Neler Yeni

Casper Excalibur 23.8" 200HZ / 1MS / Fast IPS Panel Testi🔥

Eskiden 300 500 Hz vardı yahu. Standart fix 60 Hz di bütün monitörler. Ne mutlu , huzurlu , keyifle oyun oynardık be.

Fantastiktürk

80+ Bronze
https://www.laptop.com.tr/urun/4202...s-esports-gaming-monitor/?ref=akakce&v=1.70.3
yok mesela bunun gibi ips monitörler var. alienware 0.01 ms olan ips monitörü de var onlar gerçekte bu değerleri verebiliyor mu
Hocam attığin ürüne bakmadım ama benim bildiğim en hızlı LCD, 540Hz Asus TN modeli:
1711816645471.png
OLED'lerin çalısma şeklinden dolayı tepki süresi nerdeyse gecikmesiz iken onlar bile 0.1-0.4ms. Dolayısıyla herhangi bir LCD en azından şu anki teknolijiyle o tarz değerlere ulaşamaz.

Kaldı ki o kadar hızlı tepki sürelerine çok da gerek yok. Günümüzde bu tarz monitörlerde görüntüdeki en büyük artifact motion blur = hareketli nesnelerin bulanıklığı. O yüzden onu azaltmaya çalişıyorlar. Bunun için LCD'lerde strobe teknoloji kullanılıyor. Şu videoyu izleyebilirsin:
Ledler birbirinden bağımsız çalıştığı için tepki süresi daha düşük oluyor dimi
Anlatmak istediğiniz doğru, yazdığınız yanlış hocam.

OLED'ler LED arka aydınlatma ışığı olmaz. Her pikselin kendi aydınlatması vardır. Ayrıca LCD'ler, LED aydınlatmalarını bağımsız çaliştırabilir.

Sizin demek istediğiniz her pikselin bağımsız kontrol edilebilmesi ve kendi ışığının olması. Evet bu yüzden hızlılar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eskiden 300 500 Hz vardı yahu. Standart fix 60 Hz di bütün monitörler. Ne mutlu , huzurlu , keyifle oyun oynardık be.
Daha yüksek Hz'ler gelecek hocam. Yaygın inanışin aksine yüksek Hz'in (ki 1kHz bile çok yüksek sayılmaz) gözle görülür bariz farkları var. Modern ekranların en büyük sorunu olan motion blur=hareket eden nesnelerin bulanıklığının azaltılması için şart.

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
Çok yavaş olduğunu söylememe gerek yok zaten.

Ama insanlar bir şeyi kaçırmiş. Monster ve Lenovo 144-165Hz idi. Bu ise 200Hz. Hz artmasına rağmen tepki süresi daha kötü. Monster'ın 6,94ms yenileme süresine karşın Casper'ınki 5ms. Yenileme döngüsünü 2'ye katlayan tepki süresi sayısı 12. Çok kötü.

MPRT ghosting testi güzel. Ama yanıltmasın bu. Bu modelde iyi olmasına ihtimal dahi vermiyorum. Strobe crosstalk dediğimiz artifact, çoğunlukla alt ve üstte daha kötü olmak üzere ekranın farklı bölümlerinde farklı şiddette olur. Örnek:
Casper'ınki muhtemelen ortadan alındı. Ekranın genelini görmek lazım.

@Abdullah Hacıgül Hocam MPRT testi yerine normal ghosting testi yapsanız daha iyi olur bence. Bunların %95'inin MPRT modu kötu olacağı belli zaten. Ghosting testiyle insanlar sayıların gerçek karşılığını görüp farklı modelleri karşılaştırabilir.

OLED'ler onlar. Onlarda gerçek tepki süreleri 0.1-0.4 arası oluyor. Örnek:
MPRT OFF

IMG_5131.jpeg

Orta merkezden görüntüyü aldım çünkü kullanıcı oyun sırasında ortaya fokuslanıyor bu şekilde daha adil bir değerlendirme olur ama ben en uç noktaları merak ediyorum dersen tabi en alttan da alınabilir.

CRØXY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,199
İsim
Muhammet Çağrı
MPRT OFF

Alıntıyı görüntüle

Orta merkezden görüntüyü aldım çünkü kullanıcı oyun sırasında ortaya fokuslanıyor bu şekilde daha adil bir değerlendirme olur ama ben en uç noktaları merak ediyorum dersen tabi en alttan da alınabilir.
ülke vatandaşı anlamıyor ki en çok reklam yapanı en iyi sanıyor zaten son masaüstü sistemleriyle excalibur iyice batırdı.

Nquyen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,169
İsim
Selim
60hz monitör ve 15 liralık mausla cs de suprem olmuştum çok eskiden tabii daha sonra yeter dedim 144hz monitör 2bine de razer mouse aldım novaya zor çıktım 😄 eskilere alışınca yeniler çok zor geliyor.

Adriatique

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Öncelikle böyle bir şeye öncülük ettiğiniz için şahsen teşekkür ederim. Türkiye'de kimsenin yapmadığını yaptınız ve bu adımın size, kanalınıza ve genel tüketiciye çok şey katacağına eminim.

Ben de gerekli ekipmanları alıp bir kanal açıp inceleme yapmayı istiyordum fakat yeterli vakte sahip değildim. Bunu Türkiye'de ilk kez sizin yapmış olmasına sevindim. Umarım bu yolda kendinizi daha da geliştirirsiniz ve tüketiciye gerçek değerleri göstererek doğru ürün tercihi noktasında yardımcı olmaya devam edersiniz.

Bu ürün hakkında hep merak ettiğim bir konu vardı, monitör 200Hz iken "frame skipping" testinde nasıl bir sonuç alıyorsunuz? Frame skipping testinden birkaç fotoğraf paylaşabilir misiniz? Ya da sonucunu paylaşabilir misiniz?

Fantastiktürk

80+ Bronze
200Hz iken "frame skipping" testinde nasıl bir sonuç alıyorsunuz? Frame skipping testinden birkaç fotoğraf paylaşabilir misiniz? Ya da sonucunu paylaşabilir misiniz?
Hocam çok güzel bir noktaya değindi eğer monitör 165+OC ile 200Hz falansa. 165+%20 OC'nin hem uzun ömürlülük hem de frame skipping açısından sağlıkli olacağını sanmıyorum. Frame skipping varsa 200Hz olmasının bir anlamı olmaz.

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,694
İsim
Eren Güven
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,239