Neler Yeni

Steam tekrar TL'ye geçer mi?

habbassaka

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,051
İsim
Berk
Biraz da fikrinizi almak istediğim için aslında açıyorum bu konuyu. Dora Özsoy'un dediğine göre kendine ait olan oyunun Türkiye'deki oyun satışları günde ortalama 90'dan 13'e, pazar payı ise %22'den %3'e gerilemiş. Yani Türkiye'deki satışları oldukça düşmüş durumda. Bazı anketler de ne kadar resmi olmasalar da oyuncuların Türkiye'de Steam'den oyun almayı temelli bir şekilde bıraktıklarını söylüyor.
Sizin yorumunuz nedir? Steam geri adım atar mı yoksa aynı düzenden devam mı eder?
hemen geçmezler, büyük bir işbirliği belki steam deck resmi olarak ülkemize gelmesi gibi bir haberle olacaksa olur ama TL desteğini bıraktıkları için pişman olacaklar. Ha bu bölgede gelecek paraya muhtaç değiller ama kar oranları hiç yoktan azalacak. bu da en son isteyecekleri şey olsa gerek.

• Beğen
Reaksiyonlar: 7mit

Che_

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,936
İsim
MehmedVII
Biraz da fikrinizi almak istediğim için aslında açıyorum bu konuyu. Dora Özsoy'un dediğine göre kendine ait olan oyunun Türkiye'deki oyun satışları günde ortalama 90'dan 13'e, pazar payı ise %22'den %3'e gerilemiş. Yani Türkiye'deki satışları oldukça düşmüş durumda. Bazı anketler de ne kadar resmi olmasalar da oyuncuların Türkiye'de Steam'den oyun almayı temelli bir şekilde bıraktıklarını söylüyor.
Sizin yorumunuz nedir? Steam geri adım atar mı yoksa aynı düzenden devam mı eder?
Oyun almıyorum alacağımı da zannetmem. Geçse bile 1 yıl en erken

ladrex84

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Erdal Altınkaya
Steam dolara geçtikten sonra epic games den bu kadar fazla oyun aldığımı hatırlamıyorum. Epic ve Steam mevcut para birimleri ile devam ederse epic bu işin kaymağını yer. Tabi epic arayüzü geliştirse ve Türkçe dil desteği olan oyunları fazlalaştırsa güzel olur. Bu arada Steam satış istatistiklerine nereden bakılıyor.

• Beğen
Reaksiyonlar: 7mit

Pasacik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
152
İsim
Paşa Gültekin
Discord
sanalgaypasa
Ben şunu diyebilirim maalesef ülkemizdeki cahil insanlar steam'in suçuymuş gibi global fiyatlardan haberleri bile olmadan gereksiz yorum yapıyorlar. Ülkemizin ekonomisi leş gibi berbat olduğu için oyunlarını satan firma ve steam için aşırı zor oluyordu. 40 dolara satılan oyunu biz 99 TL'ye alıyorduk. Üstelik kur 27 TL yani 27 katı olmasına rağmen biz bu fiyatları ödüyorduk. Global fiyatı 40 dolar oyunu bizim 99 TL'ye almamız demek, ne demek? cahil insanların haberi yok.
40 dolar yani dolara geçmeden önceki kurla 1100 TL olan oyunu biz 99 TL'ye alıyorduk. 99 TL'yi o zamanki kurla 3-4 dolar arası bir şey. Ve şuan daha da arttı. Adamlar 10 kişiden kazanacağını bizim ülkemizdeki fiyatlarla tek kişiden kazanıyordu. Kazanacağını kazanıyor zaten diyen cahil insanlara da söylemeliyim ki kimse böyle bir şeyi kabul edemez.

Eğer birini suçlayacaksanız suçlusu malum, herkes biliyor.

Üstelik adamlar hala MENA USD olayını çıkartarak bize çok daha ucuza oyun satıyorlar haberiniz bile yok cahilsiniz çünkü. Bizim için yaptıklarından bile haberiniz yok, cahilin tekisiniz. Ben de istemezdim dolara geçmesini ancak kesinlikle gerekiyordu.

Şimdi şikayet edenlere soruyorum, sizin bir ürünümüz olsa ve bu ürün 500 TL'den global olarak satılıyorsa, atıyorum A ülkesinde bu kendi fiyatından yani 500 TL'den satılıyor. Ama B ülkesinde ekonomi aşırı derecede kötü olduğu için 20 TL'ye satılıyor. Siz bunu kabul edebilir miydiniz?
Hadi cevaplayın.

Zexius

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
274
İsim
Poyraz
steamın geri adım atması için önce baştakilerin gitmesi gerekiyor steame suç atmıyorum bu yıl steam gitti seneye epic ardı ardına bu durum artmaya devam edecek en sonunda ülkede iç savaş çıkacak dolar 50 100 bulur seçimlerden sonra zaten en az 40 bekleniliyor oda en az muhtemelen 45 max 2 sene sonrada 100e dayanır come to venezuela 1 ekmek bin türk lirası olur

Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
Kerem Yılmaz
Dolar düzelince geçer. Düzelmeyeceğine göre? Geçmeyecek.

Yusuf28

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Yusuf
Abi steam beter olsun inşallah batar eskiden ne güzel arada bi indirim yaparlardı bende harçlığımla alırdım şimdi oyunlar ütopik derece lan öğrenciyim lan ben öğrenci bi oyun 50-60 dolar indirime giriyor 20-30 dolar yav insaf be artık yanından bile geçmiyom ea games dolara geçince canıma tak etti

Light

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
299
İsim
Arda Yıldırım
Geçmez dost. Geçerse de aynı fiyatları göremeyiz maalesef. Dolar kurunun stabil bir şekilde kalması lazım o da şuanlık imkansız gibi.

K.Kağan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
K.Kağan
Hayır geçmez,zaten onlar için nerdeyse bir hiçiz, onların asıl önemi Avrupa veya Amerikan pazarlar.

Light

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
299
İsim
Arda Yıldırım
Abi steam beter olsun inşallah batar eskiden ne güzel arada bi indirim yaparlardı bende harçlığımla alırdım şimdi oyunlar ütopik derece lan öğrenciyim lan ben öğrenci bi oyun 50-60 dolar indirime giriyor 20-30 dolar yav insaf be artık yanından bile geçmiyom ea games dolara geçince canıma tak etti
ben burada steama haksızlık edildiğini düşünüyorum. Dolar 20tl civarlarındayken 2tlden sayıyordu dolar kurunu bir zamanlar. Ekonomik durumumuz gereği böyle bir karar aldılar ki gayet mantıklı olduğunu düşünüyorum bu kararlarının. Yapacak bir şey yok, steamdan başka suçlanacaklar var.

Ahmet Berat Ak

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
995
İsim
Ahmet Berat ak
İlgilendiği Kategoriler
pc toplama,pc aksesuarları,fiyat performans ürünler
Artık türkiye pazarının steame ihtiyacı olmadığını düşünüyorum eğer epic games dolara geçmezse Türkiye pazarından çekilip sadece launcher olarak devam edeceklerdir. Türkiye için Steam bitti

Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
ibrahim taşdemir
Ülkemizde 30-40 liraya satılan oyunlar. Dolara çevircez dediler hani bölgesel fiyatlandırmalar nereye gitti? Amerika ile aynı parayı veriyoruz oyunlara şu an? Böyle mi geçirilir dolara. Harbiden geçirdiler zaten. Ben mi geçirdim dolara başka kime kızayım, sen yaptıysan sana kızayım adres ver. Amerika fiyatlarını kopyala, yapistir tr fiyatlarına ohh miss harbi iyi. Sen 30 dolarlık oyun diyorsan vermeye devam et tutan yok.
30 40 lira dediğin oyunlar hep eski oyunlardı. Ayrıca Çoğu da sonradan güncelledi fiyatları 200 TL bandına çekti. yeni çıkan oyunlara bakarsan zaten Hiçbiri bu fiyat bantlarında bile çıkmiyordu ve ayrıca dolara geçtikten sonra da bazı büyük firma oyunları dışında hala bölgesel fiyatlandırmaya uyanlar var. x oyun 70 dolar çıkarken senin bölgende 35 dolara satılıyor ha bu TL olsaydı 100 lira 200 lira yine daha avantajlı olabilirdi.

Bu saatten
Steam dolara geçiş sebebinin tek nedeni devletimiz varolsun. Türk Lirası çok değer kazandığı için bu kadarına bizim gücümüz yetmez demiş Şişik Gabe. 😂😂
Senin gibi kıt beyinlilere çok rast geliyorum. olayı siyasal yöne çeken çok var. fakat onun tam olarak öyle olmadığı Sen de ben de biliyoruz tamamen bu olay yurt dışındaki kullanıcıların Türkiye lokasyonu üzerinden oyun almaları ve buna engel olamamalarından sebep yapıldı. düne kadar da dolar 10 TL iken Steam kuru 2 TL idi. Düz mantık bakarsan o zaman da kazanamıyorlardı. 8 yıl öncesinde 600 TL globalde sattıkları oyunu Türkiye'de 24 TL satıyorlardı en son kurda, 2.000 liralık oyunu 900 lira satıyorlardı. Hesap aynı ve hatta son kur güncellemesine göre eskiye oranla daha yüksekti oyun fiyatları. Şimdi 30 TL olduktan sonra ne değişti yine kur güncellemesi yapabilirlerdi.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Cengiz
Geçene kadar TL ye çok gerekmedikçe alışveriş yapmayacağım Steam'den

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,633
Üyeler