Neler Yeni

Hz Muhammed Hz Ayşe ile kaç yaşındayken evlendi?

Status
Bu konu kilitlenmiştir.

panda_1

80+
Hz Aişe'nin kardeşi ile yaşı kıyaslandığında 17 yaşından aşağı olmasının mümkünatı yok
Ayrıca arap kültüründe kızların yaşı ergenliğe girdikten sonra sayılmaya başlanıyor.

ALINTI
“Esma yüz yaşındayken, Hicretin 73. Yılında vefat etmiştir. Hicret vaktinde yirmi yedi yaşındaydı. Hz. Ayşe ablasından on yaş küçük olduğuna göre, onun da hicrette tam on yedi yaşında olması icap eder. Ayrıca Hz. Ayşe, Hz. Peygamber’den önce Cübeyr’le nişanlanmıştı. Demek evlenecek çağda bir kızdı.” (Hatemü’l-Enbiya Hz. Muhammed ve Hayatı, Ali Himmet Berki, Osman Keskioğlu, s. 210)

UmutYiğit

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,299
İsim
Umut Yiğit Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Klavye
------

Son düzenleme:

panda_1

80+
O zaman da Hz. Hatice konusu problem oluyor arap kültüründe öyle bir şey yok hocam. Kafanızdan bilgi uydurmayın.
"gömlek giyme merasimini "araştırın darünnedvede ergenlik yaşına gelen kızlar bu merasimde evlenme durumuna geldiği ilan edilirdi.

"Eski Araplarda ergenliğe giren bir kız çocuğu için bir merasim yapıldığı ve kız çocuklarının âdet gördükten sonraki yaşları ile bilindiği şeklinde bir âdetin olduğu söylenebilir.(5)" bk. Musa Carullah, Hatun, s. 81, Kitabiyat Yay. Trc. Mehmet Görmez.

Oriencc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
199
İsim
At
Hz Aişe'nin kardeşi ile yaşı kıyaslandığında 17 yaşından aşağı olmasının mümkünatı yok
Ayrıca arap kültüründe kızların yaşı ergenliğe girdikten sonra sayılmaya başlanıyor.
Konuda ki sorularıma cevap ver o halde

panda_1

80+
Konuda ki sorularıma cevap ver o halde
Öncelikle peygamber bütün eşleri ile şehvet için evlenmemiştir çoğu stratejik olaylar ve sünnetin ahsaba anlatılması içindir. Bu yüzden neden 3 yıl beklendi bunun cevabını veremem.Bunun birçok sebebi olabilir.Bilmiyorum.

Öncelikle Hz Aişe'nin evlenme yaşı ile alakalı olayı netleştirmek istiyorum;
1-Hz.Aişe (r.a) 672 yılında 67 yaşında vefat etti. (Ahmet b. Hanbel de bunu kabul etmiştir).622 yılında yani hicrette 17 yaşında idi.624'te,19 yaşında evlendi.
2-Hz.Esma (r.a) hicrette 27 yaşındaydı,hicretin 73. yılı 100 yaşında vefaat etti.Hz.Aişe (r.a) Hz.Esma'dan (r.a) 10 yaş küçüktü.Hz.Esma (r.a) hicrette 27 Hz.Aişe (r.a) 17 yaşındaydı.624'te,19 yaşında evlendi.(el-Mesudi, Murucu’z-Zeheb,II,309; İbni Asakir, Teracimu’n-Nisa, 9,10,28; et-Tebrizi, el-İkmal, III, 610)
3-Darünnedve,Kusay tarafından 440 yılında kurululan bir mescidti.Her türlü toplantının ve istişarenin yapıldığı bu mecliste kız çocuklarının buluğa erdiğide törenle ilan edilirdi.Bu adetin gayesi artık bu kız ile evlenilebileceği,evlilik çağına geldiğini ilan etmekti.Bundan sonra kadınlar yaşlarını buluğa erdikten sonra saymaya başlarlardı.Örneğin "9 yaşında evlendim." derken "Buluğ çağına erdikten 9 yıl sonra evlendim." demeyi kast etmiş oluyordu.
4-Hz.Aişe (r.a) Muhammed Mustafa (s.a.v) ile nikahlanmadan önce zaten başka biri ile nişanlıydı buda onun evlilik çağındaki bir kız olduğuna dair kesin surette delildir.
5-Tüm delilleri bir kenara bıraksak dahi mantık yolu ile gayet anlaşılır.Yüce Peygamber (s.a.v) hâşâ bir çocukla zifaf etseydi buna karşı çıkanlar evvela ashabı olurdu "Sen haram kıldığın bir işi kendin yapıyosun." şeklinde itirazların cereyan etmesi kaçınılmaz olurdu.Hatta onlardan önce Ebu Cehil,Ebu Leheb gibi bir çok kâfir bunun propagandasını yaparak halkı kışkırtırdı.Ki tarihte böyle bir olay veya olaylar silislesi gerçekleşmemiştir.

Bunların yanı sıra yıllar içinde kültürlerin değişmesi,insanların kabullerinin değişmesi olağandır.Şuan bize normal gelen o zaman garip,Şuan Garip gelen o zaman normal karşılanıyor olabilir.

Salıncakta oynama mevzusuna gelecek olursak Hz Aişe oyun oynamayı seven biriydi hatta evlendikten sonra bile oyuncakları vardı diye anlatılır.Peygamber efendimiz ile yarış yaptıklarıda rivayet edilir :

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in Hz. Âişe ile iki sefer koşu yarışı yaptığı, birincide Hz. Âişe'nin kazandığı, ikinci seferde şişmanlık sebebiyle, Hz. Âişe'nin kaybettiği ve koşuyu kazanan Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ona: "Bu, önceki koşuya bedeldir (ödeştik)" dediği rivayet edilmektedir. (bk. Ebu Davud, Cihad 68)

quwarex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
QuwareX
Merhaba dostlar hadis okurken kafamı kurcalayan bir şey oldu size de sormak istedim.
İlk kafama takılan şey Hz Ayşe 18-19 yaşındaysa neden arkadaşlarıyla beraber salıncakta oynuyor? İkinci olarak ise Hz Ayşe 18-19 yaşındaysa neden güvey odasına girmeden önce 3 yıl bekliyor?
Kaynak: (Sahih Buhari)

14-.......Âişe (R) şöyle demiştir: Ben altı yaşımda bir kız iken Peygamber (S) beni nikâh akdiyle zevceliğe almıştı. (Üç sene sonra) biz Medine'ye hicret ettik. Haris ibn Hazrec oğulları'nın menziline indik. Müteakiben ben sıtmaya tutuldum. Bu hastalıktan dolayı saçım döküldü. (İyileştikten sonra) saçım yine gürleşti ve omuzlarıma kadar uzadı. Bir defasında ben arkadaşlarımla beraber salıncakta oynarken annem Ümmü Rûmân bana doğru geldi de, beni çağırdı. Ben de annemin yanına geldim. Bana ne yapmak istediğini bilmiyordum. Annem elimi tuttu. Tâ evin kapısı önünde beni durdurdu. Ben de yorgunluktan kaba kaba soluyordum. Nihayet soluğum biraz yatıştı. Sonra annem biraz su aldı..Onunla yüzümü, başımı sıvazladı. Sonra beni eve koydu. Evde Ensâr'dan birtakım kadınlar hazır bulunuyorlardı. Bunlar bana:
— Hayır ve bereket üzere geldin, hayırlı kısmete geldin, dediler.
Annem beni bu kadınlara teslim etti. Bunlar da benim kılığımı kıyafetimi düzelttiler ve Rasûlullah'a teslim ettiler. Beni hiçbirşey sıkmadı, ancak Rasûlullah'ı habersiz görünce sıkıldım. Ensâr kadınları beni Rasûlullah'a teslîm ettiklerinde, ben dokuz yaşında bir kızdım

115-.......Âişe(R)'den: Peygamber (S) Âişe'ye şöyle demiştir:
"Sen iki kerre rü'yâmda bana ğösterildin. Öyle sanıyorum ki, ben bir ipekli kumaş parçasında senin suretini görmüştüm de (Cibril) bana:
— Bu resmin sahibi senin müstakbel zevcendir, diyordu. Şimdi ben yüzünden anlıyorum ki, o suret sen idin. Cibril'in o
sözü üzerine ben:
— Eğer şu rü'yâm Allah tarafından gösterilmişse, Allah bu takdirini infaz eder, diyordum".

116-.......Urvetu'bnu'z-Zubeyr şöyle demiştir: Hadîce, Peygamber'in Mekke'den Medine'ye çıkmasından üç yıl önce vefat etti. Peygamber bundan sonra iki sene yâhud buna yakın süre evlenmeden bekledi. Âişe altı yaşında iken onu nikâh etti. Sonra Âişe dokuz yaşında iken, Peygamber, Âişe ile güvey odasına girdi
Selamun aleyküm hocam çok güzel bir soru. Öncelikle hadis sahihtir, Hz. Aişe ile kız kardeşi arasında 10 yıl var kız kardeşi 595 yılında doğmuş kendisi 605 yılında olmuş oluyor hicretten sonra evlendiklerine göre 19 yaşında olmuş oluyor. Kamer suresi İslam'ın 4. Yılında iniyor Hz. Aişe diyor ki "Kamer suresi indiğinde ben daha oyun oynayan bir çocuktum" Kamer suresinden 10 yıl sonra evlendiklerine göre 7 8 yaşında olan oyun oynayan bir çocuk bu hesaba göre 17 18 yaşlarında oluyor peki neden küçük olduğu yazıyor dersen cahiliye döneminde kızlar diri diri gömülürdü ama eğer ki gömülmediyse yaşıyorsa ergenliğe girdikten sonra ki yaş hesaplanıyordu

-nisay

80+ Bronze
17 18 deyip ılık solculara yaranmaya çalışmayın. delikanlı olun, çekinmeyin. rasulullah (sav) hz aişe ile 9 yaşı civarında evlenmiştir. tabii 17 18 rivayetleri de var ama zayıf. güçlü olan ihtilaf olmayan rivayet 9 civarıdır. 12 13ü anlarım ama 17 18 çok zayıf.

quwarex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
QuwareX
17 18 deyip ılık solculara yaranmaya çalışmayın. delikanlı olun, çekinmeyin. rasulullah (sav) hz aişe ile 9 yaşı civarında evlenmiştir. tabii 17 18 rivayetleri de var ama zayıf. güçlü olan ihtilaf olmayan rivayet 9 civarıdır. 12 13ü anlarım ama 17 18 çok zayıf.
Bir sürü kanıt var eğer 9 yaşında evlendiği kesin ise diğer rivayetlere gerek kalmazdı

Dahası  
Reaksiyon skoru
101
İsim
Ad
Küçümseyerek kendini haklı mı çıkartmaya çalışıyorsun? Komik şey seni 🥰
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Omni-Man Bu şahıs da rofl emojisi atarak kendini tatmin ediyor herhalde. Oğlum şarhoş musunuz siz? Konuyla bilgisi olmayanlar gelip boş (şöyle algılıyorum) konuşmasın be abi. Hadi be abi, 3-4 kitap okumayla bilgili olmuyorsunuz be abi. Popüler şeyleri överek kaliteli bir insan olmuyorsunuz be abi. Hadi be az susun be. Bak susmak zor değil.be

Son düzenleme:

panda_1

80+
Ne yapsınlar @Omni-Man gibi veletler 2-3 YouTuber yayıncı bozmasını izleyip kültürlendiklerini zannediyorlar böyle basit konularda bile cevap vermekten imtina ederek ezikliklerini ancak gülme emojisi atarak gizlemeye çalışıyorlar.Bizim kimseye yaranma gibi bir gayemiz yok doğrular ortada kaynak ortada daha ehil olduklarını düşünüyorlarsa gelsinlerde çürütsünler. (Ama daha kendi ağızı ile sarih ilzam olan ve daha ortaokulda öğretilen temel matematik konusu olan üslü sayıları bilmeyen önderleri riamond gibi kaçarak değil 😉)

Ne yapsınlar @Omni-Man gibi veletler 2-3 YouTuber yayıncı bozmasını izleyip kültürlendiklerini zannediyorlar böyle basit konularda bile cevap vermekten imtina ederek ezikliklerini ancak gülme emojisi atarak gizlemeye çalışıyorlar.Bizim kimseye yaranma gibi bir gayemiz yok doğrular ortada kaynak ortada daha ehil olduklarını düşünüyorlarsa gelsinlerde çürütsünler. (Ama daha kendi ağızı ile sarih ilzam olan ve daha ortaokulda öğretilen temel matematik konusu olan üslü sayıları bilmeyen önderleri riamond gibi kaçarak değil 😉)
Çok doğru

-nisay

80+ Bronze
Bir sürü kanıt var eğer 9 yaşında evlendiği kesin ise diğer rivayetlere gerek kalmazdı
ona bakacak olursak sadece konuyla alakalı değil bir sürü hadiste ihtilaf oluyo ama sağlam olanlar var olmayanlar var. kesin böyledir demiyorum zaten. çoluk çocuğa dinini kanıtlama olayını çok haklı bulmuyorum. gerçekten hakikatı arayanlar belli oluyor zaten. o arkadaşları tenzih ediyorum.

Küçümseyerek kendini haklı mı çıkartmaya çalışıyorsun? Komik şey seni 🥰
kendimi sana haklı çıkartmak gibi bir amacım olamaz. muhattabım değilsin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
101
İsim
Ad
ona bakacak olursak sadece konuyla alakalı değil bir sürü hadiste ihtilaf oluyo ama sağlam olanlar var olmayanlar var. kesin böyledir demiyorum zaten. çoluk çocuğa dinini kanıtlama olayını çok haklı bulmuyorum. gerçekten hakikatı arayanlar belli oluyor zaten. o arkadaşları tenzih ediyorum.

kendimi sana haklı çıkartmak gibi bir amacım olamaz. muhattabım değilsin.
Yhaaa, şapşik seni 🥰🥰 Hala laf sokmaya çalışıyor. Kimlerin gözünde yükselmeye çalışıyorsun? 🥰

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
938,138
Üyeler
147,482
Son üye
arthurmorgan1523
Top Bottom