Neler Yeni

7900x3D işlemci ile valorantta 250 300 fps alıyorum. (Yırtılma (Tearing) sorunu yaşıyorum.)

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ertan
işlemci 4 5 günlük ilk başlarda güzel fps veriyordu yırtılma sorunum yoktu özellikle bugün iyice fps düşüşü yaşamaya başladım bios, ekran kartı, işlemci ve windows güncel format attım ekran kartını garantiye gönderdim sorun yok dediler termal macununu değiştirip gönderdiler monitörü gönderdim paneli değiştirip gönderdiler bundan önce ki işlemcimde de oluyordu 7600x işlemcimide gönderdim onunda değişimi oldu yenisini gönderdiler o teknik servisteyken 7900x3D almıştım ama ne yazık ki bu sorundan kurtulamıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

biosdan amd expo felan açık yine de düzeltemiyorum yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum bu sorunla 3 4 aydan beri uğraşıyorum. bi ara bir şey yok çok güzel akıyor sonra sanki bilgisayar valorantı bırakıp başka bir şeye odaklanıyor gibi yırtılmaya başlıyor. valorantta takımlı ölüm kalım maçında 250 300 fpslere kadar düşüyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ertan
gpu ve işlemcinin watt stabilizesini takip et dalgalanma olması tearinge ve fps dropa sebebiyet verir işin sonunda sorun termal de çıkabilir psu kaynaklı da çıkabilir yazılımsalda çıkabilir.
gpu'nun kaç watt çektiğini nereden görebilirim.
Psu:

MSI MPG A1000G PCIE5 1000W 80 PLUS GOLD Full Modüler GÜÇ KAYNAĞI​

Montofteam

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
678
İsim
Eren
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ertan
Hocam bu gpu asla yetersiz gelemez. Sorunu başka yerde arayalım
Hocam rami garantiye göndermeyi düşünüyorum sizce ramlik bir sorun olabilir mi? Çok nadirde olsa oyunlarda alt tab atarken pc donuyor hiç bir işlem yapmıyor donup kalıyor res atmak zorunda kalıyorum. Sence göndermeli miyim?

Hocam rami garantiye göndermeyi düşünüyorum sizce ramlik bir sorun olabilir mi? Çok nadirde olsa oyunlarda alt tab atarken pc donuyor hiç bir işlem yapmıyor donup kalıyor res atmak zorunda kalıyorum. Sence göndermeli miyim?
Yani garantiye göndermediğim bi ram, anakart ile gpu kaldı ya da diğer işlemcim gibi 7600x gibi bu işlemcide sorunlu

brsokcu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
610
İsim
Barış Okçu

Yani garantiye göndermediğim bi ram, anakart ile gpu kaldı ya da diğer işlemcim gibi 7600x gibi bu işlemcide sorunlu
Hocam memtest yapın bi. Eğer başka bir cihaz var ise tek tek parçaları değiştirip deneyebilirsiniz. Eğer sistemden eminseniz

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ertan
Hocam memtest yapın bi. Eğer başka bir cihaz var ise tek tek parçaları değiştirip deneyebilirsiniz. Eğer sistemden eminseniz
Şu an tekrardan format attım ve biosun en son çıkan sürümüne güncelliyorum biosdan kaynaklı da olabilir diye en son betayı yüklemişler betayı deniyorum normalde bet
Bugün Anakart, Psu (Güç kaynağı), ve Ram’i garantiye gönderdim bakalım hangisinde sorun çıkacak.

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
576
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
Telefon. Bilgisayar. Monitör. Kulaklık.
Şu an tekrardan format attım ve biosun en son çıkan sürümüne güncelliyorum biosdan kaynaklı da olabilir diye en son betayı yüklemişler betayı deniyorum normalde bet

Bugün Anakart, Psu (Güç kaynağı), ve Ram’i garantiye gönderdim bakalım hangisinde sorun çıkacak.
Şimdi bir şey diyeceğim. Neredeyse aynı şekilde 3080 Suprim X, R9 7900 O.C'lu şekilde kullanıyorum. 2K çözünürlükte oynuyorsanız çok 400 500 fps üstü hayal oluyor. Ben de 400 500 alabiliyorum 2K'da 300'lere düştüğü oluyor. Biraz fazla endişelenmişsiniz gibime geldi. Bir oyun için bu kadar uğraşa gerek yok. Başka oyunlarda durum ne tam bilmiyorum ama sadece Valo'da böyle bir sıkıntınız varsa harcadığınız zamana yazık. Riot'un istemcileri ve oyun optimizasyonu son dönemlerde çok kötü. LoL'de de aynı sorunlar var.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ertan
Şimdi bir şey diyeceğim. Neredeyse aynı şekilde 3080 Suprim X, R9 7900 O.C'lu şekilde kullanıyorum. 2K çözünürlükte oynuyorsanız çok 400 500 fps üstü hayal oluyor. Ben de 400 500 alabiliyorum 2K'da 300'lere düştüğü oluyor. Biraz fazla endişelenmişsiniz gibime geldi. Bir oyun için bu kadar uğraşa gerek yok. Başka oyunlarda durum ne tam bilmiyorum ama sadece Valo'da böyle bir sıkıntınız varsa harcadığınız zamana yazık. Riot'un istemcileri ve oyun optimizasyonu son dönemlerde çok kötü. LoL'de de aynı sorunlar var.
Cs2’de inanılmaz derecede yırtılma oluyor aynı sorun diğer oyunlarda da devam ediyor valorant cs’ye göre daha az oluyor. Valorant poligonda 179 fps’e kadar düştüğünü gördüm. Normal mi?

en dusuk ayarlardamı yoksa en yuksek ayarlardamı oynuyorsunuz
En düşük ayarlarda inanır mısınız bilmiyorum 7600x’de daha çok fps alıyordum yani bu işlemcinin L3 önbelliği ve çekirdek sayısı daha fazla daha fazla almam gerekmiyor mu?

corez

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
239
İsim
Mert Uysal
Bir el oynayim dedim en dusuk 400fps suan dusuk ayarlarda

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ertan
Mesela işlemci genelde hep %1-5 aralığında kullanılsa bile 4.9 5ghz bandın da çalışıyor güç planından dengeliye alsam tasarruf modunda alsam bile düzelmiyor cmd’den arka planda çalışan uygulamaları kapatsam bile sadece microsoft’un uygulamarı açık ona rağmen çok yüksek ghz’lerde çalışıyor
Bir el oynayim dedim en dusuk 400fps suan dusuk ayarlarda
kanka monitör zaten 165hz yani 166fps olması bile yeterli benim için yırtılma sorunu olmasa inan fps ile derdim sıkıntım yok sorunu sadece v-sync ile çözebiliyorum oyunda ne kadar sabit gibi gözüksede monitörün osd’sinden fps 130-165fps aralığında dalgalanıyor yani ama yırtılma olmuyor oyun akıcı oluyor bazen v-sync bastığımda fps’i sabitlemiyor normal fpslerde kalıyor 200 300 gibi ben o v-sync muhabbetini tam anlayamadım nvidia denetim masasıyla alakası var sanırım normal oyundan fps’i sabitlemeye kalktığımda inanın daha çok yırtılıyor

corez

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
239
İsim
Mert Uysal
Mesela işlemci genelde hep %1-5 aralığında kullanılsa bile 4.9 5ghz bandın da çalışıyor güç planından dengeliye alsam tasarruf modunda alsam bile düzelmiyor cmd’den arka planda çalışan uygulamaları kapatsam bile sadece microsoft’un uygulamarı açık ona rağmen çok yüksek ghz’lerde çalışıyor

kanka monitör zaten 165hz yani 166fps olması bile yeterli benim için yırtılma sorunu olmasa inan fps ile derdim sıkıntım yok sorunu sadece v-sync ile çözebiliyorum oyunda ne kadar sabit gibi gözüksede monitörün osd’sinden fps 130-165fps aralığında dalgalanıyor yani ama yırtılma olmuyor oyun akıcı oluyor bazen v-sync bastığımda fps’i sabitlemiyor normal fpslerde kalıyor 200 300 gibi ben o v-sync muhabbetini tam anlayamadım nvidia denetim masasıyla alakası var sanırım normal oyundan fps’i sabitlemeye kalktığımda inanın daha çok yırtılıyor
Oyunlardan cok anlamadigim icin yirtilma felan acikcasi bilmiyorum keske yardimci olabilsem

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
576
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
Telefon. Bilgisayar. Monitör. Kulaklık.

AMD'nin işlemcileri boşta da yüksek GHz'lerde çalışıyor. Benim işlemcim de 5500 MHz'de çalışıyor boşta. Yırtılmanın nedeni Windows'dan dahi olabilir.

Top Bottom