Neler Yeni

Daha iyi bir anakart kullanmak ne katkı sağlar?

Bünyamina

80+ Gold

MeHeL01

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mehmet Öztürk
Sistem toplandığı zaman Giriş - Orta - Üst kalite anakartların ne gibi farkı oluyor? Pahalı anakart kullanınca artısı nedir?

Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle
Nasıl işlemciler kademe kademe anakart da bu şekilde örneğin i3 i5 i7 i9 , r3 R5 r7 r9 kademe varsa anakart da da var a620 b650 x670 gibi gibi sıralama göre anakart almalısın örneğin r9 7900 işlemcin var tutupta a 620 alırsan işlemcinin tam performansını kullanamassın niçin anakartın gücü yetmez bu işlemciyi beslemeye 7500f ve 7600 için b650 alman gerekir

mkenankoc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Kenan Koç
Bütün bileşenler birbirine anakart ile bağlanıyor, ne kadar iyi anakart o kadar performans. Daha çok veri yolu, daha iyi bağlantılar, daha iyi besleme alanları. Hatta FPS farkı bile görebilirsin belli durumlarda.
Arkadaş çok güzel ve isabetli cevap vermiş.

Ricciardo

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,885
İsim
Mehmet
Hocam biraz göz gezdirdim, gözüme çarpmadığı için belirtmek istedim. Anakartlar arasında ses çipi farkı oluyor. Jak girişli kulaklık kullanacaksanız ya kaliteli bir anakart ya da harici bir ses kartı gerekir iyi bir ses performansı için. Yok derseniz ben usb ile ses kartı olan kulaklık kullanırım, kablosuz kulaklık kullanırım o zaman pek önemi olmaz. Ayriyeten arkadaşlar belirtmiş ancak m2 yuvası çok önemli. Benim sistemde tek m2 girişi var, yükseltmek biraz uğraştırıcı oluyor. Alıp eskisini satsam bir dert, harici kutu alsam bir dert... En sağlıklısı en az 2 ssd girişi.

umutgenc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Umutgenc
Bir de sürdürülebilirlik açısından önemli sayılabilecek, faz sayısı. Her biri elektronik parçalar ve üzerinden geçen akım yükü var. Aslında bu durum grafik kartları için daha da mühim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,424
İsim
Diyarhan
Desteklenen giriş ve çıkış sayısı.
Bellek hız miktarı
İşlemci voltaj beslemesi koruması
FPS dışında her şeye katkısı var.

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,392
İsim
Olcay akbulut
Sistem toplandığı zaman Giriş - Orta - Üst kalite anakartların ne gibi farkı oluyor? Pahalı anakart kullanınca artısı nedir?

Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle
knk en düşük anakartı çok g**izekalı biri gibi düşün, adam yapabileceklerinin farkında bile değil potansiyelini istesede kullanamıyor çünkü "kafası izin vermiyor" (donanımsal) en yüksek anakartıda Enstein gibi hayal et, aklına gelen çoğu şeyi yapabilir, seviye ne kadar artarsa seninde paralel olarak pcye donanımsal olarak yapabileceklerin artıyor. Dünyanın en bktan örneğini verdim ama çok iyi açıkladım bence dsofjado

Dahası  
Reaksiyon skoru
6,544
İsim
Burak Karadağ
@Perfectshot06 Sence ATX mi yoksa mATX mi önerirsin? Ayrıca bu 2 anakart modelinden hangisini kesinlikle al dersin?
7600 + 7700XT için
Maalesef MSI da uygun bir seçenek koymaadım çünkü adam gibi pasif soğutmalı Anakartı yok varsa onlar ya ATX ya da çok pahalı modeller.
1722499615571.png
1722499664626.png

Son düzenleme:

Perfectshot06

Moderatör
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,521
İsim
Oğuz Oğuz
@Perfectshot06 Sence ATX mi yoksa mATX mi önerirsin? Ayrıca bu 3 anakart modelinden hangisini kesinlikle al dersin?
7600 + 7700XT için
Maalesef MSI da uygun bir seçenek koymaadım çünkü adam gibi pasif soğutmalı Anakartı yok varsa onlar ya ATX ya da çok pahalı modeller.
Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle
Burda önemli olan neye ihtiyacın olduğu. Mesela benim ön panelde type-c girişi olması önemliydi. Sonra Çift m2 gen 4 desteği olması önemliydi. 2 tane m2 gen4 ssd taktım. Ama bana kalırsa atx al kasan büyükse. mATX çok sırıtıyor. Benim anakartım bu;
Özellikleri dolu dolu.
Arka tarafta tam 8 giriş var 4 usb 2.0, 2 usb 3.2 gen 1, 1 usb 3.2 gen 2 ve yine type-c girişi var. 3 girişte önle birlikte 11 usb girişi var.
Geçen sıvı soğutma taktıktan sonra çektiğim foto. Anakart cidden sırıtıyor.

WhatsApp Image 2024-08-01 at 13.52.05.jpeg

Kagusto

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Kağan Ustaoğlu
En belirleyici faktör veri yolu hızlarıdır. Anakart, işlemci ve RAM'in veri yolu hızları arasında uyum olması gerekir. Güçlü bir anakarta takılacak orta düzey bileşenler performansı ihmâl edilebilir seviyede düşük etkileyecektir.

Feyzoş

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
194
İsim
Feyzan Mutluay
bende yakında anakart değişeceğim ama soketlerine zarar vermekden korkuyorum kasami ve anakartimi alip vatan tarzi biryerde montaj yaptirabilirmiyim
konu ile alakasiz kusura bakmayin

Mevsim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
444
İsim
Fettah Özalp
Bazı arkadaşlar fazla slot konusundan bahsetmişte şunu bende merak ediyorum. 12400f işlemcimiz var diyelim giriş sekment bir anakart ile yüksek sekment bir anakatar aynı işlemci performansımı veriyor? bilmediğim için soruyorum :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

bende yakında anakart değişeceğim ama soketlerine zarar vermekden korkuyorum kasami ve anakartimi alip vatan tarzi biryerde montaj yaptirabilirmiyim
konu ile alakasiz kusura bakmayin
eğer anakartı vatan üzerinden alıyorsan oraya git şansını dene. yok başka yerden alıp orda montaj yaptırabilirmiyim diye soruyosan o olmaz.

Top Bottom