Neler Yeni

Yaşadığım FPS DROP sorununu çözemiyorum, yardım?

ARTIK FAN DEĞİLİM

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,870
İsim
Bilal Tepe
Öncelikle herkese merhaba, daha önce konu açmıştım çok uzadığı için ve toxicleştiği için yeni bir sayfa açmaya karar verdim.

Tüm konuya cevap verenlerin yöntemleriyle son yaptıklarımla ve daha detaylı anlatımımla konumu güncelliyorum. (Lütfen dikkatli okuyun)

Bilgisayarı normal kullanırken, klasör açarken, sayfayı yukarı aşağı çekerken, internette gezinirken takılma, donma oluyor. Sürekli değil ama rahatsızlık verecek düzeyde oluyor. Oynadığım oyunlar ise RDR2, WİTCHER3, RUST, R6, CSGO, SPİDER-MAN REMASTERED, FORZA HORİZON 5, PUBG VB... diye gidiyor hepsini yazmama gerek yok çünkü bilgisayarım ''DON'T STARVE TOGETHER'' sistem gerektirmeyen oyunda bile takılma yaşıyor. Furmark programı ile test ettiğimde, test ekranındaki görüntüde pırpırlanma, dalgalanma, bozulma oluyor. Sıcaklık değerlerimin gayet iyi, Cpu boşta 33 yükte 55 Gpu boşta 34 yükte 70. Sıcaklık konusunda sıkıntı yok yani. Kafayı yeme derecesine geldiğim zamanlar ise denemediğim yöntem kapısını çalmadığım kimse kalmadığında başladı. Sorunu hiçbir insan çözemedi.

YAPTIKLARIMIZI AÇIKLIYORUM: CHİPSET, GPU DRİVER VE BİOS GÜNCELLENDİ. 30 defa format atıldı win11-win10 arasında geçişler bile yapıldı. Güç kaynağı değiştirilip sistem denendi. ANAKART değiştirilip denendi. En şaşırdığım kafayı yememe sebep olan yöntem ise EKRAN KARTI değiştirildi sorun yine devam etti. SSD olmasına rağmen piyasadaki en kaliteli SSD aldım sorun yine düzelmedi. Monitör değiştirildi, monitör kablosu değiştirildi DÜZELMEDİ. Bugün yakın arkadaşımdan rica ettim gel ram ve işlemciyi deneyelim çünkü artık daha fazla donanım alacak param kalmadı, hiçbir şey çözüm olmuyor. O da geldi ram ve işlemciyi denedik oyunlar hala takıla takıla kasa kasa ilerliyor. En düşük sistem gereksinimli oyundan en yükseğine tüm oyunlarda aynı sorunu yaşadım. Grafik ayarlarını düşürmemle bile düzelen bir sorun değil ki düzelse saçma olurdu çünkü masaüstündeyken bile takılma donma oluyor.

Son olarak sistemimi yazıyorum (----) sağındaki sorunu düzelmek için kullandığım ikinci donanımım

PSU = COOLER MASTER 600W 80PLUS -------- RAMPAGE 600W 80PLUS

ANAKART = PRIME B450M-K ------ MSİ A320 APRO

CPU = RYZEN 5 2600X

RAM = 16GB 2x8 3000MHZ Crucial Ballistix ------ 8gb 3200mhz hikvison

GPU = GTX 1650 SUPER 4GB ----- GTX 1660 6GB

SSD = SAMSUNG EVO 250GB + CRUCICAL 240GB

HDD = 1TB WD
Ben yaşadim FPS drop srounu işlemci çıktı birebir değişim oldu düzeldi işlemcide sorun olabilir

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
ÖzgeXONCE
Anladım ama mümkünse atarsanız iyi olur
Adsız.jpg

Bu testi bilenler bilir. Bu görüntünün dalgalanarak ve her 10 saniyede takıla takıla geldiğini düşünün.

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,685
İsim
Orkun
Akım koruyucu priz tarzında bir şey alabilir misin?
Evinde ya da ikamet ettiğin semtte elektriksel dalgalanma tarzında bir şey olabilir.
Dalgalanma tarzında bir sorun varsa ve bu fazlaysa bilgisayara giden elektrik sürekli değişken olacağından devamlı droplar olma ihtimali yüksek.

n0rbit

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
101
İsim
Bahadır
Kardeşim kasanı komple arkadaşının evinde götür sene sonucu yazarsan sevinirim

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
ÖzgeXONCE
Memtest testi yaptın mı ?
Memtest yapıldı üstüne başka bir ram bile alıp denedim.
Akım koruyucu priz tarzında bir şey alabilir misin?
Evinde ya da ikamet ettiğin semtte elektriksel dalgalanma tarzında bir şey olabilir.
Dalgalanma tarzında bir sorun varsa ve bu fazlaysa bilgisayara giden elektrik sürekli değişken olacağından devamlı droplar olma ihtimali yüksek.
Akım korumalı topraklamalı priz bile aldım :D sorun düzelmedi. Sorun kasa iskeletindedir diye sistemi UZAY SİSTEM olarak kurdum yine sorun çözülmedi.

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,685
İsim
Orkun
Akım korumalı topraklamalı priz bile aldım :D sorun düzelmedi. Sorun kasa iskeletindedir diye sistemi UZAY SİSTEM olarak kurdum yine sorun çözülmedi.
Hocam geçmiş olsun sizin eve kara bilgisayar büyüsü yapmışlar..

sveaz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
814
İsim
ahmet ali özmert
Memtest yapıldı üstüne başka bir ram bile alıp denedim.

kanka sana önerim başka bir eve git ama mümkünse aynı semt olmasın arkadaşının evi olur vs kasayı götür bi orda dene muhtemelen elektriksel bir arıza çünkü neredeyse bütün parçaları değişmişsin başka bir yolu yok gibi duruyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
ÖzgeXONCE
Hocam geçmiş olsun sizin eve kara bilgisayar büyüsü yapmışlar..
Kimin ahını aldım bilmiyorum ama bu kara büyü gibi bişi ya. Para kaybettim stres yaptım sağlımı kaybettim, akıl sağlımı kaybettim bu sorunu çözecem diye. Geceleri stressin baş ağrısından uyuyamıyordum. Ne nalet büyüymüş kesin eski sevgilim beddua okudu la bana.

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,685
İsim
Orkun
Kimin ahını aldım bilmiyorum ama bu kara büyü gibi bişi ya. Para kaybettim stres yaptım sağlımı kaybettim, akıl sağlımı kaybettim bu sorunu çözecem diye. Geceleri stressin baş ağrısından uyuyamıyordum. Ne nalet büyüymüş kesin eski sevgilim beddua okudu la bana.
Sıkma canını hocam dünya malı. Elbet bir şekilde çözüme ulaşır. Belli ki sınanmışsın. Asıl dikkat etmen gereken bu süreci nasıl atlattığın. Elbet bir çözüme ya da sonuca ulaşacak.

TahinPekmez

80+ Silver
Sen bir tane tunçmatik akım korumali priz al. Vede işlemcin 2933mhz desteklediği için ramleri 3000mhz e çekme.
Bu ikisini yap sonra gel bana dua et

Burak Aksoy

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
841
İsim
Burak
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular