Neler Yeni

Monster Aryond A24 V1.1 Panel Testi🔥

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Peki ikisi arasındaki fark gerçekte nasıl gözüküyor:
Gördüğünüz üzere devasa fark var.
Fark yok diyen olmadı zaten. Yenileme döngüsünün içinde kalan ile yenileme döngüsünün sınırını aşan tabii ki bir olmayacak. Tolere edilebilir diyorum sadece. Yenileme döngüsünün sınırından 7 ms fazlasına kadar tolere edilebilir. Misal, RTINGS de 13 ms altına tolere edilebilir/iyi değer diyor. Hangi kaynağa bakarsan bak, aynı şeyi göreceksin. Gündelik kullanımda fotoğraftaki kadar fark edilmez, gözü rahatsız etmez. Bunu belirtme sebebim şu, sen böyle diyince bilmeyen adam çok korkuyor. Halbuki satın alıp kullansa zerre memnuniyetsizlik yaşamayacak, fark etmeyecek bile doğru düzgün. Fakat böyle laflar, adama sanki VA panel alınca yaşayacağı türden bir deneyim yaşatacakmış zannına sebebiyet veriyor. Aynı şeyi Casper 200 Hz konusunda da yapmışsın. Evet, önerilmemesi gerekilen bir model. Benzer fiyata daha iyi renk gamutu ve daha hızlı tepki süresi veren modeller var. FAST IPS denmeyi hak etmiyor, sıradan bir IPS. Lakin alıp kullanan tilt olmaz, "Bu ne biçim ghosting, iade edeceğim!" falan demez. Zira tolere edilebilir bir ghosting var.

Fantastiktürk

80+ Bronze
Tolere edilebilir diyorum sadece
Gündelik kullanımda fotoğraftaki kadar fark edilmez, gözü rahatsız etmez.
Halbuki satın alıp kullansa zerre memnuniyetsizlik yaşamayacak, fark etmeyecek bile doğru düzgün.
Fark edilmemesi kısmı yanlış. Alanın ghostingin ne olduğunu bile bilmediğinden neye bakması gerektiğini bilmeyip fark etmemesi kısmını geçiyorum. Bilen biri oyunda özellikle baksa bile fark etmiyor çünkü black smearing değilse ghosting elle gösterebileceğin bir şey değil. Ancak gözümüz algılıyor. Hareketli görüntüler daha bulanık oluyor, akıcı değilmiş hissi yaratıyor. Ancak algıladığını da fark etmiyor. Çünkü doğrusunu görmüyor. İki monitör olsa ikisinde aynı anda karşılaştırsa farkı görür.
Benzer fiyata daha iyi renk gamutu ve daha hızlı tepki süresi veren modeller var. FAST IPS denmeyi hak etmiyor, sıradan bir IPS
Daha konuşmaya değer bir şey kaldı mı? Zaten bu tarz değerleri daima fiyatına ve özelliklerine göre yorumluyoruz. Aynı fiyatta çok daha hızlısı varken 10+ tane değeri birden yenileme döngüsünden uzunsa tabii ki çok kötü diyeceğim. Bu abartma değil.
Misal, RTINGS de 13 ms altına tolere edilebilir/iyi değer diyor. Hangi kaynağa bakarsan bak, aynı şeyi göreceksin
RTINGS'in bu söylemi pek bir şey ifade etmiyor. RTINGS'in test yöntemi eski. Gamma corrected ölçüm yapılırsa o 13ms çok daha yüksek çıkacak. Dolayısıyla 13ms gibi değerler RTINGS ve sizin ölçümleriniz için çok yüksek. Ve 144Hz için bile rahatsız edici ghosting demek. HWUnboxed veya TFTCentral 13ms bulursa gayet kabul edilebilir.

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
519
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
Excaliburdan kat kat iyidir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR