Neler Yeni

Intel i5-14600KF 9197 TL VATAN

KaraKartall

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
499
İsim
Emre Altun
Ben tecrübelerime dayanarak konuştum. Bilgim olan konu hakkında diğer arkadaşı bilgilendirmeye çalıştım. Benden akademik araştırma yazısı veya testlerle birlikte video istiyorsun ama hiç araştırmadım, izlemedim. Gerek duymadım. Kendi tecrübelerim, tanıdığım birkaç profesyonel oyuncunun tercihleri doğrultusunda fikrimi beyan ettim. Ayrıca andaval falan hoş tabirler değil. Kabalaşmaya gerek yok.
Bir an kızdım sana. Demediğim şeyleri demişim gibi soyluyorsun cunku. Benim olayla alakam bile yok. Sadece burada merak ettim ogrenmek için kaynak istedim bilgilenmek için. Senin tecrubelerin evet dogrudur belki ben ona bir sey demiyorum. Ama burada kaynak video vs atmazsan havada kalır konu. Neyse kendim arastiriyim. Yukarda arkadas bjr video atmis izlemeye gidiyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Enis
Yarı profesyonel espor oyuncusuydum. Sektörde tanıdığım onlarca esporcu var. Yüzde sekseni amd kullanıyor şuan işlemci olarak. Daha iyi olsa intel tercih etmezler miydi sence? Adamların profesyonel olarak yaptığı işi bu. Bu adamlardan daha iyi biliyorum diyorsan sen bilirsin tabi. Yine de yanlış bilgi intelin daha düşük gecikme değerine sahip olması. Amd, oyunlarda intel işlemcileri geçeli çok oldu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Halihazırda ramin var mı? Ddr4 ramin varsa ddr4 önereyim.
E Sporcu olman veya olup AMD kullanmanız Amd nin iyi olduğu anlamına gelmiyor.7500, 5600, 14600KF, 12400F 4080, 4090 a sahibim güncel kartlar ile oturup FPS konuşmanın anlamı yok belli noktadan sonra sıcaklık, stabilite, program önceliğine düştüğünde iş intel çarpar bu kadar basit, parası olan intel alır Nvidia alır olmayan Amd alır bir ton ayar çekmeyle uğraşır heleki birde RX6600 vs. almayı gör artık uğraş dur mavi ekranlarla, yok psu yok ram, bu kadar para verdiğimde kumar oynamam karşılık isterim

Keepr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
539
İsim
Enes Altunışık
E Sporcu olman veya olup AMD kullanmanız Amd nin iyi olduğu anlamına gelmiyor.7500, 5600, 14600KF, 12400F 4080, 4090 a sahibim güncel kartlar ile oturup FPS konuşmanın anlamı yok belli noktadan sonra sıcaklık, stabilite, program önceliğine düştüğünde iş intel çarpar bu kadar basit, parası olan intel alır Nvidia alır olmayan Amd alır bir ton ayar çekmeyle uğraşır heleki birde RX6600 vs. almayı gör artık uğraş dur mavi ekranlarla, yok psu yok ram, bu kadar para verdiğimde kumar oynamam karşılık isterim
Yani diyorsun ki bu bahsettiğim e sporcular parasını bu işten kazanmasına ve yeterli paraları olmasına rağmen daha yüksek gecikme ve daha az stabilitesi olan amdyi tercih ediyorlar. Doğru mu anladım? Bilmiyorum ya. Ben dediğim gibi araştırmadım bu konuyu. Yine de arada öyle oynayışı etkileyecek ve oyunda kaybetmene, ölmene sebep olacak bir fark olduğunu düşünmüyorum.

KaraKartall

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
499
İsim
Emre Altun
Tek fanlı 6 ısı borulu hava sogutucu sogutur mu acaba bunu? 12400f den geçsem mi dusunuyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Berkay Şenocak
İlgilendiği Kategoriler
Monitör, Ekran kartı, Overclock, Undervolt
Her iki kartı güncel olarak kullandım AMD de artık mavi erkan diye bir şey yok 5-10 yıl öncede mi kaldın. Yıllar önceki driver sorunlarından tut odur budur yok NVDİA holiganlarının marka sevicilerinin yaptığı bir şey. Driver olarak baktığın zaman şuan AMD içerisinde OC yapmana bile olanak sağlıyor. F/P olarak kas gücünde NVDİA ile çok güzel kapışıyor ki bence Fiyat olarak çok daha iyi AMD. Tek kötü yanı FSR geliştirmeleri lazım çamurlaşma DLSS ye göre çok daha fazla. Bu olaya gelince saniyenin 1000 de 1 i fark söz konusu videoda ve tartıştığınız şeyde hiç kimse bu fark için kılını kıpırdatmaz. CS, Valorant, PUBG vs bu tarz rekabetçi oyunlarda aynı fiyatlara aldığın intel ve AMD işlemci arasında 100-200 FPS fark var nasıl intel her konuda daha iyi olabilir ? intel iyilerken 12-13-14. nesil i7-i9 işlemcilerin 360mm soğutucularla 90 dereceleri geçmesi çok mu iyi.

Tek fanlı 6 ısı borulu hava sogutucu sogutur mu acaba bunu? 12400f den geçsem mi dusunuyorum.
Bence gerek yok dostum LGA1700 bence son nesli 14. nesil olacak. Z serisi anakartın yoksa K işlemci almanın pek bir anlamı yok.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Enis
Her iki kartı güncel olarak kullandım AMD de artık mavi erkan diye bir şey yok 5-10 yıl öncede mi kaldın. Yıllar önceki driver sorunlarından tut odur budur yok NVDİA holiganlarının marka sevicilerinin yaptığı bir şey. Driver olarak baktığın zaman şuan AMD içerisinde OC yapmana bile olanak sağlıyor. F/P olarak kas gücünde NVDİA ile çok güzel kapışıyor ki bence Fiyat olarak çok daha iyi AMD. Tek kötü yanı FSR geliştirmeleri lazım çamurlaşma DLSS ye göre çok daha fazla. Bu olaya gelince saniyenin 1000 de 1 i fark söz konusu videoda ve tartıştığınız şeyde hiç kimse bu fark için kılını kıpırdatmaz. CS, Valorant, PUBG vs bu tarz rekabetçi oyunlarda aynı fiyatlara aldığın intel ve AMD işlemci arasında 100-200 FPS fark var nasıl intel her konuda daha iyi olabilir ? intel iyilerken 12-13-14. nesil i7-i9 işlemcilerin 360mm soğutucularla 90 dereceleri geçmesi çok mu iyi.

Bence gerek yok dostum LGA1700 bence son nesli 14. nesil olacak. Z serisi anakartın yoksa K işlemci almanın pek bir anlamı yok.
Arkadaşım 200-300 FPS iyi sallamışsın, farzı misal aldın, sen 1000FPS aldığında piyasadaki monitörle 1000FPS gördüğünü mü sanıyorsun.
Asıl sen hangi cağdasın? Sen eskide kalıp yeniyi unutmuşsun Rx6600 burnumdan getirdi sattım, RX6700 ü arkadaşımın sahibindende elden çıkarmak için 10 takla attı watmanden bıktığı için, hala var sorunlar.Sen millete laf atacağına AMD seviciliğini kendin bırak, amd yüzünden sıfır sistem sattım ben yok Psu düşük yok ram uyumsuz bırak bu işleri

Ayrıca 360mm ile 90 görmesi çok mu iyi derken Amd nin kalır yanı mı var?. En azından 12400F millet stok soğutucu yeterken 5600 çayır çayır yanıyordu.Bana şimdi birde kalkıp 10 yıl öncede mi kaldın Amd daha serin de de şurda kendimizi asalım

Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Berkay Şenocak
İlgilendiği Kategoriler
Arkadaşım 200-300 FPS iyi sallamışsın, farzı misal aldın, sen 1000FPS aldığında piyasadaki monitörle 1000FPS gördüğünü mü sanıyorsun.
Asıl sen hangi cağdasın? Sen eskide kalıp yeniyi unutmuşsun Rx6600 burnumdan getirdi sattım, RX6700 ü arkadaşımın sahibindende elden çıkarmak için 10 takla attı watmanden bıktığı için, hala var sorunlar.Sen millete laf atacağına AMD seviciliğini kendin bırak, amd yüzünden sıfır sistem sattım ben yok Psu düşük yok ram uyumsuz bırak bu işleri

Ayrıca 360mm ile 90 görmesi çok mu iyi derken Amd nin kalır yanı mı var?. En azından 12400F millet stok soğutucu yeterken 5600 çayır çayır yanıyordu.Bana şimdi birde kalkıp 10 yıl öncede mi kaldın Amd daha serin de de şurda kendimizi asalım
Monitör için FPS muhabbeti yapmışsın kaç tane güncel oyunda 300 FPS geçiceksin valorant dışında :D bilgilendirirsen öğrenmiş oluruz.
i7 ile kapışıyor sallama tutmuşa benziyor :( :
Şuan rtx3080 ve rx 6900xt kullanıyorum. AMD seviciliğim yok. Kim iyiyse F/P konusunda onu söylerim. Watman olayı eskiden genelde oyunlarda direk sistemi kapatan bir olaydı. Şuan ise kartı güncellediğinde veya kapat aç yaptığında bilgisayara, nadiren oluşan OC ayarını sıfırlayan bir şey sadece. Bundan başka sorun çıkarıyor mu? Hayır. NVDIA da bazen OC ayarını sıfırlıyor :D . 3090ti alırsam şalter taktırmam lazım prize o kadar durum kötü. NVDIA ya şans tanıyalım. 3090 ile rx 6900 xt çektiği Vat farkına bak sadece :). Kafa kafaya olan kartların hepsi böyle. 1.5 kata kadar çıkan vat farkları var. Özellikle ülkemizdeki NVDIA kartların fiyatları ortada. AMD render ve FSR konusunda çok geride. Dlss e göre fazla çamurlaştırıyor, saf kas gücü olarak NVDIA ile rekabet edebiliyor. Geri kalan tercih kulanıcının. İşlemci konusunda İntel sadece para kazanmaya odaklı bir firma ellerinde yeni teknoloji var laptoplara koyuyorlar ama masaüstüne cayır cayır 90 derecede altında çalışmayan 10 nanometre teknolojisinde ürettikleri i7-i9 işlemcileri bize dayatıyorlar. Önbellek konusuna girmiyorum bile AMD bu kadar fark açtığı için daha yeni yeni 11. nesilde 12mb verdiği önbelleği 20 mb ye :D yükseltiyorlar. Sıcaklık konusunda Genç birisin galiba son yorumunu ona bağlıyorum rahat 6-7 senedir intelin değişmeyen stock fanın yetmemesi en büyük şikayet konusuydu. Ryzen 5 3600 serisini herkes stock fanla kullanıyordu :D . Bahsettiğin işlemci ise R5 5600 ve 11400 var elimde aynı soğutucu ile aynı sıcaklıkta çalışıyorlar. Hiç bir fark yok. Tek fark rekabetçi oyunlarda aradaki 100-200 FPS :D . Doğrular bunlar malesef

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Mehmet İ.O.
Monitör için FPS muhabbeti yapmışsın kaç tane güncel oyunda 300 FPS geçiceksin valorant dışında :D bilgilendirirsen öğrenmiş oluruz.
i7 ile kapışıyor sallama tutmuşa benziyor :( :
Şuan rtx3080 ve rx 6900xt kullanıyorum AMD seviciliğim yok kim iyiyse F/P konusunda onu söylerim. Watman olayı genelde oyunlarda eskiden direk sistemi kapatan bir olaydı. Şuan ise kartı güncellediğinde veya kapat aç yaptığında bilgisayara nadiren oluşan OC ayarını sıfırlayan bir şey sadece ? Bundan başka sorun çıkarıyor mu ? hayır. NVDIA da bazen OC ayarını sıfırlıyor :D . 3090ti alırsam şalter taktırman lazım prize o kadar durum kötü. NVDİA ya şans tanıyalım 3090 ile rx 6900 xt çektiği Vat farkına bak sadece :) kafa kafaya olan kartların hepsi böyle 1.5 kata kadar çıkan vat farkları var. Özellikle ülkemizdeki NVDIA kartların fiyatları ortada. İşlemci konusunda İntel sadece para kazanmaya odaklı bir firma ellerinde yeni teknoloji var laptoplara koyuyorlar ama masaüstüne cayır cayır 90 derecede altında çalışmayan 10 nanometre teknolojisinde ürettikleri i7-i9 işlemcileri bize dayatıyorlar. Önbellek konusuna girmiyorum bile AMD bu kadar fark açtığı için daha yeni yeni 11. nesilde 12mb verdiği önbelleği 20 mb ye :D yükseltiyorlar . Sıcaklık konusunda R5 5600 ve 11400 var elimde aynı soğutucu ile aynı sıcaklıkta çalışıyorlar hiç bir fark yok. Tek fark rekabetçi oyunlarda aradaki 100-200 FPS :D . Doğrular bunlar malesef
Anlatamazsın hocam bu adamlar alışmış Nvidia ne verirse alayım intel ne verirse hiç biri ulan bu adamlar bize eski nesili boyayıp zorla satıyor kendilerini geliştirmiyor DLSS denen saçmalıktan (Bana kalırsa sanal fps) para kazanmaya çalışıyor bende enayi gibi kendini geliştirmeyen şirketlere tonlarca para döküyorum. Bu arkadaşlar buna alışmış çünkü ülkede ki malum %52lik kesime benzetiyorum zaten F/P den asla anlamayan insanlar parası olan nvidia intel alır olmayan amd alır. Başka bildikleri bir şey yok 0 3090 alacak param vardı ama tercih etmedim 13700k alacak paramda var ama tercih etmiyorum. Çünkü ben ''KENDİNİ GELİŞTİRMEYEN İKİ TANE ***** ŞİRKETE BOYUN EĞİP ONLARIN BANA DAYATTIKLARI ŞEYİ ALMAYACAĞIM'' ben son kullancıyım onlar benim için varlar onlara parayı kazandıran da benim. Bizim ülkede bunu anlamıyorlar halen wattamn diyorlar ama kimse bir dönemin kronik sorunlu Coil whine nvidia kartlarını söylemiyor kimse. geçen de cahil biri ile tartışırken intel işlemcin varsa mermiler daha hızlı gidiyor amd işlemcin varsa daha yavaş gidiyor çünkü tepkime süresi intelde daha iyi gibi cahilce yorumlar yapıyordu. Bu arkadaşlar bu şekilde kullanılmaya devam edebilirler. Ben sonuna kadar kendilerini geliştirene kadar bu mantıkta kalmaya devam edeceğim 4090 olmasa 4000 serisinde yine çuvalladılar 5000 serisini merakla bekliyorum eğerki kullanıclarını şaşırtmazlarsa AMD nasıl kafasına vuracak göreceğiz. Diğer yandan hala 10nm işlemci üreten cahil şirket 15. nesilde bu şekilde devam etsin o zaman gene göreceğim İntelın halini bakalım bu fanboyluk devam edecek mi? o zaman 13900k yı oc le ver 4080ini oc haline getir 4080süper olarak sür neticede alacak enayi çok :D

bado6100

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
41
İsim
Ahmet Oz
Siz burada Nvidia'yı gömerken Nvidia'nın şirket olarak değeri Google'un da içinde bulunduğu Alphabet'i geçti :) Neymiş kendisini geliştirmiyormuş, kaç yaşındasın arkadaşım sen? Playstation fan boy'luğu çok gördüm ama AMD fan boyunu da ilk kez görüyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Berkay Şenocak
İlgilendiği Kategoriler
Siz burada Nvidia'yı gömerken Nvidia'nın şirket olarak değeri Google'un da içinde bulunduğu Alphabet'i geçti :) Neymiş kendisini geliştirmiyormuş, kaç yaşındasın arkadaşım sen? Playstation fan boy'luğu çok gördüm ama AMD fan boyunu da ilk kez görüyorum.
Dostum dünyanın yeni petrolü çip olduğu için olabilir mi amerika savaş açtı çine filan çip konusunda Nvdia ya yasaklar getirdi filan :D

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Enis
Dostum dünyanın yeni petrolü çip olduğu için olabilir mi amerika savaş açtı çine filan çip konusunda Nvdia ya yasaklar getirdi filan :D
Bak ya adamı delirtir bunlar.Arkadaşım ben sana 2x2=4 ediyor diyorum sen ısrarla karakökünü alıyorsun.
Sana diyorum ki lanet olası yeni kartlar güçlü lolde bile 900FPS leri kilitsiz gördüm senin 900 görmen artık farazi iş Monitörde gözünün ne gördüğüne kalıyor anladın? Bu daha çok FPS veriyor diye video atıyorsun zaten kaslı kart FPS leri geçtik biz diyorum Stabilite, kullanım alanı, sıcaklıklar ön plana çıkıyor hal böyle olunca intel her zaman öndedir boş yapma artık.Bugün istediğin global şirketlere git hepsi Work station intel.Oturmuş şu kadar Watt diye hesap yapıyorsun ben 20 yıllık Jeneratörcüyüm eğer iyi bir işlemci ve atıyorum 4080 veye 4090 kullanıyorsan yeminide vereceksin ne şalteri?
Ne anlatıyorsun Dostum hala? 'Wattman sana göre nadiren OC ayarını sıfırlayıp Pc ye reset attıran bir olay' olabilir.Benim ve bizim gibi bir ton para döken adamlar için bir sorun bu.7900XT 7 bin TL ucuzdu 4080Rogdan gidip 7900XT forumlarda wattman yiyenleri görünce 7bin koyup 4080 aldık.Ben bir ton para dökücem akşam işten gelmişim bir keyfimiz var oyunda 3-4 saat oyna Crash yesin tekrar başa sarayım? Yaşadım bunları Ac Odyseyyde sıfır sistem sattım diyorum kızıp.Sistem bilmeyen adam değiliz kendi Kardeşim BGA basan firması olan çoçuk getiriyim anlatsın sana.
Ben sana! Amd her zaman intele göre sıcak çalışır diyorum sen bana sırf yazmak için laf olsun diye İntelin yok stok sogutucusunu gördün mü plastik vs. Yazıyorsun.Konu bu mu? İntel genelde Amdye göre her zaman istisnalar dışında serindir bitti uzatma çarptırma.
Yanına yaverini alıp intel sevicisi demekle olmuyor.Ben eşşek gibi çalışıp bir ton para verip akşam eve gelip oyun atarken 3-4 saatlik Save mi, bu kart yakıyor ve sen buna Ufak bir Oc reset diyorsan yazma buraya.Lanet rx6600 ve 6700 yüzünden sıfır dizdigimiz 2 makineyi zarar edip verdik.Çeken bilir yaş 33, Rx580 ler bizim anamızı ağlattı Wattmanda.O yüzden ne senin yazdıkların ne lanet amd umrumda değil.
Ucuz etin yahnisi olmaz.Olur diyorsan sen ucuz et devam et biz böyle iyiyiz.Ama buraya gelip wattman ufak Oc bir reset vs. Yazıp kanser etmeyin adamı.Sağlıcakla

Nvidia felan gömemez arkadaşım gömecek olan Amdci dönüp çatalının arkasından ardına baksın.
Nvidia tekel evet çünkü bugünkü muhalefet gibi aynı Rakibi yok.Rakibin olmazsa kuralları sen koyar istediğin gibide at koşturursun.Adamlar ekran kartı olayını geçti Nvidia ile işlemci çıkarmaya hazırlanıyor. Bugün globalde baktığında Pazar payı 75 Nvidia, %15 Amd, kalan arc vs. Alttada yazdım ucuz etin yahnisi olmaz olur diyen, wattman küçük bir hata reset diyen alsın resetiyle keyfine baksın biz iyiyiz böyle.

Son düzenleme:

rimuru16

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
En al
Profesyoneller genel olarak AMD kullanıldığı çıkarımı nasıl yaptınız? Bu latency olayında İntel'in bariz üstün olduğu sır değil. Yıllardır AMD kullanıyorum ve bir ton ayar yapman gerekiyor gecikme değerlerini düşürmek için ki yine Intel islemcilerin gerisinde kalıyorsun. Standart kullanıcı için belki hayati önemi olmayabilir ancak gecikme değerini, tepkiselligi takan rahatsız olabilir.
Hocam hangi ayarları yapman lazım şuan 2ms işlemci
R5 7500F
Anakart msi a620m-e

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
911,287
Üyeler
141,431
Son üye
VeyselBey