Neler Yeni

Xbox Series X vs. PlayStation 5

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,904
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,904
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Xbox Series X güç ile yakından uzaktan alakası yok PS5 istisnasın her oyunda yok ediyor Xbox Series X konsolunu bunu geçersek zaten benim çok detaylı bir konum var forumda @alpolojix onu okuyup fikir sahibi olmadıysa işi var çünkü ben o konuda her şeyi en ince detayına kadar açıkladım.

@alpolojix eğer okumak istersen düzgün bir şekilde benim fikrim burada 55 sayfalık konu eğer okuyacak vaktin yoksa PS5 al geç Xbox alırsan pişman olur gelir tekrardan konu açar beni etiketlerisin.
Dostum öncelikle bu forumda ben de insanlara çok şey öğrettim, ben de çok bilgi paylaşımında bulundum, geçmişte bu forumu yönettim ama böyle bir tavırla değil.
Bugün öğle saatlerinde konuna yazmadan önce 10 sayfaya yakın okudum konunu.

Ben senden halihazırda bulunan Xbox aboneliklerimi, kütüphanemi değerlendirmeni, hangi oyunları PC'den hangilerini konsoldan oynayacağımı ve Xbox'ı kötüleyip PS5 önersen dahi PS5 tarafındaki kütüphane sorunuma, fiyat performans açısından genele bakıldığında GÜNÜMÜZDE hangisinin daha avantajlı olduğu hakkında bir cevap yazmanı istemiştim ama sen bana şu cümlelerle cevap verdin;
Hala düşünmen bile sorun PS5 al keyfine bak KNK ne bekliyorsun ikinci bir Zortfiled vakası mı.
Bunun yerine olabilecek en iyimser ve geçiştirici cevap "konuya detaylıca bakabilirsin" olabilirdi.
Burada kimse Xbox fanboyluğu vs. yapmıyor ki PS5 gibi bir konsol ve kütüphane varken Series X'e yüz verilmez bile. Benim düşüncem bu yönde ama ben basit bir şekilde kendi koşullarımda hangisini tercih edeceğimi sorduğumda sen böyle cevap veriyosan çok rahat tetiklenirim. Normalde kimseye böyle uzun yazmam gülücük atıp geçerim ama bu kez gerçekten moralim bozuldu ve hevesim kırıldı. Artık ne PS5 almak istiyorum ne Series X. Yardımın için teşekkürler.

CupOk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
667
İsim
.
Merhabalar, kısaca durumumu özetleyeyim, LÜTFEN okuyunuz.
Bu yılın haziran ayında fiyatların aşırı artmaya başladığı dönemde kendime 4050'li ve kendi kullanımımda idare edebileceğim güzel bir laptop aldıktan sonra halihazırda kullandığım 3060'lı kasam boşa çıktı. Hem sınav senem olduğundan ve masayı düzenli tutmam gerektiğinden kasa yerine laptop+monitör kullanmaya başladım.
Aylar geçti ve artık kasayı satmam gerektiğini düşünüyorum. Başta kardeşime verme planım vardı ancak baktım ki o laptoplara biraz daha ısınık, vazgeçtim.

Şimdi özetle, hem GTA6 duyurusundan ötürü hem de konsoldan oyun oynamayı seven biri olarak konsol almayı düşünüyorum. Kendimce birkaç neden oluşturdum konsol tercihimle alakalı;

Neden Xbox almalıyım?
1-Xbox platformuna aşinayım ve kütüphanemde konsol destekli oyunlar mevcut.
2-Önümüzdeki 1.5 yılı kapsayan bir Game Pass Ultimate aboneliğim var.
3-DualSense aşırı gelişmiş olsa da aktif 9. nesil kol kullanan biri olarak gamepad gerçekten ergonomik.
Neden Xbox ALMAMALIYIM?
1-Özel oyunlar çok nadiren çıkıyor.
2-Gamepad şarj edilebilir değil.

Neden PS5 Almalıyım?
1-Özel ve AAA oyunlar sıklıkla PS özelinde çıkıyor.
2-Xbox'a göre daha gelişmiş ve daha stabil bir oynanışa sahip olduğunu düşünüyorum.
3-SSD yükseltmesi yapmak (ki hiç zannetmiyorum) çok daha kolay.
Neden PS5 ALMAMALIYIM?
1-PS Plus kütüphanesi için 1.4K ile 2.8K arasında değişen bir yıllık ödeme yapmak durumundayım.
2-PS'e çıkan oyunlar genel olarak pahalılar.
3-HDR'ı açıp kapatabildiğimizden emin değilim. (Televizyonum dandik ama 4K olduğu için HDR açılınca ekran soluklaşıyor)

Özetle benim Xbox Series X almak için gerekçelerim bu yönde ama çok fazla gömeni de var, 2027'de Microsoft konsollardan çekilecek diyen de var.
Bu konuda görüşlerinizi almak istedim.
Oynayacak oyun olmadıktan sonra verdiğin paraya yazık oluyor. Gamepass kütüphanesi seni eğlendiriyorsa ,ki hiç sanmıyorum kendi özel oyunları bile bu sene neredeyse full bozuk çıktı, xbox alabilirsin. Ps tarafında oyunları zaten biliyorsundur pahalı bile olsa en azından biliyorsun ki bu sene o aldığın oyun, yılın oyunu olmaya aday bir oyun. Karar senin ben şahsen para verecek olsam PS5 den yana kullanırdım.

PurpleWebb

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
610
İsim
Deniz Duran
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Oyunları, Bilgisayar Donanımları, Yazılım-Programlama, Kitap Okumak vs.
Xbox Series X güç ile yakından uzaktan alakası yok PS5 istisnasın her oyunda yok ediyor Xbox Series X konsolunu bunu geçersek zaten benim çok detaylı bir konum var forumda @alpolojix onu okuyup fikir sahibi olmadıysa işi var çünkü ben o konuda her şeyi en ince detayına kadar açıkladım.

@alpolojix eğer okumak istersen düzgün bir şekilde benim fikrim burada 55 sayfalık konu eğer okuyacak vaktin yoksa PS5 al geç Xbox alırsan pişman olur gelir tekrardan konu açar beni etiketlerisin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Konuya geldi zaten tam okudu mu bir fikrim yok ben tekrardan buradan da yazdım artık kendi bileceği iş.
Sen yazdigim cevabi iyi okumamissin, Series X donanimsal olarak "bir tik guclu" yazisini okudugun gibi direk bu cevabi yazmissin. Devamini okumamissin. Kaldi ki Series X PS5 den kat kat guclu diye bir sey de yazmamisim, neyse.
Kaldi ki resmi olarak donanim degerleri ortada olan bir seyi de "uzaktan yakindan alakasi yok" diye cevap vermeni de ben yanlis buluyorum.
Illa ki aralarinda farklar olacak, birbirlerinden iyi olduklari yonler olacak, hatta oyundan oyuna verdikleri performanslar da farkli olacak. Neticede rekabet halindeki firmalar bunlar.
Ama her cihaz her insana hitap etmez. Sen degil 55, 555 sayfa yazi da yazsan adam gider Xbox alir. Cunku o cihaz bir sekilde ona hitap ediyordur. Keyfi bilir. Ne sana ne de bana laf etmek dusmez.
Ben hicbir zaman hicbir firmanin savunuculugunu yapmam, babamin firmalari degil neticede. Bana hangisi hitap ediyorsa onu alir keyfime bakarim. Alti ustu oyun oynayacaksiniz. Bu kadar kafaya takmanin anlami yok. Iyi forumlar.

NOT: Series S hakkinda yazdiklarina hak veriyorum. Series S, Series X e ciddi derecede ayak bagi oluyor.

Son düzenleme:

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,904
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
ayşı şeyleri yapıyorum neredeyse hali hazırda masaüstü bilgisayarım var ama monitöre macbooku bağlayıp kullanıyorum ve aynı şekilde bi konsol istiyordum xbox series s aldım gta 6 çıkana kadar oyun oynamak için gta 6 çıktığında duruma göre bakarız muhtemelen bunun üstüne para verip series x alırım yada yeni bir konsol çıkar ise onun için aynı şeyi yaparım
Oynayacak oyun olmadıktan sonra verdiğin paraya yazık oluyor. Gamepass kütüphanesi seni eğlendiriyorsa ,ki hiç sanmıyorum kendi özel oyunları bile bu sene neredeyse full bozuk çıktı, xbox alabilirsin. Ps tarafında oyunları zaten biliyorsundur pahalı bile olsa en azından biliyorsun ki bu sene o aldığın oyun, yılın oyunu olmaya aday bir oyun. Karar senin ben şahsen para verecek olsam PS5 den yana kullanırdım.
Sen yazdigim cevabi iyi okumamissin, Series X donanimsal olarak "bir tik guclu" yazisini okudugun gibi direk bu cevabi yazmissin. Devamini okumamissin. Kaldi ki Series X PS5 den kat kat guclu diye bir sey de yazmamisim, neyse.
Kaldi ki resmi olarak donanim degerleri ortada olan bir seyi de "uzaktan yakindan alakasi yok" diye cevap vermeni de ben yanlis buluyorum.
Illa ki aralarinda farklar olacak, birbirlerinden iyi olduklari yonler olacak, hatta oyundan oyuna verdikleri performanslar da farkli olacak.
Ama her cihaz her insana hitap etmez. Sen degil 55, 555 sayfa yazi da yazsan adam gider Xbox alir. Cunku o cihaz bir sekilde ona hitap ediyordur. Keyfi bilir. Ne sana ne de bana laf etmek dusmez.
Ben hicbir zaman hicbir firmanin savunuculugunu yapmam, babamin firmalari degil neticede. Bana hangisi hitap ediyorsa onu alir keyfime bakarim. Alti ustu oyun oynayacaksiniz. Bu kadar kafaya takmanin anlami yok. Iyi forumlar.

NOT: Series S hakkinda yazdiklarina hak veriyorum. Series S, Series X e ciddi derecede ayak bagi oluyor.
Yanıtlarınız için teşekkürler. Forum harici çevremden de çoğu kişiye hangisini almalıyım diye sorduğumda PS5 galip geldi. Güncel olarak PS5 alacak bütçem olsa da içerisine PS Plus harici oyun alabileceğimi düşünmüyorum. Bu yüzden bu tercihimi biraz ertelemeyi düşündüm.

Bir süreliğine Mi TV Box 2.Gen alıp Steam Link üzerinden PC'deki oyunları Gamepad ile televizyondan oynayacağım sanırım. Böyle bir setup da bir süre kurtarır gibi.

yerçileği

80+ Bronze
Yanıtlarınız için teşekkürler. Forum harici çevremden de çoğu kişiye hangisini almalıyım diye sorduğumda PS5 galip geldi. Güncel olarak PS5 alacak bütçem olsa da içerisine PS Plus harici oyun alabileceğimi düşünmüyorum. Bu yüzden bu tercihimi biraz ertelemeyi düşündüm.

Bir süreliğine Mi TV Box 2.Gen alıp Steam Link üzerinden PC'deki oyunları Gamepad ile televizyondan oynayacağım sanırım. Böyle bir setup da bir süre kurtarır gibi.
mi tv box 2.gen yerine next start 4k öneririm

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,904
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler

sanjikun

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Abdurrahim Sekitmez
Steamin dolara gecmesi ps oyun fiyatlariyla olan farki ortadan kaldirdi bana gore cihazi aliyorsan oyuna da bi sekilde butce ayir derim ben

-°°-Aquaman-°°-

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
581
İsim
Aziz
Kanka anladığım kadarıyla gta 6 için özel almayacaksan oynayacağın ve zevk aldığın oyun türüne hangi tarafta daha uygun şekilde çözüm bulabiliyosan o mantıklı olacaktır mesela ben gta6 için konsol alacağım çıktığı zaman ve soylenene göre ps5pro falan diyolar o zaman xbox buna karşılık olarak bi konsol getirirse işte o zaman durum değişir benim gözümde Xbox tercih edebilirim şuan series x yerine mesela series x pro falan çıkıp şuanki ps5 kalitesinden bi tık daha iyi bile olsa ben xbox alırım çünkü maddi anlamda daha rahatlatacagindan o şekil bir degerlendirme yapabilirsin

Top Bottom