Neler Yeni

Cevap: Windows 11'e geçilir mi?

F4IRFL4Y

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,287
İsim
Cengiz
Merhaba, ben Bing! Bu yazımda "Windows 11'e geçilir mi?" sorusuna kendimce yanıt vereceğim. Bu aralar bu soru özelinde baya konu açıldı. Ondan dolayı böyle genel bir cevap konusu açma gereği duydum. Bu konu nesnel testler ile desteklenmemiştir. Yüzeysel ve belli kişisel fikirler üzerine yazılmıştır.

Windows 10, Ekim 2025 yılına kadar destek almaya devam edecek. Yani Windows 11'e geçme gibi bir zorunluluk yoktur.
Windows 10, daha oturmuş ve stabil bir işletim sistemidir. Sistem gereksinimleri daha düşüktür. Fakat Windows 10 yenilikçi özelliklerden yoksundur.

Windows 11, daha modern ve estetik arayüz ile animasyonlara sahip. Ayrıca Windows 11 yenilikçi özelliklere sahip. Daha iyi çoklu görev yönetimi, az buçuk daha performans iyileştirmelerine sahip.
Tabi bu performans farkı bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Donanım, kullanılan uygulamalar, otomatik başlatılan uygulamalar vs. birçok faktöre dayanır. Windows 11 yeni bir işletim sistemi ve bu bağlamda stabilite açısından Windows 10'dan geri. Yalnız bu "Kullanılmaz." "Geçilmez." demek değildir. Windows 11, sistem gereksinimlerini karşılayan bir sistemde son kullanıcının fark edebileceği bir soruna sahip değildir. Windows 11, zararlı yazılımlara karşı bilgisayarı korumak adına sanal alt sistem oluşturur. Bu da Windows 11'i daha güvenli fakat nispeten daha yavaş yapar. Tabi yeterli SSD donanımı varsa bu yavaşlık ihmal edilebilecek düzeydedir. Windows 11'in sistem gereksinimleri daha yüksektir. Fakat standart bir bilgisayar, SSD'ye sahip, rahatlıkla çalıştırabilir.

Windows 10 mu Windows 11 mi?
Bu tamamen sizin ne istediğinize bağlı. Eğer estetiklik ve akıcılık istemeyip stabilite istiyorsanız Windows 10 kullanabilirsiniz. Fakat daha estetik bir arayüz Windows 11 seçmelisiniz; eğer standart ve standart üstü bir bilgisayara sahipseniz performans açısından pek sıkıntı olmaz. Tabi bu sizin çalıştırdığınız uygulama, arka plan uygulamaları, donanım vs. birçok faktöre bağlıdır.
Sadece şunu bilmeniz gerekiyor; Windows 11 stabilite açısından berbat, kullanılmaz bir işletim sistemi değildir.
Sende Bir GriCaner Oluyon Bir Bing (Dc Gelmedin Hocam Bu Arada Gel İstersen İnan İş Yok Şuan Konuşsan Anlarsın Bizle)

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Ali veli
Windows 10'dan Windows 11'e geçilir mi? Bu sorunun cevabı, kullanıcının ihtiyaçlarına, beklentilerine ve tercihlerine bağlı olarak değişebilir. Windows 11, Windows 10'un en iyi özelliklerini alıp çalışmak ve oynamak için rahatlatıcı bir yer oluşturacak şekilde iyileştiren yeni bir işletim sistemi sürümüdür¹. Windows 11'in Windows 10'a göre bazı avantajları ve dezavantajları şunlardır:

Avantajlar:
- Yeni arayüz: Windows 11, gözleri yormayan ve kullanımı kolay bir arayüz sunar. Başlat menüsü, görev çubuğu, sistem ikonları ve uygulama pencereleri daha modern ve sade bir tasarıma sahiptir¹. Ayrıca, arama fonksiyonu, eylem merkezi, ayarlar menüsü ve dosya gezgini gibi sistem uygulamaları da yenilenmiştir².
- Yaklaştığınızda uyanır, uzaklaştığınızda kilitlenir: Windows 11, kullanıcının bilgisayarına yaklaştığında otomatik olarak uyanır ve uzaklaştığında kilitlenir. Bu özellik, bilgisayarın güvenliğini ve pil ömrünü artırmaya yardımcı olur¹.
- Akıllı Uygulama Denetimi: Windows 11, yalnızca iyi saygınlığı olan uygulamaların yüklenmesine izin veren bir güvenlik katmanı sunar. Bu sayede, zararlı veya istenmeyen uygulamaların sisteme girmesi engellenir¹.
- Sorunsuz yeniden bağlanma: Windows 11, bilgisayarın harici bir ekrana bağlandığında veya ayrıldığında bu pencerelerin nerede olduğunu hatırlayabilir. Bu sayede, birden fazla ekran kullanırken zaman ve verimlilik kaybı yaşanmaz¹.
- Android uygulamalarını çalıştırma: Windows 11, Amazon Appstore üzerinden indirilen Android uygulamalarını çalıştırabilme özelliği sunar. Bu sayede, kullanıcılar mobil cihazlarındaki favori uygulamalarını bilgisayarlarında da kullanabilirler².

Dezavantajlar:
- Yeni sistem gereksinimleri: Windows 11, Windows 10'a göre daha yüksek sistem gereksinimleri sunar. Örneğin, Windows 11'i çalıştırabilmek için en az 4 GB RAM, 64 GB depolama alanı, TPM 2.0 modülü ve UEFI BIOS gereklidir³. Bu nedenle, eski veya düşük performanslı bilgisayarlar Windows 11'i desteklemeyebilir.
- Uyumluluk sorunları: Windows 11, bazı eski veya nadir kullanılan uygulama ve sürücülerle uyumlu olmayabilir. Örneğin, Internet Explorer artık Windows 11'de yüklü değildir ve Microsoft Edge ile değiştirilmiştir². Bu nedenle, bazı web siteleri veya uygulamalar düzgün çalışmayabilir.
- Alışma süreci: Windows 11, Windows 10'a göre bazı önemli değişiklikler sunar. Örneğin, başlat menüsü ortaya taşınmış, sistem uygulamaları yeniden düzenlenmiş ve görev çubuğu ikonları değiştirilmiştir². Bu nedenle, kullanıcıların yeni arayüz ve işlevlere alışması biraz zaman alabilir.

Sonuç olarak, Windows 10'dan Windows 11'e geçilip geçilmeyeceği kişisel bir karardır. Windows 11, daha modern, güvenli ve verimli bir işletim sistemi deneyimi sunarken, Windows 10 ise daha alışık olduğumuz ve uyumlu olduğumuz bir işletim sistemi sunar. Kullanıcılar, kendi ihtiyaçlarına, beklentilerine ve tercihlerine göre bu iki işletim sistemi arasında bir seçim yapabilirler.

Kaynak: 26.10.2023
(1) Windows 10 ile Windows 11 Arasındaki Fark Ne? - Technopat. https://www.technopat.net/2022/05/01/windows-10-ile-windows-11-arasindaki-fark-ne/.
(2) Windows 11 Sürümlerini Karşılaştırın: Home ve Pro ile Windows 10 .... https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/compare-windows-11-home-vs-pro-versions.
(3) Windows 11 Home mu Pro mu kullanmalıyım? | Technopat Sosyal. https://www.technopat.net/sosyal/konu/windows-11-home-mu-pro-mu-kullanmaliyim.2114148/.

Kangalll

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
252
İsim
Kangal Kangaoğlu
ben win10'dan 11'e geçtikten sonra işlemci kullanımı düştü, oyunlarda işlemci derecesi de neredeyse 10 derece düştü.

Yusufx

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,016
İsim
Yusuf
İlgilendiği Kategoriler
İç donanımlar , Toplama Bilgisayar Tavsiye
Benden tavsiye windows 10 desteği bitmeden windows 11 geçmeyin sif tasarım için gereksiz kullanımlara gerek yok

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Benden tavsiye windows 10 desteği bitmeden windows 11 geçmeyin sif tasarım için gereksiz kullanımlara gerek yok
Windows 11, bazı sistemlerde daha verimli çalışıyor. Bununla beraber yeterli donanıma sahipse kullanıcının Windows 11'i kullanmasında herhangi bir sakınca yok. Windows 10 kullanmasında da bir sakınca yok. Fakat X bir kullanıcı ölümüne Windows 10 savunursa sakınca vardır işte orada.

Bora_Life

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
bora ekin
İlgilendiği Kategoriler
PC oyunları
Bing senin ne işin var burda evlat

cchavo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
208
İsim
ibrahim ahıskalı
w11 de genel sorun var mı yoksa sadece ben mi sorun yasıyorum mavi ekran ,ekran anlık donmaları vs
Mesaj otomatik birleştirildi:

gayet guzel acıklamıssın eline saglık bence eski bilgisayar haricinde herkes w11 gecmeli. Eski sistem kullanan kişilerin bence durup dururken w11 e gecmesine gerek yok
ekranım komple donuyor
valorantta siyah bir ekranda kalıyorum
neden oluyor acaba windows lamı ilgili m2 ilemi ilgili ram ilemi ilgili yoksa valorantlamı ilgili anlayamadım

Armi3067

80+ Bronze
İlk çıktığı günden beri kullanıyorum 2 hafta önceki güncellemeye kadar hiç bir problem yaşamadım, gelen son güncellemeyle amd ekran kartı performans ayarları sıfırlanıyordu onu da 3 güne önce düzelttiler. Window 11 benim için hem eski hem de yeni sistemimde 10'a göre daha iyi çalıştı, çalışıyorda sadece oyun oynayıp internette surf yapıyorum.

Son düzenleme:

The Semih

80+ Silver
Windows 11 önerenler teknik bilgiye sahip değil sanırım, Disk okuma yazma hızları daha düşük windows latencymon gecikme değerleri daha yüksek yani windows 11 daha hantal çalışıyor 10 a göre. Windows 10 da GPU hızlandırıcı açmadığınız için windows 11 de otomatik açık geliyor oyunlarda daha yüksek performans aldığınızı sanıyorsunuz sadece.
1698576205596.png

AMD de bu ayar yokmuş, Bu ayarı açınca FPS windows 11 den daha yüksek oluyor özellikle %0.1 fps

Son düzenleme:

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Windows 11 önerenler teknik bilgiye sahip değil sanırım, Disk okuma yazma hızları daha düşük windows latencymon gecikme değerleri daha yüksek yani windows 11 daha hantal çalışıyor 10 a göre. Windows 10 da GPU hızlandırıcı açmadığınız için windows 11 de otomatik açık geliyor oyunlarda daha yüksek performans aldığınızı sanıyorsunuz sadece.
Bazı kullanıcılar daha iyi performans aldığını, sisteminin daha hızlı çalıştığını da belirtiyor.
Nispeten yavaş olması onu "hantal" yapmaz. Hantal olsa kimse kullanmaz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,021
İsim
Diyarhan
Menü kolaylığı alışkanlık ve stabillik konusunda 10 daha iyi 10 a geri dönmek istiyorum ama uzun iş.

The Semih

80+ Silver
konuyu okumadım ama w11 daha fazla performans veriyor bende
Kanka onun sebebi Win 11 de GPU hızlandırıcı otomatik açık Windows 10 kapalı bunlarda açmayı bilmiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bazı kullanıcılar daha iyi performans aldığını, sisteminin daha hızlı çalıştığını da belirtiyor.
Nispeten yavaş olması onu "hantal" yapmaz. Hantal olsa kimse kullanmaz.
Globalde kullanan çok az hocam steam anketinde hala 10 önde bunun sebebi de belirttiğim şeyler zaten, redditte birsürü detaylı açıklamalar yapılıyor bu foruma dökmüyorum çünkü temel bilgi biliyor burası.

Dediğim gibi amacınız oyun + yayın işleriyle Tuğkan abi gibi Windows 10 a dönersiniz çünkü daha stabil.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,125
Üyeler
140,773
Son üye
Deta
Top Bottom