Neler Yeni

Monster Aryond A24 V1.1 Panel Testi🔥

Fantastiktürk

80+ Bronze
@Abdullah Hacıgül hocam öncelikşe emeğinize sağlık ciddi manada bu içerik çok değerli, LG 27GR75Q-B UltraGear monitörün de testini merakla bekliyorum, gelmezse de canın sağ olsun 🙏🏻
O modeli ben de çok merak ediyorum çünkü globalde de testi yok. Ben Çin forumlarından panel modelini bulmuştum ve panel özelliklerine göre (kağıt üstü) pek iyi olmayan bir model hocam:

Fantastiktürk

80+ Bronze
Örneğin model numarasının ortasında gn olan modeller
Yine örneğin LG 24GN52A-B gibi FHD 24 inç TN model de var, 24GN650 gibi FHD 24 inç IPS model de var, 32GN600 gibi QHD 32 inç IPS model de var. Hepsi birbirinden tamamen farklı.

Üzgünüm ama monitörler bu şekilde. Tam model numarası verin şu monitör diye.

Dahası  
Reaksiyon skoru
168
İsim
Ghost Rilley
LG 27gn60rb modelini inceleyebilir misiniz? Nasıl yapıldığını bilmediğim için yapamıyorum. Kendimde bu monitörü kullanıyorum.
Yine örneğin LG 24GN52A-B gibi FHD 24 inç TN model de var, 24GN650 gibi FHD 24 inç IPS model de var, 32GN600 gibi QHD 32 inç IPS model de var. Hepsi birbirinden tamamen farklı.

Üzgünüm ama monitörler bu şekilde. Tam model numarası verin şu monitör diye.
Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim 🙃🙂

Parrzival

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Onur Uzun
O modeli ben de çok merak ediyorum çünkü globalde de testi yok. Ben Çin forumlarından panel modelini bulmuştum ve panel özelliklerine göre (kağıt üstü) pek iyi olmayan bir model hocam:
Valla hocam konu teknik değerler olunca (ms, herz, hdr vs) kullanıcılar olarak büyük bi çoğunluğumuz zaten kandırılıyoruz, markaların geneli için söylüyorum bunu. Ben yazığım model olan LG marka üründen önce %95 oranında aynı özelliklere sahip MSI marka bi monitör almıştım ve hem ölü pixel çıktı hem ışık sızması çok fazlaydı iade ettim. Değişik markalardan bulduğum birkaç ürünü iyice araştırdım erişebildiğim bütün kullanıcı yorumlarını inceledim ve aldığım LG monitörün aldığı yorumlara kıyasla diğer Asus, MSI, VeiwSonic gibi en çok satılan markaların (ve Gigabyte, Dell) kullanıcı yorumları ekseriyetle olumsuzdu yani özellikle aralarında ölü pixel çıkmayan ürün çok nadirdi ki benim yaklaşık 10k fiyat ödeyip de kusurlu ürün kabul etmeme gibi takıntım var, başkaları için çok önemli olmayabilir elbette. Ya LG ya AOC marka bi monitör almaya karar verdim, araştırdım ama istediğim birkaç özelliği karşılayan AOC monitör bulamayınca LG 27GR75Q-B UltraGear modelde karar kıldım ve teslim aldığımda direkt gerekli testleri yaptım ve gerçekten de ölü pixel çıkmadı, ışık sızması da IPS panellerde kabul edilebilir seviyede az miktarda. Teknik değerlerle alakalı kandırılmamak içinse maalesef çok çok daha fazla para bayılmamız gerekiyor...

Fantastiktürk

80+ Bronze
Valla hocam konu teknik değerler olunca (ms, herz, hdr vs) kullanıcılar olarak büyük bi çoğunluğumuz zaten kandırılıyoruz, markaların geneli için söylüyorum bunu. Ben yazığım model olan LG marka üründen önce %95 oranında aynı özelliklere sahip MSI marka bi monitör almıştım ve hem ölü pixel çıktı hem ışık sızması çok fazlaydı iade ettim. Değişik markalardan bulduğum birkaç ürünü iyice araştırdım erişebildiğim bütün kullanıcı yorumlarını inceledim ve aldığım LG monitörün aldığı yorumlara kıyasla diğer Asus, MSI, VeiwSonic gibi en çok satılan markaların (ve Gigabyte, Dell) kullanıcı yorumları ekseriyetle olumsuzdu yani özellikle aralarında ölü pixel çıkmayan ürün çok nadirdi ki benim yaklaşık 10k fiyat ödeyip de kusurlu ürün kabul etmeme gibi takıntım var, başkaları için çok önemli olmayabilir elbette. Ya LG ya AOC marka bi monitör almaya karar verdim, araştırdım ama istediğim birkaç özelliği karşılayan AOC monitör bulamayınca LG 27GR75Q-B UltraGear modelde karar kıldım ve teslim aldığımda direkt gerekli testleri yaptım ve gerçekten de ölü pixel çıkmadı, ışık sızması da IPS panellerde kabul edilebilir seviyede az miktarda. Teknik değerlerle alakalı kandırılmamak içinse maalesef çok çok daha fazla para bayılmamız gerekiyor...
İşin kötü tarafı para bayılsanız da teknik değerler bir şey ifade etmiyor öyle söyleyeyim...

Mesela 16K'ya satılan AW2724DM ile 10K'lık G2724D'nin neredeyse aynı olduğunu söylesem?..

Hatta 16k'lık AW2724DM ile Ocak'ta 6.5k olan Acer XV272U V'nin neredeyse aynı olduğunu söylesem? Yok artık dersiniz ve büyük çoğunluğunuz inanmaz ama böyle.

Bunda TR fiyatlandırmalarının absürtlüğünün de etkisi var.

Evanescence

80+
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Canlar geçenlerde Kadıköy mağazasında bu modeli inceledim. inanır mısıniz insan bu monitörü oraya koyup sergilemeye utanir. Ben bu kadar renkleri kötü berbat ötesi bir monitör görmedim. Monitöre baktım insanların yüzüne baktım ben onlarin yerine utandım. Bu kadar kötü renkleri olan IPS monitör ilk defa gördüm.

Parrzival

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Onur Uzun
Canlar geçenlerde Kadıköy mağazasında bu modeli inceledim. inanır mısıniz insan bu monitörü oraya koyup sergilemeye utanir. Ben bu kadar renkleri kötü berbat ötesi bir monitör görmedim. Monitöre baktım insanların yüzüne baktım ben onlarin yerine utandım. Bu kadar kötü renkleri olan IPS monitör ilk defa gördüm.
Kastettiğiniz hangi mönitör?
Mesaj otomatik birleştirildi:

İşin kötü tarafı para bayılsanız da teknik değerler bir şey ifade etmiyor öyle söyleyeyim...

Mesela 16K'ya satılan AW2724DM ile 10K'lık G2724D'nin neredeyse aynı olduğunu söylesem?..

Hatta 16k'lık AW2724DM ile Ocak'ta 6.5k olan Acer XV272U V'nin neredeyse aynı olduğunu söylesem? Yok artık dersiniz ve büyük çoğunluğunuz inanmaz ama böyle.

Bunda TR fiyatlandırmalarının absürtlüğünün de etkisi var.
İki üründe de kağıt üzerinde 1 ms yazıyor diyelim, yapılan ölçümlerde 10k olanın tepki süresi atıyorum 4-5 ms çıkıyor daha ucuz olan ürünün ki 10 ms lere kadar tırmanıyor. Yani ne kadar ucuz o kadar çok kandırıldın demek ve ölü pixel çıkması ihtimali, ışık sızmasının fazlalığı gibi kusurlar da o nispette artıyor. 8600 TL bandında (indirimdeyken) satılan MSI marka bi monitörün yorumlarında "2 adet ölü pixel çıktı ve 3 adet ölü pixel yoksa garanti kapsamına almıyorlar" gibi bi yorum okumuştum, daha ne diyeceğimi bilemiyorum..

Son düzenleme:

Fantastiktürk

80+ Bronze
İki üründe de kağıt üzerinde 1 ms yazıyor diyelim, yapılan ölçümlerde 10k olanın tepki süresi atıyorum 4-5 ms çıkıyor daha ucuz olan ürünün ki 10 ms lere kadar tırmanıyor. Yani ne kadar ucuz o kadar çok kandırıldın demek
Tam olarak doğru değil. 10ms dediğin yalnizca birkaç tepki süresi. Ortalama yine 4-6ms'lerde dolanıyor.
Ayrıca bu her zaman önemli de değil. Örneğin 144Hz bir model için 6.9ms'in altındaki her tepki süresi kabul edilebilir.

Bu bahsettiğim modeller için de geçerli değil bu:
Screenshot_2024-03-27-13-09-42-392_com.google.android.youtube.png
ölü pixel çıkması ihtimali, ışık sızmasının fazlalığı gibi kusurlar da o nispette artıyor.
Evet bu genellikle doğru. Alianware serisi daha "premium" olduğu için kalite kontrol genellikle daha iyi oluyor. Ancak Amazon ya da HB'nin kendisi gibi iyi yerlerden aldığınızda bu da sorun değil çünkü genellikle kolayca değişim yapılabiliyor.

Ve tabii ekstra özellikler de oluyor. Örneğin AW2724DM'nin malzeme kalitesi daha iyi, USB HUB var, ışıklandırması var vs. Ancak bunlar çoğu kişiye lazım olmayan şeyler olduğu için zaten "neredeyse aynılar" diyoruz.

Bir başka örnek vereyim. Mesela Acer Nitro XV272U V dedigim gibi Ocak indirimimde 6500TL yani 210$ idi. Acer Predator XB273U NV ise 400$ bir monitör. Halbuki ikisi de birebir aynı panel, arka aydınlatma ve yazılim ile geliyor. Predator olan premium serisd G-sync modülü, daha iyi malzeme, daha iyi kalite kontrol ile geliyor. İhtiyacı olmayan 200$ koruyabilir 😅 AW2724DM ile XV272UV arasındaki 10K'lık (indirimsiz 7.5K) fark da bu.

Boşuna demiyoruz monitör kağıt üstü verilere bakarak alinmaz diye.
Bir de ucuz VA'lardaki black smearing problemini millete anlatabilirsek bizden yiğidi yok 😅

Son düzenleme:

Parrzival

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Onur Uzun
Tam olarak doğru değil. 10ms dediğin yalnizca birkaç tepki süresi. Ortalama yine 4-6ms'lerde dolanıyor.
Ayrıca bu her zaman önemli de değil. Örneğin 144Hz bir model için 6.9ms'in altındaki her tepki süresi kabul edilebilir.

Bu bahsettiğim modeller için de geçerli değil bu:

Evet bu genellikle doğru. Alianware serisi daha "premium" olduğu için kalite kontrol genellikle daha iyi oluyor. Ancak Amazon ya da HB'nin kendisi gibi iyi yerlerden aldığınızda bu da sorun değil çünkü genellikle kolayca değişim yapılabiliyor.

Ve tabii ekstra özellikler de oluyor. Örneğin AW2724DM'nin malzeme kalitesi daha iyi, USB HUB var, ışıklandırması var vs. Ancak bunlar çoğu kişiye lazım olmayan şeyler olduğu için zaten "neredeyse aynılar" diyoruz.

Bir başka örnek vereyim. Mesela Acer Nitro XV272U V dedigim gibi Ocak indirimimde 6500TL yani 210$ idi. Acer Predator XB273U NV ise 450$ bir monitör. Halbuki ikisi de birebir aynı panel, arka aydınlatma ve yazılim ile geliyor. Predator olan premium serisd G-sync modülü, daha iyi malzeme, daha iyi kalite kontrol ile geliyor. İhtiyacı olmayan 200$ koruyabilir 😅 AW2724DM ile XV272UV arasındaki 10K'lık (indirimsiz 7.5K) da bu.

Boşuna demiyoruz monitör kağıt üstü verilere bakarak alinmaz diye.
Bir de ucuz VA'lardaki black smearing problemini millete anlatabilirsek bizden yiğidi yok 😅
Ülke ekonomisi milleti kalite kontrolcüye çevirdi resmen :D

orhanmnys

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Orhan manyas
Birisi bana bu tabloları nasıl okuyacağımı öğretebilir mi nasıl sonuç anlıyoruz?

Yigtde

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Bedirhan Yiğit Dengiz
O sırada 20K’lık Asus’un 2.7MS çıkması… lütfen olayın anlamaya odaklanın
Abdullah abim şu overdrive ile 0.5ms gtg olduğunu söyleyen acerın herhangi bir modelini ölebilir misln ben kullanıyorum normal değerini 2ms gtg belirtmişler

Fantastiktürk

80+ Bronze
Abdullah abim şu overdrive ile 0.5ms gtg olduğunu söyleyen acerın herhangi bir modelini ölebilir misln ben kullanıyorum normal değerini 2ms gtg belirtmişler
Modelden modele değişiyor yine. Normal değeri 2ms değildir ama onun 5ms'dir. Henüz panel overdrive'sız 5ms GtG altı IPS görmedim ben.

Hangi modeli istiyorsun? Acer XV272U V mi?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
911,256
Üyeler
141,426
Son üye
real-nick
Top Bottom