Neler Yeni

Çözüldü✓ Bilgisayar donması ve oyundan atması

aleksey

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Ahmet Kaplan
Merhabalar,

Intel Core i9 14900KF Soket 1700 14.Nesil 5.80GHz 32MB Önbellek 10nm İşlemci
ASUS ROG STRIX Z790-F GAMING WIFI II Intel Soket 1700 DDR5 8000MHz(OC) Anakart
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti OC 12GB GDDR6X 192Bit DLSS 3 Ekran Kartı
Samsung 2TB 990 PRO w/Heatsink M.2 (Okuma Hızı 7450MB / Yazma Hızı 6900MB) SSD
GSKILL 64GB (2x32) TRIDENT Z5 NEO RGB DDR5 6000mhz CL30 Dual Ram
ASUS ROG STRIX LC II 360 V3 3x120mm Fanlı Sıvı Soğutucu (Sonradan Asus Ryujin III olarak değiştirildi)
ZALMAN Z9 ICEBERG MESH BLACK 4x14cm FAN E-ATX GAMING KASA
ZALMAN TerraMax 1000W 80PLUS Gold ATX3.0 ve PCIe Gen.5 Uyumlu Gaming Power

Win 11 Pro kullanıyorum. BIOS güncel.

İlk başlarda sıcaklık 90-95 leri görüyordu, sıvı soğutmada arıza olduğundan onu değiştirdim ve ısınma problemi düzeldi.
Fakat diğer sorunlar devam etmekte. Şu şekilde,

Oyunda yaşadığım sıkıntı şu şekilde;
Cs oynarken bir anda maçın ortasında oyundan atıyor. İnternette araştırma yaparak XMP'yi kapattım (6000mhz'de çalışırken, 4800 mhz'de çalışıyor) ve atma olayı düzeldi (yine attı ama sık değil, nadir) ama bu sefer de oyun içerisinde kasmalar olmaya başladı. Yani düşük sistemde oyun oynuyormuşsunuz gibi, adam gördüğümde ani donmalar vs.)

Bilgisayarda yaşadığım sıkıntı ise şu;
1- Durduk yere bir kaç defa reset atmaya başladı, Çok sık olmasa da oluyor bu sorun. Yine araştırma yaptığımda bir ayar değiştirdim "otomatik olarak yeniden başlat" kısmını kapattım. Bu sefer de haliyle donma yapıyor ve reset atmadan da düzelmiyor.
2- Bir diğer sorun ise alt-tab yaparken ani 2 saniyelik donma sorunu. Tabi ki çözünürlükle alakalı diyebilirsiniz ama benzer özellikli oynayan arkadaşlarımda böyle bir sorun yok.

İnanın çıldırmak üzereyim. Lütfen yardımcı olmanızı rica ederim. Yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,100
İsim
Emre Zengin

aleksey

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Ahmet Kaplan
Hocam selamlar, iyi pazarlar.. G-SYNC devre dışı bırakıp deneme yaptım kasma konusunda çok da bir farkı olmadı, hatta biraz daha fazla kasma yaptı diyebilirim.
Bir de BIOS'ta "yapay zeka hız aşırtma" diye bir şey var açmalı mıyım? Çünkü şöyle de bir şey varmış sanırım, i9 14900 modellerinde kullanılan çekirdek sayısı azmış. İşlemci de kasma yapıyor olabilir mi? Isınma olayı da sıvı soğutucu değişiminden sonra bitmişti.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlattın mı?
bu arada linki de bu hocam https://www.asus.com/Microsite/motherboard/Intelligent-motherboard/tr/AI-Overclocking.html

Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,100
İsim
Emre Zengin
Bir de BIOS'ta "yapay zeka hız aşırtma" diye bir şey var açmalı mıyım? Çünkü şöyle de bir şey varmış sanırım, i9 14900 modellerinde kullanılan çekirdek sayısı azmış. İşlemci de kasma yapıyor olabilir mi? Isınma olayı da sıvı soğutucu değişiminden sonra bitmişti.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu arada linki de bu hocam https://www.asus.com/Microsite/motherboard/Intelligent-motherboard/tr/AI-Overclocking.html
Overclock hocam bu. Onla alakalı bir durum değil. Bir de CS de Dikey Eşitlemeyi aktif hale getir hocam. G-SYNC açık kalsın. Bir de bu 5800'e çektikten sonra mı CS böyle olmaya başladı yoksa 5867'de de aniden mi böyle oldu?

aleksey

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Ahmet Kaplan
Overclock hocam bu. Onla alakalı bir durum değil. Bir de CS de Dikey Eşitlemeyi aktif hale getir hocam. G-SYNC açık kalsın. Bir de bu 5800'e çektikten sonra mı CS böyle olmaya başladı yoksa 5867'de de aniden mi böyle oldu?
Hocam 5867'de de takılmalar vardı sonra 5800e çekince rahatlamıştı ama dün hiç öyle değildi. Bir şeyler ters gidiyor gibi, oyun hiç akıcı değil. Silahı eline alırken bile çok ufak da olsa takılma oluyor.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,100
İsim
Emre Zengin
Hocam 5867'de de takılmalar vardı sonra 5800e çekince rahatlamıştı ama dün hiç öyle değildi. Bir şeyler ters gidiyor gibi, oyun hiç akıcı değil. Silahı eline alırken bile çok ufak da olsa takılma oluyor.
Hocam bir de Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Güç Seçeneklerine girip sol taraftaki Güç Düğmelerinin Yapacaklarını Seçin kısmından Hızlı Başlatı devre dışı bırak bakalım. Eğer gene devam ederse yapmaya bu sefer BIOS'u BIOS içinden sıfırlayıp kaydedip çık hocam. Ondan sonra tekrardan XMP'yi açıp DRAM Frequency'i 5867 yapıp kaydedip çık bakalım. Eğer gene aynı şekilde olursa bu yazdığım yolla bu sefer 5600 MHz'yi dene.

aleksey

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Ahmet Kaplan
Hocam bir de Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Güç Seçeneklerine girip sol taraftaki Güç Düğmelerinin Yapacaklarını Seçin kısmından Hızlı Başlatı devre dışı bırak bakalım. Eğer gene devam ederse yapmaya bu sefer BIOS'u BIOS içinden sıfırlayıp kaydedip çık hocam. Ondan sonra tekrardan XMP'yi açıp DRAM Frequency'i 5867 yapıp kaydedip çık bakalım. Eğer gene aynı şekilde olursa bu yazdığım yolla bu sefer 5600 MHz'yi dene.
Hocam hızlı başlatı devre dışı bıraktım ve oyuna girdim. evet arada da olsa
gibi oluyor kendi kendine alt tab yapıyor hocam. Valla bir bilgisayar aldık başımıza bela aldık sanki :)

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,100
İsim
Emre Zengin
Hocam hızlı başlatı devre dışı bıraktım ve oyuna girdim. evet arada da olsa
gibi oluyor kendi kendine alt tab yapıyor hocam. Valla bir bilgisayar aldık başımıza bela aldık sanki :)
4:3'ten dolayı bu sanırım. NVIDIA Denetim Masasından Ölçekleme Modu Tam Panel olarak mı görünüyor?

aleksey

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Ahmet Kaplan

Ekler

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    134.1 KB · Hit: 9
Top Bottom