Hit: 72
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    664.1 KB · Hit: 63
Son düzenleme:

Allah'ın Kulu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
r7 240
i5 6400
h110m-k
8 gb ram
240 gb ssd
macera arama stabil adam akıllı sürüm çıkınca geçersin. Arkandan atlı kovalamıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
baris
İlgilendiği Kategoriler
İşletim Sistemi
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Son düzenleme:

misfit

80+ Silver
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,584
İsim
misfit
🌈 Merhaba Sevgili Donanım Arşivi Ailesi ben Barış.
Yakın zamanda windows 11 Pro'ya geçiş yaptım ve ana sistemim olarak kullanmaktayım.
Aklınıza takılan sorunları merak ettiklerinizi elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

📋 Sistem Bilgisi:
Windows 11 Pro Eski Windows 10 Pro sistemimdeki Lisansı Windows 11 Pro ya da eposta üzerinden "Otomatik olarak lisansladı".
W11Pro SSD Kurulu.

İS D.: 22000.65

📋 Bazı Sorular
1-)
Herhangi bir uygulama açılırken hata almadım.
2-) Herhangi bir siyah ekran ile karşılaşmadım.
3-) Güncelleme geliyor güvenlik vs temel şeyler şimdilik güncelleme almakta.

🎯 Oyunlar hakkında ?
1-)
Bazı oyunlarda fps artışı mevcut eskisinden daha akıcı olduğunu ve fps'in çoğu oyunda daha yüksek ve oyunların daha stabil olduğunu gözlemleyebildim. Örnek olarak Ets2 MP, Steam PUBG.

⚡Peki Windows 11 Hızlımı ?
1-)
Windows 11 herhangi bir şey olmasada bazı şeyleri açmakta eski Windows 10'dan çok daha hızlı açılıyor inanılmaz derecede beni şaşırttığını söyleyebilirim.
2-) Örnek olarak Google Chrome biraz yavaş kalıyor. Microsoft Edge'nin yanında herhangi bir siteyi açmasında Microsoft Edge gözle hissedilebilir şekilde hızlı diyebilirim.
3-) Eski Windows 10 sistemimden genel olarak daha hızlı.

🔎 Peki Hiç Şu Kötü Olmuş Dedinmi ?
Maalesef hayır. 🧿

⚙️Eski Bir Sisteme Kursam Sorun Olurmu ?
1-)
Çok eski sistemlere kurmanız doğal olarak hata veya siyah ekran almanıza sebeb olabilir merak etmeyin tam sürüm çıktığında çoğu alınabilicek hatalar giderilecektir ve gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
2-) Eğer illa kurucam denemek istiyorum derseniz mutlaka 2 adet sistem kurun usb üzerinde biri Windows 10 diğeri Windows 11 olsun. Herhangi bir istenmiyen durumda geri dönebilmek için.

🌾 💐 🌷 🌹 🥀 🌺 🌸 🌼 🌻 ❤️ 🧡 💛 💚 💙 💜 🖤 🤍 🤎🔘 🔴 🟠 🟡 🟢 🔵 🟣 ⚫⚪🟤🍏 🍎 🍐 🍊 🍋 🍌 🍉 🍇
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Driverlar konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz? Ekran kartı driver'ı çıktığı zaman sıkıntısız kurabiliyor musunuz son sürümü?

Allah'ın Kulu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Herkesin kendi düşüncesi tabii ki lütfen saygı duyalım. :) Güzel yorumun için teşekkürler.
herhangi bir saygısızlık söz konusu değil bismillah sistem çıkalı 1 ay oldu olmadı
Ceşitli sorunlar yaşayanlar mevcut
stabil değil deneme tahtası
Mesaj otomatik birleştirildi:

Herkesin kendi düşüncesi tabii ki lütfen saygı duyalım. :) Güzel yorumun için teşekkürler.
ayrıca renkli yazmayın göz yoruyor

misfit

80+ Silver
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,584
İsim
misfit
Beta'da geçin geçecekseniz. Ben şahsen beta'da geçeceğim, en azından çok daha optimize ve sorunsuz olacak.

Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
baris
İlgilendiği Kategoriler
İşletim Sistemi
Driverlar konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz? Ekran kartı driver'ı çıktığı zaman sıkıntısız kurabiliyor musunuz son sürümü?
Merhaba öncelikle
Ekran kartı: kurulumda AMD tarafında hiçbir sorun yaşamadım kendi sistemimde. Önerilen Sürümü sorunsuz şekilde kurdum.
Driver: Herhangi bir sorun yok.

Ekler

• amd.png
    amd.png
    384.7 KB · Hit: 62
Son düzenleme:

misfit

80+ Silver
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,584
İsim
misfit
Merhaba öncelikle ekran kartı kurulumunda AMD tarafında hiçbir sorun yaşamadım kendi sistemimde. Önerilen Sürümü sorunsuz şekilde kurdum.
Bende denemiştim W11'i, güncelleme yaparken bir amd sürücüsü yüklüyordu. Arından Radeon Software'da güncelleme kısmı kayboldu.

Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
baris
İlgilendiği Kategoriler
İşletim Sistemi
Bende denemiştim W11'i, güncelleme yaparken bir amd sürücüsü yüklüyordu. Arından Radeon Software'da güncelleme kısmı kayboldu.
Bazı sistemlerde sorunlar görülmekte kendi sistemimde dediğim gibi herhangi bir sorun görmedim.

Son düzenleme:

RevenKalr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,111
İsim
Eren Bayram
Instagram
er3nbayram
Discord
revengeess
🌈 Merhaba Sevgili Donanım Arşivi Ailesi ben Barış.

📋 Sistem Bilgisi:
W11Pro SSD Kurulu.

İS D.: 22000.65
Bios Sürüm:
7B84v2H3(Beta version)

📋 Bazı Sorular
1-)
Herhangi bir uygulama açılırken hata almadım.
2-) Herhangi bir siyah ekran ile karşılaşmadım.
3-) Güncelleme geliyor güvenlik vs temel şeyler şimdilik güncelleme almakta.

🎯 Oyunlar hakkında ?
1-)
Bazı oyunlarda fps artışı mevcut eskisinden daha akıcı olduğunu ve fps'in çoğu oyunda daha yüksek ve oyunların daha stabil olduğunu gözlemleyebildim. Örnek olarak Ets2 MP, Steam PUBG.

⚡Peki Windows 11 Hızlımı ?
1-)
Windows 11 herhangi bir şey olmasada bazı şeyleri açmakta eski Windows 10'dan çok daha hızlı açılıyor inanılmaz derecede beni şaşırttığını söyleyebilirim.
2-) Örnek olarak Google Chrome biraz yavaş kalıyor. Microsoft Edge'nin yanında herhangi bir siteyi açmasında Microsoft Edge gözle hissedilebilir şekilde hızlı diyebilirim.
3-) Eski Windows 10 sistemimden genel olarak daha hızlı.

🔎 Peki Hiç Şu Kötü Olmuş Dedinmi ?
Maalesef hayır. 🧿

⚙️Eski Bir Sisteme Kursam Sorun Olurmu ?
1-)
Çok eski sistemlere kurmanız doğal olarak hata veya siyah ekran almanıza sebeb olabilir merak etmeyin tam sürüm çıktığında çoğu alınabilicek hatalar giderilecektir ve gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
2-) Eğer illa kurucam denemek istiyorum derseniz mutlaka 2 adet sistem kurun usb üzerinde biri Windows 10 diğeri Windows 11 olsun. Herhangi bir istenmiyen durumda geri dönebilmek için.

🌾 💐 🌷 🌹 🥀 🌺 🌸 🌼 🌻 ❤️ 🧡 💛 💚 💙 💜 🖤 🤍 🤎🔘 🔴 🟠 🟡 🟢 🔵 🟣 ⚫⚪🟤🍏 🍎 🍐 🍊 🍋 🍌 🍉 🍇
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Dostum imzadaki sisteme kurarsam sıkıntı çıkarmı? Birde Ssd m yok

Top Bottom