Neler Yeni

Lenovo Legion R25i-30 Panel Testi 🔥

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
Ya sırf bunu demeyesin diye özel mesajda opsiyonel kısımları silecektim silmedim emek verdim diye :ROFLMAO:

Ama ciddi ciddi bazı yerlerde çok eksik var. Özel mesajda kritik yazdıklarım genelde cihazlı ölçüm yapan herkes tarafından yapılıyor çünkü önemliler. Örneğin renk doğrulu bilmeden gamutu tek başına yorumlayamayız, kontrast bilmeden siyah performansını (IPS için malum çok önemli) bilemeyiz, ufotest olmadan tepki süresinin pratikteki karşılığını göremeyiz...

Mesela kontrastı HDR'da 9500:1 olan bir monitörü incelerken buna değinmemek büyük eksiklik değil mi? Müthiş bir özellik sonuçta. Yarış arabası alıp motoru göstermemek gibi :ROFLMAO:
Çoook haklısın ben de senin kafadandım ama gerçekten iş bir şeyi sunmaya gelince 50 tane test yapıp adama anlatınca anlaşılmıyor “abi sen ne anlatıyorsun”a iş dönüyor. biz de yıllardır bazı şeyleri sade anlatalım sade sade diye içerikler fazla sade oldu 😄 şimdi çeki düzen vermeye başladık. Biz tüm eleştirilere dikkat ediyoruz ama bazen bunu herkes anlayacak şekilde nasıl anlatırız sorununu yaşıyoruz ve yeni dönemde ise anlayan anlar modunda ilerleyeceğiz daha premium yayınlar yapacağız.

Fantastiktürk

80+ Bronze
Çoook haklısın ben de senin kafadandım ama gerçekten iş bir şeyi sunmaya gelince 50 tane test yapıp adama anlatınca anlaşılmıyor “abi sen ne anlatıyorsun”a iş dönüyor. biz de yıllardır bazı şeyleri sade anlatalım sade sade diye içerikler fazla sade oldu 😄 şimdi çeki düzen vermeye başladık. Biz tüm eleştirilere dikkat ediyoruz ama bazen bunu herkes anlayacak şekilde nasıl anlatırız sorununu yaşıyoruz ve yeni dönemde ise anlayan anlar modunda ilerleyeceğiz daha premium yayınlar yapacağız.
Haberin var mı abi bilmiyorum ama @Mehmet Yılmaz 'a özelden yazdığımda bu duruma değinmiştim. Hem detay isteyenlere detay verebileceğiniz hem de anlamayan/uğraşmak istemeyenlere uzun tutmadan ve çok terim kullanmadan anlatabileceğiniz yöntemler var. Buna biraz değinmiştim ama biraz daha değinebilirim. Çok fazla monitör incelemesi izledim/okudum. Diğer cihazlı ölçüm yapanlar nasıl yapıyor biliyorum. Çoğu kanal maksimum 15 dakikada tüm kritik bilgileri veriyor. Biraz daha hızlandırılırsa 10 dakikaya kadar düşürülebilir. Böyle yapabilirseniz çok mükemmel olur.

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
Haberin var mı abi bilmiyorum ama @Mehmet Yılmaz 'a özelden yazdığımda bu duruma değinmiştim. Hem detay isteyenlere detay verebileceğiniz hem de anlamayan/uğraşmak istemeyenlere uzun tutmadan ve çok terim kullanmadan anlatabileceğiniz yöntemler var. Buna biraz değinmiştim ama biraz daha değinebilirim. Çok fazla monitör incelemesi izledim/okudum. Diğer cihazlı ölçüm yapanlar nasıl yapıyor biliyorum. Çoğu kanal maksimum 15 dakikada tüm kritik bilgileri veriyor. Biraz daha hızlandırılırsa 10 dakikaya kadar düşürülebilir. Böyle yapabilirseniz çok mükemmel olur.
Mehmet müsaitsen gel abi dedi de Şuan çok müsait değilim yalan yok testler çok yordu yarı baygın uzanıyorum 😄 mutlaka bakıcam teşekkür ediyorum biz de kibir yok sadece haketmediğimiz şeyler işitince biraz kızma var o kadar 😄

Fantastiktürk

80+ Bronze
Örnekler:
1711485543401.png
1711485552433.png
1711485569948.png
1711485583257.png
1711485641026.png
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mehmet müsaitsen gel abi dedi de Şuan çok müsait değilim yalan yok testler çok yordu yarı baygın uzanıyorum 😄 mutlaka bakıcam teşekkür ediyorum biz de kibir yok sadece haketmediğimiz şeyler işitince biraz kızma var o kadar 😄
Yav 3 video için biraz ileri gitmiş olduğumu kabul ediyorum. Ancak haklı olduğumu düşündüğüm için yazdım onları.
Ancak yeni cihaz gelmişken (ve dediğiniz gibi 2 yıldır yalnızca 3 inceleme yapmışken) yeni testlerin üzerine gölge düşürmek istemedim. Bu testlerin sonucu TR'de daha iyi ve objektif incelemeler olacaksa önceki 3 tanecik (artık olmayan) video önemli değil. Diğer kanallar onlarca çekmiş çünkü.

Ama Modart ile PCH'a hala değineceğim çünkü aşırı yanlış yapıyorlar. Orası sizle aalakalı değil tabii.

Son düzenleme:
  • Beğen
Reaksiyonlar: X__X

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
Ama Modart ile PCH'a hala değineceğim çünkü aşırı yanlış yapıyorlar. Orası sizle aalakalı değil tabii.
Onlar hakkında benim yorum yapmam yanlış anlaşılmaya sebep olabilir onun için bir şey diyemem yolları açık olsun biz kendi çizgimizde devam

yavuzselimm

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
231
İsim
yavuz bulut
MODEL ETİKETİ:
Alıntıyı görüntüle

-----------------------------------------------
TEPKİ SÜRESİ

PANEL TEPKİ SÜRESİ TEST1:

165H/180Hz - OVERDRIVE LEVEL 4 - FreeSync/Gsync OFF - Game 1 MOD
Alıntıyı görüntüle

PANEL TEPKİ SÜRESİ TEST2:
165H/180Hz - OVERDRIVE LEVEL 3 - FreeSync/Gsync OFF - Game 1 MOD
Alıntıyı görüntüle

PANEL TEPKİ SÜRESİ TEST3:
165H/180Hz - OVERDRIVE LEVEL 2 - FreeSync/Gsync OFF - Game 1 MOD
Alıntıyı görüntüle

PANEL TEPKİ SÜRESİ TEST4:
165H/180Hz - OVERDRIVE OFF - FreeSync/Gsync OFF - Game 1 MOD
Alıntıyı görüntüle

ÖNEMLİ NOT: Monitörde 165Hz/185Hz tazeleme oranlarında iken yapılan tepki süresi testinde gözle görülür bir değişiklik olmadığı için yukarıdaki veriler iki tazeleme oranı için de geçerlidir.

PANEL RENK ÖLÇÜMÜ:

Alıntıyı görüntüle

PANEL MAX. CANDELA:

Alıntıyı görüntüle
Simdi ben cok anlamam düz mantık gidiyorum

Abdullah abi benim monitör tr de olsa 20k dedi üst düzey monitörler arasında dedi
Best seçeneği 0.8 ms di

Bu monitörü ben kasimda 4k ya aldim ucuz bir monitör best de 1.2 ms yazıyor

Demekki fiyatına göre harbiden iyi :D zaten abdullah abiye guvenip almıştım çok da iyi yapmışım
(tabii ki daha çok özelliği iyidir de abdullah abinin monitorunun ben düz mantık düşündüm:D)

Fantastiktürk

80+ Bronze
Simdi ben cok anlamam düz mantık gidiyorum

Abdullah abi benim monitör tr de olsa 20k dedi üst düzey monitörler arasında dedi
Best seçeneği 0.8 ms di

Bu monitörü ben kasimda 4k ya aldim ucuz bir monitör best de 1.2 ms yazıyor

Demekki fiyatına göre harbiden iyi :D zaten abdullah abiye guvenip almıştım çok da iyi yapmışım
(tabii ki daha çok özelliği iyidir de abdullah abinin monitorunun ben düz mantık düşündüm:D)
Dedigin gibi fiyatına göre gayet iyi hocam. Ancak 20K değil tabii...

FORİ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
552
İsim
Eray İstanbul
Steam
FORİ
Discord
FORİ
Ortalaması gerçek değere daha yakın diğerlernden, overdrive düşünce cidden daha kötü oluyor anlaşılan. Yine de en iyi değer bile 0.5 ten bir tık uzak geldi bana. Markalarda Monitörlere güvenim baya kırıldı.

Ceasar123

80+ Bronze
Ortalaması gerçek değere daha yakın diğerlernden, overdrive düşünce cidden daha kötü oluyor anlaşılan. Yine de en iyi değer bile 0.5 ten bir tık uzak geldi bana. Markalarda Monitörlere güvenim baya kırıldı.
1.2MS nerde 0.5MS nerde tabii ki de fark var.
Düz hesap bakınca az gibi gözüküyorsa 2.4 kart fark hemen hemen. Bugün fark az deyip 0.5ms'i örter, ertesi gün dahada açar farkı.
Bu testleri yapan kanallar artarsa çeki düzen vermeye zorunlu başlarlar.

Fantastiktürk

80+ Bronze
Forumlarda bangır bangır bunu anlatmaya çalışıyorduk da dalga geçiyorlardı bizle.

Sen daha 1ms gAmiNg diye satilan mArkA Asus ve Samsung monitorlerin siyah sürelerinin 50-70ms olduğunu görmemişsin:
(Samsung G3 24 inç)
Screenshot_2024-03-27-00-06-09-044_com.android.chrome.png
(Samsung G3 27 inç)
Screenshot_2024-03-27-00-06-24-869_com.android.chrome.png
(Asus VG247Q1A)
Screenshot_2024-03-27-00-06-40-488_com.android.chrome.png
Anlatayım mı yoksa tablodaki +70ms'ler ve kırmızilıklar yeterince anlatıyor mu 😂😂😂

Boşuna ucuz VA almayın demiyoruz.

1.2MS nerde 0.5MS nerde tabii ki de fark var.
Düz hesap bakınca az gibi gözüküyorsa 2.4 kart fark hemen hemen. Bugün fark az deyip 0.5ms'i örter, ertesi gün dahada açar farkı.
Bu testleri yapan kanallar artarsa çeki düzen vermeye zorunlu başlarlar.
0.5ms dediği MPRT süresi bir defa. GtG 1ms belirtilmiş. Ama 0.5 olsaydı da önemli değildi çünkü refresh window'u 5.56ms olan (resimde yazıyor bu değer) monitörde 0.5 ile 1.2 ya da 3.5 ya da 5ms arasındaki farkı ghosting açısından pek anlayamazsın. Bulanıklik açısından da ahım şahım bir fark olmaz.

Asıl önemli olanı kaçırıyorsunuz. Tekrar tekrar her model için yazmayacağım.
Bu Monster konusunda yazmıştım bknz.:
Screenshot_2024-03-27-00-11-14-703_com.android.chrome.png

Screenshot_2024-03-27-00-12-42-042_com.android.chrome.png

Lenovo'nun durumunda gördüğünüz üzere 12-11-10ms olan yerler var. Onlar sıkıntı.

Son düzenleme:

Ceasar123

80+ Bronze
Forumlarda bangır bangır bunu anlatmaya çalışıyorduk da dalga geçiyorlardı bizle.

Sen daha 1ms gAmiNg diye satilan mArkA Asus ve Samsung monitorlerin siyah sürelerinin 50-70ms olduğunu görmemişsin:
(Samsung G3 24 inç)
(Samsung G3 27 inç)
(Asus VG247Q1A)
Anlatayım mı yoksa tablodaki +70ms'ler ve kırmızilıklar yeterince anlatıyor mu 😂😂😂

İstediğimiz monitörün gecikmesini bu grafikte görebileceğimiz herangi bir site varmıdır?
Abdullah abinin yaptığı videoyu izledim çok sınırlı kaynak var ama en azından derli toplu bir listesi varmıdır?
AOC 24G2U
ASUS VG258QR

Fantastiktürk

80+ Bronze
İstediğimiz monitörün gecikmesini bu grafikte görebileceğimiz herangi bir site varmıdır?
Abdullah abinin yaptığı videoyu izledim çok sınırlı kaynak var ama en azından derli toplu bir listesi varmıdır?
AOC 24G2U
ASUS VG258QR

24G2U'nun 2 versiyonu var. İkisini de incelemişler. Çok iyi kanallardır.

Diğeri ezberimde yok hocam. Gece geç oldu yarın hatırlatırsan bakarım 😅

FORİ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
552
İsim
Eray İstanbul
Steam
FORİ
Discord
FORİ

(Samsung G3 24 inç)
(Samsung G3 27 inç)
(Asus VG247Q1A)

0.5ms dediği MPRT süresi bir defa. GtG 1ms belirtilmiş. Ama 0.5 olsaydı da önemli değildi çünkü refresh window'u 5.56ms olan (resimde yazıyor bu değer) monitörde 0.5 ile 1.2 ya da 3.5 ya da 5ms arasındaki farkı ghosting açısından pek anlayamazsın. Bulanıklik açısından da ahım şahım bir fark olmaz.

Asıl önemli olanı kaçırıyorsunuz. Tekrar tekrar her model için yazmayacağım.
Bu Monster konusunda yazmıştım bknz.:
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Lenovo'nun durumunda gördüğünüz üzere 12-11-10ms olan yerler var. Onlar sıkıntı.
Çok saol kankam cevabın için, monitörler zayıf olduğum bir konuydu, anlatman çok yardımcı oldu.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,862
Üyeler
141,348
Son üye
Krino6
Top Bottom