Neler Yeni

Ben neden kahveyi bu kadar seviyorum?

lmcquennn

80+
Sorun da bu ya, kendi düşüncene önem veriyorsun. Enayi, cahil ve anormal dediğin insanların düşüncesine önem vermiyorsun. Acaba onlar bu söze alınmış mıdır diye bir kere düşün bence. Gına geldi valla senin kahveden de anladığını sanmıyorum bu arada. Internette 15 dakikalık araştırma ile elde edilinebilecek bilgiler.
abim ben sana dedim bosuna rapor etme diye

mfimmel

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,080
İsim
Musab
Steam
mfimmel
Türk Dil Kurumu’nun Güncel Türkçe Sözlüğünde dikkat (dikkati) çekmek ‘ilgi toplamak’, ‘göze batmak’ ve ‘fark edilmek; ilgi toplamak ise ‘ilgisini yoğunlaştırmak, belli etmek’ ve ‘ilgi görmek’ şeklinde tanımlanmaktadır. Bir davranış olarak ele alındığında dikkat çekme ve ilgi toplama isteğinin her insanda belli bir oranda bulunduğu görülür.

Sosyal bir varlık olması, psikolojik ve biyolojik gereksinimlerini karşılayabilmek için diğerleri ile iletişim ve ilişkiye girmek durumunda olması insanı bu yönde davranmaya yönlendirir.

Fakat bazen bu dikkat çekme çabasında bir fazlalık bir aşırılık olduğu sezilir. Kişi sanki beklediği ilgiyi yeterince görmediği ya da göremeyeceği hissi içinde abartılı bir uğraş içindedir. Buna ‘kendisinin farkına varılması‘ yanında ‘diğer insan(lar)ın gözünde herkesten daha farklı, özel bir yere konumlandırılma arayışı‘ da eklendiğinde abartı daha da şiddetlenir. Kişi topluluklar içinde yıldız gibi ışıldama isteği ve bakışların / gözlerin sürekli üzerinde olması isteği içindedir.

Dikkat çekme isteğinin aşırıya kaçmasına verilebilecek bazı örnekler arasında ‘yalnız belli ortamlarda değil her ortamda dikkat çekme isteği’, ‘ilgi odağı ol(a)madığı durumlarda rahatsızlık duyma’, ‘başkalarını dikkate almadan sürekli merkezde olma isteği’, ‘birilerinden daha önde olma ya da öne çıkma çabası içinde olma’ ve ‘diğer insanların dikkatini çekmek ve ilgi odağı olmak için özel bir çaba göstermek, olmadığı ya da başarılamadığı düşünüldüğünde üzülmek ve kendisi hakkında olumsuz yargılamalara (değerlendirmelere) varmak’ sayılabilir

İlgi odağı olma ya da dikkat çekme isteği kendi başına bir ruhsal hastalık belirtisi ya da bir ruhsal hastalık değildir. Dikkat çekme isteğinin aşırıya kaçması ve süreklilik göstermesi psikiyatride daha çok kişilik bozuklukları ile ilişkilendirilir. Psikiyatride ilgi / dikkat çekme arayışı histriyonik kişilikbozukluğunun temel özelliği olarak ele alınmaktadır. Diğer yandan narsistik kişilik ve borderline kişilikte de ilgi odağı olma davranışları görülebilmektedir.

Diğer yandan bazı insanlarda bir kişilik bozukluğu olmasa bile yoğun stres altında iken bir baş etme düzeneği olarak dikkat çekme ve ilgi odağı olma davranışı ortaya çıkabilmektedir. Fakat bu durumda davranış süreklilik göstermez yalnız stresli dönemde ortaya çıkar.

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
+99

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,973
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Fazla mı üzerine gittiniz acaba sadece bi konu bence abartmaya gerek yok ya
Alt tarafı bi kahveden dolayı insanlara demediğini bırakmadı. Düzelsin diye azıcık şey ediyoz da nafile.

Ahmet Öztürk

80+ Bronze
Alexa Allah aşkına artık kahve konusu açma. Her çeşidi için farklı konular açıyorsun. İçinde kalmasın istiyorsan tek bir konu aç. Faydaları, zararları, türleri herşeyi yaz. Sıktı artık. Konu dışı sayfasının yarısı senin kahve konuların. Engelleyemiyorum da. Kahveden zaten nefret ederim daha çok bıktırdın.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,960
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Kahve güzel bir içecektir. Çoğumuz kültürsüz olabiliriz ama bu şekilde hitap etmen insanların yanlış düşünmesine yol açacaktır.

Zira kahveyi ben de çok seviyorum. Genelde soğuk süt ve buzla tüketiyorum. Buna karşı gelenlerle karşılaşmadım. Bunu sorgulayan da olmadı bana. Çünkü sürekli söylemedim.

Herhangi bir şeyi sürekli tekrarlarsan insanlarda bıkkınlık duygusu yüz gösterecektir.

Tre-x

80+ Silver
aga abartmayın la bu kadar bir iki cümle için bir sürü caz yapmışsın

Top Bottom