Neler Yeni

Rehber Ekran kartı çipset ısıtma işlemi nasıl yapılır? (HP Laptop kronik arıza)

java

80+ Bronze
Hocam bu arada inş geçenki gibi mahalle bilgisayarcısı olup Driver Booster kurmamışınızdır.

En İyi Cevap
7
Hocam bu arada inş geçenki gibi mahalle bilgisayarcısı olup Driver Booster kurmamışınızdır.
Yok W11 oto buldu herşeyi o.O2
Mesaj otomatik birleştirildi:

A-ama o laptop Wxp ve hiç driverları yoktu mecburdum :censored:

En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
398
İsim
Cihan Duman
Herkese merhaba, bugün sizlere elimde olan HP DV6500 cihaza ekran kartı tamiri (çipset ısıtma) nasıl yapılır bunu anlatacağım.
İlk olarak ekran kartı çipset ısıtma nedir?
Çipset ısıtma, ekran kartı çipinin anakart ile arasında ki zamanla yüksek ısıdan dolayı çatlayan, hava şartlarından dolayı soğuk lehime düşen vb. durumlarda zarar gören lehim toplarının tekrar ısıtılarak yerine oturtulmasıdır. İngilizce olarak bu işleme GPUReflow adı veriliyor.
Çipsetin altında ki lehimlerin bu şekilde bozulmasının nedeni nedir?
Bunun birkaç sebebi mevcut, ilk sebep bazı cihazların kronik arızası yani siz istediğiniz kadar bakım falan yapın yine de bozuluyor bazı modellerde. HP'den örnek verecek olursam DV serisi ve G6.
Başka sebebi cihaz sıcakken darbe alması yani siz diyelim ki GTA5 oynuyorsunuz ve bir şeye sinirlendiniz laptopla vurdunuz. O sırada lehimler çok sıcak olduğu için yerinden oynama yapıyor ve cihaz arızaya geçiyor. Diğer sebep ise uzun süre bakım yapmassak termal macun değişikliği ve fan temizliği yapmassak yine yüksek ısıdan dolayı bu sorun oluşuyor.
Son olarak bir sebep daha var oda cihazda diyelim ki yüksek grafikli oyun oynuyorsunuz ve oyunu kapadınız hemen bilgisayarı da kapadınız. Bu yüzden çip aniden soğuyacağı için yine soğuk lehim olması muhtemeldir. Bunu engellemenin yolu cihazda oyunu kapadıktan sonra masaüstün de boşta 5-10dk bekletin sıcaklıklar azalınca bilgisayarı kapayın.

Çipset ısıtma kesin çözüm müdür?
Hayır, geçici bir yöntemdir ama ben bugüne kadar çok yaptım henüz tekrar bozulan olmadı 5-6 aydır. Kesin çözüm çipin sökülüp tekrardan top dizilmesi (reballing) veya eğer kart top dizmeye müsait değilse çipin komple değiştirilmesidir.
Çipset ısıtma yaparken hangi malzemeleri kullanmalıyız?
Çipset ısıtma yaparken mutlaka sıcak hava istasyonunuzun olması gerekir. Piyasada farklı türde yapanlarda var fırına koymak veya saç kurutma ile yapmak (yorgana sarmak) gibi ancak bu işlemler çoğu zaman işe yaramaz ve 1-2 saat anca dayanır (eğer işe yararsa) Aynı zamanda kartı fırına vermek çoğu zaman kondansatör patlamaları veya kart üzerinden parça dökülmesi gibi üzücü sonlara neden olur.
Kısaca şu malzemelere ihtiyacımız var:
  • 400 dereceye çıkabilen (en az) sıcak hava istasyonu.
  • Yüksek ısıya dayanıklı bant.
  • (Çok şart değil varsa kullanabilirsiniz) Flux
  • Kontak spreyi veya izopropil alkol yada selülozik tiner. (Üçünden biri)
  • Doğal olarak ekran kartı arızalı laptop veya arızalı ekran kartı.
Şimdi adım adım işlemi yapalım, dediğim gibi bende ekran kartı arızalı laptop var HP DV6500. HP genellikle çoğu cihazları kronik sorunlu maalesef sorunları bitmiyor :D Cihazın arızası ekrana görüntü geliyor ama ekran 6'ya bölüyor yani tek ekranda 6 adet görüntü var. Bunun sorunu dediğim gibi kronik arıza ekran kartı lehimlerinden kaynaklanıyor.
İlk olarak laptopu tamamen söküyoruz anakartı dışarıya alıyoruz. Anakartta ısıl işlem yapacağımız çipin yakınında ve arkasında ki tüm soğutucu braketlerini ve plastik izolasyonları söküyoruz. Sonra çipin etrafını yüksek ısıya dayanıklı bant ile izole ediyoruz. Ardından eğer varsa (zorunlu değil olmasa da olur) çipin kristalinin etrafında ki kısmına flux sürüyoruz. Anakartı yanmaz bir yüzeyin üzerine koyuyoruz.
Şimdi ise üflemeli havyamızı 400 dereceye ayarlayıp üfleme hızını 6 yapıyoruz ve yaklaşık 5 dakika (tavsiyem kronometre açın) çipin etrafını ısıtıyoruz. Önemli! Kesinlikle kristal kısma doğrudan ısı vermiyoruz. Aynı zamanda havyayı bir noktada bekletmiyoruz. Aksi taktırde çip patlayacaktır.
5 dakika dolduktan sonra anakartı soğumaya bırakıyoruz (15-20dk). Önemli! Kesinlikle anakartı kıpırdatmıyoruz ve anakartı asla herhangi bir fan yardımı ile soğutmaya kalkmıyoruz. Hatta tavsiyem bu işlemler yapılırken klimanızı kapayın.
Anakart soğutuktan sonra macun sürüp söktüğümüz plastik izolasyonları ve soğutucu parçalarını geri takıyoruz, ve anakartı uzay montaj olarak test ediyoruz.
Ve artık görüntü düzgün bir şekilde mevcut!
Alıntıyı görüntüle

Şimdi ise cihazı toplayabiliriz. :)

Önce:
Alıntıyı görüntüle

Sonra: Windows 11 :)
Alıntıyı görüntüle

Son olarak bu işlem ne kadar gider?

Bunun kesinlikle bir garantisi yoktur. Aanakartın kalitesine, lehimlerin kalitesine, çipin kalitesine, cihazın sıcak çalışıp çalışmadığına göre değişir. 3-4 günde gidebilir 3-4 sene de gidebilir. Şansınıza bağlı biraz da :D
Sorunuz varsa sorabilirsiniz.

Baştan sona kadar okuyan herkese teşekkürler devamı gelecek nasipte varsa:peepokalp:
benim son konuma da yardım edebilir misin :D

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,984
Üyeler
140,741
Son üye
naytline
Top Bottom