Neler Yeni

İnceleme Acer Nitro 5'te Honeywell PTM7950 Termal Ped İncelemesi

Aşırı ısınan Acer Nitro 5 Cihazına Honeywell PTM7950 termal pedini kullandık. İçerisindeki MX4 termal macun 5 aylık. MX4'ün ilk sürülmüş halinin testi CPU-Z testinde görebilirsiniz. MX4'ün ilk hali 61 watt güç çekerken 100 derece oluyor ki şuan güncel durumda max 50 watt güç çekebildiğini görebiliyoruz. Videoda Honeywell PTM7950 ve MX4'ün karşılaştırmalarını göreceksiniz. Birkaç ay sonra PTM7950'nin güncel durumunu sizlerle paylaşacağım. PTM7950 termal pedini uyguladıktan 1 saat sonra testler çekilmiştir. Güncel olarak hala aynı performansı sergiliyor.

Daha fazla detay ve MX4 ile PTM7950'nin oyun testlerini buradan izleyebilirsiniz.

Termal Ped: Honeywell PTM7950
Ürün Boyutu: 40*80*0.2mm
Fiyat: 9.81 $
Kargo: 4.47 $ (E-Packet)
Gümrük Vergisi: 125 TL (Kapıda Ödeme - Nakit)
Toplam Tutar: 614 TL
Kargo Süresi: Toplam 28 Gün
Paket İçeriği: Termal Ped, Phillips Tornavida, Temizlik Bezi, Palet, Parmak Eldivenleri, Temizlik Fırçası

Honeywell Termal Pedini Satın Aldığım Link: ebu7

LAPTOP ÖZELLİKLERİ
Laptop:
Acer Nitro 5 AN515-58-503P Gaming Notebook
İşlemci: Intel I5-12500H (12 Çekirdek 4P+8V) (16 Sanal Çekirdek) (95 Watt)
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 4050 6 GB (140 WATT)
Ram: 16 GB DDR5 4800MHz RAM (8+8)
Ekran: 39,6 cm (15,6") Full HD (1920 x 1080) 16:9 144 Hz
Pil: 57,50 Wh
Güç Kaynağı: 230 Watt
İşletim Sistemi: Windows 11 Lite (by KiNGHaZe)
Testlerin Yapımı: Mux Switch Açık, Nitro Sense Performans Mod ve Fanlar Max Ayarlı
Güç Planı: Nihai Performans
Nvidia Ayarları: Doku Süzme - Kalite ve Güç Yönetimi Modu: Yüksek Performans
NOT: Nvidia ile kaydettiğim için ekran kartını %3-4 oranında bir kullanımı mevcut. O yüzden GPU Kullanımı %97 - %98 görmeniz normal.

Kutu İçeriği ve Uygulama:

01.jpg

40*80*0.2mm Boyutu bu kadara denk geliyor:
02.jpg

5 AYLIK KULLANIMDA MX4'DEN GERİYE KALANLAR
04.jpg
05.jpg

Kutu içerisinde çıkan fırça ve temizlik bezi ile temizliyoruz.
06.jpg
07.jpg

• Uygulama kısmı kolay değil. İşlemci aşağı yukarı 10mm x 25mm boyutunda, Ekran kartı ise 12mm x 15mm boyutunda (tam ölçü olmayabilir).
  • İlk önce yongaların üstüne getirip bir kalem ile işaretledim ve küçük makas ile kestim.
  • Daha sonra kutu içinden çıkan yapıştırıcı ile pedin üzerine yapıştırdım ve diğer tarafındaki jelatini söktüm ve yonga üzerine koydum.
  • Üste kalan jelatini çıkarmak çok zor, çıkarırken yapıştırdığınız kısım da kalkıyor. Ekran kartına yaparken yarısını ekran kartı üzerinde kaldı diğer yarısı elimde kaldı. Temizleyip tekrar yapmak zorunda kaldım.
  • Şu şekilde bir çözüm yolu buldum: Ped'in üzerinde yapıştırıcıyı yapıştırdığınız taraftan kaldırmak yerine diğer taraftan bir cımbız ile tutup kaldırmak. Bende işe yaradı bu yöntem.
  • Ekran kartının köşelerinde biraz fazla açık kaldı ama bir sorun oluşturmadı.
08.jpg

2 defa ekran kartına, 1 defa da işlemciye uygulamış oldum.
Uyguladıktan sonra elimde kalan termal ped bu kadar:

12.jpg

TEST SONUÇLARI
09-R23.png
10-Furmark.png
11-Superposition.png

Test sonuçları çok muazzam gerçekten. Artık hem işlemciyi hem de ekran kartını max performans da kullanabiliyorum. MX4 Pump out olduğundan dolayı sürekli aşırı sıcak çalışıyor ve dolayısıyla güç kesiyordu, artık böyle bir durum söz konusu değil. Üründen gayet memnun kaldım.
Daha fazla detay ve MX4 ile PTM7950'nin oyun testlerini buradan izleyebilirsiniz.

Ekler

• 03.jpg
    03.jpg
    2.8 MB · Hit: 44
Son düzenleme:

TRG-Onur

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
ben de bu pcnin i7 - 12650h işlemcili versiyonunu aldım, bakalım ben de stock sıcaklıklar ne olacak,

konu güzel olmuş

KOHNELI

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Yusuf KANDEMİR
ben de bu pcnin i7 - 12650h işlemcili versiyonunu aldım, bakalım ben de stock sıcaklıklar ne olacak,

konu güzel olmuş

İlk zamanlarda sorun yaşamayabilirsiniz ancak ilerleyen zamanda macun pump out oluyor ve değerler bir anda yükseliyor. Şimdiden hayırlı olsun laptopunuz.

Shourd

80+ Silver
güzel olmuş elinize sağlık cinebenchteki fark baya güzelmiş

java

80+ Bronze
Çok güzel termal ped keşke şöyle Türkiyede hepsiburada falan satsada alsam.

KOHNELI

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Yusuf KANDEMİR
Hocam bu benim bildiğim honeywell ise çok kaliteli ürünler yapar sanayi için elektromekanik ekipmanlar yapar.
Emeğinize sağlık güzel inceleme olmuş işlemciye Termal pad takmayı hiç düşünmedim açıkçası. 1-1.5 ay sonra tekrar ısı değerlerini bu konuya paylaşabilirmisiniz

Tekrardan paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık güzel anlatım olmuş
CB R23.png

Furmark.png

a.png

1 ay zaman geçti ve tekrar test yaptım, işte sonuçlar:
Cinebench R23 Testi sonucu: 15066 Puan
===> 1 ay önceki değer ise: 15078 Puan
Furmark Testi sonucu: 8190 Puan , 136 FPS ===> 1 ay önceki değerler ise: 8275 Puan, 137 FPS

Sıcaklıklar çok iyi, daha da iyileşme var.
İşlemci Max 91 dereceyi gördü.
===> 1 ay önceki sonuç: 94 dereceyi görmüştü.

Ekran kartı Max 76 derece, Hotspot 92 derece ===> 1 ay önceki sonuç: 84 derece, Hotspot 101 derece

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Furmark Testi sonucu: 8190 Puan , 136 FPS ===> 1 ay önceki değerler ise: 8275 Puan, 137 FPS

Ekran kartı Max 76 derece, Hotspot 92 derece ===> 1 ay önceki sonuç: 84 derece, Hotspot 101 derece
👏👏👏👏👏

Güzel çalışma olmuş emeğinize sağlık

TRG-Onur

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Ben de laptopu aldıktan 1 ay sonra test yapayım dedim (nh.qm0ey.00c), macunda falan hiç oynama yapmadım, pcyı kurduktan sonra autorun.exe diye gelen bir driver uygulaması vardı, onu da test yaptıktan sonra açıp kurdum, sonrasında test yapmadım tekrar,
bios update falan da yapmadım hiç, güncel mi değil mi sonra bakacağım ona,

turbo boost açık, önce multicore testi yaptım ve aldığım sonuç düşük geldi açıkçası, sıcaklık 2 çekirdekte 90'ı geçti ve 96 dereceyi gördü, test esnasında 2.9 ghz seviyesinde çalıştı,

cr23 multicore tboost on.png

Single core testinde yine turbo boost açık, bu sefer çoğunlukla 4.7 ghz'de çalıştı, sıcaklık yine 2 çekirdekte 96 dereceyi gördü,

cr23 singlecore tboost on.png

herhalde işlemci yüksek sıcaklıktan dolayı kısıtlanmasa ben de 15k gibi puan alırım gibi geliyor

KOHNELI

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Yusuf KANDEMİR
Ben de laptopu aldıktan 1 ay sonra test yapayım dedim (nh.qm0ey.00c), macunda falan hiç oynama yapmadım, pcyı kurduktan sonra autorun.exe diye gelen bir driver uygulaması vardı, onu da test yaptıktan sonra açıp kurdum, sonrasında test yapmadım tekrar,
bios update falan da yapmadım hiç, güncel mi değil mi sonra bakacağım ona,

turbo boost açık, önce multicore testi yaptım ve aldığım sonuç düşük geldi açıkçası, sıcaklık 2 çekirdekte 90'ı geçti ve 96 dereceyi gördü, test esnasında 2.9 ghz seviyesinde çalıştı,

Alıntıyı görüntüle

Single core testinde yine turbo boost açık, bu sefer çoğunlukla 4.7 ghz'de çalıştı, sıcaklık yine 2 çekirdekte 96 dereceyi gördü,

Alıntıyı görüntüle

herhalde işlemci yüksek sıcaklıktan dolayı kısıtlanmasa ben de 15k gibi puan alırım gibi geliyor

Büyük ihtimalle alırsınız. Stock macun veya herhangi bir macun çok etki etmiyor. Dayanma süresi zaten çok kısa. Bence honeywell ptm7950 her laptop da olması gereken bir termal ped. Sıvı termal macun kullanmak da iyi ama riskleri olduğu için bu çok daha güvenli.

Test yaparken arkaplanda çalışan tüm uygulamaları kapatın, core temp de dahil. Multi core testi öyle deneyin. Test esnasında Hwinfo gibi uygulamaları açınca aşağı yukarı 14.600 puan geliyor.

Ekstra core temp yerine hwinfo uygulaması ile test yapmanızı öneririm. İşlemciniz kaç watt çekerek çalıştığını görürseniz daha iyi olur.

TRG-Onur

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Büyük ihtimalle alırsınız. Stock macun veya herhangi bir macun çok etki etmiyor. Dayanma süresi zaten çok kısa. Bence honeywell ptm7950 her laptop da olması gereken bir termal ped. Sıvı termal macun kullanmak da iyi ama riskleri olduğu için bu çok daha güvenli.

Test yaparken arkaplanda çalışan tüm uygulamaları kapatın, core temp de dahil. Multi core testi öyle deneyin. Test esnasında Hwinfo gibi uygulamaları açınca aşağı yukarı 14.600 puan geliyor.

Ekstra core temp yerine hwinfo uygulaması ile test yapmanızı öneririm. İşlemciniz kaç watt çekerek çalıştığını görürseniz daha iyi olur.
Core temp üzerinden bakınca 55-60w gibi değerler çekiyordu,
Bide benim bios v2.10 sürümüymüş, v2.14 sürümü çıkmış Haziran'da, onu yükselttim şimdi,
Tekrar test yapıp buraya atacağım

KOHNELI

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Yusuf KANDEMİR
Core temp üzerinden bakınca 55-60w gibi değerler çekiyordu,
Bide benim bios v2.10 sürümüymüş, v2.14 sürümü çıkmış Haziran'da, onu yükselttim şimdi,
Tekrar test yapıp buraya atacağım

Şuan bende 2.10 bios versiyonu kullanıyorum. Daha güncelleme yapmadım. Birkaç test yapacağım sonra geçeceğim ve tekrar test yapacağım. Yazılan yazılarda performans hakkında pek bir şey yoktu. Etki edecek mi bakalım.

55-60 watt sizin işlemcinizin yarısı. 115 watt güç çekmesi gerekiyor. Tabi oyunlarda çok fazla güç çekmediği için çok fark etmeyebilir. Ama bu testte baya fark yapar. Sıcaklıktan dolayı güç kestiği çok açık.

TRG-Onur

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Şuan bende 2.10 bios versiyonu kullanıyorum. Daha güncelleme yapmadım. Birkaç test yapacağım sonra geçeceğim ve tekrar test yapacağım. Yazılan yazılarda performans hakkında pek bir şey yoktu. Etki edecek mi bakalım.

55-60 watt sizin işlemcinizin yarısı. 115 watt güç çekmesi gerekiyor. Tabi oyunlarda çok fazla güç çekmediği için çok fark etmeyebilir. Ama bu testte baya fark yapar. Sıcaklıktan dolayı güç kestiği çok açık.
IMG_20240826_114929.jpg

Bios update sonrası bir şey değişmedi, işlemci bariz kısıtlanıyor, genelde 52w güç çekti, sıcaklık 97yi gördü, çekirdeklerin çalışma hızı hep soldaki gibi 2.8ghzdi,

Tabi bu testleri fanlar standart modda iken yaptım, fanları full açıp denediğimde güç kısıtlaması ne kadar olacak onu merak ettim,
Şuan turbo boost kapalı test yapıyorum, 2.2ghzde 80 derecede çalışıyor, 37w gibi güç çekiyor,

Birazdan tekrar güncellerim durumu

KOHNELI

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Yusuf KANDEMİR
Alıntıyı görüntüle

Bios update sonrası bir şey değişmedi, işlemci bariz kısıtlanıyor, genelde 52w güç çekti, sıcaklık 97yi gördü, çekirdeklerin çalışma hızı hep soldaki gibi 2.8ghzdi,

Tabi bu testleri fanlar standart modda iken yaptım, fanları full açıp denediğimde güç kısıtlaması ne kadar olacak onu merak ettim,
Şuan turbo boost kapalı test yapıyorum, 2.2ghzde 80 derecede çalışıyor, 37w gibi güç çekiyor,

Birazdan tekrar güncellerim durumu
Nitrosense üzerinden performans moda almayı unutmayın. Otomatik modda 92 dereceye sınırlar.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

Forum istatistikleri

Konular
997,450
Üyeler
157,953
Son üye
n0th1ng244
Top Bottom