Neler Yeni

Elektrikli Arabaların Gelecekte Getireceği Tehlikeler

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,464
İsim
Heath Ledger
Pendik Barbaros Hayrettin Paşa'da teknik bölümdeyim. Denizcilik lisesi ama otomotiv veya makineye MTOK kontenjanı ile girebiliyorum. Marmara Makine Müh. MTOK ile 290 dan alıyor. Benim bildiğim otomotiv, makine mühendisliğinin otomotiv alanında uzmanlaşmış dalı. Dersler aynı ek olarak otomotivle alaklı dersler alıyorsun. Gazi otomotivde arabalarla hiç çalışıyor musunuz? ya da ne bileyim motorlarla oynuyormusunuz? Makine okuyan tanıdıklarınızdan bunları yapanlar var mı? Elleyerek kurcalayarak öğrenmek istiyorum. Otomotiv alanı trenleri uçakları falan da kapsıyor sanırsam onların motorları veya parçaları ile de oynamışlığınız var mı? Yoksa sadece dersi al geç mantığı mı var?
Hocam dediğiniz bir bakıma doğru, otomotiv makinenin bir alanda yoğunlaşmış bir dalı. Mühendislikle ilgili temel derslerde benzerlikler elbet var ancak her sınıf atladığınızda otomotiv sektörüyle ilgili dersler artıyor. Otomotiv sektörü dediğimiz şey de sadece otomobilleri kapsamıyor. Dediğiniz gibi tren uçak gemi vb. ulaşım araçlarının hepsini kapsıyor ancak Genelde bölümde otomobil üzerine dersler veriliyor. Uygulama dersleri bolca var. motor söküp takma olsun araç yazılımları olsun krank piston kam vb. parçaların işlenmesi olsun tasarım dersleri olsun gerçekten keyifli dersler var. Ancak bunların yanında teorik olarak almanın zorunlu olduğu ve çok çok zor olan dersler de var. Ha okuldaki dersler seni tatmin etmezse topluluklar var. Yarışmalara katılmak için otomobil tasarlayıp yaparsınız. İmkan çok ama istek lazım hocam

Eren Kurtuluş

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
445
İsim
Eren Kurtuluş
Hocam dediğiniz bir bakıma doğru, otomotiv makinenin bir alanda yoğunlaşmış bir dalı. Mühendislikle ilgili temel derslerde benzerlikler elbet var ancak her sınıf atladığınızda otomotiv sektörüyle ilgili dersler artıyor. Otomotiv sektörü dediğimiz şey de sadece otomobilleri kapsamıyor. Dediğiniz gibi tren uçak gemi vb. ulaşım araçlarının hepsini kapsıyor ancak Genelde bölümde otomobil üzerine dersler veriliyor. Uygulama dersleri bolca var. motor söküp takma olsun araç yazılımları olsun krank piston kam vb. parçaların işlenmesi olsun tasarım dersleri olsun gerçekten keyifli dersler var. Ancak bunların yanında teorik olarak almanın zorunlu olduğu ve çok çok zor olan dersler de var. Ha okuldaki dersler seni tatmin etmezse topluluklar var. Yarışmalara katılmak için otomobil tasarlayıp yaparsınız. İmkan çok ama istek lazım hocam
Hocam istediğim de bu zaten parçalarla içli dışlı olmak. Eğer teorik ve zor dersler azınlıkta değilse yurt dışında okuyacağım. Siz olsanız gaziyi yurtdışı yerine tercih eder misiniz? Ben vatandaşla aynı yerde olmak istiyorum ama eğer eğitim kalitesiz genel olarak teorikse kesinlikle vakit öldürmek istemem. Yurt dışı olursa gideceğim okul kocaman bir hangar içi araç dolu araba başına 3-4 öğrenci düşüyor ve son model makineleri kullanarak eğitim veriyorlar. (rektifiye makineleri gibi büyük makineler de dahil) Fakat diyorsanız ki "Gazi iyidir biz de nerdeyse her gün araç başındayız işi gerçekten iyi öğreniyoruz." o zaman ben de gazide okumak isterim. Sonuçta doğup büyüdüğün memlekette okumak insanı rahat tutuyor.

Kızagan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
Sen alışmışsın bizdeki fiyatlara 60.000 Euro fazla gelmiyor sana. Adamlar için 60.000 euro yine fazla. Ayrıca benim yüksek fiyattan kastım aracın sadece satış fiyatı değil. Ve fiyatın sıkıntısı tek başına bir şey değil bence asıl sıkıntı batarya
Neredeyse 28-30 aylık kazançları. Sen Türkiye’de 120 bin₺ ye ne alıyorsun?

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,464
İsim
Heath Ledger
Hocam istediğim de bu zaten parçalarla içli dışlı olmak. Eğer teorik ve zor dersler azınlıkta değilse yurt dışında okuyacağım. Siz olsanız gaziyi yurtdışı yerine tercih eder misiniz? Ben vatandaşla aynı yerde olmak istiyorum ama eğer eğitim kalitesiz genel olarak teorikse kesinlikle vakit öldürmek istemem. Yurt dışı olursa gideceğim okul kocaman bir hangar içi araç dolu araba başına 3-4 öğrenci düşüyor ve son model makineleri kullanarak eğitim veriyorlar. (rektifiye makineleri gibi büyük makineler de dahil) Fakat diyorsanız ki "Gazi iyidir biz de nerdeyse her gün araç başındayız işi gerçekten iyi öğreniyoruz." o zaman ben de gazide okumak isterim. Sonuçta doğup büyüdüğün memlekette okumak insanı rahat tutuyor.
Böyle düşünüyorsan kesinlikle yurtdışı. Her fırsatta yurtdışına çıkmaya çalışan tiplerden değilim. Buna rağmen diyorum kesinlikle yurtdışı diye
Mesaj otomatik birleştirildi:

Neredeyse 28-30 aylık kazançları. Sen Türkiye’de 120 bin₺ ye ne alıyorsun?
Bak sen olayı anlamadın. Adamlar alışmış birkaç aylık maaşa araba almaya. 30 aylık maaş diyince adamlar oha diyor. burdaki fiyatlarla karşılaştırma yapmıyorum ben. Neden her şeyi TR vs Başka ülkelerdeki alım gücüne getiriyorsunuz anlamış değilim

Kızagan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
Böyle düşünüyorsan kesinlikle yurtdışı. Her fırsatta yurtdışına çıkmaya çalışan tiplerden değilim. Buna rağmen diyorum kesinlikle yurtdışı diye
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bak sen olayı anlamadın. Adamlar alışmış birkaç aylık maaşa araba almaya. 30 aylık maaş diyince adamlar oha diyor. burdaki fiyatlarla karşılaştırma yapmıyorum ben. Neden her şeyi TR vs Başka ülkelerdeki alım gücüne getiriyorsunuz anlamış değilim
Şimdi anladım dediğini dostum pardon. TR vs başka ülkenin alım gücüne getirmemizin sebebi maalesef bazı kişilere içinde bulunduğumuz durumun muasır medeniyetler seviyesinden ne kadar uzakta olduğunu anlatmak. Üzücü.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,464
İsim
Heath Ledger
TR vs başka ülkenin alım gücüne getirmemizin sebebi maalesef bazı kişilere içinde bulunduğumuz durumun muasır medeniyetler seviyesinden ne kadar uzakta olduğunu anlatmak. Üzücü.
Bunu hala anlamayan mı var da her konu buraya geliyor. Sorduğum soru bu. Üzücü şeyleri dile getirerek çözüme ulaşamıyoruz. Başkalarına suç atarak da çözüme ulaşamayız. Çalışın çabalayın. Ama başkalarına suç atmayın. Suçlu olsalar bile

bqrr0595

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
995
İsim
Buğra
Elektrikli arabalar her ne kadar 0 emisyon nedeniyle gelecekte yaygın olarak kullanılması öngörülse de gelecekte bizleri bekleyen tehditler var. Bu sorunları tek tek ele almak istedim. Sizlerin de bu konu hakkındaki görüşlerini merak ediyorum.

1. Ekonomik Sıkıntılar
Elektrikli araçlar bildiğiniz üzere yüksek fiyatlar ile satışa çıkıyor. Renault'un Zoe modeli 0 olarak 729.000₺ ye satılıyor. Ona benzer olarak Renault Clio, Zoe'den daha geniş olmasına rağmen 386.900 ₺ ile satışta. Buna ek olarak Bir elektrikli aracın bataryası kullanıma göre ortalama 10-20 yıl arası gidiyor ve ortalama bir batarya değişim fiyatı 13.000-20.000$ arasında değişiyor. Yanlış görmüyorsunuz, Dolar. Şimdi bir düşünelim. Elektrikli arabalara hevesim olduğunu ve bundan dolayı Renault Zoe aldığımızı varsayalım. Daha sonra 15 yıl boyunca bu aracı kullandığımızı ve bataryasının değişmesi gerektiğini düşünelim. Yaklaşık olarak da fiyatı 15.000$ olarak alalım. 15 sonra 15.000$. Yani senede 1000$ eder. Bunu da Türk lirasına çevirirsek yaklaşık senelik 17.000₺ eder. Sözde elektrikli arabayı aldıktan sonra yakıt masrafı olmayan bir elektrikli araba. Şimdi diyebilirsiniz "0 arabayı alırım, 5-10 sene sonra satarım, batarya değişimi ile uğraşmam ve param cebimde kalır" diye. Ancak önümüzdeki yıllarda bu durum daha da gündeme geldikçe kimse 5-10 yıllık elektrikli araçları almak istemeyecek. Yani bu araçların 2. el piyasası neredeyse ölü durumda olacak. Böyle bir durumda Elektrikli araba almak pek mantıklı gözükmüyor. Bunun ana sebebi ise "batarya" fiyatının çok fazla olması. Bu sorunun çözülmesi için Tesla'nın yaptığı gibi Gigafactory'ler kurulup sadece batarya üretimine odaklanmak olacaktır.

2. Çevresel Sıkıntılar
Üstte bahsettiğim bataryanın tek sıkıntısı fiyatı değil malesef. 10-20 yıl kullanılan bataryalar malesef geri dönüştürülemiyor. Bu da kimyasal atıkların git gide daha da artacağı anlamına geliyor. Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla bu atık bataryaların oluşturacağı kirlilik belli bir seviyeden sonra içten yanmalı motorlardaki egzoz gazlarından çıkan gazlardan daha zararlı hale gelebilir. Nasıl egzoz gazları için Emisyon standartları (Euro 4 - Euro 5 - Euro 6 vs.) varsa bu atık bataryalar için de otomobil markalarının bir çözüm bulması gerekiyor.
Buna ek olarak bataryalar enerji ile doluyor. Eğer elektrikli arabalar yaygınlaşırsa otomobiller için de fazladan enerjiye ihtiyacımız olacak. Ve eğer biz bu enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan elde edemezsek yani nükleer olarak enerji üretmeye çalışırsak çevreye bir de bu yönden zarar vermiş olacağız.

Açıkçası bundan 7-8 yıl önce elektrikli araçlara olan ilgim konunun içerisine ne kadar girersem beni kendinden o kadar soğuttu. Çoğu otomobil üreticisinin içten yanmalı motorlardan uzaklaştığını ve elektrikli araçlara doğru yöneldiğini görmek beni biraz ürkütüyor.
Şahsi görüşümü soracak olursanız Elektrikli araçlar geçiş dönemi araçları olacaktır. Gelecekte ise Hidrojen ile çalışan araçlar otomobil sektörürün zirvesi olacaktır. Eğer isterseniz Hidrojen ile çalışan arabalar hakkında bir yazı yazabilirim.
NOT: Otomotiv Mühendisliği Öğrencisiyim​
hidrojen motoru fikri bana da çok yakın geliyor mantık olarak evrende en çok bulunan atom hidrojen atomu olduguna göre uygun bir enerji kaynagı haline dönüştürülebilirse hidrojen harika bir kaynak olur ama elektrik atığı pil atıgı konusunda haklısın ama insan ne zaman çevreyi kirletmedi ki dünyaya geldiğinden beri her zaman devam edecek başka birşeyler bulacak işin içinde para oldugu sürece kimsenin umrunda olmayacak

Kızagan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
Bunu hala anlamayan mı var da her konu buraya geliyor. Sorduğum soru bu. Üzücü şeyleri dile getirerek çözüme ulaşamıyoruz. Başkalarına suç atarak da çözüme ulaşamayız. Çalışın çabalayın. Ama başkalarına suç atmayın. Suçlu olsalar bile
Ne çalışın çabalayın usta ne çalışın çabalayın. Çalışarak nereye geliyorsun bu ülkede. Kaç mülakattan kaç sınavdan sıyrılıp torpille girenler var benim hakkımın olduğu yerde. Ben Hacettepe mezunuyum diplomamı almaya gitmedim yaşadıklarımdan sonra. Yere batsın

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,464
İsim
Heath Ledger
Ne çalışın çabalayın usta ne çalışın çabalayın. Çalışarak nereye geliyorsun bu ülkede. Kaç mülakattan kaç sınavdan sıyrılıp torpille girenler var benim hakkımın olduğu yerde. Ben Hacettepe mezunuyum diplomamı almaya gitmedim yaşadıklarımdan sonra. Yere batsın
"Her çalışıp çabalayan başaramaz, Ama başaranlar çalışıp çabalayanlardır"

Mesele üniversite okumak mı zannediyorsun kardeşim? Hem sövüyorsunuz her yere üniversite açıldı eğitim diye bir şey kalmadı diye. Hem de üniversite okudum bir şey değişmedi diyorsun. Söyle bana ne yaptın da olmadı? Ne çabaladın da olmadı? Evet illaki diğer ülkelere göre başarmak daha zor ancak imkansız değil. Bu ülke ne şartlarda kuruldu haberin yok galiba. Sen gelmiş hala suç atmaya çalışıyorsun. Bu ülkeyi kuranlar da sadece suç atsaydı ne olurdu? Hiç düşünmüyorsun galiba. Çalış çabala. Ama gerçekten çalış ve çabala. Bu üniversiteden 4 ortalama ile mezun ol demek değil. Gerçekten bir şey için çalış ve çabala.

(NOT: Üniversite mevzusunu herkes laf atıyor diye sen de laf atıyorsundur diye düşündüm atmıyorsan kusura bakma ama mesele üniversite okumak değil)

Kızagan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
"Her çalışıp çabalayan başaramaz, Ama başaranlar çalışıp çabalayanlardır"

Mesele üniversite okumak mı zannediyorsun kardeşim? Hem sövüyorsunuz her yere üniversite açıldı eğitim diye bir şey kalmadı diye. Hem de üniversite okudum bir şey değişmedi diyorsun. Söyle bana ne yaptın da olmadı? Ne çabaladın da olmadı? Evet illaki diğer ülkelere göre başarmak daha zor ancak imkansız değil. Bu ülke ne şartlarda kuruldu haberin yok galiba. Sen gelmiş hala suç atmaya çalışıyorsun. Bu ülkeyi kuranlar da sadece suç atsaydı ne olurdu? Hiç düşünmüyorsun galiba. Çalış çabala. Ama gerçekten çalış ve çabala. Bu üniversiteden 4 ortalama ile mezun ol demek değil. Gerçekten bir şey için çalış ve çabala.

(NOT: Üniversite mevzusunu herkes laf atıyor diye sen de laf atıyorsundur diye düşündüm atmıyorsan kusura bakma ama mesele üniversite okumak değil)
Bak güzel kardeşim sana yaşadığım şeyleri anlatırdım ama inan bir faydası olmayacak o yüzden gerekli değil. İkinci olarak şu an okuyorsun anladığım kadarıyla, mezun olduktan sonraki planını bilmiyorum ama örnek veriyorum KPSS sınavından yüksek alıp sözlüde bırakıldığında, özel sektöre girip sen işi bilmiyorsun diye it ayağı çekildiğinde burada en çok sesi çıkan insan sen olacaksın.
Sen istediğin kadar çabala ve çalış, kuralları yazanlar da uygulayanlar da aynı kişiler. O kapıdan seni almak isterse alır, almak istemezse hadi güle güle der.

Hacettepe, ODTÜ, Gazi, İTÜ vs gibi yerlere giren insanlar bir şeyler çabalayarak girmiştir; daha büyük şeyler çabalayarak mezun olmuştur. Yeri gelir bir ders için sabahlara kadar uyumaz.

Sana şimdi oturup kanıtlarıyla Tübitak’a gidecek projemin nasıl engellendiğini, alanımla ilgili hazırladığım projeleri de anlatırım ama ne kazandıracak?
O yüzden en büyük tavsiyem kimsenin yaşanmışlıklarını bilmeden çabala kardeşim çabala demekle olmaz.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,464
İsim
Heath Ledger
Bak güzel kardeşim sana yaşadığım şeyleri anlatırdım ama inan bir faydası olmayacak o yüzden gerekli değil. İkinci olarak şu an okuyorsun anladığım kadarıyla, mezun olduktan sonraki planını bilmiyorum ama örnek veriyorum KPSS sınavından yüksek alıp sözlüde bırakıldığında, özel sektöre girip sen işi bilmiyorsun diye it ayağı çekildiğinde burada en çok sesi çıkan insan sen olacaksın.
Sen istediğin kadar çabala ve çalış, kuralları yazanlar da uygulayanlar da aynı kişiler. O kapıdan seni almak isterse alır, almak istemezse hadi güle güle der.

Hacettepe, ODTÜ, Gazi, İTÜ vs gibi yerlere giren insanlar bir şeyler çabalayarak girmiştir; daha büyük şeyler çabalayarak mezun olmuştur. Yeri gelir bir ders için sabahlara kadar uyumaz.

Sana şimdi oturup kanıtlarıyla Tübitak’a gidecek projemin nasıl engellendiğini, alanımla ilgili hazırladığım projeleri de anlatırım ama ne kazandıracak?
O yüzden en büyük tavsiyem kimsenin yaşanmışlıklarını bilmeden çabala kardeşim çabala demekle olmaz.
Ben sana şunu diyim kardeşim. Ben Türkiye, Azerbaycan, BAE, Hindistan ve birkaç ülkede daha yarışmalara katıldım. İlk başta meselenin türkiye'de olduğunu düşürdüm. Neden? Çünkü Türkiye'de yapmaya çalıştığım projeler engellendi diye. Sonrasında gittim yurtdışında denedim defalarca şansımı, yine olmadı. Neden biliyor musun? Çünkü olmaması gerekiyormuş. Bunca reddedilmeme rağmen elim boş dönmedim ben. Meseleyi kişisel algılamamak, Objektif düşünmek gibi Tecrübe ile kazanılacak olgular elde ettim. Herkes kendince bir şeyler için uğraşıyor. Herkes emeğinin karşılığını almaya çalışıyor. TR de bu emeğinin karşılığını almak çok çok daha zor farkındayım. Ancak her bir şey yapan başaramıyor. Bunu anlamıyor bizim millet. Bir şeyler deniyor. Sonra olmadı diyip laf atmaya devam ediyor. Neden olmadığı hakkında kendine objektif şekilde soru soran çok az insan tanıdım. Onlar da kendilerini çok daha iyi konuma getirdiler. Çünkü laf atmak yerine Kendilerine odaklanmaya devam ettiler. Anlatabildim umarım

Bura.K

80+ Silver
1. Ekonomik Sıkıntılar
Teknoloji ilerledikçe Maliyetler azalıyor. Mesela ilk Aracın maliyeti ile bugünün Teknolojik araçların maliyetine bakın. Ekonomik Sıkıntıları eninde sonunda aşacaktır. Yani bugünün problemi olabilir ama ilerinin problemi olacağını düşünmüyorum.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,464
İsim
Heath Ledger
Teknoloji ilerledikçe Maliyetler azalıyor. Mesela ilk Aracın maliyeti ile bugünün Teknolojik araçların maliyetine bakın. Ekonomik Sıkıntıları eninde sonunda aşacaktır. Yani bugünün problemi olabilir ama ilerinin problemi olacağını düşünmüyorum.
Peki Bataryanın çevreye olan sorunları ne olacak?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,059
Üyeler
140,757
Son üye
Adnan27
Top Bottom