Neler Yeni

3 katlı evde internet ve iss tercihi

Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
demir caner
Öncelikle merhaba,

Yaklaşık 1.5 - 2 ay sonra 3 katlı bir eve taşıcağız taşınacağımız evde kablosuz internetin evin her yerine iyi çekmesini istiyorum.

İnternetten araştırdığım üzere daha iyi bir bağlantı için yapabileceğim 2 seçenek var (modem orta katta duruyor):
3 kata da farklı routerlar koyabilirim bu sayede her katta farklı bir kablosuz ağ olur veya bunun yerine TP-Link deco serisi veya farklı markaların yaptığı mesh sistemleri kullanabilirim. İnternetten mesh sistemlerin yorumlarına baktığımda biraz kafam karıştı bazıları çok düzgün çalışırken bazıları da çok kötü sonuçlar verebiliyor.

Kafama takılan soru ise 3 farklı router ile tek bir ağ oluşturabilir miyim? Yoksa hazır mesh sistemler işimi rahat rahat halleder mi?

Bunun yanında 3. katta 3 oda olacak 1. oda da bir (1) bilgisayar, 2. oda da bilgisayar, televizyon, PlayStation olacak.
Ayrıyeten 1. ve 2. katta da birer televizyon yanlarında ise Digitürk, Mi Box vs. aletler olacak.
Bütün bu aletlere de kablolu bağlanmak istiyorum.

Varsayalım ki, 3 farklı router ile 3 farklı ağ oluşturdum evin her yerinde kablosuz bağlantı güzel ve sorunsuz çalışıyor. 3. kattaki bilgisayarlara kabloyu nasıl çekerim? Router/modemlerde en fazla 4 adet çıkış olur ve routerın durduğu yerde 3. katın ortasında kablolar güzel durmaz.
Umarım derdimi anlatabilmişimdir 😁

evin altyapısını ek olarak koydum bu arada.

Bir de hangi internet servis sağlayıcısını tercih etmeliyim, hangisini kullanıyorsunuz, memnun musunuz?

şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

Ekler

• F71997C8-9B3F-4EC6-874D-28F47B9713CD.png
    F71997C8-9B3F-4EC6-874D-28F47B9713CD.png
    516.3 KB · Hit: 46
  • E084C816-27CE-4D4F-AAD4-861C5BA015D5.png
    E084C816-27CE-4D4F-AAD4-861C5BA015D5.png
    509.6 KB · Hit: 43
  • C995FF56-E2F6-4BA0-A84E-7DAEB1FDF4F7.png
    C995FF56-E2F6-4BA0-A84E-7DAEB1FDF4F7.png
    577 KB · Hit: 43

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
İnternet olarak TurkNet
Varsayalım ki, 3 farklı router ile 3 farklı ağ oluşturdum evin her yerinde kablosuz bağlantı güzel ve sorunsuz çalışıyor. 3. kattaki bilgisayarlara kabloyu nasıl çekerim? Router/modemlerde en fazla 4 adet çıkış olur ve routerın durduğu yerde 3. katın ortasında kablolar güzel durmaz.
Umarım derdimi anlatabilmişimdir 😁
3 Ağ oluşturmanıza gerek yok.
Router yoksa ve öneri istiyorsanız 1. yani internetin bağlanacağı kata Keenetic Viva, İkinci kata Keenetic Extra öneririm.
İkisini Mesh özelliğiyle bağlayıp 3. kattaki bilgisayar için de 2.kattan 3.kata kablo çekmeniz en iyisi olur.
Eğer tüm routerları kablosuz kullanacaksanız Viva ile Extra'yı Mesh ile bağlayıp aşağıya bıraktığım ürünü 3. kata koyup mevcut ağınıza 5GHz ile bağlarsanız çok iyi olur.
Cihazın altından LAN bağlantısını da gerçekleştirirsiniz. Full 5GHz bir kullanım sağlarsanız pek ping - paket kaybı sorunu yaşamazsınız.

Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
demir caner
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İnternet olarak TurkNet

3 Ağ oluşturmanıza gerek yok.
Router yoksa ve öneri istiyorsanız 1. yani internetin bağlanacağı kata Keenetic Viva, İkinci kata Keenetic Extra öneririm.
İkisini Mesh özelliğiyle bağlayıp 3. kattaki bilgisayar için de 2.kattan 3.kata kablo çekmeniz en iyisi olur.
Eğer tüm routerları kablosuz kullanacaksanız Viva ile Extra'yı Mesh ile bağlayıp aşağıya bıraktığım ürünü 3. kata koyup mevcut ağınıza 5GHz ile bağlarsanız çok iyi olur.
Cihazın altından LAN bağlantısını da gerçekleştirirsiniz. Full 5GHz bir kullanım sağlarsanız pek ping - paket kaybı sorunu yaşamazsınız.
Kafama yatmayan birkaç şey var.

Öncelikle modem 2. Katta duracak 1. katta değil. Bu durumda ;
1. kata Viva , 3. veya 2. kata extra koyduğumu düşünürsek diğer boşta kalan kata neden router değilde menzil genişletici önerdiniz ?
Birde menzil genişetici ayrı bir ağ oluşturmuyor mu ? Yoksa aynı ağdan mı bağlanıyoruz ?

Eğer tüm routerları kablosuz kullanacaksanız Viva ile Extra'yı Mesh ile bağlayıp
Routerları kablosuz kullanmaktan kastınız ne demek pek anlayamadım. Routerı 3. kata koyduğumuzu düşünürsek 3. katta LAN kablosu çekmemiz gerekmiyor mu router için ? Bu konularda pek bir bilgi sahibi değilim kusura bakmayın.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,300
İsim
Hakanbey
Repeat modu olan router alırsanız. Tek bir noktadan evin bütün heryerine kablosuz WİFİ dağıtabilirsiniz. Burada Tek dezavantajınız Modem ve routerların elektrikleri gitmemesi gerekiyor aksi taktirde Bağlantıyı baştan yapmanız gerekiyor. Bunun dışında diğer yöntem Kablo ile dağıtırsanız. Kablo kirliliği dışında dezavantajınız pek yok.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben Triplexte oturuyorum Evin şebekesi UPS bağlı olduğu için elektrik kesilmesi yaşamıyorum. O sebepten Repeat yöntemi ile 1 modem 4 router kullanıyorum. Modem Zemin kat girişte 1 tane router zemin katta en arka odada 1 tanesi bodrumda diğer 2 side üst katlarda bağlı 2.4 GHZ yayınları kapalı sadece 5GHZ yayın yapıyorlar. Ev 280m2 toplamda en düşük 4 çizgi ile evin her noktasında kayıpsız hız alıyorum.
Hattaım 100mb/s Evin en kötü noktasında 85 mb/s hız alıyorum.

+ olarak routerları her katta Pclere yakın bir noktaya konumlandırıp direk Router üzerinden bilgisayarına kablo ilede bağlantı verebilirsin. Router interneti WİFİ ile diğer router yada modemden köprü yaparak bağlanıyor. Daha sonra ister router üzerinden kablo ile yada Kendi wifisi üzerinden yayın yapabiliyor. Tercih meselesi.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
demir caner
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Repeat modu olan router alırsanız. Tek bir noktadan evin bütün heryerine kablosuz WİFİ dağıtabilirsiniz. Burada Tek dezavantajınız Modem ve routerların elektrikleri gitmemesi gerekiyor aksi taktirde Bağlantıyı baştan yapmanız gerekiyor. Bunun dışında diğer yöntem Kablo ile dağıtırsanız. Kablo kirliliği dışında dezavantajınız pek yok.

Ben Triplexte oturuyorum Evin şebekesi UPS bağlı olduğu için elektrik kesilmesi yaşamıyorum. O sebepten Repeat yöntemi ile 1 modem 4 router kullanıyorum. Modem Zemin kat girişte 1 tane router zemin katta en arka odada 1 tanesi bodrumda diğer 2 side üst katlarda bağlı 2.4 GHZ yayınları kapalı sadece 5GHZ yayın yapıyorlar. Ev 280m2 toplamda en düşük 4 çizgi ile evin her noktasında kayıpsız hız alıyorum.
Hattaım 100mb/s Evin en kötü noktasında 85 mb/s hız alıyorum.
Hangi routerları kullanıyorsunuz acaba ?

Top Bottom