Neler Yeni

Yazılım ve programlama hakkında bilgisi olanlar yardım edebilir mi

kesut

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Yiğit Temel
Öncelikle merhaba. İnternette sürekli yazılım için üniversite okumak yerine sadece yazılım ile ilgili eğitim alıp daha sonrasında kendimi geliştirip iş bulabileceğim konusunda en azından az da olsa bilgisi olan birisinin yardımına ihtiyacım var. Şuan için yazılım mühendisliği bölümünü kazanamam ama 2 yıllık bilgisayar programcılığı ve kodlama gibi bölümler var. Sizce eğitim alıp üniversiteye gitmemek mi yoksa 2 yıllık olan bu bölümler işe yarar mı

Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Alihan YILMAZ
Kimden eğitim alacaksın? Söylentilere göre Elon Musk ta hiç okumamış. Bill Gates de cahil miş.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir erkek asla kadın lafıyla ve de deli lafıyla iş yapmaz.

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Öncelikle merhaba. İnternette sürekli yazılım için üniversite okumak yerine sadece yazılım ile ilgili eğitim alıp daha sonrasında kendimi geliştirip iş bulabileceğim konusunda en azından az da olsa bilgisi olan birisinin yardımına ihtiyacım var. Şuan için yazılım mühendisliği bölümünü kazanamam ama 2 yıllık bilgisayar programcılığı ve kodlama gibi bölümler var. Sizce eğitim alıp üniversiteye gitmemek mi yoksa 2 yıllık olan bu bölümler işe yarar mı
Üniversiteye gidip üstüne eğitim almak en temizi. Elinde diploma olmadan ne kadar bilgin olursa olsun iş bulmak zor, elinde diploma olunca da kendin üstüne bir şey koymazsan bilgin yoksa gene işin zor. İkisini de yapmak lazım diye düşünüyorum.

kesut

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Yiğit Temel
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Üniversiteye gidip üstüne eğitim almak en temizi. Elinde diploma olmadan ne kadar bilgin olursa olsun iş bulmak zor, elinde diploma olunca da kendin üstüne bir şey koymazsan bilgin yoksa gene işin zor. İkisini de yapmak lazım diye düşünüyorum.
Evet ama şuan yazılım müh. okumam mümkün değil. Sadece 2 yıllık veya açıköğretim okuyabilirim. Dediğine katılıyorum fakat bu kadar oluyor en fazla. Ne düşünüyorsunuz acaba

MyBeN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Murat Cmgl
Evet ama şuan yazılım müh. okumam mümkün değil. Sadece 2 yıllık veya açıköğretim okuyabilirim. Dediğine katılıyorum fakat bu kadar oluyor en fazla. Ne düşünüyorsunuz acaba
Üniversite diploması şart olmadan olmaz. Eğer Açık öğretimde programcılıkla ilgili bir bölüm varsa bunu bilmeden söylüyorum o bölüme git En azından 2 yıllık ama dışarıdan da kendini yetiştir. Benim lise 2'ye giden oğlum var onun için de ben aynı şeyi düşünüyorum zaten kendimi tasarımcıyım En azından Elimde bir üniversite diploması olması için bilgisayarla ilgili bir bölüme göndereceğim ama Hem ben kendim eğitim vereceğim hem de dışarıdan eğitim aldıracağım

Öğrenen_biri

80+ Bronze
Şimdi üniversite olmadan olur mu olur fakat ilerliyen yıllarda bence yinede bir diploma olasılığı bir üste çıkarabilir.

kesut

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Yiğit Temel
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Üniversite diploması şart olmadan olmaz. Eğer Açık öğretimde programcılıkla ilgili bir bölüm varsa bunu bilmeden söylüyorum o bölüme git En azından 2 yıllık ama dışarıdan da kendini yetiştir. Benim lise 2'ye giden oğlum var onun için de ben aynı şeyi düşünüyorum zaten kendimi tasarımcıyım En azından Elimde bir üniversite diploması olması için bilgisayarla ilgili bir bölüme göndereceğim ama Hem ben kendim eğitim vereceğim hem de dışarıdan eğitim aldıracağım
Peki nereden eğitim alabilirim bildiğiniz yada tavisye edebileceğiniz var mı acaba?

MyBeN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Murat Cmgl
Peki nereden eğitim alabilirim bildiğiniz yada tavisye edebileceğiniz var mı acaba?
Nereden alınabileceğine nerenin iyi bir eğitim vereceğine dair Ben de henüz bir araştırma yapmadım ama sanırım şu anda en iyilerinden bir tanesi bilgi adam diye düşünüyorum Bu sadece bir düşünce. Ama benim gerçek niyetim çocuğumun İngilizcesi de oldukça iyi olduğundan dolayı yurt dışına gönderme taraftarıyım hem İngilizcesini geliştirmesi hem de bu konuda kurs alması için. Siz nasıl bir yol izlersiniz bilemiyorum malum günümüzde maddi şartlar Herkese çok ciddi derecede zorluyor

alimans

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
ali
Ben kamu yönetimi mezunu bir frontend developerim, üniversite bölümünü okumamanın zararını gördüm mü? Hayır. Sadece sektör içinde çalışmaya başladıkça farkedilen terminolojik genel kültürde geri kalmışlık hissi var. Onun haricinde kendini geliştirip işinde iyi olduğun sürece hiç bir problem yaşamazsın.

emre13

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Mehmet Emre
Üniversiteyi öğrenmek amacıyla değil bir çevre oluşturmak amacıyla kullanabilirsin. Makine mühendisliği okuyorum ama dersleri bir kenara bıraktım şuan frontend developer olarak çalışıyorum. Okuduğun bölümün hiç önemi yok. Ayrıca eğitim satın almak da aşırı gereksiz. Kimse sahip olduğu değerli bilgileri ucuz paralara satmaz.

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
531
İsim
icardi
Üni şart değil ama okuyun. Hatta kesin iyi vir yerde okuyun. Başlangıç maaşını çok etkiliyor. Ha bir de frontendci olmayın.

marceline_27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
714
İsim
Fatih Ayhan
Üniversite şart değil. Tabii ki seni ön plana taşır rakiplerine göre avantajlı durumda olursun ve bir takım beceriler kazandırabilir. Şu da bir gerçek ki üniversitenin kazandırdığı becerileri sen kendin de kazanabilirsin. Eğitimler de seni bir yere taşımaz, üniversite de. Nihayetinde sen kendini bir yerlere taşıyacaksın.

2 yıllık üniversite + eğitimle başlamanı tavsiye ederim. Hem diploman olur açık öğretim veya örgün öğretim fark etmez, hem de eğitimle birlikte kendini daha hızlı geliştirebilirsin. Başvurularda becerilerin ve yeteneklerin daha ön planda olacağından bu üniversite sürecinde donanımlı bir şekilde mezun olmak senin elinde. Kendine referans oluştaracak projeler geliştirmeli, github kullanmayı öğrenmeli ve hatta github'daki projelere destek olmalısın. Bunlar CV'nde çok büyük rol oynar ve seni 10 adım öne taşır. Yazılım öğrendikten sonra yapacağın ilk şey yapabildiklerini sergiler nitelikte bir proje geliştirmektir. Bunlar tabii ki adım adım yapılacak şeyler. Şunu da unutma ki yazılım öğrenmek belli bir amaca dayalıdır temelde. Kafanda bir fikir vardır, proje vardır ve bunu yapabilmek için yazılım öğrenmeye başlarsan çok daha etkili ilerleme kaydedersin yoksa çok fazla var ben yazılımcı olcam diyip milyon kere aynı sorularla boğuşan. Belli bir amacın olsun ve o doğrultuda ilerle. Can değerin'de boşverın yazılımcılığı falan videosunu izlemeni tavsiye ederim. Yazılıma nasıl başlanır konulu videoları zaten izlersin onu söylememe bile gerek yok ama çok fazla izleme bu videoları çünkü neredeyse hepsi kendi perspektifinden bakıyor olaya ve izledikçe daha çok kafa karışıyor. Belli başlı 2, max 3 video izlemen yeterli. Sonrasında yapmak istediğin şeyin nasıl yapıldığını araştırarak en büyük adımını at.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,325
Üyeler
140,809
Son üye
freaqzer
Top Bottom